Постанова № 64656763, 09.02.2017, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.02.2017
Номер справи
293/516/16-а
Номер документу
64656763
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Васильчук С.Ф.

Суддя-доповідач:Котік Т.С.

ПОСТАНОВА

іменем України

"09" лютого 2017 р. Справа № 293/516/16-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Котік Т.С.

суддів: Жизневської А.В.

Охрімчук І.Г.,

за участю секретаря судового засідання Нероди І.В.,

представника позивача

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Черняхівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Черняхівського районного суду Житомирської області від "22" вересня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Черняхівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

У травні 2016 року ОСОБА_3 звернулася до суду з вказаним позовом та просила визнати протиправною бездіяльність Черняхівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо призначення їй пенсії державного службовця в меншому розмірі, ніж визначено законодавством; неврахування при її обчисленні винагороди за вислугу років у розмірі 35%, матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 5794,58 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб в сумі 3002,0 грн. та індексації заробітної плати в сумі 2887,53 грн.

Також, просила визнати протиправними дії відповідача щодо не приведення у відповідність до чинного законодавства її розміру пенсії як державному службовцю на виконання вимог ст.37 Закону України «Про державну службу», та зобов'язати відповідача привести розмір її пенсії у відповідність до законодавства, чинного на момент призначення пенсії 21.04.2010р..

Окрім того, просила стягнути з відповідача різницю між перерахованою та фактично виплаченою пенсією за період з 21.04.2010р. по день фактичного виконання рішення суду та зобов'язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення протягом місяця з дня набрання постановою законної сили.

Постановою Черняхівського районного суду Житомирської області від 22 вересня 2016 року позов задоволено в повному обсязі.

В апеляційній скарзі Черняхівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову - про відмову в задоволенні позову. Зокрема, апелянт посилається на те, що висновки суду не відповідають змісту ст.33 Закону України "Про державну службу" та не узгоджуються з приписами Порядку визначення заробітної плати при обчисленні пенсії державним службовцям. Також, апелянт зазначає про неврахування судом строків звернення до суду.

Розглянувши справу, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 знаходиться на обліку в Черняхівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

На день виходу на пенсію загальний стаж роботи ОСОБА_3 становив 25 років З місяці 12 днів, з яких стаж державної служби 25 років 3 місяці 12 днів.

Відповідно до ст.37 Закону України від 16.12.1993р. №3723-ХІІ «Про державну службу» (в редакції на час звільнення позивача) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування. Крім того, згідно ч.5 ст.37 цього Закону за кожен повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

21.04.2010року позивачу була призначена пенсія державного службовця у розмірі 90% її заробітної плати.

12.11.2015 року ОСОБА_3 звернулася до Черняхівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо перерахунку пенсії у зв"язку з отриманням нею на час звільнення винагороди за вислугу років у розмірі 35%, матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 5794,58 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб в сумі 3002,0 грн. та індексації заробітної плати в сумі 2887,53 грн.

Листом від 18.11.2015р. за №28-М/8, відповідач відмовив в перерахунку пенсії з тих підстав, що зазначені в довідках виплати не є складовими заробітної плати.

Суд першої інстанції перевіряючи правомірність дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії дійшов висновку, що відповідач діяв протиправно.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з вказаним висновком, виходячи з наступного.

Статтею 33 Закону України "Про державну службу" визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок; доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу", у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Стаття 1 Закону України "Про оплату праці" визначає заробітну плату як винагороду, обчислену, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначена структура заробітної плати. Так, заробітна плата включає: основну заробітну плату, яка є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців; додаткову заробітну плату, яка є винагородою за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій; інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

З огляду на вищезазначене, суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку про те, що такі виплати як матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, винагорода за вислугу років входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що відмова відповідача у врахуванні суми при розрахунку пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексації та винагороди за вислугу років є протиправною. Отримані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Такі висновки суду першої інстанції узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладену, зокрема, у постановах від 04.03.2014 року №21-3а14, постанові №21-4289а15 від 15 грудня 2015 року.

