Рішення № 64591457, 03.02.2017, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
03.02.2017
Номер справи
910/22054/16
Номер документу
64591457
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.02.2017Справа №910/22054/16за позовом Новопетрівської сільської ради

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Танталіт»

про визнання договору укладеним

Суддя Отрош І.М.

Представники сторін:

від позивача: Варченко І.В. - представник за довіреністю № 1653 від 12.12.2016;

від відповідача: Іскоростенський Д.А. - представник за довіреністю б/н від 16.01.2017.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

01.12.2016 до Господарського суду м. Києва надійшла позовна заява Новопетрівської сільської ради з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "Танталіт" про визнання договору укладеним.

Позовні вимоги обґрунтовані обставинами невиконанням відповідачем як замовником будівництва обов'язку взяти пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці, передбаченого ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та відповідно до п. 4.9. Порядку розрахунку та залучення замовників будівництва до пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці, у зв'язку з чим 07.09.2016 Новопетрівська сільська рада прийняла рішення №427 «Про укладання договорів пайової участі» та 16.11.2016 звернулась до відповідача з листом №1498 про укладання договору про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці. Разом з тим, договір між сторонами укладено не було, у зв'язку з чим позивач просить суд визнати укладеним між позивачем та відповідачем договір №11/11/16 про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці від 11.11.2016 в редакції, викладеній у позові.

Ухвалою Господарського суду м. Києва від 05.12.2016 порушено провадження у справі № 910/22054/16 та справу призначено до розгляду на 20.12.2016.

16.12.2016 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від відповідача надійшло клопотання про фіксування судового процесу та клопотання про відкладення розгляду справи, у зв'язку із неможливістю взяти участь у судовому засіданні.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.12.2016 розгляд справи відкладено на 17.01.2017, у зв'язку із задоволенням клопотання відповідача про відкладення розгляду справи.

У судовому засіданні 17.01.2017 представником відповідача було подано відзив на позов, відповідно до якого відповідач заперечує проти позову з підстав того, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази виявлення будь-яких порушень при планових або позапланових перевірках Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю, тоді-як звернення позивача з листом щодо укладення договору про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці відбулось вже після завершення будівництва багатоквартирного житлового будинку за адресою вул. Івана Богуна, 33, село Нові Петрівці, Вишгородського району, Київської області та прийняття вказаного об'єкту в експлуатацію. Так, відповідач зазначає, що нормами Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що договір пайової участі укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. З огляду на наведене, відповідач просить суд відмовити в позові.

У відповідності до статті 77 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 17.01.2017 оголошено перерву до 31.01.2017.

27.01.2017 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від позивача надійшли письмові пояснення щодо розрахунку розміру пайової участі та заява про зміну предмету позову, підписана уповноваженим представником (із доказами направлення відповідачу), яка прийнята судом до розгляду. Так, відповідно до даної заяви позивач за основу показника опосередкованої вартості спорудження при розрахунку величини пайового внеску бере чинний на дату розгляду спору показник згідно з наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 24.10.2016 №283 «Про показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України» та, відповідно, визначає розмір пайової участі з урахуванням чинних показників. Крім цього, відповідно до заяви про зміну предмету позову, поданої 27.01.2017, позивач уточнює умови проекту договору, спір про укладення якого є предметом розгляду даної справи, а саме просить розглядати умови п.п. 2.1., 3.1. договору з урахуванням обов'язку відповідача перерахувати кошти на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці у місячний строк з дня укладення договору, оскільки первісна редакція заявлених вимог щодо цього пункту не може бути укладеною, так строк, який позивач встановив для сплати коштів пайового внеску - до 31.12.2016, станом на дату розгляду спору сплинув.

Представник відповідача подав клопотання про продовження строку розгляду справи на 15 днів та заявив усне клопотання про відкладення розгляду справи для ознайомлення із документами поданими позивачем, а також необхідністю надання додаткових письмових пояснень.

