Постанова № 64601443, 06.02.2017, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
06.02.2017
Номер справи
243/10932/16-а
Номер документу
64601443
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Провадження № 2-а/243/87/2017

Справа № 243/10932/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2017 року

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючого - судді Ільяшевич О.В.,

при секретареві Гуменному М.А.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Удалих І.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Слов'янського міськрайонного суду Донецької області (вул. Добровольського, 2, м. Слов'янськ, Донецької області) адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії.,

ВСТАНОВИВ:

30 грудня 2016 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом, у якому просила визнати рішення Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 179 від 23 грудня 2016 року про відмову ОСОБА_3 в перерахунку пенсії за віком відповідно довідки про заробітну плату відділу Держгеокадастру у Слов'янському районі № Т - 2756/0-262/6-16 від 12 грудня 2016 року. Зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_3 з на підставі довідки про заробітну плату відділу Держгеокадастру у Слов'янському районі № Т - 2756/0-262/6-16 від 12 грудня 2016 року з урахуванням індексації у сумі 1 860 грн. 53 коп., матеріальної допомоги на оздоровлення у сумі 1270 грн., інших виплат( нарахованого заробітку за час відрядження) у сумі 1 511 грн. 67 грн., та виплати різницю в пенсії починаючи з 01 січня 2017 року.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що 15 жовтня 2009 року вона була звільнена з посади заступника начальника Держкомзему у Слов'янському районі у зв'язку із закінченням терміну перебування на державній службі, з 16 жовтня 2009 року їй було призначено пенсію за віком у розмірі 80 % від заробітної плати на підставі ст. 37 ЗУ «Про державну службу». На момент призначення їй пенсії державного службовця, матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, преміальна винагорода та індексація зарплати, не були враховані при обчисленні пенсії. 16 грудня 2016 року звернулася до відповідача із заявою відповідного зразка про перерахунок її пенсії на підставі довідки відділу Держгеокадастру про вказані вище витрати, на що відповідачем винесено рішення, яким відмовлено в перерахунку пенсії із заробітку. Відмова обґрунтовується положеннями ст..33 Закону України «Про державну службу». Вважає, що таке рішення відповідача не відповідає нормам діючого чинного законодавства. Посилаючись на норми чинного законодавства, просить визнати рішення Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 179 від 23 грудня 2016 року про відмову ОСОБА_3 в перерахунку пенсії за віком відповідно довідки про заробітну плату відділу Держгеокадастру у Слов'янському районі № Т - 2756/0-262/6-16 від 12 грудня 2016 року. Зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_3 з на підставі довідки про заробітну плату відділу Держгеокадастру у Слов'янському районі № Т - 2756/0-262/6-16 від 12 грудня 2016 року з урахуванням індексації у сумі 1 860 грн. 53 коп., матеріальної допомоги на оздоровлення у сумі 1270 грн., інших виплат( нарахованого заробітку за час відрядження) у сумі 1 511 грн. 67 грн., та виплати різницю в пенсії починаючи з 01 січня 2017 року.

Позивачка ОСОБА_3 належним чином повідомлена про дату, місце та час розгляду справи, до судового засідання не з'явилася.

Представник позивача ОСОБА_1 діючий на підставі договору щодо надання правової допомоги від 11 жовтня 2016 року, у судовому засіданні надав пояснення аналогічно викладені у позовній заяві. Просив вимоги позивачки задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача Удалих І.С., який діє на підставі довіреності № 02/12 від 03 січня 2016 року, просив відмовити позивачці в її позовних вимогах, дав пояснення, аналогічні викладеним у письмовому запереченні. У своїх запереченнях відповідач повідомив, що позивачка перебуває на обліку з 16 жовтня 2009 року, як одержувач пенсії призначеної за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723 -ХІІ від 16 грудня 1993 року. Згідно вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсію ОСОБА_3 розраховано виходячи з розміру 80 % відсотка суми її заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, на підставі усіх документів наданих позивачкою для призначення пенсійних витрат. Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» № 3723 -ХІІ від 16 грудня 1993 року чітко визначено складову заробітної плати державних службовців, а саме : посадовий оклад, премія, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально - побутових питань як складові заробітної плати згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» не передбачені, а тому не можуть бути враховані в заробіток з якого була обчислена пенсія по заробітній платі. Зазначає, що у відповідності до частини 6 цієї ж статті державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань. Зазначає, що матеріальна допомога - це одноразова виплата, що не є складовою частиною заробітної плати і не зараховується до інших надбавок, передбачених статтею 33 Закону України «Про державну службу». Тому зазначену виплату не було включено при розрахунку пенсії до заробітку, що враховується при обчисленні пенсії державним службовцям. Зазначає, що постановою Правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 № 15-1 «Про виконання рішень окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» затверджено форми довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено(перераховано) пенсію;форму довідки про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах , з яких призначено (перераховано) пенсію, а також визнано такою що втратила чинність, постанову Правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення(перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Зазначив, що надана позивачкою довідка для здійснення перерахунку пенсії, не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки таку її форму що затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року, та скасовано постановою ПФУ від 14 лютого 20011 № 5-1, не може бути прийнято для здійснення будь яких розрахунків. За таких обставин, відповідач вважає, що в позові слід відмовити.

