ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
30.01.2017 Справа № 905/3327/16
за позовом прокурора Донецької області в інтересах держави, в особі Головного Управління Держгеокадастру у Донецькій області, м. Костянтинівка, Донецька область
до Фермерського господарства "Карловське", с.Калинівка, Красноармійський район, Донецька область
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки та зобов'язання вчинити певні дії.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Красноармійська районна державна адміністрація, м.Покровськ, Донецька область.
Суддя Говорун О.В.
Прокурор - Хряк О.О., посвідчення № 028256 від 15.08.2014.
Представники:
від позивача – не з’явився;
від відповідача – не з’явився;
від третьої особи - не з’явився.
Прокурор Донецької області в інтересах держави (далі – Прокурор) в особі Головного Управління Держгеокадастру у Донецькій області (далі - позивач) звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Фермерського господарства "Карловське" (далі – відповідач) про внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині зміні найменування орендодавця і розміру орендної плати та зобов'язання сторін зареєструвати зазначені зміни.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що між Красноармійською районною державною адміністрацією та відповідачем 22.01.2008 був укладений договір оренди земельної ділянки. У зв'язку з збільшенням нормативної грошової оцінки земельної ділянки, позивачем відповідачу було надіслано повідомлення про збільшення розміру орендної плати та необхідності укладення додаткової угоди. Відповідь відповідач не надав. Отже, позивач не отримує орендну плату в обсязі, передбаченому законодавством, у зв’язку з чим прокурор звернувся до суду з вимогою про внесення змін до договору оренди землі.
Ухвалою господарського суд Донецької області від 30.11.2016 до участі у справі залучено третю особу яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Красноармійську районну державну адміністрацію.
Відповідач відзив на позов не надав, в судове засідання не з’явився, про місце, дату та час розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив, тому справу, на підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Третя особа в судове засідання не з’явилась, надала пояснення в яких зазначила, що розпорядником орендованих земельних ділянок є Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області. З урахуванням приписів ст. 122 Земельного кодексу України, вимога про внесення змін до договору оренди земельної ділянки належить Головному управлінню Держгеокадастру у Донецькій області. Крім того, розгляд справи просила розглянути без участі свого представника.
25.01.2017 на адресу господарського суду Донецької області від прокуратури Донецької області надійшла заява про відмову від вимоги про зобов'язання сторін зареєструвати зміни до договору відповідно до положень Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та просив в цій частині припинити провадження у справі.
Суд, заслухавши прокурора, дослідивши письмові докази у судовому засіданні, встановив наступні факти та відповідні ним правовідносини.
22.01.2008 між Красноармійською районною державною адміністрацією Донецької області та відповідачем був укладений договір оренди земельної ділянки (далі - договір), відповідно до якого позивач надає, а відповідач приймає в строкове платне користування земельні ділянки для ведення фермерського господарства, які знаходяться на території Миколаївської сільської ради Красноармійського району Донецької області (а.с.16-20).
Відповідно до п.2 договору, в оренду передаються 11 (одинадцять) земельних ділянок загальною площею 192,9691га, за рахунок земель запасу державної власності на території Миколаївської сільської ради.
Згідно з п.5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 837588грн28коп.
Пунктом 8 договору, встановлено, що договір укладено на 49 років. Після закінчення строку орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору оренди землі повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його (договору) дію.
Орендна плата за весь період дії договору становить 8375грн88коп. за всі орендовані земельні ділянки (п. 9 договору).
Порядок внесення змін до договору врегульований п.36 договору.
На виконання умов договору позивач передав, а відповідач прийняв земельні ділянки в оренду, що підтверджується актом приймання - передачі земельних ділянок (а.с.23).
Розпорядженням голови Красноармійської районної державної адміністрації «Про передачу в приватну власність громадянам земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства на території Миколаївської сільської ради» від 07.05.2008 № 272, було, зокрема, вилучено із користування відповідача (за добровільною згодою) земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною площею 12,9682 га сільськогосподарських угідь, в тому числі 2,0000га ріллі та 10,9682 га пасовищ (а.с.21-22).
