Постанова № 64625354, 07.02.2017, Соснівський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
07.02.2017
Номер справи
712/14387/16-а
Номер документу
64625354
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 712/14387/16-а

Провадження № 2-а/712/137/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

7 лютого 2017 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді - Пересунька Я.В.,

при секретарі - Олефіренко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця та стягнення заборгованості за пенсією, -

в с т а н о в и в:

У грудні 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з указаним позовом, просила визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області (далі - УПФУ у м.Черкасах Черкаської області) щодо неврахування сум нарахованої та виплаченої їй матеріальної допомоги, грошової винагороди та індексації грошових доходів при призначенні їй пенсії; зобов'язати УПФУ у м.Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок її пенсії з 1 вересня 2009 року як державному службовцю, у розмірі 90 % з моменту її призначення і додатково включити до заробітку для обчислення пенсії суми інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових потреб, грошової винагороди, індексації грошових доходів та виплатити заборгованість за період із 1 вересня 2009 року.

Позовні вимоги обгрунтовано тим, що з 1 вересня 2009 року вона отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». При цьому відповідачу було надано всі необхідні для нарахування їй пенсії державного службовця документи, а саме: довідка про надбавки, премії та інші виплати за період із 1 січня 2009 року до 31 липня 2010 року.

30 листопада 2016 року вона звернулась до відповідача із заявою про включення при розрахунку пенсії державного службовця інших виплат, які входять до структури її заробітної плати та які відображені в довідці № 2 Департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради від 8 січня 2014 року.

Листом від 9 грудня 2016 року за № 997/П-10 їй повідомлено, що дані довідки із колонки «Інші виплати», серед яких є матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення, не враховуються для обчислення пенсії.

Така відмова є неправомірною, оскільки при визначенні розміру пенсії державного службовця до заробітної плати включаються виплати, які відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» входять до структури заробітної плати та на які було нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

У період із 1 січня 2009 року по 31 липня 2010 року (до дня звільнення із державної служби у звязку з виходом на пенсію) їй нараховувалась і виплачувалась матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки; такі допомоги мали систематичний характер, їх було нараховано всім або більшості працівникам і з цих допомог було сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Розгляд справи було відкрито та визначено здійснити розгляд у порядку скороченого провадження, проте з огляду на клопотання УПФ України у м. Черкасах Черкаської області про призначення справи до розгляду у відкритому судовому засіданні у зв'язку з необхідністю проведення документальної перевірки достовірності подання довідки про складові заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії ОСОБА_1, ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 16 січня 2017 року визначено провести розгляд справи за загальними правилами КАС України із призначенням її до судового розгляду.

У судовому засіданні ОСОБА_1 доводи позовної заяви підтримала.

Представник відповідача Зінник К.Г. проти задоволення позову заперечила. Пояснила, що надана позивачем довідка від 8 січня 2014 року № 2 відкликана після перевірки, проведеної УПФ у м. Черкасах Черкаської області, та замість неї видано нову довідку від 3 лютого 2017 року № 36. Але навіть із урахуванням відомостей, викладених у довідці від 3 лютого 2017 року № 36, підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні.

Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, в тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи та матеріали пенсійної справи ОСОБА_1, судом встановлено наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Судом установлено, що з 1 вересня 2009 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком у розмірі 90 % від заробітної плати відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

30 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернулась до УПФ України в м.Черкасах Черкаської області про перерахунок пенсії із урахуванням інших виплат, які входили до структури її заробітної плати та які відображені в довідках № № 1, 2, 3 від 8 січня 2014 року про складові заробітної плати.

За результатами документальної перевірки достовірності подання довідки про складові заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії Департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради відкликав свою довідку про складові заробітної плати ОСОБА_1 від 8 січня 2014 року № 2 та видав нову довідку № 36 від 3 лютого 2017 року про складові заробітної плати ОСОБА_1, що подається для призначення пенсії.

Із відповіді УПФ України в м.Черкасах Черкаської області від 9 грудня 2016 року № 997/П-10 випливає, що у перерахунку пенсії відмовлено, оскільки такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення та індексація мають разовий характер та не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу» як складові заробітної плати державного службовця, а сам факт утримання із сум матеріалної допомоги та індексації збору на обовязкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця.

Такі висновки УПФ України в м. Черкасах Черкаської області є вочевидь незаконними з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 7 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (у редакції, чинній на 1 вересня 2009 року) пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу. Пенсія в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно із ч.ч. 2, 5 ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року (в редакції, чинній на 1 вересня 2009 року) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про несійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Аналогічну правову позицію Верховний Суд України висловив, зокрема, у постановах від 14 та 28 травня 2013 року (справи №№ 21-125а13, 21-97а13 відповідно), а також постанові від 16 вересня 2014 року (справа № 21-314а14).

З огляду на викладене, вимоги позивача про перерахунок пенсії, із урахуванням довідки № 36 від 3 лютого 2017 року, підлягають задоволенню.

Водночас, не можна погодитись із періодом, за який пенсія підлягає перерахунку.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Оскільки ОСОБА_1 звернулась до суду із цим адміністративним позовом 21 грудня 2016 року, то необхідно зобов'язати відповідача здійснити перерахунок розміру її пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати за роботу в органах місцевого самоврядування, які враховуються при обчисленні пенсії і з яких сплачені страхові внески відповідно до законодавства, та які вказані у довідці Департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради від 3 лютого 2017 року № 36, з розрахунку 90 відсотків від її заробітної плати, а також зобов'язати відповідача виплатити позивачу заборгованість (різницю між виплаченим та перерахованим розмірами), починаючи з 21 червня 2016 року до перерахунку пенсії.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

При зверненні до суду позивачем сплачено 551 грн 20 коп судового збору.

З огляду на часткове задоволення позовних вимог, із відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір у розмірі 500 грн відповідно до розміру задоволених позовних вимог.

Крім того, постанову в частині стягнення суми платежу за один місяць необхідно допустити до негайного виконання.

Керуючись ст. ст. 12, 17, 19, 72, 94, 159-162 КАС України, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця та стягнення заборгованості за пенсією - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо відмови ОСОБА_1 у включенні матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які вказані в довідці Департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради від 3 лютого 2017 року № 36, в заробітну плату для нарахування пенсії.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області (18002, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 195, код ЄДРПОУ 37930126) здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 (індивідуальний податковий номер НОМЕР_1) з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати за роботу в органах місцевого самоврядування, які враховуються при обчисленні пенсії і з яких сплачені страхові внески відповідно до законодавства та які вказані у довідці Департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради від 3 лютого 2017 року № 36, з розрахунку 90 відсотків від заробітної плати.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області (18002, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 195, код ЄДРПОУ 37930126) виплатити ОСОБА_1 (індивідуальний податковий номер НОМЕР_1) заборгованість за пенсією (різницю між виплаченим та перерахованим розмірами), починаючи з 21 червня 2016 року і до перерахунку пенсії.

Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в м. Черкасах Черкаської області (18002, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 195, код ЄДРПОУ) на користь ОСОБА_1 (індивідуальний податковий номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 500 (п'ятсот) грн. 00 коп.

Постанову в частині стягнення суми платежу за один місяць допустити до негайного виконання.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення позивачем, або суб'єктом владних повноважень у строк, визначений у п. 2 ч. 2 ст. 186 КАС України, шляхом подання апеляційної скарги через Соснівський районний суд м. Черкаси, із одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: Я.В. Пересунько