Справа № 502/2838/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 лютого 2017 року м. Кілія
Кілійський районний суд Одеської області у складі :
головуючого судді Тюміна О.Г. ,
за участю секретаря судового засідання Нанєвої А.В. ,
за участю : позивача ОСОБА_1 , представників відповідача Браїловської Т.М., Коваленко В.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кілія справу в порядку адміністративного судочинства за адміністративним позовом
ОСОБА_1
до
Кілійської районної ради Одеської області
про визнання протиправними дії відповідача та зобов'язання вчинити певні дії ,-
В С Т А Н О В И В
27 грудня 2016 року позивач звернулася до Кілійського районного суду Одеської області з адміністративним позовом про визнання неправомірними дій Кілійської міської ради Одеської області по несвоєчасному наданню інформації на запит та по відмові у наданні копій декларацій про майно , доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2015 рік депутатів районної ради (далі - Декларації), а також про зобов'язання Кілійської міської ради Одеської області надати копії декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2015 рік депутатів цієї ради, який уточнила шляхом подання уточненого адміністративного позову від 25.01.2017 року. (а.с. 2, 25).
Позивач, підтримуючи позов, зазначає , що вона працює журналістом в редакції газети «Дунайская заря». 08 липня 2016 року вона звернулась до Кілійської районної ради із запитом про доступ до публічної інформації в якому просила надати копії декларацій про майно , доходи , витрати і зобов'язання фінансового характеру депутатів Кілійської районної ради за 2015 рік.
14 липня 2016 року вона отримала повідомлення районної ради про продовження строку розгляду запиту до 20 робочих днів в зв'язку з необхідністю опрацювання великого обсягу запитуваної інформації.
Листом від 04.08.2016 року Кілійська районна рада повідомила її про неможливість вчасного надання відповіді і направлення відповідної інформації та документів в зв'язку з тим, що відповідальна за цей напрямок роботи особа перебувала у відпустці.
Листом від 12.08.2016 року № 20/25 відповідач відмовив їй у надані копій Декларацій, мотивуючи це тим , що копії декларацій можуть надаватися лише у межах провадження по кримінальним справам на підставі ухвали слідчого судді чи суду про тимчасовий доступ до речей і документів з правом копіювання». В даному листі були викладені відомості із Декларацій депутатів райради.
Отримання саме копій декларацій позивач вважає важливим , оскільки це надає можливість ознайомлення з власноруч викладеними декларантом відомостями , а такої можливості не надає надана інформація з викладенням змісту декларацій.
Таким чином, відповідь на запит була надана з порушенням - через 6 робочих днів після спливу 20-денного терміну, встановленого ч. 4 ст. 20 Закону України про доступ до публічної інформації» , а доступ до копії запитуваних документів незаконно обмежено. Тим самим діями відповідача порушено її право на отримання відповіді на запит у встановлений строк, а також за обираною нею формою.
Представник відповідача проти позову заперечує у повному обсязі та пояснює , що під час надання відповіді на запит позивача Кілійська районна рада діяла у відповідності до вимог Конституції України та діючого законодавства .
Розпорядженням голови районної ради від 20 червня 2011 року відповідальними за опрацювання запитів та підготовку матеріалів запитувачам інформації визначені відповідні структурні підрозділи апарату районної ради , у володінні яких знаходиться запитувана інформація.
Декларації про майно , доходи , витрати і зобов'язання фінансового характеру депутатів Кілійської районної ради за 2015 рік відповідно до номенклатури справ знаходяться у завідуючого відділом організаційного забезпечення діяльності ради, її постійних комісій , депутатів. Розпорядженням голови районної ради від 22.06.2016 року завідуючій відділом організаційного забезпечення була надана щорічна основна відпустка тривалістю 30 календарних днів з 10.07.2016 року до 10.08.2016 року. В зв'язку з перебуванням завідуючої відділом у відпустці , що відповідач вважає поважною причиною, інформація на запит позивача була надана пізніше встановленого строку.
Представник позивача зазначає також , що декларації депутатів районної ради мають відомості , які відповідно до ч. 1 ст. 47 Закону України «Про запобігання корупції» є інформацією з обмеженим доступом та не підлягають відображенню у відкритому доступі. В зв'язку з цим позивачу не були надані копії декларацій депутатів , а була надана інформація про відомості, зазначені депутатами в своїх деклараціях.
Заслухавши пояснення сторін , дослідивши надані докази та розглянувши справу, суд вважає позов обґрунтованим та таким , що підлягає задоволенню.
Згідно ч.1 ст. 2 КАСУ Завданням адміністративного судочинства є захист прав , свобод та інтересів фізичних осіб , прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від поручень з боку органів державної влади , органів місцевого самоврядування , їхніх посадових і службових осіб , інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства , в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно ч.2 КАСУ до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень , крім випадків , коли щодо таких рішень , дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
В судовому засіданні встановлені наступні обставини справи та відповідні ним спірні правовідносини.
08.07.2016 року журналіст газети «Дунайская заря» ОСОБА_1 звернулася до Кілійської районної ради з запитом щодо доступу до публічної інформації в якому просила надати копії декларацій про майно , доходи , витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2015 рік депутатів Кілійської міської ради. (а.с. 5) .
