Справа № 815/7107/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2017 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л. І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального ГУ ДФС про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального ГУ ДФС про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у видачі довідки «про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію», зобов'язання видати ОСОБА_1 довідку «про заробітну плату, яка подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію» за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 року станом на 01.12.2015 року та на 01.05.2016 року із зазначенням всіх складових заробітної плати по посаді начальника самостійного відділу (в тому числі, премій, премій до державних свят та інших виплат) з урахуванням надбавки за ранг та надбавки за вислугу років ОСОБА_1.
Позивач в судове засідання не з'явився, надіслав заяву про розгляд справи без його участі в письмовому провадженні. В адміністративному позові позивач зазначив, що відмова відповідача у видачі довідок про заробітну плату є такою, що суперечить Конституції України, Закону України «Про державну службу», ст. 49 Кодексу законів про працю України та порушує його права. Крім того, зазначено, що Постановою Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року затверджено форми довідок про заробітну плату, в тому числі форму «довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію» і станом на 01.12.2015 року вказані форми довідок були чинними. Даною формою встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії, і така довідка видається для перерахунку пенсії у разі підвищення посадових окладів працюючих державних службовців.
Представник відповідача до суду не з'явився, про день, час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином та завчасно. З наданих до суду заперечень на позов (аркуші справи 39-41) вбачається, що відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, пославшись на скасування форми довідки за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 року з 04.07.2016 року та відсутності у позивача права на перерахунок розміру пенсії, як державного службовця, в зв'язку із внесенням змін до Закону України «Про державну службу», а тому дії відповідача є правомірними.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України суд має право розглянути справу у письмовому провадженні, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду та за відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладені приписи КАС України, не прибуття в судове засідання сторін, відсутність клопотань про допит свідків, експертів, суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 проходив службу в податкових органах України, працював у Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального ГУ ДФС на посаді начальника оперативно-аналітичного контролю.
Позивача було звільнено із займаної посади 10.12.2004 року за власним бажанням у зв'язку із виходом на пенсію по інвалідності та він отримує пенсію за віком на підставі Закону України «Про державну службу».
Позивач 08.08.2016 року звернувся до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального ГУ ДФС із заявою про видачу оновленої довідки «про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію» у зв'язку із підвищенням посадових окладів державних службовців з 01.05.2016 року на підставі Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII та прийняттям постанови Кабінету Міністрів України №292 від 06.04.2016 року (аркуш справи 12).
Крім того, 16.08.2016 року позивач звернувся до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального ГУ ДФС із заявою про видачу оновленої довідки «про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію» у зв'язку із підвищенням посадових окладів державних службовців з 01.05.2016 року згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (аркуш справи 13).
У серпні 2016 року ОСОБА_1 отримав відповідь-відмову Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального ГУ ДФС №3847/10/2808/05 від 18.08.2016 року, в якій відповідач повідомляв про відмову у видачі зазначеної довідки оскільки положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, з 01.06.2015 року скасовують норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема відповідно до Закону України «Про державну службу». Тобто після 01.06.2015 року пенсії на умовах Закону України «Про державну службу» не призначаються та не перераховуються (аркуш справи 15).
Крім того, позивач отримав лист №322/10/2808-05-0 від 15.09.2016 року в якому відповідач, посилаючись на роз'яснення Міністерства соціальної політики України зазначив, що з 01.12.2015 року підстави для видачі довідок про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, форми яких затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1, відсутні (аркуш справи 16).
Суд вважає відмову Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального ГУ ДФС видати позивачу довідку про перерахунок пенсії протиправною з наступних підстав.
Згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII порядок і умови призначення пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Так, у відповідності до вказаної вище норми Закону, Кабінет Міністрів України з метою визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії встановив Порядок проведення такого перерахунку та затвердив його своєю постановою від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
На час виходу позивача на пенсію був чинним пункт 4 Постанови №865, згідно з яким у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно то рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року №432-ІУ «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається на підставі документів поданих під час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Крім того, був чинним пункт 5 Постанови №865 відповідно до якого перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Таким чином, з аналізу вказаних вище норм Постанови №865, суд робить висновок про те, що на час виходу позивача на пенсію національне законодавство передбачало його право на перерахунок пенсії, який збільшує розмір пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям на відповідній посаді, з якої позивачці була призначена пенсія. Тобто, позивач мав право на збільшення розміру пенсії в залежності від збільшення розміру заробітної плати державним службовцям.
Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» керівним працівникам, спеціалістам і службовцям з 01.12.2015 року були підвищені посадові оклади.