Доводи апеляційної скарги про те, що позивачка не має права на перерахунок пенсії у зв"язку з п. 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 суд апеляційної інстанції вважає безпідставними.

Згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, до внесення змін від 28 грудня 2014 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно із ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час звернення позивача до пенсійного фонду) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Зокрема, з метою вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 (в редакції від 25 березня 2014 року), якою визначено розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу". Так само, вказаною постановою, визначено і порядок перерахунку пенсії державним службовцям.

Отже, на час звернення позивачки із заявою про перерахунок пенсії, була чинною норма статті Закону України «Про державну службу», яка передбачала перерахунок пенсії.

Так само, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії порядок перерахунку пенсії державного службовця було визначено постановою КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865, яка була чинною до 01 грудня 2015 року (до внесення змін постановою КМ України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»).

Разом з тим, задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції не вірно визначив дату з якої необхідно відновити порушене право позивача на перерахунок пенсії.

Відповідно до статей 83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.

Відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

З матеріалів справи вбачається, що на час призначення ОСОБА_3 пенсії, довідки про складові заробітної плати не містили відомості щодо отримання позивачем перед за 24 останні календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією (з 01.04.2008 р. по 31.03.2010р. матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексації та винагороди за вислугу років, а тому у відповідача не було законних підстав для їх врахування.

Лише 12.11.2015 року позивачка звернулася до відповідача з відповідною заявою та надала довідки, форму яких затверджено постановою правління Пенсійного фонду України 04.09.2013 №15-1 щодо складових заробітної плати, які видано 19.08.2015 року (а.с.12,13), а тому лише з вказаного часу у позивача виникло право на перерахунок пенсії, з 01.11.2015 року.

Суд першої інстанції не звернув уваги на вказані обставини, що призвело до ухвалення судового рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової - про часткове задоволення позову.

Відповідно до вимог статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", колегія суддів приходить до висновку про протиправність дій Черняхівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3 згідно заяви від 12.11.2015 року та зобов"язує відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3, з 01.11.2015р. у розмірі 90 відсотків суми заробітної плати з урахуванням у її складі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, винагороди за вислугу років у розмірі 35 відсотків за обраний період - 24 останні календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією (з 01.04.2008 р. по 31.03.2010р.).

У зв"язку із частковим задоволенням позовних вимог у названій частині, підлягає скасуванню і судове рішення в частині стягнення з відповідача різниці між перерахованою та фактично виплаченою пенсією за період з 21.04.2010р. по день фактичного виконання рішення суду. Окрім того, при постановленні рішення у названій частині, суд не врахував положення статей 21,105,162 КАС України.

Підлягає скасуванню судове рішення і в частині вирішення питання щодо розподілу судових витрат, оскільки його ухвалено без дотримання вимог ст.94 КАС України.

З матеріалів справи вбачається, що позивачка звільнена від сплати судового збору при подачі позовної заяви, а тому у суду були відсутні підстави для стягнення судового збору з відповідача, як суб"єкта владних повноважень на користь держави.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Черняхівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити частково, постанову Черняхівського районного суду Житомирської області від "22" вересня 2016 р. скасувати та прийняти нову - про часткове задоволення позову.

Визнати протиправними дії Черняхівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3 згідно заяви від 12.11.2015 року.

Зобов'язати Черняхівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3, з 01.11.2015р. у розмірі 90 відсотків суми заробітної плати з урахуванням у її складі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, винагороди за вислугу років у розмірі 35 відсотків за обраний період - 24 останні календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією (з 01.04.2008 р. по 31.03.2010р.).

В задоволенні решти вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.С. Котік

судді: А.В. Жизневська

І.Г. Охрімчук

Повний текст cудового рішення виготовлено "10" лютого 2017 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_2

3- відповідачу Черняхівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області м-н Рад,2,смт.Черняхів,Житомирська область,12301

4 - представник позивача адвокат Струкова Людмила Володимирівна АДРЕСА_1 - ,