Враховуючи обґрунтованість клопотання відповідача про відкладення розгляду справи для ознайомлення із матеріалами справи та подання додаткових письмових пояснень, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості клопотання представника відповідача про продовження строку розгляду справи на 15 днів, у зв'язку з чим ухвалою Господарського суду міста Києва від 31.01.2017 розгляд справи відкладено до 03.02.2017.

02.02.2017 відділом діловодства суду отримано від відповідача додаткові пояснення, відповідно до яких відповідач наполягає на своїй правовій позиції щодо відсутності підстав для укладання договору пайової участі після завершення будівництва об'єкта.

У судове засідання 03.02.2017 з'явились представники позивача та відповідача. Позивач підтримав позовні вимоги, відповідач заперечив проти позову з підстав, викладених у відзиві на позов та додаткових поясненнях. Представником позивача у даному судовому засіданні було подано заяву про зміну предмету позову, у які позивач просив вважати укладеним договір без включення до нього п.п. 5.5., 5.6.

Як передбачено приписами ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, до початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.

Суд зазначає, що предметом позову у даній справі є визнання укладеним договору на конкретних умовах, тому зміна заявлених умов договору, по суті, є зміною предмету позову. Разом з тим, вказана заява була подана позивачем після початку розгляду справи по суті, а отже заява судом не приймається до розгляду.

У судовому засіданні 03.02.2017 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до рішення Новопетрівської сільської ради від 19.10.2012 №385-17-6 «Про затвердження Порядку розрахунку та залучення замовників будівництва до пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці» затверджено Порядок розрахунку та залучення замовників будівництва до пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці (додаток 1); Типовий договір про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці (додаток 2) (копія рішення долучена до позову).

Судом встановлено, що рішенням «Про внесення змін та доповнень до рішення Новопетрівської сільської ради «Про затвердження Порядку розрахунку та залучення замовників будівництва до пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці» від 19 жовтня 2012 року №385-17-6» викладено типовий договір про пайову участь (внесок) у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці, затверджений рішенням Новопетрівської сільської ради «Про затвердження Порядку розрахунку та залучення замовників будівництва до пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці» від 19 жовтня 2012 року №385-17-6 в новій редакції (копія рішення долучена до позову).

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Танталіт» виступило замовником будівництва багатоквартирного житлового будинку за адресою вул. Івана Богуна, 33 в с. Нові Петрівці, Вишгородського району Київської області.

Так, відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації, виданої Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області 04.02.2014 №КС 142140350155, закінчений будівництвом об'єкт - багатоквартирний житловий будинок за адресою вул. Івана Богуна, 33 в с. Нові Петрівці, Вишгородського району Київської області загальною площею 955,5 м2, замовником якого є Товариство з обмеженою відповідальністю «Танталіт» є готовим до експлуатації (копія декларації долучена до позову).

Судом встановлено, що 07.09.2016 Новопетрівською сільською радою було прийнято рішення №427 «Про укладення договорів пайової участі», відповідно до якого вирішено, зокрема, звернутись до суду з позовом до ТОВ «Танталіт» про визнання укладеним договору про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці у зв'язку з прийняттям в експлуатацію об'єктів нерухомого майна багатоквартирний житловий будинок за адресою вул. Івана Богуна, 33 в с. Нові Петрівці, Вишгородського району Київської області (копія рішення долучена до позову).

Судом встановлено, що позивачем було складено на направлено на адресу відповідача лист від 16.11.2016 №1498, яким позивач в порядку досудового врегулювання спору направив відповідачу два примірники договору №11/11/16 про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці від 11.11.2016.

Разом з тим, примірник вказаного договору відповідач не підписав та не повернув позивачу.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про невиконання відповідачем як замовником будівництва обов'язку взяти пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці, передбаченого ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та відповідно до п. 4.9. Порядку розрахунку та залучення замовників будівництва до пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці, у зв'язку з чим 07.09.2016 Новопетрівська сільська рада прийняла рішення №427 «Про укладання договорів пайової участі» та 16.11.2016 звернулась до відповідача з листом №1498 про укладання договору про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці. Разом з тим, договір між сторонами укладено не було, у зв'язку з чим позивач просить суд визнати укладеним між позивачем та відповідачем договір №11/11/16 про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці від 11.11.2016.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини першої статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору (частина перша статті 638 Цивільного кодексу України). Інші випадки визнання договору укладеним зазначені у статтях 642, 643 Цивільного кодексу України.

