ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 235-23-25
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" лютого 2017 р. Справа № 911/3840/16
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Ніка ЛТД
до Вишгородської міської ради
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Північного офісу Держаудитслужби
про стягнення коштів
Суддя Горбасенко П.В.
За участю представників:
позивача: ОСОБА_1 (дов. б/н від 16.09.2016);
від відповідача: не зявилися;
від третьої особи: не зявилися.
Присутня: ОСОБА_2
Обставини справи:
Товариство з обмеженою відповідальністю Ніка ЛТД (далі позивач) звернулося з позовом до Вишгородської міської ради (далі - відповідач) про стягнення 344 599,68 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем зайво отримано від позивача 344 599,68 грн в якості пайової участі (внеску) замовника у створенні і розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Вишогорода, які підлягають стягненню з відповідача.
Ухвалою господарського суду Київської області від 29.11.2016 порушено провадження у справі № 911/3840/16, залучено Державну фінансову інспекцію в Київській області до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, розгляд справи призначено на 05.01.2017.
05.01.2017 до канцелярії господарського суду Київської області від позивача надійшла заява про збільшення позовних вимог від 04.01.2017 (вх. № 132/17 від 05.01.2017), згідно якої останній на підставі ст. 22 Господарського процесуального кодексу України збільшив розмір позовних вимог та просив суд зобовязати відповідача відшкодувати 6 543 133,38 грн різниці між здійсненими витратами та розміром пайової участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту. Вказана заява прийнята судом.
Ухвалою господарського суду Київської області від 05.01.2017 здійснено заміну третьої особи у справі Державної фінансової інспекції в Київській області на його правонаступника Північний офіс Держаудитслужби.
Ухвалою господарського суду Київської області від 05.01.2017 розгляд справи відкладено на 20.01.2017.
Ухвалою господарського суду Київської області від 20.01.2017 на підставі ч. 3 ст. 69 Господарського процесуального кодексу України продовжено строк розгляду спору на п'ятнадцять днів, розгляд справи відкладено на 03.02.2017.
Ухвалою господарського суду Київської області від 03.02.2017 розгляд справи відкладено на 07.02.2017.
Представник позивача в судовому засіданні 07.02.2017 підтримав позов у повному обсязі.
Відповідач та третя особа в судове засідання 07.02.2017 не зявилися, про причини неявки суд не повідомили, хоча про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Заяв чи клопотань про застосування позовної давності до вимог позивача відповідачем не заявлено.
Враховуючи, що неявка відповідача та третьої особи в судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи за наявними в ній матеріалами відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України за відсутності представників відповідача та третьої особи.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази, оцінивши їх в сукупності та заслухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
22.07.2008 між Вишгородською міською радою (Міська рада) та Товариством з обмеженою відповідальністю Ніка ЛТД (Замовник) укладено договір про пайову участь у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Вишгорода № 01/07-22, пунктом 1.1. якого визначено порядок та розмір пайової участі забудовника у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Вишгорода в звязку з будівництвом багатоповерхового житлового будинку по вул. Симоненка, 4-а в м. Вишгороді на земельній ділянці площею 5 498 кв.м. на підставі договору оренди земельної ділянки, укладеного між Вишгородською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю Ніка ЛТД.
Згідно п. 2.1.2. договору враховуючи зведений комплексний висновок ДП «Укрінвестекспертиза» № 115/104 від 30.06.2016, згідно з яким загальна площа квартир складає 23 884 кв.м. Забудовник, в якості внеску в створення соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Вишгорода, безоплатно передає в комунальну власність територіальної громади м. Вишгорода, в строк не пізніше 20 днів з моменту введення в експлуатацію обєкта містобудування (в тому числі квартири, які передаються власникам та мешканцям будинків, що знаходяться на території забудови), всього 19 квартир загальною площею 1 607,10 кв.м.
Договір набуває чинності з моменту підписання його сторонами і діє до повного виконання сторонами своїх договірних зобовязань (п. 5.1. договору).
16.04.2015 між Вишгородською міською радою (Міська рада) та Товариством з обмеженою відповідальністю Ніка ЛТД (Замовник) укладено додаткову угоду до договору про пайову участь у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Вишгорода, згідно якої сторони домовились, що договір № 01/07-22 від 22.07.2008 втратив свою чинність (припинений) у звязку з укладенням між сторонами 16.04.2015 договору № 49 про пайову участь (внесок) замовника (юридичної, фізичної особи) у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Вишгорода (новація), сторони домовились, що усе виконане сторонами за договором № 01/07-22 від 22.07.2008 про пайову участь у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Вишгорода, вважається зарахованим в рахунок виконання зобовязань сторін, що виникли із договору № 49 від 16.04.2015.
