Ухвала суду № 64625028, 02.02.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2017
Номер справи
826/7980/16
Номер документу
64625028
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/7980/16 Головуючий у 1-й інстанції: Шулежко В.П Суддя-доповідач: Бабенко К.А

У Х В А Л А

Іменем України

02 лютого 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Кузьменка В.В., Степанюка А.Г., секретаря Поправки К.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Залізничної об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області на Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 листопада 2016 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз» до Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області, за участю Третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні Відповідача - Головного управління державної казначейської служби України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 листопада 2016 року адміністративний позов задоволено повністю.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Залізничною об'єднаною Державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області подано апеляційну скаргу, в якій вона просить судове рішення суду першої інстанції скасувати та закрити провадження у справі.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника Позивача, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а Постанову суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.

У філії «Управління магістральних газопроводів «Львівтрансгаз» Позивача станом на 01 квітня 2016 року наявна переплата з податку на прибуток у сумі 43893506,28 грн., що підтверджується Актом звірки №493-07 від 01.04.2016 року, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.44).

Позивач звернувся до Відповідача з Листом щодо повернення переплати з податку на прибуток від 11.04.2016 року №5538/9-011 (а.с.45), в якому просив повернути зазначену переплату на рахунок ПАТ «Укртрансгаз» №2600601180672 у ПАТ АБ «Укргазбанк» м. Київ, МФО 320478 код ЄДРПОУ 30019801 для їх подальшого спрямування Позивачем на оплату майбутніх зобов'язань з податку на прибуток до бюджету.

Листом Відповідача «Про надання інформації» від 28.04.2016 року №6715/10/13-05-07-23 (а.с.54) повідомлено Позивача, що для вирішення питання щодо повернення надміру сплачених коштів з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності філії «Управління магістральних газопроводів «Львівтрансгаз» ПАТ «Укртрансгаз» (25560823) необхідно провести звірку стану розрахунків по платежах до бюджетів.

Відповідно до пп. 14.1.115 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України, надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Згідно з пп. 17.1.10. п. 17.1. ст. 17 Податкового кодексу України, платник податків має право зокрема на повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до пунктів 43.3, 43.4 ст. 43 Податкового кодексу України, обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.

Згідно з п. 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України, контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Позивачем Заяву подано відповідно до вимог Податкового кодексу України в межах 1095 днів з дня виникнення надміру сплаченої суми, тобто виконано всі необхідні для повернення надміру сплачених сум податку на прибуток умови, передбачені ст. 43 Податкового кодексу України, проте Відповідачем необхідного висновку не складено та відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, не направлено.

Відповідачем в апеляційній скарзі зазначено, що 22.09.2016 року Позивачем подано Відповідачу Лист, в якому він просив зарахувати переплату філії УМГ «Львівтрансгаз» ПАТ «Укртрансгаз» з податку на прибуток в сумі 43893506,28 грн. в рахунок майбутніх платежів ПАТ «Укртрансгаз», яке знаходиться на обліку у Міжрегіональному Головному управлінні ДФС - Центральному офісі з обслуговування великих платників. На зазначений Лист Відповідачем сформовано реєстри висновків від 29.09.2016 року №70 та від 30.09.2016 року №71, 72, 73, якими зараховано зазначену суму в рахунок майбутніх платежів ПАТ «Укртрансгаз».

Відповідач зазначає, що Позивачем під час розгляду справи 17.11.2016 року не подано зазначених документів до матеріалів справи, що призвело до прийняття судового рішення, яке не відповідає фактичним обставинам.

Проте, відповідно до частини другої ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, вимоги якої Відповідачем не виконано.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, Відповідача повідомлено про розгляд справи 28.07.2016 року, що підтверджується зворотним Повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення (а.с.59), проте його представник в судове засідання не з'явився, заперечень або пояснень не надав.

Згідно з частиною шостою ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта, у зв'язку з чим судом першої інстанції правомірно розгляд справи здійснено в письмовому провадженні за наявними в неї матеріалами.

З урахуванням викладеного вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення адміністративного позову.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, за таких підстав, апеляційна скарга залишається без задоволення, а Постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Залізничної об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області залишити без задоволення, а Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 листопада 2016 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Ухвалу складено у повному обсязі 07.02.2017 року.

Головуючий суддя Бабенко К.А.

Судді: Кузьменко В.В.

Степанюк А.Г.

Головуючий суддя Бабенко К.А

Судді: Степанюк А.Г.

Кузьменко В. В.