Справа №560/1212/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 лютого 2017 року Дубровицький районний суд Рівненської області в складі
головуючого - судді Оборонова І.В. ,
за участю секретаря: Волкодав А.А.,
позивача: ОСОБА_1,
представника позивача: ОСОБА_2,
представника відповідача: Чмуневича О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дубровиця справу за позовом ОСОБА_1 до Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання рішення по відмові по перегляду (перерахунку) призначеної пенсії за віком протиправним,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання рішення по відмові по перегляду (перерахунку) призначеної пенсії за віком протиправним, в якому просить визнати - рішення Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області по відмові у перегляді (перерахунку) призначеної пенсії за віком з дня її призначення з врахуванням норм ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" таким, що порушує його права та є протиправним.
Позовні вимоги обгрунтовує тим, що із 16.06.2016 року він перебуває на обліку в Зарічненському об'єднаному управлінні пенсійного фонду України і отримує пенсію, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
17.10.2016 року позивач звернувся із заявою до відповідача про проведення перерахунку призначеної пенсії, відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". На що 31.10.2016 року він отримав рішення відмову у перерахунку призначеної пенсії з тих підстав, що підстав для застосування п.2 ст.56 ЗЗакону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" немає
В судових засіданнях представник позивача та позивач позов підтримали з підстав зазначених у позові.
Представник відповідача проти позову заперечив, з підстав викладених у запереченні проти позову та просив відмовити у його задоволенні в повному обсязі за його безпідставністю та необгрунтованою, зазначивши, що позивач перебуває на обліку в Зарічненському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує пенсію відповідно до "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зі зниженням пенсійного віку, згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Його страховий стаж при призначенні з 16.06.2016 року, становив 36 років 6 місяців і 18 днів. Пенсію за віком з 16.06.2016 року обчислено з урахуванням найбільш вигідної заробітної плати за даними системи персоніфікованого обліку та проводиться відповідно до чинного законодавства. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням вартості одного року страхового стажу 1,35 складав 0,49275. Таким чином, розмір пенсії Позивача з 16.06.2016 розраховано із: - показника середньої заробітної плати в народному господарстві за 2015 рік - 3263,44 грн.; - середньомісячного заробітку 7864,01 грн. (3263,44 грн. х 2,40973 - індивідуальний коефіцієнт зарплати); - коефіцієнта стажу 0,49275 з урахуванням величини оцінки одного року 1,35 (36 років х 12 = 432 міс. + 6 міс. = 438 міс. : 1200 = 0,365 х 1,35).
Розрахунок пенсії відповідно до статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування складає: -3874,99 грн. - розмір пенсії обчислений відповідно до п.2 зазначеної статті (7864,01 х 0,49275); -11,30-доплата за понаднормативний стаж (1 рік-1130* 1% = 11,30) -113,88 грн. - додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Загальний розмір пенсії становив 4000,17 грн.
Суд, заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов слід задоволити із наступних підстав.
Так, відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Судом встановлено, що позивач є потерпілим від наслідків Чорнобильської катастрофи 3 категорії (а.с.7), перебуває на обліку в Зарічненському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує з 31.10.2016 року пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зі зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», його страховий стаж становить 36 років 6 місяців та 18 днів (а.с.8, 33-35).
17.10.2016р. позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії з дня виходу на пенсію, відповідно до частини другої статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.13). Натомість листом №31.10.2016р. від 31.10.2016 року, позивачу було відмовлено в задоволенні його заяви з посиланням на те, що пенсію за віком з 16.06.2016 року йому було обчислено з урахуванням найбільш вигідної заробітної плати за даними системи персоніфікованого обліку, яка проводиться відповідно до норм чинного законодавства (а.с.14-15).
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 15 Закону №1788-ХІІ перебачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини другої статті 27 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" або спеціальним законом "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Судом встановлено, що позивач обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком N 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.
Аналіз викладеного положення закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадянам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.
Порядок перерахунку пенсій Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не встановлений, що є підставою для застосування судом аналогії закону на підставі ч.7 ст. 9 КАС України. Ознак, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абзац 2 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне страхування".
Особам, яким призначена пенсія з урахуванням Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за рік.
Отже, дії відповідача щодо відмови в задоволенні заяви позивача від 17.10.2016 року про перерахунок йому пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є протиправними.
У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в пункті 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"
Аналіз викладеного положення Закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Порядок перерахунку пенсії Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не встановлений, що є підставою для застосування судом при розгляді цього публічно-правового спору аналогії закону на підставі частини 7 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абзац 2 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1% визначеного законом її розрахункової величини.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
Згідно із цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом 1 частини 2 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, Позивачу як потерпілому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії якій призначена пенсія на підставі Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
Отже, на момент, перерахунку пенсії Відповідачем неправомірно було визначено доплату до пенсії за понаднормативний стаж 35 років, оскільки таку доплату слід було встановити за понаднормативний стаж 20 років.
Постановою колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 07 липня 2015 року у справі № 21-727а/15 встановлено право громадян на пенсію в повному розмірі, які віднесені до 1, 2, 3, 4 категорій потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але не вище 75 % заробітку. У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Також, аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України і у постановах від 10 червня 2008 року (справа № 21-1748во07) та 20 вересня 2016 року (справа № 21-1255а16).
Таким чином суд приходить до висновку, що пенсія має нараховуватися та обчислюватися згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням пільг, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», для розрахунку понаднормовий стаж пенсію слід обчислювати виходячи з величини 20 років для чоловіків і за кожен рік роботи понад встановлений 20-ти річний строк збільшувати пенсію на 1% заробітку але не вище 75 % заробітку.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути з Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на користь позивача понесені нею судові витрати при зверненні до адміністративного суду.
На підставі вищезазначеного та керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 99, 100, 158, 159, 160, 161, 162, 163 та 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати рішення Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області по відмові у перегляді (перерахунку) призначеної пенсії за віком з дня її призначення 16.06.2016 року з врахуванням ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" таким, що порушує права ОСОБА_1 - протиправним.
Стягнути з Зарічненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області (смт. Зарічне вул.Лесі Українки, 3, Рівненської області, код ЄДРПОУ 40379045) на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у сумі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одну гривню двадцять копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Зарічненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Дубровицький районний суд, шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк, з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: підпис
З оригіналом згідно
Суддя Дубровицького
районного суду І.В. Оборонова