Постанова № 64637187, 10.02.2017, Центральний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
10.02.2017
Номер справи
263/16066/16-а
Номер документу
64637187
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

263/16066/16-а

2-а/263/126/2017

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2017 року суддя Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області ОСОБА_1, розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобовязання провести перерахунок індексації пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

16.12.2016 року позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання дій неправомірними та зобовязання провести перерахунок індексації пенсії, посилаючись на те, що він перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». Він не працює з 02.11.2012 року, пенсія нараховується йому без доплати до прожиткового мінімуму. З 01.09.2015 року відповідач не проводить йому індексацію пенсії та не обчислює індекс споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, внаслідок чого нарахування та виплата індексації проводиться у заниженому розмірі. Так, з листа відповідача від 18.10.2016 року він дізнався, що «З 01.09.2015 року проведено індивідуально-масовий перерахунок пенсії, внаслідок чого базовим місяцем встановлено вересень 2015 року. Сума індексації пенсії з 01.09.2015 року зафіксована в розмірі 166,86 гривень; з 01.05.2016 року проведено індивідуально-масовий перерахунок пенсії, внаслідок чого базовим місяцем встановлено травень 2015 року. Сума індексації пенсії з 01.05.2016 року зафіксована в розмірі 161,26 гривень». Вважає, що відповідач проводячи індексацію пенсії вийшов за межі, встановлені відповідним законодавством, що є порушенням ст.ст. 8, 19 Конституції України. На підставі вищевикладеного просив суд визнати з 15.05.2016 року неправомірною бездіяльність УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області щодо не проведення йому індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації

грошових доходів населення наростаючим підсумком, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078; зобовязати відповідача нарахувати та виплатити йому з 15.05.2016 року суми індексації пенсії наростаючим підсумком після визначення базового місяця вересня 2015 року з урахуванням перерахованих величин приросту індексу споживчих цін наростаючим підсумком, виходячи з базових місяців (місяців підвищення пенсії) грудня 2013 року, вересня 2015 року, травня 2016 року та перерахованих фіксованих сум індексації виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму дата осіб, які втратили працездатність, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, з урахуванням фактично виплачених коштів у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України.

Ухвалою суду від 19.12.2016 року при відкритті провадження у справі було залишено без розгляду позовні вимоги позивача за період з 15.05.2016 року по 15.06.2016 року на підставі вимог ст.99 КАС України.

31.01.2017 року представник позивача ОСОБА_3 надала заяву про уточнення позовних вимог, в якій просила відновити строк на оскарження, так як він був пропущений з поважних обставин та про своє порушене право позивач дізнався на підставі заяви від 15.11.2016р. у грудні 2016р.; визнати з 15.05.2016 року неправомірною бездіяльність УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області щодо не проведення ОСОБА_2 індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до вимог ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078; зобовязати УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області нарахувати та виплатити позивачу ОСОБА_2 з 15.05.2016 року суми індексації пенсії наростаючим підсумком після визначення базового місяця вересня 2015 року з урахуванням перерахованих величин приросту індексу споживчих цін наростаючим підсумком виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до вимог ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078, з урахуванням фактично виплачених коштів у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України; стягнути з відповідача понесені судові витрати.

Представник відповідача надав суду заперечення проти позову, зазначивши, що з 01.01.2015 року проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України. Діючі на сьогоднішній час обмеження на проведення нарахування та виплату індексації мають застосовуватися управлінням у чіткій відповідності із розмірами бюджетних асигнувань, оскільки такі норми є чинними та не скасовані в установленому законом порядку, а вимоги п. 9 прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» не визнані неконституційними. Також зазначає, що бюджетами Пенсійного фонду України на 2014, 2015, 2016 роки взагалі не закладено коштів на проведення індексації пенсії. З 01.01.2015 року пенсія позивача індексувалася за індексом споживчих цін, встановленим Державною службою статистики України у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджету Пенсійного фонду України. У травні 2016 року було зафіксовано базовий місяць, в якому значення індексу споживчих цін було прийнято за 1 або за 100 відсотків, відповідно у травні відсутні підстави для проведення індексації пенсії. Таким чином протягом 2015 року та по теперішній час проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться позивачеві виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановленим КМУ. Крім того, зазначив, що розмір фіксованої індексації зменшується у разі проведення подальших перерахунків, якщо підвищення призначеного розміру пенсії без врахування фіксованої індексації менше суми фіксованої індексації. Вважає, що дії Управління ПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя при призначенні пенсії позивачеві були правомірними. Просить суд у задоволенні позову відмовити.

