Ухвала суду № 64659691, 09.02.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.02.2017
Номер справи
821/1088/16
Номер документу
64659691
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 лютого 2017 р.м.ОдесаСправа № 821/1088/16

Категорія: 8.3.3 Головуючий в 1 інстанції: Кисильова О.Й.

Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

судді - доповідача Косцової І.П. суддів Стас Л.В. Турецької І.О. розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Генічеської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області (Нижньосірогозьке відділення) на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2016 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Покровське" до Генічеської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області (Нижньосірогозьке відділення) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Покровське" звернулось до суду першої інстанції з позовом, в якому просило визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Генічеської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області (Нижньосірогозьке відділення) №0000192116 від 22.04.2016 року про застосування штрафної санкції за затримку реєстрації граничних термінів податкових накладних у сумі 40881,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначило, що відповідачем неправомірно застосовані штрафні санкції, оскільки встановлене за результатами проведеної перевірки порушення виникло з вини податкових служб, внаслідок неналежної роботи системи електронного адміністрування податку на додатку вартість.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 06.10.2016 року позовні вимоги задоволено.

В апеляційній скарзі Генічеська об'єднана державна податкова інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області (Нижньосірогозьке відділення), посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись, зокрема, на те, що податковий орган діяв у відповідності до вимог чинного законодавства.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до приписів п. 2 ч.1 ст. 197 КАС України, враховуючи достатність доказів для її вирішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, 22.04.2016 року Генічеською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Херсонській області (Нижньосірогозьке відділення) проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Покровське" з питань дотримання термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами проведеної перевірки складено акт №000009/21-16/30874909 від 22.04.2016 року, яким встановлено порушення позивачем у грудні 2015 року термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам ПДВ, відповідальність за яке передбачена п. 120-1.1 ст.120-1 ПК України.

На підставі вищезазначеного акту перевірки, прийнято податкове повідомлення-рішення №0000192116 від 22.04.2016 року про застосування до ТОВ "Покровське" штрафної санкції у сумі 40881,00 грн.

На думку позивача, оскаржуване рішення є протиправними та підлягає скасуванню, оскільки воно прийнято з порушенням вимог чинного законодавства, що стало підставою його звернення до суду з відповідним адміністративним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції виходив з того, що позивач виконав свій обов'язок платника ПДВ щодо перерахування на власний електронний рахунок суми, достатньої для реєстрації податкової накладної протягом 15 календарних днів (до 15.01.2016 р.), і він не повинен нести відповідальність за недоліки роботи Системи електронного адміністрування ПДВ.

Колегія суддів погоджується висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) (в редакції, що діяла в період виникнення спірних правовідносин) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п.11 підрозділу 2 розділу XX ПК України з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, виписані за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Пунктом 120-1.1 ст. 120-1 ПК України передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі пушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

Відповідно до п. 200-1.2 ст. 200-1 ПК України платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Платникам - сільськогосподарським підприємствам, що обрали спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, додатково відкриваються: а) рахунки в системі електронного адміністрування податку, призначені для перерахування коштів до Державного бюджету України та на їх спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання сільськогосподарських товарів/послуг (крім зернових і технічних культур та продукції тваринництва, визначеної у пункті 209.19 статті 209 цього Кодексу); б) рахунки в системі електронного адміністрування податку, призначені для перерахування коштів до Державного бюджету України та на їх спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання зернових та технічних культур, визначених у пункті 209.19 статті 209 цього Кодексу; в) рахунки в системі електронного адміністрування податку, призначені для перерахування коштів до Державного бюджету України та на їх спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання продукції тваринництва, визначеної у пункті 209.19 статті 209 цього Кодексу.

З 1 липня 2015 року реєстрація податкових накладних в ЄРПН здійснюється виключно на суму податку, обраховану за формулою, визначеною п. 200-1.3 ст. 200-1 ПК України.

Відповідно до п.201-1.5 ст.201-1 ПК України з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у виданих податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, над сумою податкових зобов'язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість у цьому звітному періоді.

Кошти, що надійшли на рахунки, визначені у підпунктах "а" - "в" пункту 200-1.2 цієї статті, автоматично перераховуються органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, на рахунок такого платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість та на спеціальний рахунок такого платника протягом наступного операційного дня.

Аналізуючи наведені приписи ПК України, судова колегії дійшла висновку, що при реєстрації податкової накладної або розрахунку коригування в ЄРПН податковим органом проводиться перевірка наявності у платника, який здійснює таку реєстрацію, достатньої реєстраційної суми. Для отримання можливості зареєструвати в ЄРПН податкову накладну або розрахунок коригування реєстраційна сума платника податку повинна бути більшою або дорівнювати сумі ПДВ, зазначеній у вказаних документах. Якщо така реєстраційна сума є меншою, ніж сума ПДВ, зазначена у податковій накладній або розрахунку коригування, у реєстрації вказаних податкової накладної або розрахунку коригування буде відмовлено.

Як вбачається з матеріалів справи, у грудні 2015 року підприємство реалізувало КТ «Желєв І Компанія «Комиш-зорянського елеватора» насіння соняшника на суму 4060056 грн. в тому числі ПДВ 676676 грн., та на вказану суму виписало податкову накладну 1/2 від 31.12.2015 року.

У зв'язку з недостатністю коштів для реєстрації вказаних податкових накладних в ЄРПН на електронному рахунку підприємства в системі електронного адміністрування ПДВ, 14 січня 2016 року ТОВ "Покровське" перерахувало зі свого поточного рахунку на рахунок в системі електронного декларування податку на додану вартість кошти в сумі 457000 грн., які протягом наступного операційного дня повинні були автоматично перераховані на спецрахунок ТОВ "Покровське", проте згідно даних витягу в розрізі операцій з системи електронного адміністрування ПДВ №193015597 від 19.01.2016 року, вказані кошти були зараховані на спецрахунок підприємства лише 16.01.2016 року, внаслідок чого останнє протягом робочого дня 15 січня 2016 року було позбавлено технічної можливості своєчасно зареєструвати податкову накладну 1/2 від 31.12.2015 року.

За наведених обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що ТОВ "Покровське" своєчасно здійснило всі передбачені чинним податковим законодавством дії, спрямовані на реєстрацію зазначеної податкової накладної в ЄРПН, проте обставини, що стали причиною не своєчасної реєстрації, не залежали від позивача, що виключає його вину.

Враховуючи, що податковим органом не надано до суду пояснень щодо причин, за яких автоматично перераховані підприємством 14.01.2016 року кошти на його спец рахунок були зараховані лише 16.01.2016 року, колегія суддів приходить до висновку про те, що судом першої інстанції належним чином з'ясовані обставини справи та їм надано правильну юридичну оцінку. Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б призвести до зміни чи скасування рішення суду не встановлено.

Постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству та доводи апеляційної скарги цих висновків суду не спростовують.

За таких обставин підстав для скасування постанови суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

Керуючись ст.ст.195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст.ст. 200, 206, 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Генічеської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області (Нижньосірогозьке відділення) - залишити без задоволення.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2016 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Покровське" до Генічеської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області (Нижньосірогозьке відділення) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання законної сили безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Суддя-доповідач: І.П. Косцова

Судді: Л.В.Стас

І.О. Турецька