ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
13 лютого 2017 року № 826/9462/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І., суддів: Кузьменка В.А., Федорчука А.Б., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до відповідачаДержавної міграційної служби України провизнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної міграційної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що своїми діями, а саме визнання недійсним (анулювання) бланка паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 та бланку паспорту громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_3, який належить громадянці України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, фактично позбавлено позивача можливості посвідчити свою особу та підтвердити громадянство України за кордоном, а також позбавлено права на виїзд з України та в'їзд в Україну, внаслідок чого протиправно обмежено та фактично порушено гарантовані йому Конституцією України права, свободи й інтереси, оскільки чинним законодавством не визначено процедури визнання недійсними (анулювання) вже виданих громадянину паспортів.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, вказавши, що оскаржуваний наказ повністю відповідає вимогам законодавства та виданий у межах повноважень, оскільки протягом 2015 року ДМС України спільно з СБУ вживалися заходи щодо виявлення фактів незаконного документування паспортами громадянин України осіб - вихідців з країн Близького та Середнього Сходу, країн з підвищеною терористичною активністю у спрощеному порядку за територіальним походженням. Вказав, що у ДМС України відсутня інформація про прийняття позивача до громадянства України відповідно до ст. 9 Закону України «Про громадянство України».
Керуючись нормами Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив проводити розгляд справи в порядку письмового провадження.
Отже, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є громадянином України, зареєстрована в АДРЕСА_1, документована паспортом громадянина України НОМЕР_2, виданим Залізничним РВ Сімферопольського МУ ГУ МВС України в АР Крим 27.01.2012 та паспортом громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_4, виданим 03.02.2012 в м. Харкові підрозділом 6390 (Харківське обласне представництво міжрегіонального центру УГІРФО ГУ МВС України в Харківській області).
Відповідно до листа Державної міграційної служби України від 07.06.2012, позивачу стало відомо про прийняття наказу № 81 "Про визнання недійсними бланків» від 11.06.2015.
11.06.2015 наказом Державної міграційної служби України №81 «Про визнання недійсними бланків» визнано недійсними (анульовано) бланки паспортів громадянина України, у тому числі, бланк паспорта громадянина України НОМЕР_5 та бланк паспорта громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_4. Вказані бланки паспорту належать ОСОБА_1.
Відповідно до преамбули зазначеного наказу ДМС України необхідність його прийняття зумовлено тимчасовою окупацією Автономної Республіки Крим, а також окремих районів, міст та селищ Донецької і Луганської областей. Зазначений Наказ прийнятий ураховуючи положення статті 7 Закону України «Про основи національної безпеки України» та листа МВС України від 16.04.2015 № 38/3/5-409 цт, відповідно до пункту 5.1 наказу ДМС України від 18.07.2012 № 153 «Про порядок використання, обліку та зберігання бланків документів суворого обліку та суворої звітності в ДМС України».
Згідно з пунктом 2 вище зазначеного наказу, зобов'язано забезпечити інформування Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України та Національного банку України про визнання недійсними (анулювання) бланків, зазначених у пункті 1 цього наказу.
В листі Департаменту з питань громадянства, реєстрації та роботи з громадянами з тимчасово окупованої території України зазначено, що протягом 2015 року ДМС України вживаються заходи щодо виявлення створених механізмів для незаконної легалізації в Україні вихідців з країн з підвищеною терористичною активністю, країн так званої «ризикової міграції» (країн Близького Сходу).
Також було вказано, що встановлено ряд випадків документування таких осіб паспортами громадянина України, виданими від імені Головного управління ДМС в Автономній Республіці Крим, стосовно яких відсутня інформація про прийняття їх до громадянства України, у зв'язку з набуттям ними громадянства України у спрощеному порядку за територіальним походженням відповідно до ст. 8 Закону України «Про громадянство України» на підставі довідок про реєстрацію особи громадянином України, виданих від імені Головного управління ДМС в Автономній Республіці Крим.
В ДМС відсутня інформація про прийняття ОСОБА_1 до громадянства України, тому, враховуючи зазначене, вбачається, що паспорт громадянина України НОМЕР_5 та паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_4 отримано позивачем за відсутності законних підстав, що потребує проведення органами внутрішніх справ досудового розслідування за фактом незаконного отримання та використання паспорта громадянина України.
Однак, позивач вважає наказ ДМС України в частині визнання недійсним (анулювання) бланка паспорта громадянина України НОМЕР_5 та бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_4, який належить ОСОБА_1, незаконним, необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню в окремій частині. Зазначене зумовило звернення з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.
Відповідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. 1 ст. 5 Закону України «Про громадянство України» документами, що підтверджують громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України; паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України» також визначено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України на території України.
Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» суспільні відносини, пов'язані із збиранням, накопиченням, захистом, зберіганням, обліком, використанням і поширенням інформації Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр), оформленням, видачею, обміном, переоформленням, продовженням строку дії, пересиланням, вилученням, поверненням державі, визнанням недійсними та знищенням передбачених цим Законом документів, регулюються Конституцією України, міжнародними договорами України, цим та іншими законами України, а також прийнятими на їх виконання нормативно-правовими актами у сферах, де використовуються відповідні документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи.
Положеннями п. 1 ч. 1 ст. 13 вказаного Закону визначено, що паспорт громадянина України та паспорт громадянина України для виїзду за кордон є одними із документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, оформлення якого передбачається цим Законом із застосуванням Єдиного державного демографічного реєстру.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про громадянство України» Президент України, зокрема, приймає рішення і видає укази відповідно до Конституції України і цього Закону про прийняття до громадянства України і про припинення громадянства України.
Згідно п.п. 114, 115 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 № 215, рішення Президента України про прийняття особи до громадянства України або припинення громадянства України надсилається ДМС, яка через свої територіальні органи та підрозділи вживає заходів щодо документування осіб.
Судом встановлено, що бланк паспорту громадянина України НОМЕР_5 було використано для оформлення відповідного паспорту на ім'я ОСОБА_1 та видано останній ще 27.01.2012 Залізничним РВ Сімферопольського МУ ГУ АР Крим, який на той час був підрозділом органів внутрішніх справ України, а не Державної міграційної служби України.
У подальшому ОСОБА_1 неодноразово використовувала цей паспорт для посвідчення своєї особи на території України, у тому числі під час зміни реєстрації місця проживання та звернення до підрозділу ГУ МВС України в Харківській області з метою оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_4.
Станом на сьогоднішній день, паспорт громадянина України НОМЕР_5 перебуває у позивача.
Протягом всього часу вказаний паспорт не вибував із користування позивача, не був втрачений, зіпсований чи викрадений.
Разом з тим, бланк паспорту громадянина України НОМЕР_5 було використано для оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_4 на ім'я ОСОБА_1 та видано останній 03.02.2012 у м. Харкові підрозділом 6390 (Харківське обласне представництво міжрегіонального центру УГІРФО ГУ МВС України в Харківській області).
Станом на сьогоднішній день, паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_4 перебуває у позивача.
Відповідно до листа від 06.06.2016 № ІР/4459/16/С63/12020/FF10/A3/1 Робочого апарату Укрбюро Інтерполу Національної поліції України, згідно з обліками Генерального секретаріату Інтерполу, станом на 06.06.2016 ОСОБА_1 у міжнародному розшуку не значиться.
Також листом від 13.06.2016 № 03/4-10325 Головне управління Державної міграційної служби України в м. Харківській області повідомлено, що ОСОБА_1 30.01.2012 звернулася до Харківського представництва міжрегіонального центру УГІРФО ГУ МВС України в Харківській області із завою щодо оформлення паспорта громадянина України для тимчасового виїзду за кордон, надавши при цьому паспорт громадянина України НОМЕР_5, виданий 27.01.2012.
Паспорт громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_1 отримала 08.02.2012.
Відповідно до положень п. 10 Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1995 № 231, які діяли на час виникнення спірних правовідносин, для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон для осіб, які досягли 16 років, подається паспорт громадянина України.
Таким чином, аналізуючи норми законодавства України, суд приходить до висновку, що оскільки на момент оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1, виданого 03.02.2012, позивач досяла 16 річного віку, то вона не могла отримати зазначені документи за відсутності паспорта громадянина України.
Крім того, суд зазначає, що бланк паспорта громадянина України НОМЕР_6 було використано для оформлення паспорта для виїзду за кордон на ім'я ОСОБА_1 та видано останній 08.02.2016, оформлений Залізничним РВ Сімферопільського МУ ГУ МВС України в АР Крим, тобто фактично задовго до анексії Російською Федерацією території АР Крим, яка мала місце в лютому 2014 року, тобто посилання відповідача на виявлення фактів незаконного документування певної категорії осіб паспортами громадянина України у зв'язку з набуттям ними громадянства України у спрощеному порядку за територіальним походженням відповідно до ст. 8 Закону України «Про громадянство України» на підставі довідок про реєстрацію особи громадянином України, виданих від імені Головного управління ДМС в Автономній Республіці Крим, в даному випадку є невиправданим.
Разом з тим, судом встановлено, що паспорт громадянина України серії НОМЕР_5 не вибував з користування позивача, не був втрачений, зіпсований та викрадений.
Наказом МВС України від 13.04.2012 №320 «Про затвердження Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України», затверджено Порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України.