Суд, дослідивши докази по справі в їх сукупності, прийшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Оскільки ухвалою суду від 19.12.2016 року було відмовлено у задоволенні клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду з даним позовом та залишено без розгляду позовні вимоги позивача за період з 15.05.2016 року по 15.06.2016 року на підставі вимог ст.99 КАС України, суд не розглядає вимоги уточненого позову, що виходять за межі встановленого шестимісячного строку звернення до суду.

Відповідно до ч.1 ст.183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області та отримує пенсію за віком.

Згідно з ч. 1 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; а поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).

Стаття 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» зазначає, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

За ч. 6 ст. 5 Закону проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Згідно зі ст. 6 Закону порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).

Згідно з п. 1-1 Порядку обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з 06 березня 2003 року (дати опублікування Закону України від 06 лютого 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

За п. 4 Порядку індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).

Відповідно до абзаців 1 та 2 п. 5 Порядку в разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. В разі ж, коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці 1 цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених п. 2 Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до п. п. 1-1, 4 Порядку.

За п. 10-1 Порядку обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено.

Згідно з абзацом 3 пункту 5 Порядку (в редакції від 21 червня 2012 року на підставі Постанови від 13 червня 2012 року № 526 Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення») в разі, коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення.

З наданих сторонами документів вбачається, що останнє підвищення загальної суми пенсії позивачу відбулось у вересні 2015 року до 2914,53 гривень. Індексація пенсії позивача з 01.09.2015 року не проводилася.

Отже, з вказаної дати відповідач має обов'язок відповідно до пункту 1-1 Порядку проводити індексацію пенсії наростаючим підсумком.

Відповідно до пункту 1-1 Порядку Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.

Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

За даними, представленими відповідачем, відповідач не збільшував розмір пенсії за рахунок індексаційних сум наростаючим підсумком. Попри те, що за даними Державного комітету статистики індекс споживчих цін за вказаний період перевищував 101 відсоток (2014 рік: січень 100,2, лютий 100,63, березень 102,2, квітень 103,3, травень 103,8, червень 101,0, липень 100,4, серпень 100,8, вересень - 102,9; жовтень 102,4; листопад 101,9; грудень 103,0; 2015 рік: січень 103,1, лютий 105,3, березень 110,8, квітень 114,0, травень 102,2, червень 100,4, липень 99,0, серпень 99,2, вересень - 102,9; жовтень - 98,7; листопад - 102,0; грудень - 100,7; 2016 рік: січень - 100,9; лютий - 99,6; березень 101,0; квітень - 103,5), тобто за загальним правилом мало відбуватися подальше збільшення фактично виплаченої пенсії за рахунок сум індексації наростаючим підсумком.

Так, відповідач не обчислював індекс споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, виходячи із базового місяця грудня 2013 року (який їм не заперечується) з січня 2014 року. Внаслідок цього індекс споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком було визначено відповідачем невірно 21,2% (що в грошовому вираженні складає індексацію пенсії в розмірі 179,36 грн.) станом на січень 2014 року.

З 01.09.2015 року відповідач протиправно не проводив обчислювання індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, виходячи з базового місяця грудня 2013 року.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» для осіб, які втратили працездатність встановлено: з 1 січня 2015 року 949 гривень; з 1 вересня 2015 року 1074 гривні. Відповідно до статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» для осіб, які втратили працездатність встановлено: з 1 січня 2016 року 1074 гривні, з 1 травня 1130 гривень, з 1 грудня 1208 гривень. Після зміни базового місяця в вересні 2015 року через зміну прожиткового мінімуму з 949,00 грн. до 1074,00 грн., відповідач не вірно визначив фіксовану суми індексації, виходячи із базового місяця грудень 2013 року, як це було передбачено діючим на той час абз. 3 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (далі Порядок) та додатком 4 до Порядку.

