Постанова № 64662985, 06.02.2017, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
06.02.2017
Номер справи
522/23545/16-а
Номер документу
64662985
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 522/23545/16-а

Провадження № а/522/982/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2017 року Приморський районний суд м. Одеси

у складі: головуючого судді Бойчука А. Ю.

при секретарі Гасуляк С. Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Сардонікс» до Виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення про демонтаж торгівельної споруди, -

ВСТАНОВИВ:

Представник Товариства з обмеженою відповідальністю «Сардонікс» звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Одеської міської ради, та просить визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради №260 від 25 серпня 2016 року «Про демонтаж тимчасових споруд» в частині демонтажу двох торгівельних павільйонів ТОВ «Сардонікс», які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва,2.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 25 серпня 2016 року виконавчим комітетом Одеської міської ради було прийнято рішення №260 «Про демонтаж тимчасових споруд», згідно з переліком до якого демонтажу підлягали, в тому числі два торгівельні павільйони, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва,2, та знаходиться в користуванні позивача. Згідно вказаного рішення Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради повинно було надати суб'єктам господарювання припис щодо проведення демонтажу власними силами за власний рахунок.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити у повному обсязі.

Представник Виконавчого комітету Одеської міської ради у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, просив суд відмовити позивачу у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги ТОВ «Сардонікс» не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

В ч. 1ст. 6 КАС України зазначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністратвиного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. 1.2 Положення про Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради № 384-VI від 28 лютого 2011 року, Управління в своїй роботі керується Конституцією України,Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", чинним законодавством України, актами міської ради та її виконавчого комітету, міського голови, цим Положенням.

Відповідно до п. 2.32 Положення до завдань Управління відноситься, в тому числі, здійснення самоврядного контролю за станом території об'єктів благоустрою на яких розміщені будівлі та споруди соціально-культурного, побутового, торговельного та іншого призначення, в яких функціонують об'єкти торгівлі, ресторанного господарства, сфери послуг, дрібно-роздрібної торговельної мережі, ринки, ярмарки, ярмарки-виставки.

Судом встановлено, 25 червня 2011 року між позивачем та Управлінням розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради був укладений договір на право тимчасового користування місцями для розташування тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, (торгівельний павільйон площею 36,5 кв. м., Л-33), строк дії якого, згідно до п. 4, закінчився 25 червня 2012 року.

Також, 24 березня 2011 року між позивачем та Управлінням розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради був укладений договір на право тимчасового користування місцями для розташування тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, (торгівельний павільйон площею 37,8 кв. м., Л-36), строк дії якого, згідно до п. 4, закінчився 24 березня 2012 року.

Приписом №009538 від 05 серпня 2016 року було зобов’язано Позивача демонтувати власними силами тимчасову споруду, яка знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського Козацтва, 2 у строк до 05.08.2016 року, встановлений без договору на право користування місцями для розміщення тимчасової споруди.

Приписом №010124 від 05 серпня 2016 року було зобов’язано Позивача демонтувати власними силами тимчасову споруду, яка знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського Козацтва,2 у строк до 05.08.2016 року, встановлений без договору на право користування місцями для розміщення тимчасової споруди.

Відповідно до п. п. 2 п. «б» ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, транспорту, зв'язку, за технічним станом, використанням та утриманням інших об'єктів нерухомого майна усіх форм власності, за належними, безпечними і здоровими умовами праці на цих підприємствах і об'єктах; прийняття рішень про скасування даного ними дозволу на експлуатацію об'єктів у разі порушення нормативно-правових актів з охорони праці, екологічних, санітарних правил, інших вимог законодавства.

25 серпня 2016 року виконавчим комітетом Одеської міської ради було прийнято рішення №155 «Про демонтаж тимчасових споруд».

Згідно з переліком до вищевказаного рішення демонтажу підлягала, в тому числі, встановлена тимчасові споруди за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського Козацтва,2 , які знаходяться в користуванні ТОВ «Сардонікс».

В свою чергу, відповідно до п. п. 1.1. п. 1 Інформаційного листа ВАС України №781/11/13-10 від 01 червня 2010 року «Щодо застосування окремих норм матеріального права під час розгляду адміністративних справ» нормативно-правові акти - це правові акти управління, які встановлюють, змінюють, припиняють (скасовують) правові норми. Нормативно-правові акти містять адміністративно-правові норми, які встановлюють загальні правила регулювання однотипних відносин у сфері виконавчої влади, розраховані на тривале застосування. Вони встановлюють загальні правила поведінки, норми права, регламентують однотипні суспільні відносини у певних галузях і, як правило, розраховані на довгострокове та багаторазове їх застосування.