З 01.01.2016 року набрав чинності Закон України «Щодо внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-УШ.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Кабінет Міністрів України постановою від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» вніс зміни до Постанови №865, зокрема, виключив пункт 4, який передбачав право на збільшення розміру пенсії у разі збільшення розміру заробітної плати державним службовцям.
Крім того, пункт 5 Постанови №865 був викладений в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Управлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Суд не погоджується з твердженнями відповідача про те, що вищезазначені зміни у законодавстві позбавляють права позивача на перерахунок пенсії у раніше встановленому порядку та не дають відповідачу законних підстав для видачі довідки.
Відповідно до частини третьої статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Дане положення принципово забороняє погіршувати становище людини. При цьому, суд зазначає, що розмір пенсії - це кількісний показник, що відображає обсяг прав позивача на пенсію.
В пункті 19 постанови Пленуму Верховного Суду України №8 від 13.06.2007 року «Про незалежність судової влади» зазначено, що відповідно до статті 8 та статті 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини і громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.
Крім того, частина першої статті 58 Конституції України закріплює загальновизнаний принцип права, відповідно до якого закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
У рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 року по справі №1-рп/99 у справі про зворотну дію в часі наголошується на тому, що до події факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Право позивача на отримання пенсії саме в порядку, який передбачав збільшення її розміру шляхом здійснення перерахунку у разі збільшення суми заробітної плати державного службовця на відповідній посаді виникло у 2004 році. Тобто, воно виникло раніше зазначених вище змін до Постанови №865, які відбулися у 2015 році. Нові ж нормативно-правові акти застосовуються до тих прав і обов'язків, що виникли після набрання ними чинності, і до тих юридичних фактів, що настали після набрання чинності таким актом.
Заборона зворотної дії є однією з важливих складових принципу правової визначеності. Конституційний Суд України у своєму рішенні від 13.05.1997 року по справі №1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата вказав, що закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативного акту.
Таким чином, суд робить висновок про те, що при визначенні порядку, умов виплати та розміру пенсії позивачу необхідно застосовувати Постанову №865 в редакції, яка була чинною станом на час виходу позивача на пенсію (10.12.2004 року). В протилежному випадку - буде мати місце звуження обсягу його прав на перерахунок пенсії, оскільки спірне питання має пряме відношення до збільшення розміру пенсії позивача, який, в свою чергу, є кількісним показником. Адже, починаючи з 10.12.2004 року - дня виходу позивача на пенсію, до початку 2016 року при збільшенні розміру заробітної плати у працюючих державних службовців на відповідних посадах, розмір його пенсії постійно збільшувався.
Відповідно до постанови Правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 року, були затверджені форми довідок про заробітну плату, в тому числі форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Даною формою встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії, і така довідка видається для перерахунку пенсії у разі підвищення посадових окладів працюючих державних службовців, як вбачається із назви самої довідки.
Відповідно до статті 49 Кодексу законів про працю України, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.
Отже із сукупного аналізу змісту зазначених нормативно-правових актів суд робить висновок про існування юридичного обов'язку у відповідача надати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії.
Згідно з ч. 2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів під час розгляду справи правомірність відмови у наданні позивачу довідки про заробітну плату.
Оскільки у керівника Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального ГУ ДФС станом на 18.08.2016 року були відсутні підстави для відмови позивачу у видачі довідки про розмір заробітної плати працівника податкового органу, відмова у її видачі є протиправною, та суд дійшов висновку щодо необхідності зобов'язання відповідача видати позивачу зазначену довідку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно із ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню повністю.
Судові витрати розподіляються відповідно до приписів ст. 94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 69-71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального ГУ ДФС про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у видачі довідки «про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію», зобов'язання видати ОСОБА_1 довідку «про заробітну плату, яка подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію» за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 року станом на 01.12.2015 року та на 01.05.2016 року із зазначенням всіх складових заробітної плати по посаді начальника самостійного відділу (в тому числі, премій, премій до державних свят та інших виплат) з урахуванням надбавки за ранг та надбавки за вислугу років ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправними дії Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального ГУ ДФС, що викладені в листах від 18.08.2016 року №3847/10/2808/05 та від 15.09.2016 року №322/10/2808-05-0 щодо відмови у видачі довідки «про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію».
Зобов'язати Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального ГУ ДФС видати ОСОБА_1 довідку «про заробітну плату, яка подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію» за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 року станом на 01.12.2015 року та на 01.05.2016 року із зазначенням всіх складових заробітної плати по посаді начальника самостійного відділу (в тому числі, премій, премій до державних свят та інших виплат) з урахуванням надбавки за ранг та надбавки за вислугу років ОСОБА_1.
Постанова набирає законної сили у порядку ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається до Одеського окружного адміністративного суду, та одночасно її копія надсилається до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Л.І. Свида