Відповідно до п.10.4 «Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України», погашаються, уважаються недійсними та знищуються паспорти:
які обмінюються у зв'язку зі зміною (переміною) прізвища, імені та по батькові;
у разі встановлення розбіжностей у записах (невідповідність записів, зроблених у паспорті, записам в інших документах);
у разі непридатності паспорта для користування (пошкодження з різних причин, утрата фотокартки);
осіб, громадянство України яких припинено;
знайдені, замість яких видано нові;
померлих громадян;
зіпсовані під час заповнення;
оформлені з порушенням вимог чинного законодавства України;
не отримані власником протягом року.
Вказаний перелік підстав погашення, уважання недійсними та знищення паспортів є вичерпний. Жодної з наведених підстав для визнання недійсним (анулювання) паспорта громадянина України НОМЕР_5 та паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 судом не встановлено.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 №152 в редакції від 12.12.2014, яка діяла на момент видання ДМС України наказу №81 від 11.06.2015, затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання та вилучення, (далі по тексту - Порядок).
Пунктом 55 Порядку встановлено, що паспорт для виїзду за кордон вважається недійсним та знищується в разі:
1) коли він підлягає обміну у зв'язку із зміною прізвища, імені та по батькові;
2) встановлення розбіжностей у записах (невідповідність записів, зроблених у паспорті для виїзду за кордон, записам в паспорті громадянина України або свідоцтві про народження);
3) непридатності паспорта для виїзду за кордон для подальшого використання;
4) припинення громадянства особи;
5) коли паспорт для виїзду за кордон знайдено, а замість нього видано новий паспорт для виїзду за кордон;
6) смерті особи, якій було видано такий паспорт;
7) зіпсуття паспорта для виїзду за кордон під час заповнення;
8) оформлення паспорта з порушенням вимог законодавства.
Судом зазначається, що зазначені вище підстави визнання недійсним паспорта громадянина України НОМЕР_5 та паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1, відсутні.
Наказом ДМС України №153 від 18.07.2012 затверджено Інструкцію про порядок виготовлення, зберігання, обліку, передачі та знищення бланків документів суворого обліку та суворої звітності в ДМС України.
Відповідно до п. 5.1. зазначеної Інструкції, недійсними бланками вважаються зіпсовані (при виготовлені документа), анульовані (дія не відбулася), дефектні (відсутність або пошкодження захисної сітки, друкованого тексту, водяних знаків, серій або номерів на бланках, наявність дубльованих номерів тощо), відсутні (що виявлено при відкритті пачки) та викрадені.
Таким чином, з урахуванням наведеного, колегія суддів зазначає, що оскільки бланк паспорта громадянина України НОМЕР_5 та бланк паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 було анульовано як невикористаний, оскільки в ДМС України була відсутня інформація про видачу паспорта громадянина України ОСОБА_1 на вказаному бланку, отримання даного паспорта громадянина України з порушенням норм чинного законодавства судом не встановлено, облікових документів, у тому числі щодо списання бланків паспортів, на підставі яких можливо було б встановити, що зазначені бланки паспортів дійсно не було використано в 2012 році, а також, що ці бланки перебували в залишку невикористаних бланків в територіальних органах чи підрозділах ДМС України в АР Крим на момент анексії території АР Крим у лютому 2014 року відповідачем не надано, проте судом з'ясовано, що зазначений бланк був використаний ще 2012 при видачі паспорта громадянина України позивачу та при видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, то, суд приходить до висновку, що наявні підстави для визнання протиправним наказу ДМС України № 81 від 11.06.2015 в частині визнання недійсним (анулювання) бланку паспорта громадянина України НОМЕР_5 та бланку паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1.
Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, з'ясувавши фактичні обставини справи та проаналізувавши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову ОСОБА_1.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити в повному обсязі.
2. Визнати протиправним та скасувати наказ Державної міграційної служби України № 81 від 11.06.2015 «Про визнання недійсним бланків» в частині визнання недійсним (анулювання) бланку паспорта громадянина України НОМЕР_5 та бланку паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1.
3. Зобов'язати Державну міграційну службу України проінформувати Адміністрацію Державної прикордонної служби України, Службу безпеки України, Міністерство внутрішніх справ України та Національний банк України про визнання протиправним та скасування наказу Державної міграційної служби України № 81 від 11.06.2015 «Про визнання недійсним бланків» в частині визнання недійсним (анулювання) бланку паспорта громадянина України НОМЕР_5 та бланку паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1.
Постанова набирає законної сили у відповідності зі ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий Суддя Я.І. Добрянська
Судді В.А. Кузьменко
А. Б. Федорчук