Пунктом 1.1. договору № 49 від 16.04.2015 передбачено, що його предметом є пайовий внесок замовника на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Вишгорода при здійсненні будівництва обєкта містобудування.
Згідно п. 2.3. договору № 49 від 16.04.2015 загальна сума пайової участі щодо житлового будинку № 4в (І, ІІ, ІІІ, ІV пускові комплекси) на вулиці Симоненка у м. Вишгороді Київської області складає 5 909 202,36 грн.
Пунктом 2.4. договору № 49 від 16.04.2015 передбачено, що до пайової участі не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і поза майданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій на суму 1 101 632,84 грн. Загальна площа квартир, що придбані за програмою «Доступне житло» складає 4 905,94 кв.м. Площа квартир не входить до площі житлових приміщень, за які необхідно сплачувати пайовий внесок. Відповідно до рішення Вишгородської міської ради № 29/4 від 24.01.2014 «Про прийняття до комунальної власності територіальної громади м. Вишгорода обєктів нерухомого майна», № 44/13 від 25.03.2015 «Про прийняття до комунальної власності територіальної громади м. Вишгорода обєктів нерухомого майна», прийнято 13 квартир загальною площею 831,8 кв.м., вартістю 5 152 169,20 грн.
Враховуючи вищевикладене, відповідач, згідно договору № 49 від 16.04.2015, зобовязаний відшкодувати позивачу 344 599,68 грн (5 909 202,36 грн (загальна сума пайової участі згідно п. 2.3. договору) 1 101 632,84 грн (вартість інженерних споруд та зовнішніх мереж) 5 152 169,20 грн (вартість 13 квартир переданих позивачем відповідачу).
Листом № 380 від 27.09.2016 (а.с. 32, т. 1) позивач просив відповідача сплатити ТОВ «Ніка» ЛТД 344 599,68 грн. Вказана вимога залишена Вишгородською міською радою без задоволення.
Крім того, судом встановлено, що 24.05.2016 між Вишгородською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю Ніка ЛТД (Замовник) укладено договір про пайову участь (внесок) замовника (юридичної, фізичної особи) у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Вишгорода № 57, предметом якого є пайовий внесок замовника на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Вишгорода при здійсненні будівництва обєкта містобудування на умовах, зазначених договором.
Назва та місце розташування обєкта містобудування «Група житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Набережна в м. Вишгород» (дозвіл на виконання будівельних робіт від 19.08.2014 № ІУ 115142310164) на земельних ділянках (кадастрові номери №№ 3221810100:01:260:0102, 3221810100:01:249:0113). Перша черга забудови (1-4 пускові комплекси). Цільове призначення обєкта містобудування «Група житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Набережна в м. Вишгород» (п.п. 1.2., 1.3. договору).
Згідно п. 2.1 договору розмір пайової участі замовника у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Вишгород складає 5 777 743 грн. Замовник перераховує кошти на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Вишгород у розмірі 5 777 743 грн частинами згідно з Графіком оплати (додаток № 2 до договору), на рахунок Вишгородської міської ради, відповідно до розрахунку (згідно додатка № 1 до договору) у строк до 25.12.2016, але не пізніше ніж до моменту прийняття обєкта в експлуатацію, відповідно до вимог чинного законодавства України.
Рішенням виконавчого комітету Вишгородської міської ради № 203 від 28.07.2016 та на виконання п. 3.2. договору № 57 від 24.05.2016 про пайову участь (внесок) замовника (юридичної, фізичної особи) у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Вишгорода, п. 2.1. договору № 57 від 24.05.2016 викладено в редакції згідно якої розмір пайової участі замовника у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Вишгорода складає 3 253 466,73 грн. Замовник перераховує кошти на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Вишгорода у розмірі 3 253 466,73 грн частинами згідно з Графіком оплати (додаток № 2 до договору), на рахунок Вишгородської міської ради, відповідно до розрахунку (згідно додатка № 1 до договору) у строк до 25.12.2016, але не пізніше ніж до моменту прийняття обєкта в експлуатацію, відповідно до вимог чинного законодавства.
