Постанова № 64689179, 26.01.2017, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
26.01.2017
Номер справи
668/3898/16-а
Номер документу
64689179
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 668/3898/16-а

н/п 2-а/766/1086/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2017 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючого судді Майдан С.І.,

при секретарі Скоробогатовій Ю.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Херсоні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Херсоні про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що вона перебуває на обліку в УПФУ в м.Херсона та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Вона не працює, пенсія нараховується їй без врахування індексації пенсії в межах прожиткового мінімуму. З січня по грудень 2015 року відповідач не проводить їй індексацію пенсії та не обчислює індекс споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, внаслідок чого нарахування та виплата індексації проводиться у заниженому розмірі. Так, з листа відповідача від 23.02.2016 року вона дізналася, що при проведенні її пенсії протягом 2015 року застосовувалися коефіцієнти, які були встановлені для індексації у грудні 2014 року, при базовому місяці - вересень 2012 року індексація пенсії позивача проводиться з квітня 2014 року. Позивач вважає, що відповідач, проводячи індексацію пенсії, вийшов за межі, встановлені відповідним законодавством, що є порушенням ст.ст. 8, 19 Конституції України. На підставі вищевикладеного позивач звернулася до суду з даним позовом та просить визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в м. Херсоні щодо не проведення індексації її пенсії в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, починаючи з 01 січня 2015 року; зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Херсоні провести нарахування та виплатити позивачу суми індексації її пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування наростаючим підсумком, виходячи із базового місяця - вересень 2012 року, починаючи з 01.01.2015 року з урахуванням фактично виплачених коштів; сплатити заборговану за 2015 рік суму боргу та суму боргу за 2016 рік, в подальшому виплачувати пенсію з урахуванням індексу споживчих цін.

В судовому засіданні позивач підтримала заявлені позовні вимоги та просила їх задовольнити в повному обсязі з підстав, викладених в позові.

Представники відповідача в судовому засіданні проти задоволення заявлених позовних вимог заперечували, зазначили, що з січня 2015 року проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно в межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України. Також зазначили, що з 01.01.2015 року пенсія позивача індексувалася за індексом споживчих цін, встановленим Державною службою статистики України у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України станом на грудень 2014 року. Таким чином протягом 2015 року та по теперішній час проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться позивачеві виключно у межах чинного законодавства, тому просили у задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши докази по справі в їх сукупності, прийшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.

Судом встановлені наступні обставини.

Судом встановлено, що з 04.09.2012 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України м. Херсона області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Вона не працює.

З наданих відповідачем довідок (а.с.22, 66) вбачається, що з грудня 2014 року пенсія позивача ОСОБА_1 становить 3281,28 грн., у тому числі 3095,28 грн. - основний розмір пенсії,186 грн. - індексація (949грн.Х0,196-коєфіцієнт інфляції). З січня 2015 року по теперішній час позивач отримує у зазначеному розмірі.

Пенсія нараховується їй без врахування індексації пенсії в межах прожиткового мінімуму. З січня по грудень 2015 року відповідач не проводить їй індексацію пенсії та не обчислює індекс споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, внаслідок чого нарахування та виплата індексації проводиться у заниженому розмірі.

Так, з листа відповідача від 23.02.2016 року на її звернення вона дізналася, що при проведенні її пенсії протягом 2015 року застосовувалися коефіцієнти, які були встановлені для індексації у грудні 2014 року, при базовому місяці - вересень 2012 року індексація пенсії позивача проводиться з квітня 2014 року (а.с.17,18).

Відповідач листом вих.№38-І-99-1 від 23.02.2016 року відмовив позивачу у проведенні індексації її пенсії у заявленому позивачем розмірі, мотивуючи свої дії тим, що при базовому місяці вересень 2012 року індексація її пенсії здійснювалася з квітня 2014 року. Відповідно до даних Держкомстату України, її пенсія проіндексована з квітня 2014 року, а розмір індексації з грудня 2014 року в грошовому еквіваленті складає 186,00 гривень (949,00 гривень х 0,196 (коефіцієнт індексації)), тому оскільки КМУ не прийнята постанова про особливий порядок індексації грошових доходів населення при проведенні індексації пенсій, за вказаний період застосовуються коефіцієнти, які були встановлені для індексації у грудні 2014 року.

Згідно з ч.1 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; а поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).

Стаття 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» зазначає, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

За ч.6 ст.5 Закону проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Згідно зі ст.6 Закону порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).