Частина перша статті 628 Цивільного кодексу України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст 627 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч. 2 та ч. 3 ст. 181 Господарського кодексу України проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.

Як встановлено судом, 07.09.2016 Новопетрівською сільською радою було прийнято рішення №427 «Про укладення договорів пайової участі», відповідно до якого вирішено, зокрема, звернутись до суду з позовом до ТОВ «Танталіт» про визнання укладеним договору про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці у зв'язку з прийняттям в експлуатацію об'єктів нерухомого майна багатоквартирний житловий будинок за адресою вул. Івана Богуна, 33 в с. Нові Петрівці, Вишгородського району Київської області (копія рішеня долучена до позову).

Як встановлено судом, позивачем було складено на направлено на адресу відповідача лист від 16.11.2016 №1498, яким позивач в порядку досудового врегулювання спору направив відповідачу два примірники договору №11/11/16 про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці від 11.11.2016.

Разом з тим, примірник вказаного договору відповідач не підписав та не повернув позивачу.

Суд зазначає, що за змістом ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

До пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не залучаються замовники у разі будівництва:

1) об'єктів будь-якого призначення на замовлення державних органів або органів місцевого самоврядування за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів;

2) будівель навчальних закладів, закладів культури, фізичної культури і спорту, медичного і оздоровчого призначення;

3) будинків житлового фонду соціального призначення та доступного житла;

4) індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів, господарських споруд, розташованих на відповідних земельних ділянках;

5) об'єктів комплексної забудови територій, що здійснюється за результатами інвестиційних конкурсів або аукціонів;

6) об'єктів будівництва за умови спорудження на цій земельній ділянці об'єктів соціальної інфраструктури;

7) об'єктів, що споруджуються замість тих, що пошкоджені або зруйновані внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру;

8) об'єктів, передбачених Державною цільовою програмою підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу, за рахунок коштів інвесторів;

9) об'єктів інженерної, транспортної інфраструктури, об'єктів енергетики, зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу);

10) об'єктів у межах індустріальних парків на замовлення ініціаторів створення індустріальних парків, керуючих компаній індустріальних парків, учасників індустріальних парків.

Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.

Встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати:

1) 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд;

2) 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.

Органам місцевого самоврядування забороняється вимагати від замовника будівництва надання будь-яких послуг, у тому числі здійснення будівництва об'єктів та передачі матеріальних або нематеріальних активів (зокрема житлових та нежитлових приміщень, у тому числі шляхом їх викупу), крім пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, передбаченої цією статтею, а також крім випадків, визначених частиною п'ятою статті 30 цього Закону.

Розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками.

У разі зміни замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту зменшується на суму коштів, сплачених попереднім замовником відповідно до укладеного ним договору про пайову участь.

Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Істотними умовами договору є: 1) розмір пайової участі; 2) строк (графік) сплати пайової участі; 3) відповідальність сторін.

Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.

Кошти, отримані як пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, можуть використовуватися виключно для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури відповідного населеного пункту. Інформація щодо договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту та його виконання зазначається у декларації про готовність об'єкта до експлуатації або в акті готовності об'єкта до експлуатації.

Як встановлено судом, Товариство з обмеженою відповідальністю «Танталіт» виступило замовником будівництва багатоквартирного житлового будинку за адресою вул. Івана Богуна, 33 в с. Нові Петрівці, Вишгородського району Київської області.

За змістом ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Так, відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації, виданоїІнспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області 04.02.2014 №КС 142140350155, закінчений будівництвом об'єкт - багатоквартирний житловий будинок за адресою вул. Івана Богуна, 33 в с. Нові Петрівці, Вишгородського району Київської області загальною площею 955,5 м2, замовником якого є Товариство з обмеженою відповідальністю «Танталіт» є готовим до експлуатації (копія декларації долучена до позову).

