Справа № 234/1777/17
Провадження № 1-кс/234/786/17
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2017 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області у складі:
слідчого судді - Демидової В.К.,
при секретарі - Янакій С.О. ,
за участю слідчого - Найдьонової Г.І.
розглянувши у судовому засіданні в м. Краматорську
клопотання слідчого СВ Краматорського ВП ГУ Національної поліції в Донецькій області старшого лейтенанта поліції Найдьонової Г.І. про надання дозволу на призначення позапланової виїзної перевірки щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки ТОВ «Завод кольорових металів», по кримінальному провадженню, внесеному в ЄРДР за № 12017050150000105 від «11» січня 2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
10 лютого 2017 року слідчий СВ Краматорського ВП ГУ Національної поліції в Донецькій області старший лейтенант поліції Найдьонова Г.І. звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на призначення позапланової виїзної перевірки щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки ТОВ «Завод кольорових металів», по кримінальному провадженню, внесеному в ЄРДР за № 12017050150000105 від «11» січня 2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України.
Своє клопотання мотивує тим, що у провадженні слідчого відділу Краматорського ВП ГУ Національної поліції в Донецькій області знаходиться кримінальне провадження № 12017050150000105 від 11.01.2017, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України.
Під час досудового розслідування за вказаним кримінальним провадженням було встановлено, що посадові особи ТОВ «Завод кольорових металів» (код ЄДРПОУ 40448794) за місцем знаходження підприємства: вул. Героїв Праці, 42, м. Бахмут, Донецька область, організували роботи підвищеної небезпеки та експлуатують обладнання підвищеної небезпеки з вироблення розплавів чорних і кольорових металів та сплавів на основі таких металів, готового прокату без отриманого дозволу на роботи підвищеної небезпеки та експлуатації обладнання підвищеної небезпеки, що грубо порушує Закон України «Про охорону праці» та створює загрозу для життя та здоров'я найманих працівників або настання інших тяжких наслідків.
В матеріалах кримінального провадження для перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки ТОВ «Завод кольорових металів» є достатньо підстав, а враховуючи, що підтвердити або спростувати даний факт, окрім, як залученням спеціаліста, неможливо.
Відповідно до п. 3 Положення про Головне управління (Управління) Державної служби України з питань праці в області, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України № 340 від 27.03.2015 (далі за текстом - Положення) - здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
Відповідно до абзацу другого ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) (далі за текстом - Закон) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій (абзац другий вказаної статті закону).
Проте, слід зазначити, що відповідно до абзацу другого ст.2 Закону дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів, зокрема при проведенні оперативно-розшукової діяльності, дізнання, прокурорського нагляду, досудового слідства і правосуддя.
Разом з тим, слід зазначити, що відповідно до ст. 3 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» передбачено, що органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, у період та на території проведення антитерористичної операції тимчасово забороняється проведення планових та позапланових перевірок суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції, крім позапланових перевірок суб'єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 91 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню, в т.ч. вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 92 КПК України обов'язок доказування обставин, передбачених ст. 91 цього Кодексу покладається на слідчого, прокурора.
Відповідно до статті 84 КПК України доказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому КПК України порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Згідно ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів в т.ч. шляхом витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
У даному випадку, такими доказами у кримінальному провадженні можуть бути акти перевірок та інші документи, складені Головним управлінням Держпраці у Донецькій області за результатом проведення позапланової виїзної перевірки, які можуть бути використані для доведення позиції державного обвинувачення в суді.
Зі змісту ст.ст. 84, 99 КПК України вбачається, що акти перевірок будуть належними та допустимими доказами тільки, якщо дотримано вимог п. 2 ч. 3 ст. 87 КПК України (недопустимими є також докази, що були отримані після початку кримінального провадження шляхом реалізації органами досудового розслідування чи прокуратури своїх повноважень, не передбачених цим Кодексом, для забезпечення досудового розслідування кримінального провадження).
Однак, так як такі повноваження прокурора, слідчого, які раніше були передбачені п. 6 ч. 2 ст. 36, п. 4 ч. 2 ст.40 КПК України (призначати перевірки у порядку, визначеному законом) виключені на підставі Закону № 1697-VII від 14.10.2014 (ці положення набрали чинності 15.07.2015), то на даний час після внесення до КПК України вказаних змін кримінально-процесуальним законодавством прямо не врегульовано питання призначення перевірок.
У відповідності до ч. 6 ст. 9 КПК України у випадках, коли положення цього кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною першою ст.7 цього Кодексу.
Згідно ч.2 Постанови КМУ від 13.08.2014 № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», надання дозволу КМУ на проведення перевірок (в т.ч. згідно додатку до вказаної постанови КМУ і Держпраця) підприємств, установ, організацій не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Слідчий в судовому засіданні підтримав клопотання та просив його задовольнити.
Дослідивши матеріали кримінального провадження, слідчий суддя вважає клопотання обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до п.75.1.2. ст.75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.
За правилами п.78.1.11 ст.78 Податкового кодексу України, документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності, в тому числі, рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.
Дослідивши докази по даних матеріалах вважаю, що клопотання є обґрунтованим, оскільки отримана в процесі здійснення перевірки інформація може мати суттєве значення для встановлення істини у кримінальному провадженні.
Проведення такої перевірки слід доручитиспеціалістам Головного управління Держпраці у Донецькій області.
Керуючись вимогами ст.ст.75 п.75.1, 78 п.78.1.11 Податкового кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого СВ Краматорського ВП ГУ Національної поліції в Донецькій області старшого лейтенанта поліції Найдьонової Г.І. про надання дозволу на призначення позапланової виїзної перевірки щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки ТОВ «Завод кольорових металів», по кримінальному провадженню, внесеному в ЄРДР за № 12017050150000105 від «11» січня 2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України- задовольнити.
Надати дозвіл на проведення позапланової документальної виїзної перевірки ТОВ «Завод кольорових металів» (код ЄДРПОУ: 40448794, місцезнаходження юридичної особи: 84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Героїв Праці, 42, щодо встановлення факту дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
Проведення позапланової документальної виїзної перевірки ТОВ «Завод кольорових металів» щодо встановлення факту дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки доручити спеціалістам Головного управління Держпраці у Донецькій області, розташованої за адресою: м. Покровськ, вул. Прокоф'єва,82, Донецька область, 85302, e-mail:05dn@dsp.gov.ua, у встановлений законом строк.
Зобов'язати керівництво ТОВ «Завод кольорових металів» (код ЄДРПОУ: 40448794, місцезнаходження юридичної особи: 84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Героїв Праці, 42, допустити спеціалістів Головного управління Держпраці у Донецькій області до перевірки та надати їм у повному обсязі документальні матеріали необхідні для проведення перевірки.
Копії матеріалів перевірки надати до Краматорської місцевої прокуратури та СВ Краматорського ВП ГУ НП в Донецькій області
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддяВ. К. Демидова