ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
06 лютого 2017 р.Справа №804/890/17 Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Верба Ірина Олександрівна, розглянувши у місті Дніпрі матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Першотравенського міського військового комісаріату, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
1 лютого 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Першотравенського міського військового комісаріату, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради, у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Першотравенського міського військового комісаріату щодо незвернення протягом десяти днів з дати взяття особи на військовий облік до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради з поданням про виплату матеріальної допомоги ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, як військовослужбовцю, звільненому з військової строкової служби, відповідно до пункту 5 «Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати матеріальної допомоги військовослужбовцям, звільненим з військової строкової служби», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2015 року №185;
- зобов'язати Першотравенський міський військовий комісаріат звернутись до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради з поданням про виплату матеріальної допомоги ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, як військовослужбовцю, звільненому з військової строкової служби, відповідно до пункту 5 «Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати матеріальної допомоги військовослужбовцям, звільненим з військової строкової служби», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2015 року №185, у розмірі середньої заробітної плати на день призову за формою згідно з додатком до вказаного Порядку;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради призначити і виплатити допомогу ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, як військовослужбовцю, звільненому з військової строкової служби, відповідно до пункту 5 «Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати матеріальної допомоги військовослужбовцям, звільненим з військової строкової служби», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2015 року №185, у розмірі середньої заробітної плати, незалежно від часу звернення.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
За правилами частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до частини першої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Статтею 4 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно пункту 1 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. В цій категорії спорів передбачено, що хоча б однією із сторін такого спору повинен бути суб'єкт владних повноважень.
При пред'явленні позову позивачу необхідно визначити, до якого суду звернутися. Це питання вирішує інститут підсудності адміністративних справ. Підсудність - це розмежування компетенції між окремими ланками судової системи і між адміністративними судами однієї ланки щодо розгляду і вирішення справ, які належать до адміністративної юрисдикції.
Питання про підсудність постає перед суддею після позитивного вирішення ним питання про те, що справа належить до юрисдикції адміністративного суду. Вирішуючи питання про відкриття провадження, суддя повинен визначити, який саме суд повинен розглядати дану справу.
Статтею 18 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені правила предметної підсудності адміністративних справ.
Призначення предметної підсудності полягає в тому, щоб розподілити всю сукупність адміністративних справ між окремими ланками судової системи, тобто така підсудність розмежовує судову компетенцію по вертикалі. Визначити предметну підсудність - означає встановити, суд якої з ланок судової системи (місцевий суд, окружний, апеляційний суд, Вищого адміністративного суду України, Верховного Суду України) повинен вирішувати як суд першої інстанції конкретну адміністративну справу.
Згідно із пунктом 4 частини першої зазначеної статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Позивачем у справах цієї категорії повинна бути фізична особа. Відповідачем може бути як орган місцевого самоврядування (наприклад, відділ соціального захисту населення міської ради), так і орган державної влади (наприклад, управління Пенсійного фонду України) або ж різні суб'єкти владних повноважень як співвідповідачі.
У поданій позовній заяві позивачем заявлений спір щодо призначення та отримання соціальної виплати - матеріальної допомоги військовослужбовцям, звільненим з військової строкової служби.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що подана позовна заява не підсудна Дніпропетровському окружному адміністративному суду, а підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду згідно правил предметної підсудності відповідно до пункту 4 частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, позивачу належить звернутись до місцевого загального суду як адміністративного на вибір: або за місцем його проживання, або за місцезнаходженням відповідача. У даному випадку таким судом є Першотравенський міський суд.
Відповідно до пункту 6 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 4, 6, 17, 18, 107, 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Першотравенського міського військового комісаріату, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачеві.
Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати позивачеві разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до належного адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали.
Суддя І.О. Верба