Справа № 344/11158/16-а
Провадження № 2-а/344/95/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2017 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Пастернак І.А.
секретаря Кріцак Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій протиправними, зобов"язання здійснити перерахунок доплати за понаднормовий стаж за 29 років - донарахувати 29% зарплати, взятої при обрахунку державної пенсії з 04.01.2016 року, зобов"язання повернути недораховані пенсійні виплати з 04.01.2016 року, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій протиправними, зобов"язання здійснити перерахунок доплати за понаднормовий стаж за 29 років - донарахувати 29% зарплати, взятої при обрахунку державної пенсії з 04.01.2016 року, зобов"язання повернути недораховані пенсійні виплати з 04.01.2016 року. Позовні вимоги мотивував тим, що він брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в якості пожежника другого відділення взводу водоподачі Івано-Франківського протипожежного батальйону, сформованого на принципах воєнного часу для ліквідації наслідків аварії на Чорнодильській АЕС. На підтвердження цього факту він отримав посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 2, серія НОМЕР_2 від 07.12.2011 року, що дає йому право користуватися пільгами, встановленими чинним законодавством. Однак, відповідач при призначенні йому пенсії керувався тільки Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто порушив його право на пільговий характер розрахункової величини, визначений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». 01.08.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, на яку 15.08.2016 року отримав відмову у такому перерахунку. Вважає дії управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську протиправними та такими, що не відповідають чинному законодавству, у зв'язку з чим він змушений звернутись в суд з даним адміністративним позовом.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги уточнив, зазначивши, що перерахунок пенсії просить здійснити з 01.08.2016 року. Позовні вимоги просив задоволити в повному обсязі з підстав наведених в адміністративному позові.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечила з підстав вказаних у письмовому запереченні, прсила в задоволенні позову відмовити.
Беручи до уваги пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до висновку, що даний адміністративний позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до вимог ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
З пункту 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» слідує, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії зокрема і відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», їй призначається одна пенсія за її вибором.
Частиною 3 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Згідно ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.
Порівнюючи положення ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд приходить до висновку, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи, має пільговий характер власне щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок.
Крім цього, на основі аналізу пенсійного законодавства суд дійшов до висновку, що починаючи з 01 січня 2004 року, з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, лише на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без врахування положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є неможливим; і навпаки, застосування окремих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою до використання до цієї категорії осіб при обрахунку пенсії Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами адміністративної справи, ОСОБА_1 01.08.2016 року звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську з заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.6).
З копії листа від 15.08.2016 року №263/Н-15, виданого управлінням ПФУ в м.Івано-Франківську встановлено, що останнім в перерахунку пенсії позивачу відмовлено з тих підстав, що позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах по списку №2 відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Періоди, з яких складається страховий стаж обчислено відповідно до ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(а.с.7, 8).
Судом встановлено, що ОСОБА_1, 07.12.2011 року Івано-Франківською обласною державною адміністрацією видано посвідчення особи, яка постраждала внаслідок чорнобильської катастрофи, категорія 2, серія НОМЕР_2 (а.с.5).
З розпорядження № 154589 від 04.07.2016 року встановлено, що ОСОБА_1 зараховано загальний стаж, який становить 49 років 7 місяців 19 днів (а.с.9).
Таким чином, позивач, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, має право на одержання пенсії на умовах, визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Враховуючи вищезазначене, суд вважає протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківськ в перерахунку позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Суд вважає безпідставним твердження відповідача, що застосування до позивача положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призведе до подвійного нарахування збільшення до пенсії на понаднормований стаж, оскільки, при наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При цьому суд відзначає, що правильність нарахування пенсій, уникнення помилок, подвійних виплат відповідно до затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 Положення про Пенсійний фонд України, Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є обов'язком саме відповідача.
Саме така правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постанові від 07 липня 2015 року (справа 21-727а/15).
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
Оскільки, позивач, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, має право на призначення пенсії із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, який для чоловіків становить 20 років, то відмова відповідача у перерахунку позивачу пенсії із її збільшенням на 1 % за понаднормований стаж є протиправною.
За вказаних обставин, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обгрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження пенсій, інших платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць, тому позовні вимоги позивача у межах суми стягнення за один місяць слід звернути до негайного виконання.
На підставі викладеного, відповідно до ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 49, 55, 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 та ч.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальобов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 71, 158-163, 167, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій протиправними, зобов"язання здійснити перерахунок доплати за понаднормовий стаж за 29 років - донарахувати 29% зарплати, взятої при обрахунку державної пенсії з 04.01.2016 року, зобов"язання повернути недораховані пенсійні виплати з 01.08.2016 року - задоволити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст. 56 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" стаж роботи.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську (м.Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 44, ідентифікаційний код 20550895) провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованій в АДРЕСА_1 перерахунок та виплату пенсії із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст. 56 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" стаж роботи, починаючи з 01.08.2016 року.
Допустити до негайного виконання постанову в межах суми стягнення за один місяць відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через суд першої інстанції.
Суддя Пастернак І.А.