Відповідно до додатку 4 до Порядку (в редакції, чинній на вересень 2015 року), якщо у разі, коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів наведено в додатку 4 до цього Порядку. Отже, з 21.06.2012 року п. 3, 8 Постанови КМУ від 13 червня 2012 року № 526 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» викладено в новій редакції абз. 3 п. 5 Порядку та Додаток 4 до Порядку та введено порядок обчислення фіксованої суми індексації, як різниця між сумою індексації та сумою підвищення. Після набрання чинності 21.06.2012 року Постановою КМУ від 13 червня 2012 року № 526 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» відповідач не зафіксував різницю між сумою індексації, визначеної виходячи з базового місяця грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року та сумою підвищення (фіксовану суму індексації). Так, відповідач повинен був розрахувати фіксовану суму індексації у вересні 2015 року, виходячи з базового місяця грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року, але не зробив цього.

Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 встановлено порядок проведення обчислення суми індексу споживчих цін для проведення індексації наростаючим підсумком (додаток №1 містить приклад) та встановлено порядок обчислення суми індексації з урахуванням зміни прожиткового мінімуму (додаток № 2 містить відповідний приклад), а також визначення фіксованої суми індексації (додаток №4 в редакції на вересень 2015 року містить відповідний приклад).

Таким чином, відповідач порушив вимоги Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.

Згідно з ч. 1 статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Частина перша статті 4 із змінами, внесеними згідно із Законом № 911-VIII від 24.12.2015 року, які набрали чинності з 01.01.2016 року, передбачає поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Згідно з ч.ч. 2-4 статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, в якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому опубліковано індекс споживчих цін.

Згідно з ч. 6 ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообовязкового державного соціального страхування на відповідний рік. (Статтю 5 доповнено частиною шостою згідно із Законом № 76-VIII від 15.12.2014).

Пункт 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, (далі Порядок) передбачає, що підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка. Абзац другий пункту 1-1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 77 від 11.02.2016 року застосовується з 01.01.2016 року передбачає поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. (Абзац третій пункту 1-1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 526 від 13.06.2012). Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, в якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту. Приклад обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації наведено у додатку 1.

Пункт 2 Порядку передбачає, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку (Абзац другий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 913 від 11.07.2007; в редакції Постанов КМ № 170 від 12.03.2008, № 1013 від 09.12.2015 - застосовується з 01.12.2015).

Пункт 4 Порядку передбачає, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника. (Абзац третій пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 913 від 11.07.2007, № 170 від 12.03.2008). Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства. Приклад обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведено у додатку 2.

Відповідно п. 5 Порядку в редакції, яка діяла до 30.11.2015 року у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. (Абзац перший пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 690 від 17.05.2006 року, № 170 від 12.03.2008 року, № 36 від 29.01.2014 року). У разі, коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку. (Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 690 від 17.05.2006 року). У разі, коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів наведено в додатку 4 до цього Порядку. (Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 690 від 17.05.2006 року; в редакції Постанови КМ № 526 від 13.06.2012 року).

Відповідно до п. 5 Порядку № 1078 зі змінами внесеними Постановою КМУ №1013 від 09.12.2015 року, які застосовуються з 01.12.2015 року, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку. Приклади проведення індексації грошових доходів громадян у разі їх підвищення наведено у додатку 4. (Пункт 5 в редакції Постанови КМ № 1013 від 09.12.2015 - застосовується з 01.12.2015).

Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 встановлено порядок проведення обчислення суми індексу споживчих цін для проведення індексації наростаючим підсумком (додаток №1 містить приклад) та встановлено порядок обчислення суми індексації з урахуванням зміни прожиткового мінімуму (додаток №2 містить відповідний приклад). Відповідач діяв в супереч цього порядку.

Застосовуючи положення Закону України від 15.12.2014 року № 80-VIII «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (п. 9 Прикінцевих положень) та ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» суд виходить з наступного.

Так, п. 9 Прикінцевих положень Закону України від 15.12.2014 року № 80-VIII «Про Державний бюджет України на 2015 рік» передбачає, зокрема: «Установити, що: Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообовязкового державного соціального страхування на 2015 рік; норми і положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., № 15, ст. 111 із наступними змінами), застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообовязкового державного соціального страхування. (Абзац третій пункту 9 із змінами, внесеними згідно із Законом № 217-VIII від 02.03.2015).