14.07.2016 року листом за вих. № 20/04 за підписом голови Кілійської районної ради позивачу повідомлено, що в зв'язку з тим, що запит стосується надання великого обсягу інформації , строк розгляду запиту продовжено од 20 робочих днів. (а.с. 6)
04.08.2016 року листом за вих. № 20/23 за підписом заступника голови районної ради позивачу повідомлено, що в зв'язку з перебуванням у щорічній відпустці відповідальної особи з питань запитів на інформацію районна рада не може задовольнити запити у раніше обумовлений термін, та будуть виконані після виходу відповідальної особи із відпустки. (а.с. 7 )
12.08.2016 року листом за вих. № 20/25 Кілійська районна рада надала позивачу відомості з декларацій про майно , доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2015 рік депутатів районної ради щодо яких, яких , відповідно до чинного законодавства , райрада є розпорядником інформації.
Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» , публічна інформація - це відображена та задокументована будь - якими засобами та на будь - яких носіях інформація , що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків , передбачених чинним законодавством , або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» , доступ до інформації забезпечується зокрема, шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Відповідно до п. 1 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» , розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються зокрема суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи ,органи місцевого самоврядування…
Статтею 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлені строки розгляду запитів на інформацію.
В судовому засіданні представник відповідача не заперечував той факт , що відповідь на запит позивача надана з порушенням строків , передбачених ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» , але стверджував про те , що це мало місце з поважних причин.
На підтвердження представником надано розпорядження голови районного ради від 22.06.2016 року № 14-в про надання завідуючій відділом організаційного забезпечення діяльності ради , її постійних комісій , депутатів, щорічної відпустки з 11.06.2016 року до 10.08.2016 року.
Відповідно до ч. 6 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» відстрочка в задоволенні запиту на інформацію допускається в разі, якщо запитувана інформація не може бути надана для ознайомлення в передбачені цим Законом строки у разі настання обставин непереборної сили. Рішення про відстрочку доводиться до відома запитувача у письмовій формі з роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Можливості для відстрочки розгляду запиту на інформацію з підстав наявності поважних причин Закон України «Про доступ до публічної інформації» не передбачає.
Приймаючи також до уваги поняття непереборної сили , надане у статті 263 ЦК України , відповідно до якої непереборна сила це надзвичайна та невідворотна за даних умов подія , суд приходить до висновку про безпідставність твердження представника відповідача про наявність підстав для відстрочення розгляду запиту на інформацію, оскільки планова відсутність працівника районної ради у відпустці не є надзвичайною та невідворотною подією.
Згідно ч. 2 ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» , публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна інформація.
Згідно ч. 6 ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» не належать до інформації з обмеженим доступом відомості, зазначені у декларації особи , уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, поданій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», крім відомостей, зазначених у абзаці четвертому частини першої ст. 47 вказаного Закону ( відомості щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта громадянина України , місця проживання , дати народження фізичних осіб, щодо яких зазначаються інформація в декларації, місцезнаходження об'єктів , які наводяться в декларації ( крім області , району, населеного пункту, де знаходиться об'єкт ) , є інформацією з обмеженим доступом та не підлягають відображенню у відкритому доступі.
Згідно ч. 7 ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» обмеженню доступу підлягає інформація , а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом , для ознайомлення надається інформація, доступ до якої є необмежений.
Відповідно до ч.1 ст. 7 Закону України «Про доступ до публічної інформації», конфіденційна інформація - інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою крім суб'єктів владних повноважень , та яка може поширюватися у визначеному ними порядку за їхнім бажанням відповідно до передбачених ними умов. Не може бути віднесена до конфіденційної інформація, зазначена в ч. 1 , 2 ст. 13 цього Закону.
Згідно п. 5.9 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 29.09.2010 року № 10 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації» відповідно до частини шостої статті 6 Закону № 2939-VI не належить до інформації з обмеженим доступом відомості , зазначені у декларації особи , уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування , поданій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», крім відомостей , зазначених в абзаці четвертому частини першої статті 47 вказаного Закону.
Таким чином, не є конфіденційною інформація з декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру осіб , уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, крім відомостей, зазначених в абзаці четвертому частини першої статті 47 вказаного Закону України «Про запобігання корупції.»
В пункті 10.1 , 10.2 зазначеної Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України зазначено про наступне. Закон № 2939-VI не містить переліку способів ознайомлення запитувача інформації із запитуваною інформацією. Зважаючи на частину другу статті 34 Конституції України та частину другу статті 7 Закону № 2657-ХІІ про те, що ніхто не може обмежувати права особи у виборі форми інформації, за винятком випадків, передбачених законом, спосіб ознайомлення визначається самим запитувачем інформації.
(п. 10.2) Доступ до інформації може забезпечуватися як шляхом надання копії документів (частина друга статті 21 Закону № 2939-VI), так і шляхом перегляду документів за місцезнаходженням розпорядника інформації.
Таким чином, надання відповідачем не копій декларацій , а інформації про їх зміст неправомірно обмежило право позивача на доступ до інформації у формі, яку обрав позивач - в формі отримання копій декларацій з закритою інформацією з обмеженим доступом, тобто судом встановлена наявність підстав для задоволення позову у повному обсязі.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст. 6-12 , 158 -163 КАС України , суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Кілійської районної ради, які полягають у несвоєчасному наданні інформації на запит ОСОБА_1 щодо доступу до публічної інформації від 08 липня 2016 року та у відмові у наданні копій декларацій про майно , доходи, витрати і зобов'язання фінансового характери депутатів Кілійської районної ради за 2015 рік.
Зобов'язати Кілійську районну раду надати на запит ОСОБА_1 від 08 липня 2016 року копії декларацій депутатів районної ради про майно , доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2015 рік з дотриманням обмежень доступу до інформації з обмеженим доступом відповідно до діючого законодавства.
Стягнути з відповідача - Кілійської районної ради на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору в сумі 551,21 грн.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Кілійський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Кілійського районного суду О. Г. Тюмін