Постанова № 64612778, 08.02.2017, Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Дата ухвалення
08.02.2017
Номер справи
274/5128/16-а
Номер документу
64612778
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 274/5128/16-а

Провадження № 2-а/0274/8/17

Постанова

Іменем України

08.02.2017 м. Бердичів

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

в складі: головуючого - судді Хуторної І.Ю.,

з участю секретаря Соломянюк Л.О.,

розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дії та рішення, зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

У жовтні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог та ухвали суду ( а.с. 86, 94), остаточно просить визнати неправомірними дії та рішення Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 17.02.2016 року №233/03-07 щодо відмови у перерахунку йому пенсії на підставі довідки №18/85 від 15.02.2016 року, виданої прокуратурою Житомирської області відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», у зв'язку із звільненням з органів прокуратури та зобов'язати Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок і виплату пенсії, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка була чинна на час призначення пенсії 17.01.2002 року, у розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці №18/85 від 15.02.2016 року, виданої прокуратурою Житомирської області, з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії, встановленим Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування, пенсійної системи», з урахуванням раніше виплачених коштів.

Позовні вимоги позивач мотивує тим, що він з 1978 року по 2012 рік працював в органах прокуратури на різних прокурорсько-слідчих посадах. У 2002 року йому було призначено пенсію за вислугу років, у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. 20.09.2012 року його було звільнено за власним бажанням на підставі ст.38 КЗпП України, в зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років, відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру". 15.02.2016 року він звернувся до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою щодо перерахування розміру пенсії згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90 % від суми місячного заробітку, вказаної у довідці, виданій прокуратурою Житомирської області №18/85 від 15.02.2016 року. Відповідач листом відмовив йому, посилаючись на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", яким скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України в тому числі "Про прокуратуру".

Вважає, що прийняте рішення є незаконним і таким, що порушує його право на пенсійне забезпечення. Відмовляючи йому у здійсненні перерахунку пенсії, відповідач невірно тлумачив норми чинного законодавства, та діяв поза межами повноважень і у спосіб, що суперечить Конституції України та законам України. Згідно із ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення йому пенсії, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку із виходом на пенсію. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що потягли за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отриманих працівником виплат і умов оплати праці. Зазначена норма не містить вказівки на використання відсоткового розміру, визначеного ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» при перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Вважає безпідставним посилання відповідача при відмові йому у перерахунку пенсії на зміни внесені Законами України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», оскільки вказані зміни, у тому числі розмір відсоткового співвідношення, стосуються порядку призначення пенсій прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Доводи відповідача про те, що станом на дату його звернення із заявою про перерахунок пенсії, набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено, що в разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів, в тому числі ЗУ «Про прокуратуру» є необґрунтованими і безпідставними, оскільки положення зазначеної норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.

У судовому засіданні позивач позов підтримав з підстав, наведених у позовній заяві. Додатково пояснив, що норми Конституції України передбачають, що прийняття нового закону не може погіршувати становища особи, врегульованого попереднім законом. Наполягає на тому, що до перерахунку його пенсії мають застосовуватися положення статті 50-1 ЗУ „Про прокуратуру", в редакції, що діяли на час призначення йому пенсії.

Представник відповідача Кондратюк Л.П. проти позову заперечила з підстав, викладених у письмових запереченнях, мотивуючи відсутність законного права на перерахунок пенсії, оскільки на час звернення позивачем із заявою про перерахунок пенсії пункти 13 та 18 статті 50-1 ЗУ „Про прокуратуру" № 1898-ХІІ не діяли, тому не можуть бути застосовані. У запереченнях вказала на пропуск позивачем строку звернення з позовом до суду

З досліджених доказів та оглянутих матеріалів пенсійної справи вбачається, що з 17 січня 2002 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Бердичівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, йому відповідно до вимог статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року призначено пенсію за вислугу років, виходячи з розрахунку 90 відсотків розміру середньомісячної заробітної плати ( а.с. 28, 64).

15 лютого 2016 року позивач звернувся до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції станом на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90 % від середньої заробітної плати, без обмеження максимального розміру, відповідно до Постанови КМ України № 1013 від 09.12.2015, та долучив довідку Прокуратури Житомирської області № 18/25 від 15.02.2016.

Рішенням № 1 від 17.02.2016 Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило позивачеві у проведенні перерахунку пенсії, пославшись на відсутність для того підстав, а саме, на положення пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII, згідно яких з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначені відповідно до Закону.

Листом від 17.02.2016 року позивача повідомлено про відмову у перерахунку йому пенсії ( а.с.17).

Підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам були врегульовані частинами тринадцятою, вісімнадцятою статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ.

Однак Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VІІI, частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ викладена в наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України". Даний Закон згідно пункту 1 Прикінцевих положень набрав чинності 01 січня 2015 року.