Дослідивши матеріали, справи та оцінивши їх у сукупності, повно та всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_3 підлягає задоволенню у зв'язку із такими встановленими у судовому засіданні обставинами та відповідними ним нормами чинного законодавства.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , призначено пенсію за віком відповідно Закону України "Про державну службу " № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року з 16 жовтня 2009 року.

Загальний трудовий стаж складає 38 років 0 місяців 28 днів, в т.ч. стаж роботи на держслужбі 10 років 09 місяців 12 днів.

За змістом довідки відділу Держгеокадастру у Слов'янському районі Донецької області № Т-276/0-262/616 від 12 грудня 2016 року, індексація, матеріальна допомога та оздоровлення та інших виплат (нарахований середній заробіток за час відрядження) за період з 01 жовтня 2007 року по 30 вересня 2009 року становить 4 642 грн. 20коп.

Рішенням УПФУ № 179 від 23 грудня 2016 року за підписом заступника начальника УПФУ О.П.Руденко, ОСОБА_3 відмовлено у перерахунку пенсії по заробітній платі

Згідно наказу № 01 від 25 січня 2016 року, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1055 "Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України", листа Пенсійного фонду України від 23 грудня 2015 року № 55463/07-10 "Про заходи виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року №1055" та листа головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 31 грудня 2015 року №4750/10-2/34 проведена державна реєстрація зміни найменування управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області. Внаслідок проведених змін управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області перейменовано в Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.

Вказані обставини підтверджуються матеріалами справи та визнаються сторонами.

За змістом статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95?ВР "Про оплату праці" (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення " (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування " нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, висновок відповідача про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788 XII.

Наведена правова позиція висловлена у Постанові ВСУ від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11. Аналогічну правову позицію зі спірного питання Верховний Суд України висловив, зокрема, у постановах від 14 та 28 травня 2013 року, 04 березня 2014 року, 09 червня 2015 року (справи №№ 21-125а13, 21-97а13, 21-3а14, 732/1421/14 відповідно).

Слід зазначити, що ст. 244-2 КАС України передбачає, що Висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним та неупередженим судом.

Отже згідно з вищенаведеними нормами права, позивач має право звернутись до адміністративного суду з позовом лише у разі, якщо він вважає, що рішенням дією чи бездіяльністю відповідача (суб'єкта владних повноважень) порушено його права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

У контексті з положеннями ч.1 ст.6 КАС України, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

Згідно із ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті(вчинені) вони:

На підставі , у межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

З використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

Обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення(вчинення дії);

Безсторонньо(неупереджено);

Добросовісно;

Розсудливо;

З дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

Пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливим наслідками для прав та свобод та інтересів особи і цілям на досягнення яких спрямоване це рішення(дія);

З урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

Своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно ст. 162 КАС України, при вирішенні справи по суті суд, у разі задоволенні позовних вимог може прийняти постанову про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.

Пунктом 1 статті 6 Європейської конвенції з прав людини забезпечується право людини на справедливий судовий розгляд.

Відповідно вказане право закріплене також у Конституції України у ст.55, де зокрема зазначається, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Одними з принципів адміністративного судочинства є верховенство права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що рішення Слов'янського об'єднаного УПФУ Донецької області про відмову здійснити обчислення пенсії державного службовця № 179 від 23 грудня 2016 року слід визнати протиправним.

Щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії, суд, з урахуванням встановлених обставин, правових позицій ВСУ, у відповідності до ст.11 КАС України, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, вважає, що слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачеві з 01 січня 2017 року, як про це просить позивач, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати, преміальної винагороди, на які, згідно із довідкою відділу Держгеокадастру у Слов'янському районі Донецької області, нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням раніше здійснених виплат.

За приписами ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. В той же час відповідно до п. 18 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору в усіх судових інстанціях звільняється Пенсійний фонд України та його територіальні органи. Таким чином, судові витрати по сплаті судового збору, компенсуються за рахунок Державного бюджету України.

На підставі наведеного, керуючись Конституцією України, Конвенцією з основоположних свобод та прав людини, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", ЗУ «Про державну службу», ст.ст. 2,17, 18, 50, 104-106, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати рішення Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 179 від 23 грудня 2016 року про відмову ОСОБА_3 в перерахунку пенсії за віком з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати, преміальної виплати, на які, відповідно довідки Держгеокадастру у Слов'янському районі № Т- 276/0-262/6-16 від 12 грудня 2016 року, нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, - протиправним.

Зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з 01 січня 2017 року з урахування нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати, преміальної виплати, на які, відповідно довідкиДержгеокадастру у Слов'янському районі № Т- 276/0-262/6-16 від 12 грудня 2016 року нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням раніше здійснених виплат.

Судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 грн. компенсувати за рахунок Державного бюджету України на користь ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1.

Постанова суду підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанова складена у нарадчій кімнаті у єдиному екземплярі.

Повний текст постанови виготовлений 08 лютого 2017 року.

Головуючий-суддя: О.В. Ільяшевич