Постанова № 64678036, 07.02.2017, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2017
Номер справи
825/140/17
Номер документу
64678036
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 лютого 2017 року Чернігів Справа № 825/140/17

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лобана Д.В.,

за участю секретаря Новик Н.С.,

представника позивача Богдан М.С.,

представників відповідача Давидової О.Л.,

Куделі Ю.М.,

Лук'яненко С.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Північного територіального квартирно-експлуатаційного управління до управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області про визнання дій неправомірними та скасування вимоги,

В С Т А Н О В И В:

Північне територіальне квартирно-експлуатаційне управління звернулось до адміністративного суду з позовом про визнання дій управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області щодо перевірки закупівель Північного територіального квартирно-експлуатаційного управління неправомірними та скасування вимог управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області щодо усунення виявлених порушень законодавства, зазначених в листі управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області від 21.12.2016 № 25-31-18-14/1058.

Позовні вимоги позивач мотивує тим, що перевірка процедур закупівель у Північному територіальному КЕУ була розпочата відповідачем на підставі направлень від 22.09.2016 № 445, 446, виданих ДФІ в Чернігівській області. Однак, на якій підставі видані ці направлення, позивачеві не відомо. Північне територіальне КЕУ не погоджується з висновками відповідача, викладеними в акті перевірки, та вважає, що перевірка була проведена без належно підтверджених законних підстав.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.

Представники відповідача у судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог, зазначили, що управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області під час проведено перевірки закупівель Північного територіального квартирно-експлуатаційного управління дотримано вимоги чинного законодавства України.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Відповідно до ст. 2 Закону України від 26.01.1993 №2939-ХІІ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон № 2939) головними завданнями органу державного фінансового контролю є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи надані повноваження, Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області здійснює заходи по попередженню порушень законодавства з питань закупівель шляхом проведення систематичного аналізу інформації про закупівлі товарів, робіт і послуг, розміщених на офіційних веб-порталах Уповноваженого органу з питань закупівель (https://tender.me.gov.ua; https://prozorro.gov.ua), а також здійснює контроль за дотриманням законодавства щодо закупівель товарів, робіт і послуг, як у порядку проведення перевірок державних закупівель, так і під час державного фінансового аудиту та інспектування.

Так, правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади встановлює Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII зі змінами (далі - Закон № 922).

Відповідно до вимог ст. 7 Закону № 922 моніторинг закупівель проводить центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його органи на місцях. Порядок проведення моніторингу визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Проте, на даний час такий Порядок не затверджено.

Процедуру проведення Держфінінспекцією та її територіальними органами перевірок державних закупівель визначено Порядком проведення перевірок державних закупівель Державною фінансовою інспекцією та її територіальними органами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 № 631 (далі - Порядок № 631).

Пунктом 4 зазначеного Порядку визначено підстави, за наявності яких здійснюються перевірки державних закупівель.

На підставі ст. 2, п. 11 ст. 10 Закону України № 2939, ч. 3 ст. 7 Закону України № 922, Положення про державну фінансову інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 310 та листа Державної аудиторської служби України від 18.08.2016 № 31-18/78 здійснено аналіз процедур відкритих торгів, проведених Північним територіальним квартирно-експлуатаційним управлінням Міністерства оборони України на закупівлю робіт, в ході якого встановлено факти порушень чинного законодавства при здійсненні наступних процедур закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти:

- «Будівництва казарми у військовому містечку № 25, м. Конотоп, Сумська область, 58 омпбр, 16 омпб» очікуваною вартістю 3413310,00 грн (КЕКВ 3121), оголошення № 151364, розміщено на офіційному загальнодержавному веб-порталі «Державні закупівлі» 27.07.2016 у бюлетені № 141;

- «Капітальний ремонт військової будівлі № 3/476, учбовий корпус, м. Бердичів, Житомирська область, нц ССО» очікуваною вартістю 23840729,00 грн (КЕКВ 3132), оголошення № 152424, розміщено на веб-порталі 28.07.2016 у бюлетені № 142;

- «Капітальний ремонт військової будівлі № 3/423, казарма, м. Бердичів, Житомирська область, нц ССО» очікуваною вартістю 17986800,00 грн (КЕКВ 3131), оголошення № 152372, розміщено на веб-порталі 28.07.2016 у бюлетені № 142;

- «Реконструкція військової будівлі №25/19, контора ремонтно-будівельної групи під їдальню, м. Конотоп, Сумська область, 16 омпб» очікуваною вартістю 140202540,00 грн, оголошення № 152368, розміщено на веб- порталі 28.07.2016 у бюлетені № 142;

- «Капітальний ремонт військової будівлі №3/41, казарма, м. Бердичів, Житомирська область, нц ССО» очікуваною вартістю 12649525,2 грн, оголошення № 152377, розміщено на веб-порталі 28.07.2016 у бюлетені № 142.