Суд зазначає, що аналіз норм ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» дає підстави для висновку, що на замовника забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті покладено зобов'язання взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту шляхом перерахування замовником до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури на підставі договору про пайову участь між замовником та органом місцевого самоврядування, укладення якого є обов'язковим.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України, у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

За змістом положень ч. 1 ст. 173, ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, зокрема безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність; з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Згідно з ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом (ст. 187 Господарського кодексу України).

За таких обставин невиконання замовником будівництва обов'язку укласти договір про пайову участь до прийняття в експлуатацію об'єкта будівництва не звільняє його від такого обов'язку.

Зазначена правова позиція наведена у постанові Верховного Суду України від 16.11.2016 у справі №3-1281гс16.

Аналіз положень частин 2, 3, 9 статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» дає підстави для висновку, що обов'язок ініціювати укладення договору про пайову участь покладено саме на замовника будівництва, оскільки цей обов'язок пов'язаний зі зверненням замовника до органу місцевого самоврядування.

Визначений частиною 9 статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (15 робочих днів, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію) встановлено для укладення договору про пайову участь після добровільного виконання стороною цього обов'язку і звернення замовника будівництва до органу місцевого самоврядування з метою укладення такого договору.

Ухилення замовника будівництва від укладення договору про пайову участь до прийняття об'єкта нерухомого майна до експлуатації є порушенням зобов'язання, яке прямо передбачено чинним законодавством.

Аналогічна правова позиція наведена у постанові Верховного Суду України від 30.11.2016 у справі №3-1323гс16.

Так, за приписами ст. 598 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. При цьому, норми глави 50 Цивільного кодексу України «Припинення зобов'язання» не містять такої підстави припинення зобов'язання як закінчення строку виконання зобов'язання, тобто прострочення виконання зобов'язання не звільняє від обов'язку виконання останнього.

За наведених обставин, невиконання замовником будівництва обов'язку укласти договір про пайову участь до прийняття в експлуатацію об'єкта будівництва не звільняє його від такого обов'язку після прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Наведене спростовує висновки відповідача щодо відсутності підстав укладання між ним та позивачем договору пайової участі за умов, коли об'єкт - житловий будинок введений в експлуатацію.

Відповідно до частини четвертої статті 179 Господарського кодексу України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі:

вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству;

примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст;

типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови;

договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.

Згідно з приписами частини третьої статті 184 Господарського кодексу України укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.

Суд зазначає, що форма та зміст (умови) типового договору про пайову участь (внесок) у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці затверджений рішенням «Про затвердження Порядку розрахунку та залучення замовників будівництва до пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці» від 19 жовтня 2012 року №385-17-6 та відповідно до рішення «Про внесення змін та доповнень до рішення Новопетрівської сільської ради «Про затвердження Порядку розрахунку та залучення замовників будівництва до пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці» від 19 жовтня 2012 року №385-17-6» викладені в новій редакції.

Отже, умови типового договору є обов'язковими для сторін договору, які не мають права відступити від їх положень і врегулювати свої відносини на власний розсуд, окрім випадку, коли такий відступ пов'язаний з конкретизацією умов договору, що кореспондується з положеннями ч. 4 ст. 179 Господарського кодексу України.

Судом встановлено, що запропонований позивачем до укладення договір №11/11/16 відповідає умовам типового договору про пайову участь (внесок) у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці затвердженим рішенням «Про затвердження Порядку розрахунку та залучення замовників будівництва до пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці» від 19 жовтня 2012 року №385-17-6, який відповідно до рішення «Про внесення змін та доповнень до рішення Новопетрівської сільської ради «Про затвердження Порядку розрахунку та залучення замовників будівництва до пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці» від 19 жовтня 2012 року №385-17-6» викладений в новій редакції.

Так, проект договору №11/11/16 про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці, спір про укладення якого розглядається в межах даної справи, містить наступні розділи: І. Предмет договору; ІІ. Сума договору та умови оплати; ІІІ. Права і обов'язки сторін; ІV. Відповідальність сторін та вирішення спорів; V. інші умови; VI Юридичні адреси та банківські реквізити.