Другу групу актів за критерієм юридичної природи складають індивідуальні акти. Останні стосуються конкретних осіб та їхніх відносин. Загальною рисою, яка відрізняє індивідуальні акти управління, є їх виражений правозастосовний характер. Головною рисою таких актів є їхня конкретність, а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв'язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних, справ або питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата - конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових відносин, обумовлених цими актами.

Таким чином, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення виконавчого комітету Одеської міської ради №260 від 25 серпня 2016 року «Про демонтаж тимчасових споруд» в частині демонтажу споруд, розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського Козацтва,2 , які знаходяться в користуванні ТОВ «Сардонікс»., є актом індивідуальної дії.

Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і Законами України.

Акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Рішенням Одеської міської ради №3961-ХІ від 09.10.2013 року затверджено Правила розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (далі – Правила).

Згідно з п. 1.4. Правил, встановлено, що протиправною визначається тимчасова споруда, що характеризується хоча б однією з наступних ознак:

-розміщується без отримання оформленого у встановленому порядку паспорту прив’язки;

-розміщується без укладеного з Уповноваженим органом договору на право тимчасового користування місцями для розташування ТС, або термін дії якого закінчився;

-продовжує розміщуватись після закінчення терміну дії паспорту прив’язки, у тому числі у випадку анулювання паспорту прив’язки чи відмови у його продовженні або його недійсності;

-розміщується з недотриманням хоча б одного з визначених паспортом прив’язки параметрів щодо типу, розміру ТС та/або місце розташування якої не відповідає місцю, визначеному у паспорті прив’язки;

-експлуатується з порушенням вимог чинного законодавства України та цих правил, що встановлено Уповноваженим органом.

Також п. 1.4. Правил встановлено, що уповноваженим органом є у тому числі - управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, визначений ОМР для регулювання діяльності з дотримання фізичними та юридичними особами Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у місті Одесі.

Згідно з п. 15.7. Правил, у разі прийняття виконавчим комітетом Одеської міської ради рішення про демонтаж тимчасових споруд на підставі такого рішення Уповноважений орган власними силами або силами залучених на договірних засадах субєктів господарювання здійснює демонтаж протиправно розміщених тимчасових споруд в порядку, встановленому цими Правилами.

Відповідно до п.п.16.1., 16.2. цих Правил, у разі протиправного розміщення тимчасових споруд демонтаж зазначених обєктів здійснюється їх власником (користувачем) у термін, зазначений у вимозі (приписі) Уповноваженого органу. У разі невиконання зазначеної вимоги (припису) у встановлений Уповноваженим органом термін, демонтаж тимчасових споруд здійснюється Уповноваженим органом на підставі відповідного рішення виконавчого комітету Одеської міської ради.

З матеріалів справи вбачається, що 25 червня 2011 року та 24 березня 2011 року між позивачем та Управлінням розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради був укладений договір на право тимчасового користування місцями для розташування тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, строк дії яких, згідно до п. 4., закінчився 25 червня 2012року та відповідно 24 березня 2012 року.

Таким чином, рішення виконавчого комітету Одеської міської ради №260 від 25 серпня 2016 року «Про демонтаж тимчасових споруд» в частині демонтажу споруди, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, було прийнято з дотриманням вимог пп. 2 п. «б» ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування».

Ч.1 ст.71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

У відповідності до ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Згідно із ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.3 ст.159 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що матеріалами справи не підтверджується порушення з боку Виконавчого комітету Одеської міської ради, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 19, 144 Конституції України, ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування», Положенням про Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, затвердженого до рішенням Одеської міської ради № 384-VI від 28 лютого 2011 року, Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21 жовтня 2011 року, яким затверджений Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, ст. ст. 2, 7, 8, 9, 11, 71, 86, 94, 128, 158-163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Сардонікс» до Виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення про демонтаж торгівельної споруди – відмовити.

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Сардонікс» до Виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення про демонтаж торгівельної споруди - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Одеської міської ради за №260 від 25.08.2016 року в частині, що стосується демонтажу двох торгівельних павільйонів ТОВ «САРДОНІКС», які розташовані за адресою: м. Одеса, вул.. Чорноморського козацтва,2.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду Одеської області через Приморський районний суд м. Одеси шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови.

Особи, які брали участь у справі але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення постанови можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: А. Ю. Бойчук

06.02.2017