Згідно додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 13.02.2012, зокрема, були внесені зміни до договору оренди, зокрема, щодо нормативно грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати (а.с.24-25).
02.02.2016 позивачем на адресу відповідача було направлено повідомлення № 27-28-03-100/2-16 в якому відповідачу було запропоновано звернутись до позивача стосовно внесення змін в частині, зокрема, ставки орендної плати (а.с.26).
Відповідач документів, на підтвердження надання відповіді позивачу на зазначений лист, до суду не надав.
Згідно листа позивача від 15.09.2016 № 2-/248/1, нормативна грошова оцінка земельних ділянок, які орендуються відповідачем, становить 1760777грн35коп.(а.с.27).
Відповідно до ст.1 Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно з ст.21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Питання щодо підстав та розміру орендної плати за земельну ділянку врегульовано Податковим кодексом України, згідно зі ст.288 якого, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Таким чином, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.
Суд зазначає, що згідно зі ст.632 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України), ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
З огляду на встановлення сторонами в договорі оренди можливості зміни розміру орендної плати, а також приймаючи до уваги, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки є складовою частиною розміру орендної плати за землю, то зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Відповідачем не надано доказів на підтвердження наявності його згоди на внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині зміни розміру орендної плати.
Таким чином, вимоги прокурора щодо внесення змін до п.9 договору оренди земельної ділянки в частині збільшення розміру орендної плати, є доведеними та обґрунтованими.
Також підлягають задоволенню вимоги прокурора про внесення змін до договору оренди землі в частині зміни найменування орендодавця, оскільки відповідно до ч.4 ст. 122 Земельного кодексу України, починаючи з 01.01.2013, земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб передає центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи.
Суд, на підставі ч.4 ст.80 ГПК України, припиняє провадження у справі в частині вимог прокурора про зобов'язання сторін зареєструвати зміни до договору відповідно до положень Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", у зв’язку з відмовою від зазначеної позовної вимоги. Сторонам роз’яснено правові наслідки відмови від позову.
Згідно з ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Водночас, судом зазначається, що, на підставі ст.38 ГПК України, господарський суд витребовує докази за наявності відповідного клопотання, у разі неможливості самостійно надати докази сторонами.
Відповідно до ч.1 ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
За таких обставин, суд вважає позовні вимоги такими що підлягають задоволенню повністю.
Господарські витрати розподілити відповідно до ст.49 ГПК України.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 82-85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 22.01.2008, укладеного між Красноармійською районною державною адміністрацією та Фермерським господарством "Карловське", який 23.01.2008 зареєстрований у Красноармійському районному відділі земельних ресурсів, про що в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис за № 040816000001:
- замінити у тексті найменування орендодавця з "Красноармійська районна державна адміністрація" на "Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області (вул.Європейська (Калініна), 13, м.Костянтинівка, 85102);
- п.9 Договору викласти в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки".
Стягнути з Фермерського господарства "Карловське" (85382, Донецька область, Красноармійський район, с.Калинове, ідентифікаційний код юридичної особи - 34094683) на користь Прокуратури Донецької області (87500, Донецька область, м.Маріуполь, вул. Університетська, 6, ідентифікаційний код юридичної особи - 25707002. Реквізити: отримувач - прокуратура Донецької області; банк - Держказначейська служба України, м.Київ; МФО - 820172; розрахунковий рахунок - 35216066016251) 1378 грн. витрат з оплати судового збору.
Припинити провадження у справі щодо вимоги про зобов'язання сторін зареєструвати зміни до договору відповідно до положень Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не було скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів, через господарський суд, який розглянув справу.
Повний текст рішення складений 06 лютого 2017 року.
Суддя О.В. Говорун