ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2017 року справа № 399/633/16-а(2а/399/11/16)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого суддіЧередниченка В.Є.
суддів: Іванова С.М. Панченко О.М.
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпро адміністративну справу за апеляційною скаргою Світловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області на постанову Онуфріївського районного суду Кіровоградської області від 31 жовтня 2016 року у справі №399/633/16-а(2а/399/11/16) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Світловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 16 серпня 2016 року звернулася до суду з позовом до Світловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області згідно з яким просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії у звязку з збільшенням розмірів заробітних плат працюючим державним службовцям;
- зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок пенсії з 01 травня 2016 року у звязку з збільшенням розмірів заробітних плат працюючим державним службовцям на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено пенсію, наданої Управлінням праці соціального захисту населення Онуфріївської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 25 липня 2016 року №879 із збереженням 86% для розрахунку пенсії від заробітку та невідкладно здійснити поточні виплати та виплатити, з урахуванням отриманих вже сум за минулий період.
Позов обґрунтовано тим, що позивач перебуває на обліку в Світловодському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області з березня 2011 року як одержувач пенсії згідно з Законом України «Про державну службу», призначеної у розмірі 86% суми заробітної плати державного службовця. 27 липня 2016 року позивач звернулась до пенсійного органу із заявою про перерахунок її пенсії, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови КМУ №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року, однак відповідач відмовив їй у перерахунку пенсії.
Постановою Онуфріївського районного суду Кіровоградської області від 31 жовтня 2016 року позов задоволено частково.
Суд, визнав протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язав відповідача здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії за віком відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», з розрахунку 86% від середнього заробітку, згідно з довідкою Управління праці соціального захисту населення Онуфріївської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 25.07.2016 року № 879 про заробітну плату, починаючи з 01.08.2016 року.
Постанова суду мотивована тим, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідач оскаржив її до апеляційного суду з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Апеляційна скарга фактично обґрунтована незгодою відповідача з висновками суду першої інстанції щодо наявності у позивача права на перерахунок пенсії. Заявник апеляційної скарги вказує на те, що у зв'язку зі зміною чинного законодавства, раніш призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», не перераховуються у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.
Згідно з запереченнями на апеляційну скаргу, позивач просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, вказуючи при цьому на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом апеляційної інстанції встановлено та знайшло підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що позивач з 23 березня 2011 року перебуває на обліку у Світловодському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 86% заробітної плати.
У зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», позивач 27 липня 2016 року звернулася до відповідача з заявою про перерахунок раніше призначеної їй пенсії на підставі виданої 25 липня 2016 року Управлінням праці соціального захисту населення Онуфріївської районної державної адміністрації Кіровоградської області довідки (а.с.9, 10).
Рішенням відповідача від 02 серпня 2016 року позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з огляду на те, що згідно з пунктом 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213, з 01 червня 2015 року скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ. Таким чином починаючи з 01 червня 2015 року, органи Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» не призначають і не перераховують (а.с.11).
Правомірність дій відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії державного службовця у звязку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 є предметом спору переданого на вирішення суду.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при винесенні оскарженої постанови, виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16 грудня 1993 року (в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії (до набрання чинності Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28.12.2014 року) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, зазначеною нормою права було визначено таку підставу (умову) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Разом з тим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28.12.2014 року, який набрав чинності 01 січня 2015 року, статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, починаючи з 01 січня 2015 року змінилося правове регулювання перерахунку пенсій колишніх державних службовців. Така підстава (умова) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відсутня в новій редакції статті 37-1 Закону України «Про державну службу», а визначення умов перерахунку раніше призначених пенсій делеговано Кабінету Міністрів України.
Згідно з пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - Постанова №865) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Отже, вказана норма права передбачала проведення перерахунку пенсій, призначених державним службовцям, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Однак, Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015 року та якими, зокрема, виключено пункт 4.
Крім того, слід зазначити й те, що форми довідок про заробітну плату (затверджені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1), які надавалися для проведення перерахунку пенсії, виключені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 року № 15-2.
01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» №889-VIII від 10 грудня 2015 року.
Згідно з Прикінцевими та Перехідними положеннями Закону України «Про державну службу» № 889-VIII втратив чинність Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 року, № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону України «Про державну службу» №889-VIII.
Відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В свою чергу, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено такої підстави для перерахунку пенсії як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Таким чином, у період часу, з якого позивач просив здійснити перерахунок пенсії, такої підстави (умови) перерахунку раніше призначених пенсії як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям законодавством визначено не було.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у відповідача були відсутні законодавчі підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 через збільшення заробітної плати працюючим державним службовцям з 01 грудня 2015 року, у зв'язку з чим відмова Світловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області є обґрунтованою та правомірною.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволення позову ОСОБА_1 відмовити.
Керуючись: пунктом 3 частини 1 статті 198, статтями 205, 207 КАС України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Світловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області задовольнити.
Постанову Онуфріївського районного суду Кіровоградської області від 31 жовтня 2016 року у справі №399/633/16-а(2а/399/11/16) скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий:В.Є. Чередниченко
Суддя:С.М. Іванов
Суддя:О.М. Панченко