Щодо визначеного позивачем розміру пайового внеску, суд зазначає, що такий розмір визначено з урахуванням п.п. 2.1., 2.2., 2.3. Порядку розрахунку та залучення замовників будівництва до пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці.

Так, як встановлено судом, відповідно до рішення Новопетрівської сільської ради №385-17-6 «Про затвердження Порядку розрахунку та залучення замовників будівництва до пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці» затверджено Порядок розрахунку та залучення замовників будівництва до пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці (додаток 1); Типовий договір про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці (додаток 2) (копія рішення долучена до позову).

Так, відповідно до Порядку розрахунку, цей Порядок регулює організаційні відносини, пов'язані з пайовою участю (внеском) замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с. Нові Петрівці (далі - Пайова участь (внесок) у розвитку інфраструктури с. Нові Петрівці) при укладанні відповідних Договорів, їх облік, контроль за виконанням, а також порядок використання залучених коштів.

Відповідно до п. 2.1. зазначеного Порядку, величина пайової участі (внеску) у розвитку інфраструктури села Нові Петрівці визначається у Договорі, укладеному з Новопетрівською сільською радою (відповідно до встановленого Новопетрівською сільською радою розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

У разі коли загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами, вона визначається виходячи з опосередкованої вартості спорудження житла, установленої центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури для Київської області станом на дату укладання Договору. При будівництві житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями пайова участь (внесок) у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури розраховується як сума складових:- перша - величина пайової участі (внеску) замовника, розрахована за нормативами під житлову частину будинку відповідно до цього Порядку; - друга (або наступні) - величина пайової участі (внеску) замовника, розрахована за нормативами під нежитлову частину будинку відповідно до цього Порядку (п.п. 2.3., 2.4. Порядку).

Згідно з п. 2.5. Порядку розмір пайової участі (внеску) у розвитку інфраструктури с. Нові Петрівці з урахуванням інших передбачених законом відрахувань, становить 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.

Як вбачається з наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 24.10.2016 №283 «Про показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України», чинного на дату розгляду спору, вартість 1 кв.м. загальної площі будинку з урахуванням ПДВ у Київській області становить 8898,00 грн.

Так, розмір пайової участі замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці, з урахуванням заяви про зміну предмету позову, поданої 27.01.2017 (у якій позивач за основу показника опосередкованої вартості спорудження бере чинний показник - 8898 грн.) розрахований за формулою: 955,5 (площа житлового будинку) х 8898 (опосередкована вартість спорудження житла у Київській області) х 4% (розмір пайового внеску відповідно до Порядку) = 340081,56 грн. Даний розрахунок відповідає нормам Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку розрахунку та залучення замовників будівництва до пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці, затвердженому рішенням Новопетрівської сільської ради №385-17-6 від 19.10.2012.

Також відповідно до заяви про зміну предмету позову, поданої 27.01.2017, позивач уточнює умови проекту договору, спір про укладення якого є предметом розгляду даної справи, а саме просить розглядати умови п.п. 2.1., 3.1. договору з урахуванням обов'язку відповідача перерахувати кошти на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці у місячний строк з дня укладення договору, оскільки первісна редакція заявлених вимог щодо цього пункту не може бути укладеною, оскільки строк, який позивач встановив для сплати коштів пайового внеску - до 31.12.2016, станом на дату розгляду спору судом сплинув.

Суд зазначає, що в силу положень ч. 2 ст. 187 Господарського кодексу України днем укладення спірного договору є день набрання чинності цим рішенням суду.

Відтак, встановлення заздалегідь конкретного терміну виконання зобов'язання зі сплати коштів (чіткої дати) може мати наслідком сплив такого терміну (зокрема, у випадку оскарження рішення до суду апеляційної інстанції), а тому встановлення дати виконання зобов'язання в даному разі є невиправданим, тоді-як встановлення певного строку з дня укладення договору (набранням чинності рішенням суду про визнання його укладеним) для виконання стороною зобов'язання з оплати в даному разі, з урахуванням приписів ч. 2 ст. 187 Господарського кодексу України, вважається судом обґрунтованим.

