Ухвала суду № 64656531, 09.02.2017, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.02.2017
Номер справи
286/2665/16-а
Номер документу
64656531
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Гришковець А.Л.

Суддя-доповідач:Котік Т.С.

УХВАЛА

іменем України

"09" лютого 2017 р. Справа № 286/2665/16-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Котік Т.С.

суддів: Жизневської А.В.

Охрімчук І.Г.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "13" грудня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання призначення пенсії із зниженням пенсійного віку ,

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2016 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом в якому просила зобов`язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити пенсію як потерпілому від аварії на ЧАЕС 3-ї категорії із заниженням пенсійного віку на 6 років у відповідності із Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з моменту звернення.

Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 13 грудня 2016 року в задоволенні позову ОСОБА_3 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов`язання призначення пенсії із зниження пенсійного віку відмовлено за безпідставністю.

В апеляційній скарзі ОСОБА_3, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Розглянувши справу в порядку, визначеному п.2 ч.1 ст.197 КАС України, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 звернулася до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як особа, що постійно проживає у зоні гарантованого добровільного відселення і проживала в цій зоні станом на 01 січня 1993 року не менше 3-х років. На час звернення, позивачка досягла 51 років 6 місяців, що підтверджується копією паспорта.

Листом № 5160/02 від 19.09.2016 року відповідач відмовив в призначені пенсії та роз'яснив порядок призначення пенсії на підставі приписів ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Порядок подачі документів для призначення пенсії і зазначив, що подані позивачем до заяви документи не підтверджують факту його постійного проживання у зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 року.

Саме вказані обставини стали підставою для звернення до суду.

Суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні позову послався на те, що надані позивачкою докази не підтверджують факту її проживання з моменту аварії по 31 липня 1986 року в зоні гарантованого добровільного відселення, а тому відсутні правові підстави для забов'язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком, виходячи з наступного.

Стаття 46 Конституції України закріпила, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: потерпілим від Чорнобильської катастрофи - особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років - 3 роки та додатково 1 рік за кожні 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років.

Частиною 2 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Згідно з частиною 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

При цьому, початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначеній зоні з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Тобто, законодавцем визначено обов'язкову умову встановлення початкової величини зниження пенсійного віку, а саме: постійне проживання або постійна робота у зазначеній зоні з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Однак, як встановлено судом та підтверджується змістом довідки Невгодівської сільської ради №798 від 21.09.2016, позивач дійсно проживала і була зареєстрована в АДРЕСА_2 з 22.02.1986 по 15.05.1986. Згідно постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 року №106 с. Невгоди Овруцького району після аварії на Чорнобильській АЕС відноситься до зони гарантованого добровільного відселення (3 зона).

Також, згідно змісту довідки Невгодівської сільської ради №799 від 21.09.2016, яку видано на підставі показань свідків, позивачка проживала без реєстрації в АДРЕСА_1 у період з 27.04.1987 по 07.08.1989, та з 01.06.1990 по 11.08.1992.

Змістом довідки Ігнатпільської амбулаторії загальної практики-сімейної медицини №11 від 30.09.2016, вбачається, що син позивача - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, звертався в Ігнатпільську лікарню до лікаря педіатра за медичною допомогою 15.08.1989 і 24.07.1991, так як дитяче і доросле населення с. Невгоди обслуговувалося лікарями Ігнатпільської дільничої лікарні.

Також, згідно даних довідки Невгодівської сільської ради №175 від 26.10.1996, ОСОБА_3 проживала з сім'єю в АДРЕСА_1 з 01.11.1994 по 01.09.1995 і отримувала гроші на чисте харчування.

Факт знаходження позивача на стаціонарному лікуванні в терапевтичному відділенні Першотравневої лікарні Овруцького району у період з 25.08.1986 по 12.09.1986 підтверджується довідкою Першторавневої амбулаторії загальної практики-сімейної медицини №446 від 26.09.2016 та копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 від 30.05.1987.

Проте, як встановлено судом, надані позивачем докази не підтверджують факту її проживання з моменту аварії по 31 липня 1986 року в зоні гарантованого добровільного відселення, а тому відповідно початкова величина зниження пенсійного віку не може бути встановлена.

Період проживання позивача, з 22.02.1986 по 15.05.1986, в зоні гарантованого добровільного відселення не може слугувати підставою для визначення початкової величини зниження пенсійного віку, оскільки відсутні докази щодо постійного проживання з моменту аварії до 31.07.1986 року, а тому суд дійшов обгрунтованого висновку про те, що підстави для задоволення позову відсутні.

Доводи позивача про те, що безумовною підставою для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку є те, що вона є потерпілою від Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_2 (категорія 3), суд апеляційної інстанції не приймає до уваги.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 28 квітня 1998 року отримала посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_2 (категорія 3). Вказане посвідчення відповідає вимогам абз.3 ст.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Пунктом 5 зазначеної Постанови передбачено, що потерпілим від Чорнобильської катастрофи (не віднесеним до категорії 2), які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або які за станом на 1 січня 1993 р. прожили у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років та відселені або самостійно переселилися з цих територій, чи таким, що постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, і віднесеним до категорії 3, видаються посвідчення зеленого кольору, серія Б.

В свою чергу, питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року.

Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Окрім того, відповідно до п.29 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України № 22-1 від 25.11.05 р. (з наступними змінами), за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або довідка уповноважених органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування.

Отже, правові підстави для видачі посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи та підстави для визначення початкової величини при зниженні пенсійного віку стосуються різних періодів та тривалості проживання в зоні гарантованого добровільного відселення.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що позивачка у відповідності до пункту 2 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не набула права на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 6 років.

Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду першої інстанції не спростовують та не містять фактів невірного застосування судом норм матеріального та процесуального права.

Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення, підстави для скасування якого відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "13" грудня 2016 р. без змін.

Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Т.С. Котік

судді: А.В. Жизневська

І.Г. Охрімчук

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1,11100

3- відповідачу Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Гетьмана Виговського,12,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100

- ,