Постанова № 64659326, 03.11.2011, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.11.2011
Номер справи
2а/2570/4928/2011
Номер документу
64659326
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

03.11.2011 Справа № 2а/2570/4928/2011

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2011 р.м. Чернігів

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючої судді - Бородавкіної С.В.

при секретарі - Андрушко І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Чернігові до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-

В С Т А Н О В И В :

27.09.2011 року позивач звернувся до суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 і просить стягнути з відповідача податковий борг, а саме: 212248,00 грн. податкового боргу з податку на додану вартість та 73829,66 грн. податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб. Свої вимоги обґрунтовують тим, що відповідачем несвоєчасно та не в повному обсязі сплачуються податки до бюджету.

Представник позивача позовні вимоги просив задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову та пояснив, що відповідно до ст. 1 Указу Президента від 03.07.1998 року № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень. У таблиці № 9 акту перевірки обсяг виручки від реалізації за даними перевірки ДПС перевищив 500 тис. грн. в 4 кварталі 2008 року. Враховуючи вимоги Указу Президента від 03.07.1998 року № 727/98 перехід на загальну систему оподаткування починається з 1 січня 2009 року. В період з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р. ФОП ОСОБА_1 працювала на загальній системі оподаткування, про що зазначено в акті перевірки. Таким чином, сума виручки від реалізації, що перевищує 500 тис. грн. в 4 кварталі 2008 року не підлягає оподаткуванню податком з доходів фізичних осіб. При визначені доходів та витрат, одержаних фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 від підприємницької діяльності за 2009 рік було допущено помилку у розрахунках, що призвело до заниження доходів і витрат. За результатами перевірки відображених в акті перевірки згідно відомостей з центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб ДПА України про суми визначених доходів ФОП ОСОБА_1 протягом 2009 року отримала дохід від підприємницької діяльності в розмірі 548804,63 грн. Фактично понесені документально підтверджені витрати складають 375718,10 грн., що на 150669,37 грн. більше ніж зазначено в декларації про доходи, одержані з 01 січня по 31 грудня 2009 року. В акті за 2009 рік нараховано 47038,25 грн., що на 45105,27 грн. більше ніж підлягає перерахування до бюджету. Податковий борг з податку на додану вартість нарахований безпідставно, оскільки фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 було обрано спрощену систему оподаткування.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрована Виконавчим комітетом Чернігівської міської ради, про що до Єдиного державного реєстру включено відомості 14.11.2006 р. (а.с.7). На податковому обліку в ДПІ у м.Чернігові перебуває з 16.11.2006 р. (а.с.6).

Відповідно до п.п.14.1.156 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в установлені строки.

Відповідач несвоєчасно і не в повному обсязі вносить податки до бюджету. Згідно розрахунку позивача відповідач має податковий борг, а саме: 212248,00 грн. з податку на додану вартість та 73829,66 грн. з податку на доходи фізичних осіб

Податковий борг з податку на додану вартість виник у звязку з несплатою узгодженого податкового зобовязання, визначеного податковим повідомленням-рішенням №0001261720 від 23.05.2011 р., яким збільшено суму грошового зобовязання в розмірі 212248,00 грн., яке було отримано відповідачем 10.06.2011 р. (а.с.9).

Податковий борг з податку на доходи фізичних осіб виник у звязку з несплатою узгодженого податкового зобовязання, визначеного податковим повідомленням-рішенням №0001251720 від 23.05.2011 р. на суму 73829,66 грн., яке було отримано відповідачем 10.06.2011 р.

Згідно даних декларації за 4 квартал 2008 року відповідачем було перевищено допустимий обсяг річної виручки, а саме 500,00 тис, грн. на 209795,42 грн. згідно даних перевірки. Отже, розрахунок податку з доходів фізичних осіб проводиться згідно п.1 "б" ст.14 Декрету та п.7.1.ст.7 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб".

Чистий (оподатковуваний) дохід за 4 квартал 2008 р. становить 185055,42 грн. Нараховано податку з доходів фізичних осіб: 185055,42 ? 15% = 27758,31 грн.

Нараховано податку з доходів фізичних осіб за 4 квартал 2008 р. згідно даних декларації про доходи - 966,90 грн.

Таким чином, відповідачу донараховано податку з доходів фізичних осіб за 4 квартал 2008 р. - 26791,41 грн. (27758,31грн. - 966,90 грн.).

Чистий (оподатковуваний) дохід за 2009 р. становить 323755,90 грн. Нараховано податку з доходів фізичних осіб: 323755,90 ? 15% = 48563,39 грн.

Нараховано податку з доходів фізичних осіб за 2009 р. згідно даних декларації про доходи - 1525,14 грн.

48563,39 - 1525,14 = 47038,25 грн.

Донараховано податку з доходів фізичних осіб за 2009р. - 47038,25 гри.

За відповідачем рахувалась переплата в сумі 200,00 грн., а тому сума заборгованості складає 73629,66 грн.

Вказані податкові повідомлення-рішення прийняті ДПІ у м.Чернігові на підставі акту перевірки від 04.05.2011 р. №1089/17-219/НОМЕР_1 про результати документальної планової виїзної перевірки дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 р. по 31.12.2010 р., яким встановлено порушення:

- п.п.2.3.1 п.2.3 ст.2, п.7.3 ст.7, п.9.3 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість» та п.12.1 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, в результаті чого фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету на суму 166534,00 грн. (в т.ч. за жовтень-березень 2009 р. 6703 грн., жовтень грудень 2009 р. 84765 грн., січень-березень 2010 р. 8719 грн., квітень червень 2010 р. 9176 грн., липень вересень 2010 р. 52686 грн., жовтень грудень 2010 р. 4485 грн.) в результаті чого було збільшено суму грошового зобовязання в розмірі 166534,00 грн. та нараховано штрафні санкції в розмірі 45714,00 грн.;

- п.5.2 ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», в результаті чого було донараховано податок з доходів фізичних осіб за 4 квартал 2008 р. в розмірі 26791,41 грн., за 2009 рік на суму 47038,25 грн., а всього 73829,66 грн.

Відповідно до п. 54.1 ст.57 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Відповідно до п.п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до п.п.59.3 ст.59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Відповідно до п.59.4. ст.59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідачу було надіслано податкову вимогу від 21.06.2011 р. № 1055, яка була отримана відповідачем 25.07.2011 р. (а.с.12).

Відповідно до п. 41.5 ст.41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.

Відповідно до п. 87.11 ст. 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи.

Враховуючи те, що податкові повідомлення-рішення та податкова вимога №1055 в порядок і строки передбачені чинним законодавством у судовому порядку не оскаржувались, тобто є чинними на момент розгляду справи, а тому позовні вимоги є законними і обґрунтованими, і відповідно сума податкового боргу підлягає стягненню у судовому порядку.

За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.

Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, 14017, АДРЕСА_1) податковий борг, а саме:

- 212248,00 грн. податкового боргу з податку на додану вартість та перерахувати на р/р 31110029700002, код 14010100, одержувач: Державний бюджет, код ЄДРПОУ 22825965, банк: ГУДК України в Чернігівській області, МФО 853592;

- 73829,66 грн. податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб та перерахувати на р/р 33218800700002, код 11010100, одержувач: Місцевий бюджет, код ЄДРПОУ 22825965, банк: ГУДК України в Чернігівській області, МФО 853592.

Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Бородавкіна С.В.