У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 лютого 2017 р. Справа № 487/5529/16-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Корнешова Т.В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
доповідача, судді - Димерлія О.О.
суддів - Вербицької Н.В., Єщенка О.В.
за участю секретаря - Богданової С.Д.
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Заводського районного суду м. Миколаєва від 23 листопада 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області , 3-я особа: Миколаївський обласний військовий комісаріат про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
У С Т А Н О В И В:
У листопаді 2016р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання неправомірними дій щодо відмови у здійсненні йому перерахунку раніше призначеної пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016р., виходячи з його посадового окладу 1164грн. та підвищення премії у розмірі 400% від посадового окладу.
В обґрунтування вимог позивач посилається на наступне у вересні 1999р. позивач був звільнений у запас з лав Збройних Сил України з посади заступника обласного військового комісара - начальника відділу оперативної та територіальної оборони, маючи вислугу 31 рік; йому була призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; у лютому 2016р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням розміру грошового забезпечення військовослужбовців за рахунок збільшення розміру премій у 2016р. відповідно до наказу Міністра оборони України від 27.01.2016р. №44 (з наступними змінами) «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройним Сил України в 2016 році», проте у перерахунку пенсії було відмовлено.
Справа судом розглянута у порядку скороченого провадження.
Постановою Заводського районного суду м. Миколаєва від 23 листопада 2016 року у задоволенні позову відмовлено.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог судом першої інстанції було зроблено висновок про відсутність у позивача правових підстав для перерахунку пенсії, виходячи із розміру премії, передбаченої наказом Міністерства оборони України.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, позивач в апеляційній скарзі зазначає про невідповідність висновків суду обставинам справи. При цьому апелянт вважає, що судом допущено порушення матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. У зв'язку з чим в апеляційній скарзі позивач просить скасувати постанову суду першої інстанції і винести нову постанову із задоволенням позовних вимог.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є військовим пенсіонером, звільненим в запас з лав Збройних сил України з посади заступника обласного військового комісара - начальника відділу оперативної та територіальної оборони.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-ХІІ.
У зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення, а саме премії, відповідної категорії військовослужбовців, позивач в лютому 2016р. звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до протокольного рішення Кабінету Міністрів України від 20.01.2016р. №3 та наказу Міністра оборони України від 27.01.2016р. №44 (з наступними змінами) «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройним Сил України в 2016 році», однак відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку.
Суд апеляційної інстанції погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військових служби, та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992р. №393", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008р. №45 (далі - Порядок) встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військових служби, та деяких інших осіб" ( 2262-12 ) (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом ( 2262-12 ) (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, суд апеляційної інстанції вважає, що повноваженнями щодо зміни розміру грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців та введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій наділений виключно Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу» № 1294 від 07.11.2007 (далі постанова № 1294) затвердженого порядок призначення (перерахунку) пенсій та визначено складові грошового забезпечення для призначення та перерахунку пенсій. На підставі цієї постанови з 01.01.2008 органами Пенсійного фонду України було проведено перерахунок вже призначених пенсій.
Постановою № 1294, протокольного рішення Кабінету Міністрів України № 3 від 20.01.2016, з метою врегулювання окремих питань виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році Міністр оборони України наказом № 44 від 27.01.2016 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році» серед іншого, надано право командирам (начальникам) військових частин (установ, організацій) збільшувати (зменшувати) розмір щомісячної премії військовослужбовцям, які обіймають (тимчасово виконують) посади командирів (заступників командирів) бригад, батальйонів (дивізіонів), рот (батарей), взводів, до певних граничних розмірів грошового забезпечення (з урахуванням щомісячної грошової винагороди).
Підпунктом 2 пункту 5 постанови № 1294 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції вважає, що вказана премія має тимчасовий характер, а її виплата дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони для грошового забезпечення військовослужбовців на відповідний рік. Також, вказана премія носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки.
Отже, виплата премії військовослужбовцям відповідно до наказу Міністерства оборони України №44 від 27.01.2016 не може бути підставою для перерахунку пенсії позивачу.
Таким чином, суд апеляційної інстанції зазначає, що суд першої інстанції обґрунтовано відмовив у задоволенні позову.
Згідно ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що при прийнятті оскаржуваної постанови суд першої інстанції дійшов вірних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
На підставі ч. 1 ст. 87 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Положеннями ст. ст. 3 та 4 названого Закону судовий збір справляється з апеляційної скарги на рішення суду в розмірі 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
Позовна вимога є вимогою немайнового характеру.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» в редакції, яка діяла на момент подання позову до суду першої інстанції, ставка судового збору за подання позовної заяви немайнового характеру фізичною особою до суду становила 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Станом на 01.01.2016 року приписами Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» від 25.12.2015 року №928-VIII встановлено мінімальну заробітну плату в розмірі 1378,00 грн.
Отже розмір судового збору за подання апеляційних скарг на постанову Заводського районного суду м. Миколаєва від 23 листопада 2016 року становить 606, 32 грн. (1 378 х 0,4 х 110%), як за одну вимогу немайнового характеру.
При цьому ОСОБА_1 сплатив судовий збір в розмірі 551,21 грн. за подачу апеляційної скарги.
Отже апелянт повинен доплатити судовий збір в розмірі 55,11 грн.
Керуючись: ст.. ст..183-2, 185, 195, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Заводського районного суду м. Миколаєва від 23 листопада 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області , 3-я особа: Миколаївський обласний військовий комісаріат про визнання дій неправомірними та вчинити певні дії, - без змін.
Стягнути з ОСОБА_1 до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок №:31212206781008, одержувач коштів: УК в Одесі/Приморський р-н/22030101, код отримувача: (код за ЄДРПОУ) 38016923, Банк отримувача: ГУДКСУ в Одеській області, Код банку отримувача (МФО) 828011, Код класифікації доходів бюджету: 22030101, судовий збір в розмірі 55,11 грн. (п'ятдесят п'ять ) гривень.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Суддя-доповідач: О.О. Димерлій
Суддя: О.В. Єщенко
Суддя: Н.В. Вербицька