26.08.2016 Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області звернулось до позивача з листом № 25-31-18-14/5347 (а.с. 65-66) з проханням надати у найкоротші терміни після складання протоколів розкриття пропозицій конкурсних торгів оригінали або завірені в установленому порядку копії документів по вищезазначеним процедурам закупівель.

Листом від 31.08.2016 № 303/21/8/3223 (а.с. 67-68) Північне територіальне квартирно-експлуатаційне управління повідомило про неможливість надання копій таких документів.

Згідно з п. 4 Порядку № 631 однією з підстав для проведення перевірок державних закупівель є виникнення потреби у перевірці відомостей про порушення об'єктом контролю законодавства у сфері державних закупівель, що надішли до контролюючого органу, або перевірці відомостей, наведених у зверненні (за умови закінчення строку подання скарги про відповідні порушення до органу оскарження згідно із Законом України "Про здійснення державних закупівель"), якщо об'єкт контролю не надав пояснення та їх документального підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу протягом трьох робочих днів з дня його надходження.

Відповідно до п. 4 Порядку № 631 проведено перевірку закупівель Північного територіального квартирно-експлуатаційного управління за період з 01.01.2016 по 30.09.2016, про що складено акт від 16.11.2016 № 25-31-21/04 (а.с. 9-33).

У зв'язку з тим, що під час проведення контрольного заходу виявлені порушення не усунуті у повному обсязі згідно з п. 7 ст. 10 Закону № 2939, на адресу позивача направлено лист від 21.12.2016 № 25-31-18-14/1058 (а.с. 42-44), в якому містяться обов'язкові вимоги щодо усунення порушень законодавства.

Частиною 2 статті 15 Закону № 2939 передбачено, що законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Законність вимог підтверджується наступними обставинами.

Комітетом недотримано вимоги розділу III Порядку № 921, а саме: у річному плані закупівель на 2016 рік та у змінах до нього, які оприлюднені на веб-порталі, не зазначено код ДК 021:2015; в оголошеннях про проведення процедур закупівель, оприлюднених на веб-порталі по процедурам закупівель, які підлягали контролю, зазначено код ДК 016:2010, який відповідно до вимог Розділу II Порядку № 921 застосовується лише для визначення предмета закупівлі товарів і послуг.

Розділом III Порядку № 921 встановлено, що визначення предмета закупівлі робіт здійснюється замовником згідно з п. 23 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про здійснення державних закупівель» від 10.04.2014 № 1197-VII (далі-Закон № 1197-VII) за об'єктами будівництва та з урахуванням ДСТУ Б.Д. 1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», прийнятих наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 05 липня 2013 року № 293, а також ГБН Г. 1-218-182:2011 «Ремонт автомобільних доріг загального користування. Види ремонтів та перелік робіт», затверджених наказом Державної служби автомобільних доріг України від 23 серпня 2011 року № 301, із зазначенням у дужках предмета закупівлі відповідно до показників другої - п'ятої цифр основного словника національного класифікатора України ДК 021:2015 "Єдиний закупівельний словник", затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 23 грудня 2015 року № 1749.

Відповідно до Типового положення про комітет з конкурсних торгів, затвердженого наказом Мінекономіки від 26.07.2010 № 916, метою створення комітету є організація та проведення процедур закупівель на засадах колегіальності та неупередженості. Формою роботи комітету є засідання, які скликаються головою комітету. Рішення комітету оформляється протоколом, який підписується усіма членами комітету, присутніми на засіданні комітету.

Згідно з ч. 5 ст. 11 Закону № 1197-VII рішення комітету з конкурсних торгів оформляється протоколом, у якому відображаються результати поіменного голосування членів комітету, присутніх на засіданні, з кожного питання. Протокол підписується всіма членами комітету, присутніми на засіданні комітету з конкурсних торгів.

Відповідно до абз. 1 ч. 3 ст. 17 Закону № 1197-VII замовник у документації конкурсних торгів (далі - ДКТ), запиті цінових пропозицій зазначає, що інформація про відсутність підстав, визначених у частинах першій і другій цієї статті, надається в довільній формі. Спосіб документального підтвердження згідно із законодавством відсутності підстав, передбачених пунктами 11, 2, 4, 5 і 7 частини першої та пунктом 1 частини другої цієї статті, визначається замовником для надання таких документів лише переможцем процедури закупівлі.

До того, вимогами абз. 3 ч. 3 ст. 17 Закону № 1197-VII чітко передбачено, що Замовник не вимагає від учасника документи та інформацію, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 1 і 6 частини першої цієї статті, а також інформацію, що міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.

