Постанова № 64610725, 03.02.2017, Лозівський міськрайонний суд Харківської області

Дата ухвалення
03.02.2017
Номер справи
629/4886/16-а
Номер документу
64610725
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 629/4886/16-а

Номер провадження 2-а/629/21/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.02.2017 року Лозівський міськрайонний суд Харківській області у складі:

головуючого - судді - Мішуровської С.Т.,

при секретарі судових засідань - Фальковій І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Лозова Харківської області у залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третьої особи: Головного управління Національної поліції в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить поновити строк звернення до адміністративного суду; зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області з 30.11.2013 року провести нарахування та виплатити призначену йому пенсію без обмеження кінцевої дати виплати відповідно наданих документів - Довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням) за № 19486/119-86/01/29-2016 від 29 листопада 2016 року, з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення: матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 12605,30 грн., грошової винагороди у розмірі 1500 грн., індексації 118,47 грн., одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 49496,58 грн.

Позивач в судове засідання не з'явився, просив слухати справу за його відсутності, позов підтримує.

Представник відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка діяла за довіреністю, позовні вимоги не визнала, заперечувала проти їх задоволення. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області до суду надано письмові заперечення з проханням відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 року №4-рп/2015, та на те, що не всі види грошового забезпечення враховуються при обрахуванні пенсії, а лише ті, які носять щомісячний (постійний) характер. Крім того, наголошено, що позивачем порушено порядок подання та оформлення документів затвердженого Пенсійним фондом України, та водночас зазначено, що позивач з новими показниками не звертався за перерахунком пенсії.

Третя особа, Головне управління Національної поліції в Харківській області на канцелярію суду надіслали клопотання про розгляд справи за відсутності представника, просять залишити позов без розгляду.

Суд, вислухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, дійшов до наступного.

Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_2, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, та отримує з 01.12.2013 року пенсію за 24 роки вислуги, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262- ХІІ.

28.10.2016 р. ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області з заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 12605,30 грн., грошової винагороди у розмірі 1500 грн., одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 49496,58 грн., та індексації.

Листом від 03.11.2016 року, вих. №1984/С-14, Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області повідомило позивача про відмову в перерахунку пенсії.

Згідно положень частини третьої статті 43 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII).

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Частиною 1 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Ч.2 ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 було упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» та з метою встановлення порядку і умов грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ, Наказом міністерства внутрішніх справ від 31 грудня 2007 року №499 було затверджено та введено в дію з 01 січня 2008 року Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.

Так, відповідно до п.3 зазначеного Наказу, грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних підвищень посадового окладу, надбавок, доплат, винагород, які мають постійний характер, премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Виплата одноразової грошової допомоги при звільненні передбачена статтею 15 Закону № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Аналіз вищевказаних норм матеріального права дає підстави вважати, що матеріальна допомога на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Суд не приймає до уваги заперечення відповідача стосовно того, що позивачем було порушено порядок подання та оформлення документів затвердженого Пенсійним фондом України, та водночас зазначено, що позивач з новими показниками не звертався за перерахунком пенсії, тобто передчасно звернувся до суду.

Суд з цього приводу вважає за необхідне зазначити наступне. Позивач з заявою звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області 28.10.2016 року. В заяві просив здійснити перерахунок пенсії з моменту її призначення - з 30 листопада 2013 року включивши в розрахунок: - матеріальну допомогу на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 12605.30 грн., грошову винагороду в розмірі 1500 грн., індексацію (без зазначення її розміру), та одноразову грошову допомогу при звільненні у розмірі 49496.58 грн., з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та які відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. До заяви було додано копії: грошового атестату №8 від 29.11.13 року; довідки про додаткові види грошового забезпечення №86/3368 від 09.04.2015 року; відомості про нарахування та отримання одноразової грошової допомоги при звільненні за листопад 2013 року.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року № 3-1 (далі - Порядок подання документів).

Верховний Суд України при тлумаченні зазначених норм права у постанові від 22 квітня 2014 року (справа № 21-484а13) дійшов висновку, що за результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії. Рішення про відмову із зазначенням причин орган ПФУ видає (надсилає) заявникові протягом п'яти днів з дня його прийняття. Тобто відповідно до статей 49, 63 Закону № 2262-ХІІ підставою для повідомлення про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення ПФУ, прийняте з цього питання.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 03 листопада 2016 року № 1984/С-14 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, тобто рішення, як того вимагає закон, відповідач не приймав. При цьому відмова відповідача в перерахунку пенсії мотивована не відсутністю необхідних документів в пенсійній справі, а відсутністю у позивача права на перерахунок пенсії.

Посилання відповідача на рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 року №4-рп/2915 не приймається судом, оскільки спірні правовідносини виникли з підстав не включення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, при розрахунку розміру пенсії до складу грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, додаткових видів грошового забезпечення та не йдеться про перерахунок пенсії відповідно до статі 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як, адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з об'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, при цьому права громадян не можуть бути скасовані.

П.1 ч.2 ст.17 КАС України передбачає, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Отже, аналіз наведених обставин та зазначених норм матеріального права, суд вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Відтак, відмова відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивачу з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди та одноразової грошової допомоги при звільненні є незаконною, а порушене право позивача підлягає поновленню шляхом перерахунку розміру раніше призначеної пенсії з дня її призначення.

Клопотання позивача про поновлення строку на звернення до адміністративного суду, з врахуванням наданих позивачем причин пропуску такого строку, суд вважає за можливе задовольнити, оскільки причини, на які посилається позивач, а саме: хвороба, що підтверджується виписками з історій хвороб та випискою із медичної карти № 2287, є поважними.

За таких обставин, суд приходить до висновку про протиправність відмови позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди та одноразової грошової допомоги при звільненні.

Щодо позовної вимоги в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням сум індексації та без обмеження кінцевої дати виплати задоволенню не підлягають.

Згідно ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Оскільки відповідачем нарахований розмір пенсії, але без врахування додаткових видів грошового забезпечення, тому суд не вбачає спірних відносин з цього приводу, крім того суд не може вирішувати спір на майбутнє.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2, 17, 18 71, 72, 99, 104-107, 161-163 КАС України, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", суд

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третьої особи: Головного управління Національної поліції в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Поновити ОСОБА_2 строк для звернення до суду.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з урахуванням додаткових виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 12605,30 грн., грошової винагороди у розмірі 1500 грн., та одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 49496,58 грн. на підставі довідки № 19486/119-86/01/29-2016 від 29.11.2016 року.

Стягнути з Державного бюджету України в особі Лозівського управління Державної казначейської служби Харківської області на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с. Дунаєць Глухівського району Сумської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, суму сплаченого судового збору в розмірі 551,20 (п'ятсот п'ятдесят одна грн. 20 коп.) гривень.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Лозівський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови. Уразі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя С.Т.Мішуровська