Ухвала суду № 64622744, 08.02.2017, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
08.02.2017
Номер справи
924/1307/16
Номер документу
64622744
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

УХВАЛА

"08" лютого 2017 р.Справа № 924/1307/16

Господарський суд Хмельницької області у складі:

суддя Магера В.В., розглянувши матеріали справи

За позовом Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області, м. Хмельницький

до Сільськогосподарського виробничого кооперативу „Кузьминці с. Кузьминці Теофіпольського району;

про стягнення шкоди в розмірі 168 297,74 грн.

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1 - представник за довіреністю від 03.01.2017р.;

від відповідача: не прибув.

Суть спору: Позивач звернувся до господарського суду із позовною заявою, відповідно до якої просить стягнути із відповідача 168 297,74 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу за порушення останнім вимог природоохоронного законодавства.

Представник позивача у судове засідання 08.02.2017р. прибув, позовні вимоги підтримав, наполягав на їх задоволенні, із підстав викладених у позові.

Відповідач повноважного представника у судове засідання 08.02.2017р. не направив. 07.02.2017р. на адресу суду надіслав відзив на позов у якому проти позову заперечує, вказуючи на таке. Хмельницька міжрайонна прокуратура з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері зобов'язала Державну екологічну інспекцію у Хмельни цькій області провести розрахунок збитків за виявленими прокуратурою, в ході проведення прокурорського нагляду порушеннями вимог природоохоронного законодавства, які полягали у використанні водних ресурсів СГВК „Кузьминці.

Відповідно до вимог абзацу 2 ч.1 ст.1 Закону України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Крім того, згідно абзацу 3 ч.1 ст.1 Закону України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин) заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій. Статтею 2 згаданого закону визначено його непоширення на відносини, що виникають під час здійснення заходів прокурорського нагляду.

Відповідно до вимог частини першої статті 19 Закону України „Про прокуратуру предметом нагляду за додержанням і застосуванням законів є: додержання законів, що стосуються економічних, міжнаціональних відносин, охорони навколишнього середовища, митниці та зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно вимог ч.2 ст.19 Закону України „Про прокуратуру перевірка виконання законів проводиться за заявами та іншими повідомленнями про порушення законності, що вимагають прокурорського реагування, а за наявності приводів - також з власної ініціативи прокурора. Прокуратура не підміняє органи відомчого управління та контролю і не втручається у господарську діяльність, якщо така діяльність не суперечить чинному законодавству.

Враховуючи вимоги ч.1 та 2 ст.19 Закону України „Про прокуратуру Хмельницька міжрайонна прокуратура з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері мала б поставити вимогу про проведення контролюючим органом відповідної перевірки.

Відповідно до пункту 1.4. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389, зареєстрованого Міністерством юстиції України 14.08.2009 року за №767/16783 ця Методика застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій (далі - державні інспектори) при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог фізичними особами, фізичними особами - підприємцями та юридичними особами природоохоронного законодавства.

Державні інспектори з дати встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів проводять збір і аналіз необхідних матеріалів і, на підставі цієї Методики, розраховують розмір відшкодування збитків.

Відповідно до п.1.4 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №464 від 10.09.2008р. акт перевірки - документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.

Пунктом 1.5. Порядку визначено, що об'єкт перевірки - підприємства, цехи, виробничі майданчики, обладнання, установки, території тощо, які експлуатуються суб'єктами господарювання, в тому числі споруди та інші об'єкти, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище (в тому числі їх розміщення, проектування, будівництво, реконструкція та введення в дію), об'єкти природно-заповідного фонду.

Відповідно до п.4.15 Порядку в акті перевірки, крім іншого, зазначаються дата та місце складання акта перевірки, предмет державного нагляду (контролю), повне найменування суб'єкта господарювання (об'єкта перевірки) та його місцезнаходження, виявлені порушення й недоліки, обставини та суть порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища (за наявності) з посиланням на нормативно-правові акти, вимоги яких порушені.

Відповідно до ч.1 ст.33, ч.2 ст.34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Підсумовуючи наведене відповідач вважає, що наданій Розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного використання водних ресурсів за відсутності дозволу на спеціальне водокористування СГВК „Кузьминці не може бути належним та допустимим доказом, у зв'язку із проведенням в порушення вимог вище перелічених законодавчих та нормативних актів і з перевищенням наданих повноважень.

З огляду на викладене, відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Розгляд справи просить провести за відсутності представника кооперативу.

Відповідно ст.43 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Господарський суд створює сторонам та іншим особам, беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.

Відповідно до ст.77 ГПК України господарський суд відкладає розгляд справи на іншу дату в межах строків, передбачених ст.69 ГПК України, якщо з якихось обставин спір не може бути вирішений в даному судовому засіданні.

У зв'язку із необхідністю витребування нових доказів по справі, спір не може бути вирішено в даному судовому засіданні, тому з метою дотримання принципу рівності учасників судового процесу, суд вважає за необхідне розгляд справи відкласти на іншу дату.

Керуючись ст.ст.43 ,77, 86 Господарського процесуального кодексу України, СУД-

УХВАЛИВ:

Розгляд справи №924/1307/16 відкласти на 10:00 "21" лютого 2017 р..

Засідання відбудеться в приміщенні господарського суду Хмельницької області за адресою: м.Хмельницький, Майдан Незалежності, 1, зал № 306.

Зобов'язати позивача подати у судове засідання письмові пояснення щодо проведення перевірки, в ході якої виявлено порушення природоохоронного законодавства відповідачем, а також вказати на підставі яких матеріалів перевірки було здійснено розрахунок збитків.

СуддяВ.В. Магера

Віддрук. 2 прим. :

1 - до справи,

3 - відповідачу, (30620, с.Кузьминці, Теофіпольський район) - рекоменд. із повідомл.;