Головуючий у 1 інстанції - Ляшенко М.А.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2017 року справа №433/3145/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Казначеєва Е.Г., суддів Василенко Л.А., Гайдара А.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області на ухвалу Троїцького районного суду Луганської області від 12 вересня 2016 р. у справі № 433/3145/15-а (головуючий І інстанції Ляшенко М.А.) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Луганська Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій,-
ВСТАНОВИВ:
Постановою Троїцького районного суду Луганської області від 24 грудня 2015 року задоволено адміністративний позов ОСОБА_2 Суд визнав протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганськ щодо невиплати пенсії за віком, зобов'язав Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганськ сплатити ОСОБА_2 пенсію за віком за період з 01 серпня 2014 року (а.с.4-5).
01 вересня 2016 року ОСОБА_2 звернулась до Троїцького районного суду Луганської області з заявою про заміну сторони виконавчого провадження щодо виконання постанови Троїцького районного суду Луганської області від 24 грудня 2015 року по справі № 433/3145/15-а, а саме боржника: УПФУ в Жовтневому районі м. Луганськ на УПФУ в Старобільському районі Луганської області (а.с.1-2).
Заява обґрунтована тим, що на даний час Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганськ до міста Старобільська не переміщено, функції по виплаті пенсії не здійснює. Зазначена обставина вплинула на виконання вищезазначеного рішення суду, яке до теперішнього не виконано, у звязку з чим, позивач, вважає, що стороною у виконавчому провадженні повинно бути УПФУ в Старобільському районі Луганської області.
Ухвалою Троїцького районного суду Луганської області від 12 вересня 2016 року заяву позивача задоволено. Суд першої інстанції замінив сторону виконавчого провадження щодо виконання постанови Троїцького районного суду Луганської області від 24.12.2015 р. по справі № 433/3145/15-а, а саме боржника: Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська Луганської області на Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області (а.с.26).
Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області, не погодившись з ухвалою суду першої інстанції подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу, оскільки вона прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, неповним дослідженням обставин справи та постановити нову ухвалу, якою відмовити в задоволені заяви позивача.
В обґрунтуванні апеляційної скарги зазначено, УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська Луганської області не було переміщено до УПФУ в Старобільському районі Луганської області. Постанова правління Пенсійного фонду України від 12.05.2015 № 9-1 не передбачає правонаступництво управління, а лише виконання деяких повноважень, до яких не входить виплата пенсій. Крім того, заявник на обліку в УПФУ в Старобільському районі Луганської області, як внутрішньо переміщена особа , що тимчасово проживає на території Старобільського району не перебуває і пенсію не отримує. У відповідності до вимог законодавства заявник повинен звернутись до УПФУ в Старобільському районі Луганської області з заявою переведення виплати пенсії з УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська, до якої додати відповідні документи,а саме документи, які засвідчують особу, довідку ПАТ «Державний ощадний банк України» про відкриття рахунку, довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на території Старобільського району.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах апеляційної скарги відповідно до частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, встановила наступне.
Постановою Троїцького районного суду Луганської області від 24 грудня 2015 року задоволено адміністративний позов ОСОБА_2 Суд визнав протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганськ щодо невиплати пенсії за віком, зобов'язав Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганськ сплатити ОСОБА_2 пенсію за віком за період з 01 серпня 2014 року (а.с.4-5).
Відповідно до постанови про відкриття виконавчого провадження від 02.06.2016 року заступника начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 433/3145/5-а виданого 17.05.2016 року (а.с.6).
Відповідно до матеріалів справи та не спростовується сторонами, Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська Луганської області не виконує постанову суду та постанову державного виконавця через проведення на території міста антитерористичної операції. УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська Луганської області згідно постанови правління Пенсійного фонду України від 12.05.2015 № 9-1 на даний час не переміщено на підконтрольну Україні територію.
Відповідно до витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходження УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська Луганської області є Луганська область, місто Луганськ, жовтневий район, вулиця Фрунзе, убинок 121 (а.с.7-10).
Частиною першою статті 264 КАС України установлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Вказана норма визначає правила заміни сторони виконавчого провадження, що під час виконавчого провадження є аналогом інституту процесуального правонаступництва.
Водночас частиною п'ятою статті 8 Закону України «Про виконавче провадження» установлено, що у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Пунктом 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 № 2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» визначено, що у випадку відсутності правонаступників суду необхідно залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача.
Пунктом 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 року № 28-2 (далі Положення № 28-2) передбачено, що Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд).
Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Фонду), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.
Пунктом 3 Положення № 28-2 визначено, що основними завданнями управління Фонду є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення; ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Відповідно до ч. 7, 8 п. 4 Положення № 28-2 Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: зокрема: призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.
Пунктом 7 Положення № 28-2 передбачено, що управління Фонду зобов'язане у процесі своєї діяльності суворо додержуватися вимог чинного законодавства, законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.
Згідно пункту 12 Положення № 28-2, управління Фонду є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства та уповноважених банках, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), було затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Порядок № 22-1).
Пункт 1.5 Порядку № 22-1 передбачає, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Підпунктом 4.12 пункту 4 визначено, що при переїзді пенсіонера на постійне або тимчасове проживання до іншої адміністративно-територіальної одиниці орган, що призначає пенсію, не пізніше трьох робочих днів з дня одержання заяви надсилає запит про витребування пенсійної справи до органу, що призначає пенсію, за попереднім місцем проживання (реєстрації) пенсіонера. Пенсійна справа не пізніше п'яти робочих днів з дня одержання запиту пересилається органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання (реєстрації).
Системний аналіз вищенаведених нормативно-правових актів свідчить про те, що територіальні органи Пенсійного Фонду України виконують свої функції з перерахунку та виплати пенсії в залежності від місця проживання (реєстрації) пенсіонера і знаходження його пенсійної справи в цьому територіальному органі.
Крім того, відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 637 Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообовязкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509.
За пунктом 1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509, довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
З матеріалів справи вбачається, що позивач проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 «а» (а.с.1, 3). Позивач не є внутрішньо переміщеною особою, не проживає в м. Старобільську, не перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області та не зверталась з заявою про отримання пенсії в зазначеному управлінні. Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська Луганської області на час ухвалення судового рішення у справі та на даний момент не є реорганізованим. Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області не є правонаступником Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська Луганської області.
Отже, вищезазначені обставини свідчать , що вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача шляхом виконання постанови Троїцького районного суду Луганської області від 24 грудня 2015 року не належить до компетенції УПФУ в Старобільському районі Луганської області, що унеможливлює застосування до даних правовідносин положень ст. 264 КАС України.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування ухвали.
На підставі викладеного, керуючись ст. 195, 197, 199, 202, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області на ухвалу Троїцького районного суду Луганської області від 12 вересня 2016 р. у справі № 433/3145/15-а задовольнити.
Ухвалу Троїцького районного суду Луганської області від 12 вересня 2016 р. у справі № 433/3145/15-а скасувати.
Відмовити в задоволені заяви ОСОБА_2 про заміну сторони виконавчого провадження.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя: Е.Г.Казначеєв
Судді: Л.А. Василенко
ОСОБА_3