Ухвала суду № 64680762, 08.02.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.02.2017
Номер справи
813/3093/16
Номер документу
64680762
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2017 року Справа № 876/9551/16

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Мікули О.І.,

суддів - Курильця А.Р., Кушнерика М.П.,

з участю секретаря судового засідання - Румянцевої О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в залі суду апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства по пуску, налагодженню, удосконаленню технології та експлуатації електростанцій і мереж "ЛьвівОРГРЕС" на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2016 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства по пуску, налагодженню, удосконаленню технології та експлуатації електростанцій і мереж "ЛьвівОРГРЕС" до Галицької об'єднаної Державної податкова інспекція Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення,-

в с т а н о в и в :

Позивач - ПАТ "ЛьвівОРГРЕС" звернулося в суд позовом до відповідача - Галицької ОДПІ, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0008301201 від 18 серпня 2016 року, яким за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ застосовано штраф у розмірі 1364905,11 грн; від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ застосовано штраф у розмірі 155365,06 грн; від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ застосовано штраф у розмірі 135755,84 грн.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2016 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, позивач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінку тому факту, що оскаржуване податкове повідомлення- рішення неналежно оформлене, оскільки допущено помилку при зазначені коду ЄДРПОУ позивача, неправильно зазначено звітний період, помилково визначено загальну суму штрафу. Також незаконним є включення до акту перевірки від 03 серпня 2016 року № 1735/640/13-04-12-01-09/00128504 податкової накладної від 25 квітня 2016 № 32, оскільки її граничний термін реєстрації - 10 травня 2016 року, що виходить за межі періоду проведення камеральної перевірки. Апелянт звертає увагу на те, що його вина у порушенні строків реєстрації цієї податкової накладної відсутня, оскільки ним вжито заходів для її своєчасної реєстрації, а порушення терміну реєстрації податкової накладної від 25 квітня 2016 № 32 мало місце внаслідок незалежних від позивача обставин, в т.ч. великої кількості святкових та вихідних днів у зазначений період, що вплинуло на можливість здійснення перерахунку коштів як позивачу від покупця, так і позивачем на ПДВ рахунок. Таким чином, оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято неправомірно. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою позов задовольнити.

Представник позивача (апелянта)- Воробець С.І. у судовому засіданні підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі, вважає висновки суду першої інстанції неправильними та необґрунтованими. Просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову.

Представник відповідача - Темника Б.Б. у судовому засіданні не погодився з доводами апеляційної скарги і вважає, що вони не спростовують висновків суду першої інстанції, який ухвалив законне та обґрунтоване рішення, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Заслухавши суддю-доповідача та пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що Галицька ОДПІ провела камеральну перевірку дотримання ПАТ "ЛьвівОРГРЕС" вимог п.192.1 ст.192, п.201.10 ст.201 ПК України за період з 01 жовтня 2015 року по 30 квітня 2016 року, якою встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних: до 15 календарних днів на суму ПДВ - 1364905,11 грн; від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ - 155365,06 грн; від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ - 135755,84 грн; на 61 і більше календарних днів на суму ПДВ - 0 грн.

За результатами перевірки складено Акт № 1735/640/13-04-12-01-09/00128504 від 03 серпня 2016 року.

18 серпня 2016 року на підставі вказаного акта Галицька ОДПІ прийняла повідомлення-рішення № 0008301201, яким за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних: на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ застосовано штраф у розмірі 1364905,11 грн; від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ застосовано штраф у розмірі 155365,06 грн; від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ застосовано штраф у розмірі 135755,84 грн.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що факт порушення позивачем вимог п.192.1 ст.192, п.201.10 ст. 201 ПК України є доведеним, дії ПАТ "ЛьвівОРГРЕС" повністю відповідають диспозиції ст.120-1 ПК України та містять відповідний склад податкового правопорушення, визначеного нормами чинного податкового законодавства України, а тому контролюючим органом правомірно застосовано штраф у розмірі, встановленому ПК України.

Такий висновок суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідає нормам матеріального права та фактичним обставинам справи і є правильним, виходячи з наступного.

П. 120-1.1 ст.120 ПК України передбачає, що порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених ст. 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

Відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкова накладна / розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно п.201.1 ст.201 та/або п.192.1 ст.192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до п.200-1.3 ст.200-1 цього Кодексу.

Якщо сума, визначена відповідно до п.200-1.3 ст.200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.

У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Протягом 15 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою контролюючий орган зобов'язаний провести документальну позапланову перевірку зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.

Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених п.201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.

Згідно з п.2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.

П.п. 10-11 Порядку № 1246 передбачено, що датою та часом подання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі ДФС є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття. Квитанція, що підтверджує факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, надсилається протягом операційного дня платникові податку. Якщо протягом операційного дня платникові податку не надіслано квитанцію, що підтверджує прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування, такі податкова накладна та/або розрахунок коригування вважаються зареєстрованими.

