Постанова № 64677015, 06.02.2017, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.02.2017
Номер справи
803/38/17
Номер документу
64677015
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2017 року Справа № 803/38/17

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Лозовського О.А.,

при секретарі судового засідання Шикун О.Є.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника відповідачів Голік Е.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) звернувся з позовом до Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області (далі - відповідач, УДСНС України у Волинській області) про визнання дій незаконними щодо розрахунку та виплати йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю ІІІ групи, яка виникла внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, зобов'язання нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу як інваліду ІІІ групи через захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, у розмірі 36 місячних грошових забезпечень на момент звільнення, виходячи із посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення із врахуванням проведених виплат.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що наказом УДСНС України у Волинській області від 29.09.2015 №458 позивача звільнено зі служби та виключено із кадрів ДСНС України у відставку за станом здоров'я. Відповідно свідоцтва про хворобу №314 від 24.09.2015, довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 12 ААА №014079 від 02.11.2015, довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 02.11.2015 серії 12 ААА №245424, позивачу встановлена ІІІ група інвалідності у зв'язку з втратою працездатності на 50 відсотків, яка настала внаслідок проходження військової служби. На підставі наказу УДСНС України у Волинській області від 23.03.2016 №121 ОСОБА_1 згідно підпункту 2 пункту 2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 №908, виплачено одноразову грошову допомогу у розмірі 51127,20 грн., при розрахунку і виплаті якої відповідач безпідставно виходив лише з розміру посадового окладу за останньою посадою 922,00 грн., окладу за спеціальним званням - 130,00 грн. та відсоткової надбавки за вислугу років - 368,20 грн. без врахування інших складових його грошового забезпечення.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги із підстав, наведених у позовній заяві, та просив позов задовольнити.

В письмових запереченнях на адміністративний позов та в судовому засіданні представник відповідача позовних вимог не визнала, посилаючись на те, що розмір одноразової грошової допомоги позивачу був обчислений у відповідності до пункту 3 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року №908, а саме: виходячи тільки з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років та посадового окладу за останньою посадою. Вважає посилання позивача на Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постанову Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 №1294, якими передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення, хибними та безпідставними, оскільки ОСОБА_1 є особою, статус якої визначено та регулюється Кодексом цивільного захисту України, а тому на останнього не розповсюджується дія Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», відтак підстави для врахування положень цього Закону під час нарахування грошової допомоги відсутні. У зв'язку з наведеним просила у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.

Судом встановлено, що наказом УДСНС України у Волинській області «Про кадрові питання» від 29.09.2015 №458 підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_1, заступника начальника лабораторії - начальника відділення дослідження пожеж дослідно-випробувальної лабораторії аварійно-рятувального загону спеціального призначення УДСНС України у Волинській області, звільнено зі служби цивільного захисту у відставку (із зняттям з військового обліку) за підпунктом 3 пункту 176 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу (за станом здоров'я) та виключено з кадрів ДСНС України з 29.09.2015 на підставі подання начальника аварійно-рятувального загону спеціального призначення УДСНС України у Волинській області Барановського О.В., свідоцтва про хворобу ЛЕК ДСНС України у Волинській області від 24.09.2015 №314, затвердженого ЦЛЕК ДСНС України 25.09.2015 та рапорту ОСОБА_1 (а. с. 15).

Як слідує з довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 02.11.2015 серії 12 ААА №245424, ОСОБА_1 встановлена ІІІ група інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням військової служби (а. с. 12).

Відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та довідки МСЕК від 23.12.2015 серії 12 ААА №245424 УДСНС України у Волинській області прийнято наказ від 23.03.2016 №121, яким передбачено виплату позивачу одноразової грошової допомоги у розмірі 51 127,20 грн. як інваліду ІІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, шляхом перерахування вказаних коштів на його картковий рахунок (а. с. 16).

Як встановлено судом, підставою для звернення до суду стала незгода позивача із позицією відповідача щодо врахування при визначенні одноразової грошової допомоги виключно розміру посадового окладу, окладу за спеціальним званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а не грошового забезпечення загалом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до таких висновків.

Соціальний та правовий захист осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, працівників органів управління та сил цивільного захисту і осіб, звільнених зі служби цивільного захисту визначає Кодекс цивільного захисту України.

Відповідно до статті 101 цього Кодексу служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.

Згідно зі пунктом 3 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 №593, особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту є громадяни, які у добровільному порядку прийняті на службу цивільного захисту за контрактом і яким присвоєно відповідно до цього Положення спеціальні звання.

Статтею 115 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що держава забезпечує соціальний та правовий захист осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, працівників органів управління та сил цивільного захисту і членів їхніх сімей відповідно до Конституції України, цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Так, згідно частини другої статті 118 цього Кодексу у разі травми або поранення, заподіяного особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання службових обов'язків, а також інвалідності, що настала у період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що стався у період проходження служби, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, залежно від ступеня втрати працездатності такій особі виплачується одноразова грошова допомога у розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності особою рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту у період проходження служби у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

Отже, Кодексом цивільного захисту України передбачено виплату одноразової грошової допомоги у разі травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, проте цим Кодексом не встановлено сам порядок виплати такої одноразової грошової допомоги, так як і не встановлено те, виходячи із яких видів оплати праці повинен обраховуватися розмір цієї допомоги, водночас передбачено, що порядок та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивача відповідно до наказу від 29.09.2015 №458 звільнено зі служби цивільного захисту за станом здоров'я із зняттям з військового обліку. При цьому, ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із проходженням військової служби.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 №908 затверджений Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Порядок №908).

Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Порядку №908 грошова допомога виплачується особам рядового і начальницького складу у разі настання інвалідності в період проходження служби та особам, звільненим із служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення, а якщо інвалідність настала внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, незалежно від строку, який минув після звільнення із служби, у розмірі, зокрема, 36-місячного грошового забезпечення - інвалідам III групи.

Пунктом 3 Порядку №908 визначено, що розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення.

Водночас відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №1294) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Дана норма кореспондується із частиною 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», якою передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами та враховуючи частину 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до якої, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, тому при вирішенні даного питання пріоритетним є Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

З системного аналізу вищезазначених правових норм слідує, що у разі настання інвалідності ІІІ групи, що настала в період проходження військової служби, особі рядового чи начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту виплачується одноразова грошова допомога в порядку та на умовах, визначених Порядком №908 в розмірі 36-місячного грошового забезпечення, яке відповідно до Постанови №1294, складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

З витягу із протоколу №2 від 14.03.2016 засідання комісії з призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту ДСНС України вбачається, що відповідно до підпункту 2 пункту 2 Порядку №908 комісією вирішено виплатити інваліду ІІІ групи ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в сумі 51 127,20 грн. (а. с. 41).

Згідно наказу начальника УДСНС України у Волинській області від 23.03.2016 №121 позивачу виплачено одноразову грошову допомогу в розмірі 51 127,20 грн. як інваліду ІІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби (а. с. 16).

При цьому, з матеріалів справи слідує, що відповідачем проведено виплату одноразової грошової допомоги позивачу у зв'язку з настанням інвалідності ІІІ групи, виходячи лише з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років та посадового окладу за останньою посадою, яку займав позивач на день звільнення.

Водночас, відповідно до грошового атестату №1 ОСОБА_1, виданого начальником аварійно-рятувального загону спеціального призначення УДСНС України у Волинській області, до складових грошового забезпечення позивача включено: оклад за спеціальним званням у розмірі 130,00 грн.; посадовий оклад у розмірі 922,00 грн.; надбавку за вислугу років у розмірі 368,20 грн.; надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 710,10 грн.; премію у розмірі 1383,00 грн. (а. с. 17).

Таким чином, суд зазначає, що розмір грошового забезпечення позивача на день звільнення складав 3513,30 грн., однак останньому виплачено одноразову грошову допомогу у розмірі 51 127,20 грн., що за розрахунком не відповідає 36-місячному грошовому забезпеченню, а відтак при розрахунку та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю ІІІ групи відповідачем істотно порушено обсяг прав та інтересів позивача, визначених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Суд не бере до уваги доводи представника відповідача на те, що ОСОБА_1 є особою, статус якої визначено та регулюється Кодексом цивільного захисту України, а тому на останнього не розповсюджується дія Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», оскільки позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із проходженням саме військової служби, що підтверджується копіями довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 02.11.2015 серії 12 ААА №245424 (а. с. 12), свідоцтва про хворобу ЛЕК УДСНС України у Волинській області від 24.09.2015 №314 (а. с. 14) та витягу із протоколу засідань Центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС України від 19.01.2016 №58 (а. с. 40).

Згідно із частинами першою та другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеному відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів суду правомірність дій щодо нарахування та виплати позивачу одноразової грошової допомоги як інваліду ІІІ групи у розмірі 36-місячного грошового забезпечення виходячи лише з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років та посадового окладу за останньою посадою без врахування всього розміру грошового забезпечення визначеного Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Постановою №1294, а тому з метою повного та всебічного захисту інтересів позивача такі дії УДСНС України у Волинській області слід визнати протиправними та зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу як інваліду ІІІ групи у розмірі 36-місячного грошового забезпечення на момент звільнення, виходячи із посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення із врахуванням проведених виплат.

Відповідно до частини першої статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що на користь ОСОБА_1 слід присудити за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 640,00 грн., сплачений згідно квитанції №152 від 18.01.2017 (а. с. 2).

Керуючись статтями 11, 17, 94, 158, 160 ч.3, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Кодексу цивільного захисту України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області щодо неналежного розрахунку та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю ІІІ групи, яка виникла внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби.

Зобов'язати Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу як інваліду ІІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби у розмірі 36-місячного грошового забезпечення на момент звільнення, виходячи із посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення із врахуванням проведених виплат.

Присудити на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, податковий номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області (43020, Волинська область, м. Луцьк, вул. Електроапаратна, 6, код ЄДРПОУ 38592652) сплачений судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлений 10 лютого 2017 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий О.А. Лозовський