Рішенням виконавчого комітету Вишгородської міської ради № 255 від 15.09.2016 затверджено додаткову угоду № 2 від 27.09.2016 до договору № 57 від 24.05.2016 про пайову участь (внесок) замовника (юридичної, фізичної особи) у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Вишгорода згідно якої, враховуючи надані документи, що підтверджують будівництво інженерних мереж за межами ділянки будівництва, а саме: - зовнішні теплові мережі, що збудовані відповідно до технічних умов № 375 від 13.09.2013 на проектування теплопостачання та вузла обліку теплової енергії для багатоквартирних житлових будинків з вбудованими приміщеннями першої, другої та третьої черги по вул. Набережна в м. Вишгороді, виданими Вишгородським районним комунальним підприємством «Вишгородтеломережа»; - зовнішні мережі водовідведення (мережі напірної каналізації КІН), що збудовані відповідно до технічних умов № 18-13 від 05.09.2013 на підключення до водопровідної мережі групи житлових будинків з вбудованими та прибудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Набережній в м. Вишгороді Киїівської обл., виданими Вишгородським міським комунальним підприємством «Водоканал» та на виконання п. 3.2. договору № 57, сторони дійшли згоди внести наступні зміни до договору, пункт 2.1. договору № 57 викладено у редакції згідно якої розмір пайової участі замовника у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Вишгород складає 409 085,13 грн.
Платіжними дорученнями № 1 від 08.06.2016 на суму 10 000 грн та № 1695 від 13.09.2016 на суму 200 000 грн (а.с. 115-116, т. 1) позивачем здійснено оплати за договором № 57 від 24.05.2016.
Відповідно до експертної оцінки ДП «Спеціалізована державна експертна організація Центральна служба Української державної будівельної експертизи» ДП «Укрдержбудекспертиза» № 10-0484-16/ЕО від 12.08.2016 щодо розгляду проектної документації за проектом «Група житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Набережна в м. Вишгород. Зовнішні інженерні мережі» (а.с. 123, т. 1): кошторисна вартість будівництва зовнішніх мереж станом на 12.08.2016 становить 11 361 585 грн, у тому числі: будівельні роботи 8 488,066 тис. грн.; устаткування 322,278 тис. грн.; інші витрати 2 551,241 тис. гривень.
Крім того, позивачем в якості обґрунтування вартості виконаних будівельних робіт на суму 11 361 585 грн надано суду довідки про вартість виконаних будівельних робіт та акти приймання виконаних будівельних робіт (а.с. 3-239, т. 2).
Також судом встановлено, що з урахуванням додаткових угод № 1 та № 2 було враховано вартість будівництва зовнішніх теплових мереж, що становить відповідно до вказаної експертної оцінки 2 773 601 грн (додаткова угода № 1) та вартість будівельних робіт з будівництва інженерних мереж напірної каналізації КІН по вул. Набережній в м. Вишгороді на суму 2 844 381,60 грн (додаткова угода № 2), а загалом на суму 5 617 982,60 грн.
Відповідно до технічних умов № 375 від 13.09.2013 позивачем здійснено передачу Вишгородському районному комунальному підприємству «Вишгородтепломережа» насосу Etalin R GN 200-500/113204 вартістю 454 141,30 грн, що підтверджується видатковою накладною № 43 від 06.10.2016 (а.с. 117, т. 1) та листом Вишгородського районного комунального підприємства «Вишгородтепломережа» № 1906/01 від 20.10.2016 (а.с. 118, т. 1).
Таким чином, позивачем було у повному обсязі виконано роботи з будівництва зовнішніх мереж у розумінні ч. 5 ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», кошторисна вартість яких становить 11 361 580 грн, у звязку з чим у відповідача виникло зобовязання з відшкодування позивачу 6 542 338,38 грн різниці між здійсненими витратами та розміром пайової участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту (11 361 580 грн + 454 141,30 грн 5 617 982,60 грн + 344 599,68 грн).
Предметом позову, з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог від 04.01.2017 (а.с. 101-103, т. 1), є вимога про зобовязання відповідача відшкодувати позивачу 6 543 133,38 грн різниці між здійсненими витратами та розміром пайової участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту.
Частиною пятою ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі Закон) визначено, що проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.
Відповідно до ч. 5 ст. 30 Закону якщо технічними умовами передбачається необхідність будівництва замовником інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури (крім мереж, призначених для передачі та розподілу електричної енергії, трубопроводів, призначених для розподілу природного газу, транспортування нафти та природного газу) поза межами його земельної ділянки, розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту зменшується на суму їх кошторисної вартості, а такі інженерні мережі та/або об'єкти передаються у комунальну власність. У разі якщо кошторисна вартість будівництва інженерних мереж та/або об'єктів інженерної інфраструктури (крім мереж, призначених для передачі та розподілу електричної енергії, трубопроводів, призначених для розподілу природного газу, транспортування нафти та природного газу) перевищує розмір пайової участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту, орган місцевого самоврядування приймає рішення про відшкодування замовнику різниці між здійсненими витратами та розміром пайової участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту.
