Копія
Справа № 678/45/16-а
Провадження № 2-а-678-5/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2017 року смт. Летичів
Летичівський районний суд Хмельницької області в складі:
головуючого - судді Ходоровського І.Б.,
за участю секретаря Козка Л.М.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Заїць А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Летичів справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Летичівської районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Згідно позовної заяви, усних пояснень позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні, вона працювала в Управлінні соціального захисту населення Летичівської районної державної адміністрації Хмельницької області (далі - Управління) на посаді начальника відділу матеріально-побутового обслуговування інвалідів, ветеранів війни і праці, громадян похилого віку та осіб, постраждалих від наслідків аварії на ЧАЕС і, відпрацювавши понад 30 років, 02 травня 2009 року була звільнена з вказаної посади у зв'язку з виходом на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». В подальшому їй була нарахована пенсія в розмірі 90% від заробітної плати.
20 жовтня 2016 року звернулась до відповідача із заявою про видачу довідки про складові заробітної плати для перерахунку пенсії, однак 31 жовтня 2016 року отримала лист відповідача про відмову у видачі довідки.
Вважає, що відповідач неправомірно відмовив їй у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, оскільки підвищення посадових окладів мало місце з 01 грудня 2015 року, з 01 березня 2016 року, з 01 травня 2016 року.
У зв'язку із зазначеним, враховуючи те, що такими діями відповідача було порушено її право на пенсійне забезпечення, що гарантоване ст. 46 Конституції України, просить визнати протиправними дії Управління щодо ненадання їй довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати з якої призначено пенсію для її перерахунку з 01 грудня 2015 року, з 01 березня 2016 року та з 01 травня 2016 року; визнати за нею право та зобов'язати Управління видати їй довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, за формою, затвердженою Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1, із всіма складовими заробітної плати (посадового окладу, надбавки за ранг, вислугу років, інтенсивність, премії) працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з підвищенням з 01 грудня 2015 року посадових окладів за грудень 2015 року, березень та травень 2016 року.
Представник Управління в судовому засіданні позовні вимоги не визнала і пояснила, що в зв'язку зі змінами в законодавстві механізму перерахунку пенсій державним службовцям у відповідності до Закону України «Про державну службу», на підставі якого позивач вийшла на пенсію, не існує, у зв'язку з чим дії Управління є правомірними і підстав для видачі довідок про заробітну плату немає.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Так, з позовної заяви, усних пояснень позивача встановлено що позивач 02 травня 2009 року звільнена з Управління у зв'язку з виходом на пенсію. Вказана обставина не заперечувалось представником відповідача.
20 жовтня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до Управління щодо надання довідки для перерахунку пенсії.
Листом від 31 жовтня 2016 року №3652 Управління роз'яснило ОСОБА_1 положення норм чинного законодавства відповідно до якого підстав для видачі довідки для перерахунку пенсії немає.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
До 01 травня 2016 року пенсійне забезпечення державних службовців було врегульоване нормами Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (в редакції на момент виходу позивача на пенсію 02 травня 2009 року) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі..
Кабінетом Міністрів України з метою вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії прийнято Постанову № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року (далі - Постанова КМУ №865).
В абз. 2 п.п. 2 п. 4 Постанови КМУ № 865 (який був чинним на час виходу позивача на пенсію) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року N 432-IV «Про внесення змін до Закону України "Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Крім того, був чинним пункт 5 Постанови КМУ № 865 відповідно до якого перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики.
Таким чином, з аналізу вказаних вище норм Постанови КМУ № 865 вбачається, що на час виходу позивача на пенсію чинне законодавство передбачало її право на перерахунок пенсії, який збільшує розмір її пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям на відповідній посаді, з якої позивачу була призначена пенсія. Тобто позивач мала право на збільшення розміру пенсії в залежності від збільшення розміру заробітної плати державним службовцям.
У відповідності до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (в редакції, що чинна з 01 січня 2015 року) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
09 грудня 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - Постанова КМУ №1013) відповідно до якої керівним працівникам, спеціалістам і службовцям з 01 грудня 2015 року були підвищені посадові оклади згідно з додатками 1-37, 43-1, 43-2, 48-55 до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».
Цією ж постановою Кабінет Міністрів України вніс зміни до Постанови КМУ №865, а саме: виключено пункт 4, який передбачав право на збільшення розміру пенсії у разі збільшення розміру заробітної плати державним службовцям; пункт 5 викладено в новій редакції, де зазначено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
За таких обставин, чинним законодавством України (Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VIII від 28 грудня 2014 року) скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів з 01 січня 2015 року, та відповідно п. 5 Постанови КМУ № 865 викладено в новій редакції від 09 грудня 2015 року, яким, з урахуванням скасування права на перерахунок призначених пенсій державних службовців, передбачено затвердження форми довідки лише для призначення пенсії державним службовцям, при цьому інший механізм перерахунку пенсії не запроваджено.
Крім того, форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, яка була затверджена Постановою Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04 вересня 2013 року і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 26 вересня 2013 року за № 1661/24193, виключено на підставі Постанови Правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року N 15-2, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 25 липня 2016 року за № 1020/29150 і набула чинності 02 вересня 2016 року.
Таким чином, єдиним нормативним документом у 2015 році, який встановлював правові підстави видачі запитуваної позивачем довідки була Постанова КМУ №865, яка зазнала змін в частині наявності форми довідки для перерахунку пенсії з 01 грудня 2015 року, тому чинність на момент звернення позивача за довідкою Постанови Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04 вересня 2013 року не мала правового значення, оскільки були скасовані підстави її видачі.
З 01 травня 2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.
У зв'язку з набуттям чинності Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, положення Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, яка набрала чинності з 01 травня 2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, з 01 травня 2016 року Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII по іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09 липня 2003 року не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Отже, враховуючи приписи ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09 липня 2003 року, з 01 травня 2016 року відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Позивач в судовому засіданні вказала, що отримує пенсію.
Суд вважає, що відмова Управління у видачі вказаної довідки для перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку позивач отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих позивачем прав та/або позбавленням її права на соціальний захист, оскільки право позивача на пенсію є незмінним.
Право позивача на перерахунок пенсії могло виникнути лише після звернення з відповідною заявою до органу пенсійного забезпечення, що перебуває у причинному зв'язку з отриманням довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. Однак, таке звернення щодо отримання довідки про заробітну плату державного службовця відбулось після внесення змін до Постанови КМУ №865, у якій видача такої довідки не передбачена.
За вказаних обставин суд вважає, що Управління правомірно відмовило позивачу у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Управління діяло у спірних правовідносинах в межах та у спосіб, що передбачені законодавством, оскільки відповідно до Постанови КМУ 1013 були внесені зміни до п. 5 Постанови КМУ №865, а тому починаючи з 01 грудня 2015 року державний орган за останнім місцем роботи позивача уповноважений видавати довідку лише для призначення пенсії, а не для її перерахунку.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через Летичівський районний суд Хмельницької області апеляційної скарги.
Постанова суду, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя підпис І.Б. Ходоровський
Суддя Летичівського
районного суду І.Б. Ходоровський