Щодо зазначення у проекті договору (в тому числі, додатку до нього) осіб, що підписують договір від імені позивача та відповідача, суд зазначає, що дані особи вказуються у випадку добровільного укладення договору (підписання уповноваженими представниками сторін, скріплення печатками тощо), тоді-як у разі визнання укладеним договору в судовому порядку відсутні підстави зазначення осіб, що діють від імені юридичної особи, так як укладення договору здійснюється не шляхом підписання договору на підставі волевиявлення обох сторін в особі уповноважених представників.

При цьому, суд зазначає, що представник позивача у судовому засіданні 03.02.2017 подав заяву про зміну предмету позову, у якій позивач просив вважати укладеним договір без включення до нього п.п. 5.5., 5.6. Вказана заява була розцінена судом як заява про зміну предмету позову (предметом позову у даній справі є визнання укладеним договору на конкретних умовах, тому зміна заявлених умов договору, по суті, є зміною предмету позову), та не була прийнята до розгляду з огляду на її подання після початку розгляду справи по суті.

Водночас, при розгляді судом позову про визнання договору укладеним суд зобов'язаний оцінити всі умови договору, які наявні в проекті, поданому позивачем, на предмет їх відповідності закону, враховуючи особливість порядку укладення договору (у судовому порядку).

Так суд зазначає, що пунктами 5.5. та 5.6. проекту договору передбачено умови про те, що договір укладений сторонами добровільно; при укладанні договору майнових прав і претензій сторони одна до іншої не мають; договір складено в 2-х примірниках, які мають однакову юридичну силу, один з яких зберігається у замовника, другий - у Новопетрівській сільській раді. Суд зазначає, що дані умови стосуються добровільного порядку укладення договору шляхом волевиявлення обох сторін, а тому враховуючи, що позов про визнання укладеним договору розглядається в судовому порядку, підстав для включення зазначених умов немає.

Також не підлягає включенню до умов договору пункт 5.7. проекту договору в частині того, що договір набуває чинності з моменту підписання, оскільки, як зазначено судом, договір підписується сторонами у випадку добровільного його укладення сторонами шляхом двостороннього волевиявлення, а в силу положень ч. 2 ст. 187 Господарського кодексу України днем укладення спірного договору є день набрання чинності рішенням суду.

Згідно з ч. 1 статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ч. 1 статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Положеннями статті 34 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Статтею 43 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

З огляду на вищенаведене, оскільки обов'язок замовника будівництва з укладення договору пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту не припиняється у зв'язку з прийняттям об'єкта будівництва в експлуатацію, враховуючи, що договір про пайову участь між позивачем та відповідачем як замовником закінченого будівництвом об'єкта - житлового будинку за адресою вул. Івана Богуна, 33 в селі Нові Петрівці Вишгородського району Київської області не було укладено, позов Новопетрівської сільської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Танталіт" про визнання договору №11/11/16 про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці укладеним підлягає задоволенню та договір визнається судом укладеним на умовах, викладених у долученому позивачем до позовної заяви проекті договору, з урахуванням уточнень, викладених у заяві про зміну предмету позову, поданої 27.01.2017 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва.

Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у зв'язку з відмовою в позові покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 43, 49, 82, 82-1, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати договір № 11/11/16 про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці укладеним в наступній редакції:

«ДОГОВІР №11/11/16

про пайову участь (внесок) замовника у створенні і

розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці

Новопетрівська сільська рада з однієї сторони, та

Товариство з обмеженою відповідальністю «Танталіт», код ЄДРПОУ 35371154, місцезнаходження Україна, 04053, м. Київ, Кудрявський Узвіз, будинок 5-Б (далі - «Замовник»), з другого боку, (далі за текстом Договору - «Сторони»), уклали цей Договір про наступне:

І. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ

1.1. Предметом даного Договору є пайовий внесок Замовника на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці при здійсненні будівництва об'єкта містобудування на умовах, зазначених цим Договором.