Згідно з п.1-1 Порядку обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з 06 березня 2003 року (дати опублікування Закону України від 06 лютого 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Пункт 2 Порядку передбачає, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку (Абзац другий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 913 від 11.07.2007; в редакції Постанов КМ № 170 від 12.03.2008, № 1013 від 09.12.2015 - застосовується з 01.12.2015).

Пункт 4 Порядку передбачає, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника. (Абзац третій пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 913 від 11.07.2007, № 170 від 12.03.2008). Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

Згідно з абзацом 3 пункту 5 Порядку (в редакції від 21 червня 2012 року на підставі Постанови від 13 червня 2012 року №526 Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення») в разі, коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення.

Пунктом 9 Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік" від 28.12.2014 року, який набрав чинності 01.01.2015 року, установлено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік; та установлено, що норми Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 року № 202 затверджено «Бюджет Пенсійного фонду України на 2014 рік» та постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2015 року № 67 затверджено «Бюджет Пенсійного фонду України на 2015 рік», постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2016 року № 190 затверджено «Бюджет Пенсійного фонду України на 2016 рік» не встановлено жодних обмежень в нарахуванні індексації пенсії жодної категорії пенсіонерів, а особливий порядок нарахування індексації пенсії, передбачений Постановою КМУ від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», також не передбачає обмежень для нарахування індексу споживчих цін та обмежень розміру індексації. Листом Департаменту від 17.03.3016 року № 1833/К-11 підтверджується, що індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка (в редакції, яка діяла до 31.12.2015 року); бюджетом Пенсійного фонду України на 2014 рік та бюджетом Пенсійного фонду України на 2015 рік обсяги витрат на проведення індексації пенсії відповідно до норм чинного законодавства заплановано з розрахунку перевищення 101 % порогу індексу споживчих цін, а з 01.01.2016 року - 103 %.

З вищевикладеного вбачається, що визначення особливого порядку проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік делеговано Кабінету Міністрів України.

Однак на час розгляду справи, Кабінет Міністрів України не прийняв Постанову, яка регулює питання визначення особливого порядку та розмірів індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік, а тому при нарахуванні та виплаті індексації пенсії у 2015 році застосуванню підлягають положення Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" до набрання чинності відповідного порядку проведення індексації на 2015 рік, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

При прийнятті Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" № 76 від 28.12.2014 року було доповнено ст.5 Закону №1282 частиною 6 наступного змісту: "Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік" однак в цьому Законі не було будь-яких застережень щодо нездійснення у зв'язку з цим з 01.01.2015 року індексації пенсії.

З 01.01.2015 року відповідач протиправно не проводив обчислювання індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, виходячи з базового місяця вересня 2012 року.

Ані Законом України «Про індексацію грошових доходів населення», ані Порядком обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення не встановлюється ані строковість, ані обмеженість у часі виплат індексації пенсії, тому її нарахування та виплата, за загальним правилом, не може бути здійснена на якийсь строк, та не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, при умові, що не відбулись зміни в законодавстві.

Таким чином, внаслідок неправомірної бездіяльності відповідача щодо непроведення ОСОБА_1 індексації пенсії у межах прожиткового мінімуму та фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування з наростаючим підсумком, із застосуванням базового місяця - вересень 2012 року, починаючи з 01.01.2015 року з урахуванням фактично виплачених сум, значно зменшено пенсію позивача, що суперечить чинному законодавству, тому суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в цій частині.

В частині стягнення заборгованості за 2015 рік заявлені ОСОБА_1 позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки позивачем не надано доказів щодо розміру заборгованості.

Керуючись ст.19 Конституції України, ст.ст.17, 18, 71, 104, 160-163 КАС України, суд

постановив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Херсоні про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в м.Херсоні щодо непроведення ОСОБА_1 індексації пенсії у межах прожиткового мінімуму та фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м.Херсоні здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 суми індексації її пенсії в межах фінансових ресурсів бюджетів всіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового соціального страхування з наростаючим підсумком, із застосуванням базового місяця - вересень 2012 року, починаючи з 01.01.2015 року з урахуванням фактично виплачених сум.

В решті позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом десяти днів з дня виготовлення повного тексту постанови.

Суддя С.І.Майдан

Повний текст постанови суду виготовлений 06.02.2017 року.

Суддя С.І.Майдан