ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у відстроченні сплати судового збору та залишення апеляційної скарги без руху
"08" лютого 2017 р.справа № П/811/1016/16
Суддя Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Чумак С.Ю.,
перевіривши відповідність вимогам Кодексу адміністративного судочинства України апеляційну скаргу Управління МВС України на Одеській залізниці на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2016 року в адміністративній справі № П/811/1016/16 (суддя І інстанції Притула К.М.) за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Управління МВС України на Одеській залізниці, Національної поліції України про визнання протиправним та скасування наказу,поновлення на роботі та зобов'язання вчинити дії, третя особа: Професійна спілка атестованих працівників органів внутрішніх справ України
в с т а н о в и в:
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2016 року адміністративний позов задоволено частково.
Не погодившись із рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, яка підлягає залишенню без руху за наступними підставами.
Згідно з ч. 2 ст. 189 Кодексу адміністративного судочинства України, отримавши апеляційну скаргу, суддя-доповідач протягом трьох днів перевіряє її відповідність вимогам статті 187 цього Кодексу і за відсутності перешкод постановляє ухвалу про відкриття апеляційного провадження.
Вивченням апеляційної скарги встановлено, що апелянтом в порушення вимог частини 6 статті 187 КАС України не додано документ про сплату судового збору.
Разом з апеляційною скаргою апелянт звернувся з клопотанням про відстрочення сплати судового збору, посилаючись на відсутність бюджетних асигнувань для сплати судового збору. При цьому належних та допустимих доказів відсутності коштів для сплати судового збору, а саме затверджений кошторис на 2017 рік або ж довідку про залишок коштів на рахунку апелянта останній не надав, а відтак суд не має можливості об'єктивно оцінити скрутне матеріальне становище апелянта.
Відповідно до ч. 1 ст. 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
За змістом статті 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може відстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
При цьому, заявник відповідного клопотання повинен навести доводи і подати докази на підтвердження того, що його майновий стан перешкоджає сплаті судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Положеннями статті 10 КАС України розкривається зміст однієї із засад адміністративного судочинства, а саме, рівності всіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом. Так, згідно приписів вказаної статті усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом. Не може бути привілеїв чи обмежень прав учасників адміністративного процесу за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Таким чином, всі учасники процесу є рівними при здійсненні своїх прав та обовязків, в тому числі у питанні необхідності сплати судового збору, незалежно від того є вони платниками податків чи субєктами владних повноважень. Неналежне фінансування державного органу з Державного бюджету України не є підставою для звільнення такого органу від сплати судового збору. Вказане питання апелянтом повинно вирішуватись шляхом відповідного коригування свого бюджетного запиту та кошторису, а не шляхом подання клопотання до суду про відстрочення від сплати судового збору.
З огляду на правову конструкцію статті 88 КАС України та статті 8 Закону України «Про судовий збір» відстрочення сплати судового збору є безпосереднім правом, а не обовязком суду.
Сплата ж судового збору за подання апеляційної скарги в силу положень ст. 187 КАС України є процесуальним обов'язком сторони, що звертається до суду з апеляційною скаргою.
Виходячи з цього, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
Отже, апеляційна скарга не відповідає вимогам частини 6 статті 187 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки до апеляційної скарги не додано документ про сплату судового збору.
У відповідності до підпункту 2 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір", ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду - 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
Положеннями частини першої вказаної статті (в редакції, яка діяла на час подання апеляційної скарги) передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Станом на 1 січня 2016 року місячний розмір мінімальної заробітної плати становить 1378 гривень.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розмір мінімальної заробітної плати ( 1378*,0,4=551,2 грн.) та за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру фізичною особою встановлюється ставка судового збору в розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 5 розмірів мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру (визнати незаконним та скасувати наказ відповідача від 08.09.2015 року № 124 о/с в частині звільнення позивача з органів внутрішніх справ з посади старшого слідчого відділення лінійного відділу на ст. Помічна УМВС України на Одеській залізниці, зобов'язати відповідача поновити позивача на роботі на відповідній посаді в поліції; зобов'язати відповідачів працевлаштувати позивача на рівнозначній посаді на іншому управлінні, відділенні, тощо, яке знаходиться в м. Помічна Кіровоградська область) та одну вимогу майнового характеру (зобов'язати відповідачів відшкодувати моральні збитки, які були спричинені незаконним звільненням в розмірі 30000 грн.).
Враховуючи викладене, за подання апеляційної скарги на рішення суду сплаті підлягає за ставкою для вимог немайнового характеру суб'єктом владних повноважень становить 3031,6 грн.(1378 грн *2*110% =1515,8 грн.), за ставкою для вимог майнового характеру становить 5636,51 грн. (3000 грн*1= 300 грн., що є меншою сумою ніж 0,4 розміри мінімальної заробітної плати, відтак сплаті підлягає 551, 2 грн.) (551,2*110% = 606,32 грн.). Таким чином загальна сума до сплати при подачі апеляційної скарги становить - 3637,92 грн.
Реквізити для справляння судового збору: отримувач: УДКСУ у Шевченківському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області, Рахунок отримувача: 31217206781004; КБКД 22030101; Код з ЄРДПОУ: 37989274; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровська; Код банку отримувача (МФО): 805012; Призначення платежу - *;101; ххх (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за апеляційною скаргою ххх (ПІБ особи чи назва організації, яка подає апеляційну скаргу), Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Відповідно до ч. 3 ст. 189 КАС України, до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 Кодексу, згідно з якими апеляційна скарга залишається без руху.
За таких обставин, апеляційну скаргу апелянта необхідно залишити без руху та встановити йому десятиденний строк для усунення зазначених недоліків апеляційної скарги, шляхом подання оригіналу документу про сплату судового збору.
На підставі викладеного, керуючись статтями 108, 187, 189 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
В задоволенні клопотання Управління МВС України на Одеській залізниці про відстрочення сплати судового збору - відмовити.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2016 року у справі №П/811/1016/16 залишити без руху та надати десятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали для усунення вищезазначених недоліків.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів до Вищого адміністративного суду України.
Суддя : С.Ю. Чумак