1.2. Назва та місце розташування об'єкта містобудування - багатоквартирний житловий будинок площею 955,5 кв.м., що розташований по вул. Івана Богуна, 33 в селі Нові Петрівці Вишгородського району Київської області.

1.3. Цільове призначення об'єкта містобудування - 1122.2.

ІІ. СУМА ДОГОВОРУ ТА УМОВИ ОПЛАТИ

2.1. Замовник перераховує кошти на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці у розмірі 340081,56 грн. єдиним платежем на рахунок Новопетрівської сільської ради відповідно до розрахунку (згідно додатку №1) у місячний строк з дня укладання договору.

2.2 Якщо попередній розрахунок величини пайової участі було проведено відповідно до наданих Замовником укрупнених показників вартості будівництва, такий розрахунок підлягає уточненню з урахуванням фактичної загальної кошторисної вартості будівництва.

2.3. Сплата коштів Замовником на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці здійснюється у безготівковій формі на рахунок №31515921700262, код ЄДРПОУ 37868556, МФО 821018, ККД 24170000, банк одержувача: ГУ ДКСУ у Київській області.

ІІІ. ПРАВА І ОБОВ'ЯЗКИ СТОРІН

3.1. Замовник зобов'язується перерахувати кошти в сумі, зазначеній у п. 2.1. розділу 2 цього Договору у місячний строк з дня укладання договору єдиним платежем.

3.2. У разі внесення змін до проектної документації, які спричиняють зміни техніко-економічних показників будівництва, Замовник зобов'язується звернутися із клопотанням до Новопетрівської сільської ради про внесення відповідних змін до цього Договору.

3.3. Новопетрівська сільської рада проводить розрахунок пайового внеску та контролює виконання умов цього Договору.

3.4. Новопетрівська сільська рада зобов'язується прийняти у комунальну власність інженерні мережі та/або об'єкти інженерної інфраструктури, збудовані Замовником відповідно до проектної документації поза межами земельної ділянки, відведеної Замовнику під забудову та відшкодувати Замовнику вартість їх будівництва за рахунок зменшення величини пайової участі в порядку встановленому Новопетрівською сільською радою.

ІV. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН ТА ВИРІШЕННЯ СПОРІВ

4.1. Сторони несуть відповідальність за виконання цього Договору в межах чинного законодавства.

4.2. Всі спірні питання вирішуються шляхом переговорів або у судовому порядку.

4.3. У випадку несвоєчасного внесення коштів як пайової участі в розвитку інфраструктури села Нові Петрівці Замовник сплачує пеню в розмірі 0,1 % від загальної суми пайової участі, визначеної п. 2.1 розділу 2 цього Договору, за кожний день прострочення платежу, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діє на момент прострочення виконання зобов'язання.

V. Інші умови

5.1. Зміни і доповнення до цього Договору вносяться за взаємною згодою Сторін шляхом укладання відповідних угод, які є невід'ємною частиною цього Договору, або в судовому порядку.

5.2. Одностороння зміна умов або одностороння відмова від цього Договору не допускається.

5.3. Сторони відповідно до Закону України «Про захист персональних даних»:

5.3.1. стосується Сторони - фізичної особи:

5.3.1.1. надає згоду на здійснення обробки своїх персональних даних з метою реалізації цивільно-правових та адміністративно - правових відносин у обсязі та на строк, що необхідні для реалізації мети, а також на передачу своїх персональних даних третім особам та/або розпорядникам, які залучаються;

5.3.1.2. засвідчує, що ознайомлений зі ст. 8 вказаного закону щодо своїх прав як суб'єкта персональних даних та підтверджує, що повідомлений про включення інформації про нього до бази персональних даних;

5.3.2. стосується Сторони - юридичної та фізичної особи у випадку зазначення персональних даних фізичної особи, щодо якої відсутня можливість безпосереднього отримання згоди:

5.3.2.1. гарантує, що ним виконано всі необхідні дії відповідно до Закону України «Про захист персональних даних», зокрема:

5.3.2.2. отримано згоду суб'єкта персональних даних на здійснення обробки персональних даних, які надаються, з метою реалізації цивільно-правових та адміністративно - правових відносин у обсязі та на строк, що необхідні для реалізації мети, а також на передачу його персональних даних третім особам та/або розпорядникам, які залучаються;

5.3.2.3. повідомлено суб'єкта персональних даних про права як суб'єкта персональних даних відповідно до ст. 8 вказаного закону та про включення інформації про нього до бази персональних даних.