У роз'ясненні Міністерства економічного розвитку України від 15.01.2016 № 3302-06/906-06 замовникам рекомендовано у відповідності до ст. 17 Закону № 1197-VII встановлювати в ДКТ вимогу про надання учасниками інформації у довільній формі щодо пунктів 11, 3, 4, 5, 9 ч. 1 та пунктів 1, 2, 3 ч. 2 ст. 17 Закону № 1197-VII. Наявність підстав для відмови в участі у торгах, визначених у пунктах 2, 7, 8 ч. 1 ст. 17 Закону № 1197-VII перевіряється замовником у відкритих єдиних державних реєстрах; підстави визначені в пунктах 1, 6 ч. 1 ст. 17 Закону № 1197-VII визначається замовником самостійно. Для переможців торгів згідно із ч. 3 ст. 17 Закону № 1197-VII рекомендовано встановлювати вимогу про надання документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 11, 4, 5 ч. 1 ст. 17 та п. 1 ч. 2 ст. 17 Закону № 1197-VII.

Таким чином, в порушення вимог абз. 3 ч. 3 ст. 17 Закону № 1197-VII в ДКТ замовника по перевіреним процедурам закупівель встановлено вимогу про надання переможцями торгів документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 4, 5 ч. 1 ст. 17 Закону № 1197-VII, інформація міститься у відкритому державному реєстрі http://corrupt.informiust.ua. Крім того, в порушення вимог абз. 3 ч. 3 ст. 17 Закону № 1197-VII в ДКТ замовника встановлено вимогу про надання учасниками «Гарантійного листа, у довільній формі, про відсутність підстав для відмови в участі у процедурі закупівлі, що визначені у ч. 1 та ч. 2 ст. 17 Закону № 1197-VII» без відокремлення інформації, яка міститься у відкритих державних реєстрах, доступ до яких є вільним, та яка перевіряється замовником.

В акті перевірки не зазначається про порушення строків оприлюднення звітів про результати проведення процедур відкритих торгів та про повноту змісту звітів, а зазначено, що в порушення вимог ч. 1 ст. 31 Закону № 1197-VII замовником акцептовано пропозиції конкурсних торгів учасників наступного дня після оцінки, у зв'язку з чим до звітів внесено недостовірні дані в частині невірного зазначення дати акцепту.

У ході проведення перевірки закупівель при здійсненні перевірки пропозиції конкурсних торгів учасника ТОВ «РІСТ» встановлено відсутність інформації, яка передбачена пп. 3.5.3 Розділу III ДКТ (як у комерційній, так і у технічній частині).

Згідно з реєстром документів наданих у складі технічної частини пропозиції конкурсних торгів ТОВ «РІСТ» надано наступні документи: реєстр документів технічної частини; зведений кошторис; локальні кошториси; договірна ціна; відомість ресурсів; розрахунок вартості експлуатації будівельних машин і механізмів; розрахунок загальновиробничих витрат; прямі та загальновиробничі витрати, розрахунок прибутку, розрахунок коштів на покриття адміністративних витрат; календарний план виконання робіт.

В ході проведення перевірки закупівель при здійсненні перевірки відповідності пропозицій конкурсних торгів вимогам ДКТ та законодавства встановлено, що в пропозиції учасника ТОВ «РІСТ» була відсутня будь-яка інформація щодо виконання робіт згідно з ДСТУ, ДБН, діючими нормами та правилами, а також щодо застосування сертифікованих матеріалів.

Таким чином, пропозиція конкурсних торгів ТОВ «РІСТ» не відповідала умовам ДКТ замовника.

Оскільки, пропозиції учасників ПП «Реалбуд», КЕШ «Енергомонтаж» та ТОВ «РІСТ» не відповідали умовам ДКТ, то вони мали бути відхилені комітетом замовника на підставі ч. 1 ст. 29 Закону № 1197-VII, а до процедури оцінки мала бути допущена лише пропозиція ДП «Фаворит ОПТ». У зв'язку із допущенням до оцінки менше ніж двох учасники, комітетом необхідно було відмінити процедуру закупівлі у відповідності до вимог абз. 7 ч. 1 ст. 30 Закону № 1197-VII.

Таким чином, суд приходить до висновку, що управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області під час проведення перевірки закупівель Північного територіального квартирно-експлуатаційного управління дотримано вимоги чинного законодавства України.

В силу частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 3 статті 2, частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Керуючись статтями 122, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Північного територіального квартирно-експлуатаційного управління до управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області про визнання дій неправомірними та скасування вимоги відмовити повністю.

Відповідно до ст. ст. 186, 254 КАС України апеляційна скарга подається через Чернігівський окружний адміністративний суд, а її копія надсилається апелянтом до суду апеляційної інстанції, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, або її подано з пропуском строку, у поновленні якого було відмовлено, а у разі вчасного подання апеляційної скарги, з набранням законної сили рішенням апеляційної інстанції, якщо оскаржувану постанову не скасовано.

Суддя Д.В. Лобан