№ 207/110/17
№ 2-а/207/19/17
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2017 року суддя Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області ОСОБА_1, розглянувши матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_2 до Медико-соціальної експертної комісії № 1 КЗ Обласний центр медико-соціальної експертизи про зобовязання вчинити певні - видати довідку про відсоток втрати працездатності,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Медико-соціальної експертної комісії № 1 КЗ Обласний центр медико-соціальної експертизи - про зобовязання вчинити певні дії, а саме, видати довідку про відсоток втрати працездатності на підставі проходження ним огляду МСЕК № 1 від 13.05.2016 року.
Згідно ст.18 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні, зокрема, адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам; усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг. Справи щодо оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади розглядаються і вирішуються місцевим загальним судом як адміністративним судом або окружним адміністративним судом за вибором позивача.
Згідно ч.2 ст.18 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган підсудні окружним адміністративним судам.
Відповідно до п.15 Постанови Пленуму ВАС України № 8 від 20.05.2013 року «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів» визначено, що у розумінні статті 1 Закону України від 6 жовтня 2005 року № 2961-IV «Про реабілітацію інвалідів в Україні» медико-соціальна експертиза це визначення на основі комплексного обстеження усіх систем організму конкретної особи міри втрати здоровя, ступеня обмеження її життєдіяльності, викликаного стійким розладом функцій організму, групи інвалідності, причини і часу її настання, а також рекомендацій щодо можливих для особи за станом здоровя видів трудової діяльності та умов праці, потреби у сторонньому догляді, відповідних видів санаторно-курортного лікування і соціального захисту для найповнішого відновлення усіх функцій життєдіяльності особи.
Відповідно допідпункту 6.13 пункту 6таабзацу двадцять третього підпункту 8.8 пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров'я України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 467, Міністерство охорони здоров'я відповідно до покладених на нього завдань проводить медико-соціальну експертизу з метою виявлення ступеня обмеження життєдіяльності особи та затверджує порядок її проведення.
Міністерство охорони здоров'я України (МОЗ України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
МОЗ України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та забезпеченні реалізації державної політики у сфері охорони здоров'я.
Комісії перебувають у віданні Міністерства охорони здоровя України і утворюються за таким територіальним принципом: Кримська республіканська; обласні; центральні міські у мм. Києві та Севастополі; міські, міжрайонні, районні комісії (абзац третій пункту 4 Положення про медико-соціальну експертизу ). Абзац четвертий пункту 10 цього Положення визначає, що комісія складається з представників Міністерства охорони здоровя України, Міністерства соціальної політики України, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, а також військово-медичної служби Служби безпеки України та військово-медичного підрозділу Служби зовнішньої розвідки у разі розгляду медичних справ стосовно потерпілих на виробництві чи пенсіонерів з числа військовослужбовців Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки. У проведенні медико-соціальної експертизи беруть участь також представники Пенсійного фонду України, органів державної служби зайнятості та, у разі потреби, працівники науково-педагогічної та соціальної сфери. Таким чином, рішення медико-соціальних експертних комісій спрямовані на забезпечення реалізації державної політики у сфері реабілітації інвалідів, створення правових, економічних, політичних, соціально-побутових і соціально-психологічних умов для задоволення їхніх потреб у відновленні здоровя, матеріальному забезпеченні, посильній трудовій та громадській діяльності, а тому вони мають публічний характер та підлягають оскарженню в порядку адміністративного судочинства.
Заявлений позов не стосується безпосередньо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
У даному випадку дії (бездіяльність) відповідача є лише передумовою для вказаних рішень.
Крім того, дії Медико-соціальної експертної комісії № 1 КЗ Обласний центр медико-соціальної експертизи, котра перебуває у віданні Міністерства охорони здоровя України, який у свою чергу є органом державної влади, є предметом адміністративного спору, компетенція з розгляду якого належить адміністративному окружному суду згідно ч.2 ст. 18 КАС України.
Відповідно до ч.3 п.6 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України, заява підлягає поверненню позивачеві, якщо справа не підсудна даному адміністративному суду.
У звязку з викладеним, керуючись п.6 ч.3 ст. 108, ч.1, ч.2 ст.18 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Медико-соціальної експертної комісії № 1 КЗ Обласний центр медико-соціальної експертизи про зобовязання вчинити певні - видати довідку про відсоток втрати працездатності, повернути позивачеві.
Роз`яснити позивачу право звернення з даним позовом до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Копію ухвали направити позивачеві.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Баглійський районний суд м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області шляхом подачі протягом 5 днів з дня її отримання апеляційної скарги.
Суддя І.М. Юрченко