5.4. Сторони погодили, що будь-яка інформація, що стосується даного Договору є конфіденційною і не може передаватися третім особам без попередньої письмової згоди на те іншої сторони.

5.5. Договір діє до повного його виконання.

5.6. Додатки до Договору:

№ 1. - розрахунок величини пайової участі (внеску) Замовника у створені і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури (міста, села, селища);

VІ. ЮРИДИЧНІ АДРЕСИ СТОРІН, БАНКІВСЬКІ РЕКВІЗИТИ:

Новопетрівська сільська рада місцезнаходження: 07354, Київська область, Вишгородський район, с. Нові Петрівці, вул. Свято-Покровська, 171 код ЄДРПОУ: 04359620 Замовник Товариство з обмеженою відповідальністю «Танталіт» Місцезнаходження: 04053, м. Київ, Кудрявський Узвіз, будинок 5-Б код ЄДРПОУ: 35371154

Додаток 1 до договору про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці №11/11/16

РОЗРАХУНОК

величини пайової участі (внеску) Замовника у створені і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці по об'єкту будівництва, вартість якого визначена на підставі нормативів для одиниці створеної потужності

Новопетрівська сільська рада з однієї сторони, та

Товариство з обмеженою відповідальністю «Танталіт», код ЄДРПОУ 35371154, місцезнаходження Україна, 04053, м. Київ, Кудрявський Узвіз, будинок 5-Б (далі - «Замовник»), з другого боку, (далі за текстом Договору - «Сторони»), відповідно до умов Договору про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці №11/11/16 склали розрахунок величини пайової участі по об'єкту містобудування: багатоквартирний житловий будинок площею 955,5 кв.м., що розташований по вул. Івана Богуна, 33 в селі Нові Петрівці Вишгородського району Київської області.

1. Розрахунок здійснено на підставі наданих Замовником вихідних даних та нормативу для одиниці створеної Потужності, затвердженого рішенням Новопетрівської сільської ради від 19.10.2012 №385-17-6 (наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України «Про показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України» від 24.10.2016 №283).

2. Згідно з наданими Замовником вихідними даними та виходячи із показників створеної потужності (наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України «Про показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України» від 24.10.2016 №283), вартість об'єкта будівництва становить 8502039,00 грн.

3. Розмір пайового внеску Замовника під час будівництва об'єктів здійснюється за формулою:

ПУ= (П х Осп.) х 4%, де

П - розрахунковий показник створеної потужності об'єкта будівництва (площа об'єкта будівництва у метрах квадратних),

Осп - норматив для одиниці створеної потужності, затвердженої рішенням Новопетрівської сільської ради від 19.10.2012 №385-17-6 (наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України «Про показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України» від 24.10.2016 №283);

4% - величина пайової участі від загальної вартості будівництва, визначена згідно з Порядком.

4. Таким чином, обсяг пайової участі (внеску) складає:

(955,5 х 8898,00 х 4%) = 340081,56 грн.

5. Цей Додаток є невід'ємною частиною Договору про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Нові Петрівці №11/11/16.»

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Танталіт» (04053, м. Київ, Кудрявський Узвіз, будинок 5-Б; ідентифікаційний код: 35371154) на користь Новопетрівської сільської ради (07354, Київська область, Вишгородський район, с. Нові Петрівці, вул. Свято-Покровська, 171; ідентифікаційний код: 04359620) судовий збір у розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн.

4. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Відповідно до частини 5 статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного господарського суду шляхом подання, протягом 10 днів з дня складання повного рішення, апеляційної скарги через Господарський суд міста Києва.

Повне рішення складено: 08.02.2017

Суддя І.М. Отрош