Таким чином, платник ПДВ зобов'язаний зареєструвати податкові накладні у Єдиному реєстрі податкових накладних не пізніше 15 календарних днів, наступних за датою їх складання. Підтвердженням дати та часу подання податкової накладної до Реєстру є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття.

Як вбачається з матеріалів справи, в єдиному реєстрі податкових накладних ПАТ "ЛьвівОРГРЕС" були зареєстровані податкові накладні з порушенням терміну їх реєстрації: до 15 календарних днів на суму ПДВ - 1364905,11 грн; від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ - 155365,06 грн.; від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ - 135755,84 грн.

У ході судового розгляду факт порушення строків реєстрації податкових накладних позивачем спростовано не було.

Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, колегія суддів дійшла висновку про те, що кваліфікація дій ПАТ "ЛьвівОРГРЕС" повністю відповідає диспозиції ст.120-1 ПК України та містить відповідний склад податкового правопорушення, визначеного нормами чинного податкового законодавства України, а тому контролюючим органом правомірно застосовано штраф у розмірі, встновленому ПК України.

Колегія суддів звертає увагу на те, що положення ПК України не передбачають необхідності врахування причин несвоєчасної реєстрації податкових накладних, як обов'язкову умову притягнення до відповідальності, а також не звільняють платників податків від встановленої законом відповідальності навіть у випадку доведення поважності таких причин.

При цьому колегія суддів не приймає до уваги покликання апелянта на приписи п.120-1.2 ст.120-1 ПК України як на відсутність підстав для притягнення до відповідальності за порушення термінів несвоєчасної реєстрації податкових накладних, виходячи з наступних підстав.

Відповідно до п.120-1.2 ст.120-1 ПК України відсутність з вини платника реєстрації податкової накладної, що підлягає наданню покупцю - платнику податку на додану вартість, та розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 180 календарних днів з дати їх складання тягне за собою накладення на платників податку, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 50 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податковій накладній/розрахунку коригування.

Таким чином, відповідальність встановлена виключно за відсутність реєстрації податкової накладної, а не за порушення термінів її реєстрації, що мало місце у спірних правовідносинах.

Доводи апеляційної скарги в цій частині є безпідставними та не спростовують відповідних висновків суду першої інстанції.

Також безпідставними є покликання апелянта на допущено помилку при зазначені коду ЄДРПОУ ПАТ "ЛьвівОРГРЕС", оскільки згідно з вимогами Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28 грудня 2015 року № 1204, відповідно до специфіки програмного забезпечення АІС "Податковий Блок" при формуванні коду ЄДРПОУ, якщо такий код містить число " 0" на початку такого коду, програма формує такий код за алгоритмом, зокрема, алгоритм формування коду ЄДРПОУ: код ЄДРПОУ платника 00ХХХХХХ - XXXXXX, код ЄДРПОУ платника ХХХХХХХХ - ХХХХХХХХ, де "X" - число, що відповідає порядковому числу в коді платника, а тому контролюючим органом в оскаржуваному податковому повідомлені- рішенні, враховуючи специфіку програмного забезпечення, вказано код ЄДРПОУ 128504 замість коду ЄДРПОУ 00128504.

Колегія суддів вважає безпідставними покликання апелянта на те, що відповідач неправомірно включив до акту перевірки податкову накладну від 25 квітня 2016 № 32 , оскільки камеральну перевірку дотримання ПАТ "ЛьвівОРГРЕС" вимог п. 192.1 ст. 192, п. 201.10 ст. 201 ПК України здійснювалася за період з 01 жовтня 2015 року по 30 квітня 2016 року, а податкова накладна № 32 виписана 25 квітня 2016 року, тобто у період, який охоплювався цією камеральною перевіркою.

Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що факт порушення позивачем вимог п.192.1 ст.192, п.201.10 ст. 201 ПК України є доведеним, кваліфікація дій ПАТ "ЛьвівОРГРЕС" відповідає диспозиції ст.120-1 ПК України та містить відповідний склад податкового правопорушення, визначеного нормами чинного податкового законодавства України, а тому контролюючим органом правомірно застосовано штраф у розмірі, встановленому ПК України.

Ст.71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем доведено факт порушення ПАТ "ЛьвівОРГРЕС" вимог п.192.1 ст.192, п.201.10 ст.201 ПК України, а саме: порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних. Разом з тим, позивачем не надано належних та допустимих доказів, які б свідчили про протилежне.

Враховуючи усе вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що податкове повідомлення-рішення №0008301201 від 18 серпня 2016 року прийнято правомірно.

Доводи апеляційної скарги є безпідставними та не спростовують висновків суду першої інстанції.

З врахуванням вищенаведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про безпідставність позовних вимог, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відповідно до ч.1 ст.200 КАС України апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-

у х в а л и в :

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства по пуску, налагодженню, удосконаленню технології та експлуатації електростанцій і мереж "ЛьвівОРГРЕС" залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2016 року у справі № 813/3093/16 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий О.І. Мікула

Судді: А.Р. Курилець

М.П. Кушнерик

Повний текст ухвали виготовлено 13 лютого 2017 року.