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 року № 202 затверджено «Бюджет Пенсійного фонду України на 2014 рік» та постановою КМУ від 25.02.2015 року № 67 затверджено «Бюджет Пенсійного фонду України на 2015 рік», постановою КМУ від 10.03.2016 року № 190 затверджено «Бюджет Пенсійного фонду України на 2016 рік», якими не встановлено жодних обмежень в нарахуванні індексації пенсії жодної категорії пенсіонерів, а особливий порядок нарахування індексації пенсі, передбачений Постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» також не передбачає обмежень для нарахування індексу споживчих цін та обмежень розміру індексації.

Згідно зі звітами про виконання бюджету 2014, 2015 років ПФУ та ГУ ПФУ в Донецькій області, залишок коштів на кінець року, який сформувався за рахунок власних надходжень Пенсійного фонду в сумі: 1 767 765 100 грн. (один мільярд сімсот шістдесят сім мільйонів сімсот шістдесят пять тисяч сто гривень) в 2014 р. в ПФУ; 147 488 000,20 грн. (сто сорок сім мільйонів чотириста вісімдесят вісім тисяч гривень 20 копійок) в 2014 р. в ГУ ПФУ в Донецькій області; 867 769 400 грн. (вісімсот шістдесят сім мільйонів сімсот шістдесят девять тисяч чотириста гривень) в 2015 р. в ПФУ; 10 329 100 грн. (десять мільйонів триста двадцять девять тисяч сто гривень) в 2015 р. в ГУ ПФУ в Донецькій області.

Згідно зі звітом про виконання бюджету 2015 року ПФУ залишок коштів на кінець 2015 року, який сформувався за рахунок власних надходжень Пенсійного фонду України в сумі 867,8 млн. грн., був спрямований на фінансування пенсійних виплат січня 2016 р.

Отже, посилання відповідача на положення Законів про державний бюджет на відповідний рік та ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», щодо проведення позивачу індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообовязкового державного соціального страхування на відповідний рік та відповідно до особливого порядку, суперечить відповідному законодавству та фактичним обставинам справи.

Таким чином, відповідач порушив вимоги Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, Закону України «Про прожитковий мінімум».

Проаналізувавши встановлені фактичні обставини по справі, представлені докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про неправомірність дій та бездіяльності Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя.

Таким чином, внаслідок бездіяльності відповідача щодо не проведення позивачу з 16.06.2016 року індексації пенсії наростаючим підсумком після визначення базового місяця вересня 2015 року з урахуванням перерахованих величин приросту індексу споживчих цін наростаючим підсумком виходячи з базового місяця грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням фактично виплачених коштів у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України, значно зменшено пенсію позивача, що суперечить чинному законодавству, тому суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

Враховуючи те, що пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом, не обмежена у часі, підвищення до пенсії у вигляді індексації є складовою частиною пенсії, нерозривно пов'язано з виплатою пенсії і також має не визначений у часі граничний термін виплати. Тому суди не вправі обмежувати виплату громадянам пенсії, а також передбаченого чинним законодавством підвищення до неї, встановлюючи для цього певні граничні строки її отримання. Правильність цієї правової позиції підтверджено, поміж іншого, і Верховним Судом України у постановах від 23 квітня 2012 року (справа 21-239а11) та 19 березня 2013 року (справа № 21-53а13), які, відповідно до приписів статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, є обов'язковими для всіх судів України.

Відповідно до ст. 94 КАС України, з Державного бюджету України на користь позивача ОСОБА_2 підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору в розмірі 551,20 гривень.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078, ст.ст. 2, 6, 11, 17, 71, 99, 100, 159-163, 183-2 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобовязання провести перерахунок індексації пенсії задовольнити.

Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області щодо не проведення ОСОБА_2 індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, починаючи з 16.06.2016 року, виходячи з базового місяця грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року, з урахуванням фіксованої суми індексації, а також бездіяльність щодо визначення фіксованої суми індексації у заниженому розмірі.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 з 16.06.2016 року суму індексації пенсії наростаючим підсумком після визначення базового місяця вересня 2015 року з урахуванням перерахованих величин приросту індексу споживчих цін наростаючим підсумком виходячи з базового місяця грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, з урахуванням фактично виплачених коштів у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 витрати по сплаті судового збору в розмірі 551 гривня 20 копійок.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Суддя: Л.Г. Шатілова