ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 лютого 2017 р.м.ОдесаСправа № 508/808/16-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Парій І.О. Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді - доповідача - Косцової І.П.
суддів - Стас Л.В.
- Турецької І.П.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Березівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області на постанову Миколаївського районного суду Одеської області від 27 вересня 2016 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Березівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправною відмову в здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулась до суду першої інстанції з адміністративним позовом, в якому просила 1) визнати неправомірними дії Березівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки Миколаївської районної державної адміністрації Одеської області №04/01-27/1622 від 18.07.2016 року про заробіток, 2) зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 01.08.2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців» від 06 квітня 2016 року та довідки Миколаївської районної державної адміністрації Одеської області №04/01-27/1622 від 18.07.2016 року, 3) провести нарахування та здійснити виплату заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат, без змін визначення індексації пенсії в результаті перерахунку.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що 19.07.2016 року вона звернулась до Березівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області із заявою про перерахунок призначеної їй пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. Проте, рішенням від 04.08.2016 року їй було відмовлено у задоволенні заяви, що стало підставою звернення до суду з відповідним адміністративним позовом.
Постановою Миколаївського районного суду Одеської області від 27 вересня 2016 року позов задоволено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Березівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області звернулось з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог, посилаючись зокрема на те, що підстави для перерахунку позивачу пенсії відсутні.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до приписів п. 2 ч.1 ст. 197 КАС України, враховуючи достатність доказів для її вирішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах заявлених вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_2 знаходиться на обліку в Березівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Одеської області, де отримує пенсію за віком, призначену їй у вересні 2005 року, згідно Закону України «Про державну службу».
У зв'язку із підвищенням посадових окладів державних службовців, 19 липня 2016 року позивач звернулась до Березівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку Миколаївської районної державної адміністрації Одеської області про заробітну плату №04/01-27/1622 від 18.07.2016 року.
За результатами розгляду вищезазначеної заяви рішенням від 22.07.2016 року №186/05 позивачу було відмовлено в перерахуванні вказаної пенсії з посиланням на те, що п.5 розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення особам, яким пенсії призначалися згідно Закону України «Про державну службу» №3723-XIII від 16.12.1993 року, а новий Закон України «Про державну службу» №889-XIII від 10.12.2015 року, та постанова Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року не містять порядку перерахунку призначеної державним службовцям пенсії.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що зміни, які були внесені до Закону України «Про державну службу», стосуються порядку призначення пенсій, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Згідно ч.2 та 4 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла в період призначення позивачу пенсії)№3723-XIII від 16.12.1993 року на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного
розміру пенсії.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XIII від 16.12.1993 року (в редакції від 04 лютого 2003 року) передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (в редакції, що діяла до 15.12.2015 року) передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Отже законодавством було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою з визначенням умов та порядку здійснення такого перерахунку.
Проте, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-VIII текст ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XIII від 16.12.1993 року викладено в іншій редакції, а саме, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення Закону №76-VIII набрали чинності 01.01.2015 року.
Тобто, з 01.01.2015 року норми ст.37-1 Закону України «Про державну службу», які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку, були скасовані.
Пунктом 5 Розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІІ передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Отже, з 01.06.2015 року норми Закону України «Про державну службу» №3723-XIII, в тому числі і ті, що регулюють порядок здійснення перерахунку пенсій державним службовцям, скасовано на підставі Закону №213-VIII.
Зазначені законодавчі зміни не були визнані неконституційними Конституційним Судом України.
З 01.05.2016 року Закон України «Про державну службу» №3723-XIII втратив чинність на підставі нового Закону України «Про державну службу» №889-VIII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону України «Про державну службу» №889-VIII.
Крім цього, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності 15.12.2015 року, був виключений п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу».
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292 відповідно до статей 51 і 52 нового Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року було встановлено мінімальний розмір посадового окладу у державних органах, затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби, розмір надбавок до посадових окладів за ранги державних службовців працюючим державним службовцям.
Проте, зазначена постанова Кабінету Міністрів України не передбачає а ні можливості, а ні механізму перерахунку пенсій державного службовця у зв'язку із змінами розміру заробітної плати.
Дана постанова Кабінету Міністрів України набрала чинності одночасно із Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, який також не передбачає перерахунок пенсій державного службовця.
За наведених підстав колегія суддів вважає, що відмова Березівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області у перерахунку позивачу пенсії, як державному службовцю, є законною та обґрунтованою, оскільки наведеними нормами діючого законодавства було скасовано право державних службовців на перерахунок призначених пенсій у зв'язку з підвищенням окладів.
Враховуючи, що судом першої інстанції при вирішенні справи по суті порушено норми матеріального права, судова колегія дійшла висновку, що постанова Миколаївського районного суду Одеської області від 27 вересня 2016 року підлягає скасуванню з ухваленням нової про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Березівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області - задовольнити.
Постанову Миколаївського районного суду Одеської області від 27 вересня 2016 року - скасувати.
Ухвалити у справі нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Березівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправною відмову в здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання законної сили безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Суддя - доповідач:/підпис/І.П. КосцоваСудді:/підпис/Л.В. Стас /підпис/І.О.Турецька