Крім того, 15.07.2015 набув чинності Закон України "Про прокуратуру" згідно Розділу ХІІ Прикінцевих положень якого визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом положення : Закон України "Про прокуратуру" (Відомості Верховної Ради України, 1991 р., N 53, ст. 793, N 50, ст. 474; 1995 р., N 11, ст. 71, N 34, ст. 268; 2001 р., N 9, ст. 38, N 44, ст. 233; 2002 р., N 17, ст. 117, ст. 125; 2003 р., N 29, ст. 233, N 30, ст. 247; 2004 р., N 8, ст. 66; 2005 р., N 2, ст. 32, N 6, ст. 132, N 11, ст. 198; 2006 р., N 1, ст. 18, N 19 - 20, ст. 156; 2007 р., N 7 - 8, ст. 66, N 33, ст. 442; 2008 р., NN 5 - 8, ст. 78, N 48, ст. 357; 2010 р., N 37, ст. 497, NN 41 - 45, ст. 529; 2011 р., N 23, ст. 160, N 30, ст. 279; 2012 р., N 12 - 13, ст. 82; 2013 р., N 14, ст. 89, N 21, ст. 208, N 37, ст. 490, N 39, ст. 517; 2014 р., N 11, ст. 132, N 17, ст. 593, N 20 - 21, ст. 745, N 22, ст. 816; із змінами, внесеними Законом України від 14 серпня 2014 року N 1642-VII), крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46 2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50- 1, частини третьої статті 51 2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року;

Отже, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (15.02.2016) частини тринадцята та вісімнадцята статі 50-1 Закону України "Про прокуратуру" втратили чинність, що виключає його застосування при перерахунку пенсії.

Посилання позивача на те, що соціальні гарантії не можуть бути звужені чи скасовані відповідно до ст. 22 Конституції України, а тому при перерахунку пенсії відповідач мав керуватися нормами Закону України "Про прокуратуру", які діяли на час призначення пенсії, суд вважає безпідставними, оскільки процедури призначення пенсії та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом проведення, а тому при перерахунку пенсії має застосовуватися законодавство, яке діє на час виникнення права на перерахунок такої пенсії.

Відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" (чинної на час виникнення права на перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

На час звернення позивача за перерахунком пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не прийнято.

Посилання позивача на те, що його право на перерахунок пенсії погіршено не заслуговує уваги, оскільки вказані зміни до законодавства не позбавляють позивача права на перерахунок пенсії.

Доказів на підтвердження того, що бездіяльність Кабінету Міністрів України з приводу неприйняття відповідного нормативно - правового акту визнано неправомірною суду не надано та судом не встановлено.

Крім того, норми законодавства, щодо умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури на час розгляду даної адміністративної справи є чинними і не визнані неконституційними, а тому підлягають до застосування всіма юридичними та фізичними особами.

Також згідно з вимогами статті 13 Закону України "Про Конституційний Суд України" лише Конституційний Суд України приймає рішення та дає висновки у справах щодо конституційності законів та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

Положення частин 13, 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ, які визначали умови та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури у зв'язку з підвищенням заробітної плати, втратили чинність з дня набрання чинності Законом України "Про прокуратуру" № 1697-VII, а саме з 15 липня 2015 року.

Отже, на час підвищення посадових окладів працівникам прокуратури постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 р. № 1013 (набрала чинності з 01.12.2015 р.) та на час звернення позивача до пенсійного органу за перерахунком пенсії норма статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ в частині порахунку пенсії, не підлягає застосування через втрату нею чинності.

Закон України "Про прокуратуру" № 1697-VII не містить аналогічної норми, яка б визначала умови та порядок перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Суд не може посилатися на правову позицію Верховного Суду України (постанова від 10.12.2013 справа № 21-348а13), оскільки спірні правовідносини у справі № 21-348а13 виникли у листопаді 2012, коли підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулювалися частинами 13 та 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті). Таким чином, нормами матеріального закону було визначено умови та порядок перерахунку пенсій, які призначені працівникам прокуратури.

Окрім того, суд зазначає, що у п. 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011, Конституційний суд України зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Відповідно до п. 2.2. вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116) ( 254к/96-ВР ).

У Рішенні від 2 березня 1999 року N 2-рп/99 ( v002p710-99 ) у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України вказав, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України ( 254к/96-ВР ), здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади, до яких належить і Пенсійний фонд України. Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України (384/2011 ) бюджет Пенсійного фонду України затверджує Уряд України. Таким чином, Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України - органом, який реалізує таку політику, в тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відмовляючи у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

А тому, у задоволенні позову слід відмовити за безпідставністю.

Керуючись статтями 158 -163, 167 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірними дії та рішення Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 17.02.2016 року про відмову у перерахунку пенсії, зобов'язанні провести такий перерахунок, відмовити за безпідставністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Бердичівський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня проголошення.

Суддя І.Ю.Хуторна