Частинами першою та другою ст. 31 Закону передбачано, що проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником. Затвердження проектної документації на будівництво об'єктів, що споруджуються із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії, здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. До проектної документації на будівництво об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, а також об'єктів, які підлягають оцінці впливу на навколишнє природне середовище у транскордонному контексті, додаються результати оцінки впливу на стан навколишнього природного середовища (матеріали оцінки та звіти про оцінку і громадське обговорення). Перелік таких об'єктів та порядок проведення оцінки визначаються Кабінетом Міністрів України. Експертиза проектів будівництва проводиться в установленому Кабінетом Міністрів України порядку експертними організаціями незалежно від форми власності, які відповідають критеріям, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. При цьому до проведення експертизи залучаються (в тому числі на підставі цивільно-правових договорів) експерти з питань санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, екології, охорони праці, енергозбереження, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, які пройшли професійну атестацію, що проводилася із залученням представників відповідних центральних органів виконавчої влади, та отримали відповідний кваліфікаційний сертифікат. Порядок проведення професійної атестації таких експертів встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається з листа Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України № 8/15-110-16 від 02.03.2016 та № 8/15-364-16 від 07.07.2016 (а.с. 186, 189-190, т. 1) норма частини пятої статті 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» поширюється і на будівництво (реконструкцію) зовнішньо майданчикових інженерних мереж (крім мереж, призначених для передачі та розподілу електричної енергії, трубопроводів, призначених для розподілу природного газу, транспортування нафти та природного газу), що згідно з технічними умовами частково розміщуються в межах земельної ділянки замовника будівництва, та призначені не тільки для інженерного забезпечення обєкта будівництва, розміщеного на цій ділянці, а й для інших обєктів населеного пункту. Рішення щодо можливості прийняття таких мереж до комунальної власності та зменшення величини пайової участі на суму їх кошторисної вартості приймається органом місцевого самоврядування.
Суд встановив, що позивачем було у повному обсязі виконано роботи з будівництва зовнішніх мереж у розумінні ч. 5 ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», кошторисна вартість яких становить 11 361 580 грн, що підтверджується наявними в матеріалах справи довідками про вартість виконаних будівельних робіт та актами приймання виконаних будівельних робіт (а.с. 3-239, т. 2), у звязку з чим у відповідача виникло зобовязання з відшкодування позивачу 6 542 338,38 грн різниці, між здійсненими витратами та розміром пайової участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту (11 361 580 грн + 454 141,30 грн 5 617 982,60 грн + 344 599,68 грн), яка на момент прийняття рішення у даній справі не відшкодована відповідачем.
За таких обставин суд дійшов висновку про задоволення позовної вимоги про зобовязання відповідача відшкодувати позивачу 6 543 133,38 грн різниці між здійсненими витратами та розміром пайової участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту в частині зобовязання відповідача відшкодувати позивачу 6 542 338,38 грн різниці між здійсненими витратами та розміром пайової участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту.
Вимога про зобовязання відповідача відшкодувати позивачу 795 грн різниці між здійсненими витратами та розміром пайової участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту є такою, що не підлягає задоволенню судом як безпідставна та не підтверджена, належними та допустимими у розумінні ст.ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, доказами.
Витрати по сплаті судового збору, відповідно до статей 44, 49 ГПК України, покладаються судом на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити частково.
2. Зобовязати Вишгородську міську раду (07300, Київська обл., Вишгородський район, м. Вишгород, площа Шевченка, буд. 1; ідентифікаційний код 04054866) відшкодувати Товариству з обмеженою відповідальністю Ніка ЛТД (02093, м. Київ, вул. Бориспільська, буд. 26-Ж, офіс 6-5; ідентифікаційний код 16399955) 6 542 338 (шість мільйонів пятсот сорок дві тисячі триста тридцять вісім гривень) 38 коп. різниці між здійсненими витратами та розміром пайової участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту.
3. У задоволенні решти позову - відмовити.
4. Стягнути з Вишгородської міської ради (07300, Київська обл., Вишгородський район, м. Вишгород, площа Шевченка, буд. 1; ідентифікаційний код 04054866) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Ніка ЛТД (02093, м. Київ, вул. Бориспільська, буд. 26-Ж, офіс 6-5; ідентифікаційний код 16399955) 98 135 (девяносто вісім тисяч сто тридцять пять гривень) 08 коп. судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено: 08.02.2017
Суддя П.В.Горбасенко