_____________________
Справа № 520/15818/16-а
Провадження № 2-а/520/273/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.02.2016 року
Київський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого-судді Куриленко О.М.,
за участю секретаря - Баранової Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси про зобов'язання вчинити певні дії щодо неправомірної відмови у проведенні перерахунку пенсії,
ВСТАНОВИВ:
13.12.2014 року позивач звернулась до суду з адміністративним позовом та просила ухвалити постанову, якою зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси провести перерахунок призначеної раніше пенсії державного службовця відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій» у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії, в розмірі 90 % від розміру всіх «інших видів виплат» з урахуванням складових заробітної плати (всіх «інших видів виплат»), а саме: матеріальна допомога на оздоровлення та на соціально-побутові потреби, грошова винагорода, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, індексація та одноразова грошова допомога у розмірі 10 місячних посадових окладів, на які нараховувались та з яких утримані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, на підставі проведених виплат, зазначених у довідці департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 24.11.2016 року № 93-Б, починаючи з 04.12.2008 року. Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси на її користь судовий збір в розмірі 551, 20 гривень. Звернути постанову суду до негайного виконання.
В обґрунтування свого позову посилається на те, що дії управління Пенсійного фонду України є грубим порушенням її конституційних прав на отримання пенсії за віком в повному обсязі з урахуванням всіх отриманих нею виплат, з яких було сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Вказане і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою судді Київського районного суду м. Одеси від 14.12.2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси про зобов'язання вчинити певні дії щодо неправомірної відмови у проведенні перерахунку пенсії в частині позовних вимог, що стосуються періоду з 04.12.2008 року по 12.06.2016 року - залишено без розгляду. Відкрито провадження в адміністративній справі в частині вимог позивача за період з 13.06.2016 року.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилась, надала до суду заяву, в якій просить розглянути справу в її відсутність, позов підтримала в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позові.
Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси - Пінковська Альона Василівна у судове засідання з`явилась, заперечувала проти задоволення позову, посилаючись на правомірність дій УПФ України в Київському районі м. Одеси, також надала письмові заперечення.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Правовідносини між сторонами по справі є адміністративно-правовими та урегульовані положеннями КАС України.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 працювала головним спеціалістом управління праці та соціального захисту населення Приморської районної адміністрації Одеської міської ради.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в відділі пенсійного забезпечення управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси та отримує пенсію за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням Серії НОМЕР_1.
Частина 3 ст. 46 Конституції України передбачає, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму встановленого Законом.
25.11.2016 року ОСОБА_1 звернулась до УПФ України у Київському районі м. Одеси з заявою про перерахунок пенсії згідно наданої довідки про складові заробітної плати від 24.11.2016 року № 93-Б, виданої Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради.
Однак, рішенням № 833261 Управлінням пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси від 01.12.2016 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з набранням чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ скасовано зокрема статтю 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723 -ХІІ, якою передбачалося право на проведення перерахунку пенсії.
Суд вважає, що рішення пенсійного фонду про відмову позивачу у перерахунку пенсії є законним та обґрунтованим, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 5 розділу 3 Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213-УІІІ (далі Закон №213), у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Відповідно до ст. 90 Закону №889 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", однак перерахунок пенсій державним службовцям даним Законом не передбачений.
Так, постановою КМУ від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" було скасовано п. 4 постанови КМУ від 31.05.2000 №865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №3723. Більш того, 23.09.2016 постанова Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 повністю втратила чинність.
Також, згідно з ч.2 ст. 50 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державного службовця складається з: посадового окладу; надбавки за вислугу років; надбавки за ранг державного службовця; виплати за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків тимчасово відсутнього державного службовця у розмірі 50 відсотків посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця; виплати за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків за вакантною посадою державної служби за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою; премії (у разі встановлення).
За результатами роботи та щорічного оцінювання службової діяльності державним службовцям можуть встановлюватися премії. До премій державного службовця належать: премія за результатами щорічного оцінювання службової діяльності; місячна або квартальна премія відповідно до особистого внеску державного службовця в загальний результат роботи державного органу.
Отже, складові заробітної плати чітко визначені Законом України „Про державну службу".
Інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально - побутових питань не входять до складу заробітної плати державних службовців згідно ЗУ «Про державну службу» і не враховуються при обчисленні цього виду пенсії. У зв'язку з цим, для проведення перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат немає законних підстав.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Позовна вимога позивачки здійснити перерахунок згідно з ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 є необґрунтованою оскільки Закон з 01.05.2016 втратив законну силу в повному обсязі.
Згідно з ст. 58 Конституції України згідно з положеннями якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно зі ст. 37-1 Закону № 3723-XII у редакції, чинній станом на момент призначення пенсії, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (зі змінами), право на індексацію грошових доходів набувається в разі перевищення індексом споживчих цін порога індексації, встановленого в розмірі 101%.
Нарахування сум індексації проводиться з першого числа місяця, що настає за тим, в якому опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого відбулося перевищення порога індексації. Індекс розраховується наростаючим підсумком шляхом множення щомісячних індексів споживчих цін за даними Держкомстату України.
При цьому, у разі підвищення розмірів пенсій (заробітних плат, стипендій), місяць, в яком відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін і індексація грошових доходів громадян за цей місяць не проводиться. В подальшому, з наступного місяця здійснюється обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком.
Відповідно до п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, місяць, в якому відбулося підвищення пенсії вважається базовим і індексація грошових доходів не проводиться.
Суд звертає увагу, що 25.01.2012 Конституційним Судом України прийнято рішення № З-рп/2012, в п.З якого зазначено, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ухвалюючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суд виходив з того, що Пенсійний фонд, як орган виконавчої влади, зобов`язаний виконувати постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України.
Отже, у зв`язку з вищевикладеним суд не вбачає законних підстав для задоволення заявленого позову. У зв'язку з відмовою у позові судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.11, 158-163, 256 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси, про зобов'язання вчинити певні дії щодо неправомірної відмови у проведенні перерахунку пенсії - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання до Одеського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Одеси апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Куриленко О. М.