ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 грудня 2016 року (11 год. 00 хв.)Справа № 808/1982/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О., при секретарі судового засідання Фесик А.В., за участю представника позивача Грєбєнщикової В.П., представника відповідача Кузьменко З.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Комунальної установи "Центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів" Бердянської міської ради
до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області
про визнання протиправним та скасування рішення № 0005441701 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (не нарахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску,
ВСТАНОВИВ:
Комунальна установа "Центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів" Бердянської міської ради Запорізької області (далі - позивач, КУ «Центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів» БМРЗО) звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач), згідно якого просить визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0005441701 на суму 29524,62грн., пені - 4541,46 грн.
Ухвалою суду від 04.07.2016 відкрито провадження в адміністративній справі №808/1982/16, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду на 22.07.2016. За клопотанням сторін провадження у справі зупинялось на підставі п.4 ч.2 ст.156 КАС України, для надання додаткових доказів. Судове засідання призначено на 07.12.2016.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги і просив задовольнити їх у повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що позивачем своєчасно сплачено єдиний внесок, у нього відсутня недоїмка. Рішення № 0005441701 не ґрунтується на нормах законодавства України та фактично призводить до нарахування штрафів та пені за відсутності порушення законодавства.
Представник відповідача в ході судового розгляду надав письмові заперечення проти позову. Обґрунтовуючи свою позицію зазначив, що КУ «ЦЕНТР СОЦІАЛЬНОЇ РЕАБІЛІТАЦІЇ ДІТЕЙ-ІНВАЛІДІВ» БМРЗО» 14.03.2015 було надано до БОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області звіт про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (додаток 4) за лютий 2015 року, Квитанція №1510396805 від 14.03.2015 термін сплати 20.03.2015, де платник самостійно визначив загальну суму єдиного внеску для перерахування на відповідні рахунки органів доходів і зборів в розмірі 22684,06 грн., але, станом на 15.01.2016, не сплатив нарахований єдиний внесок. З огляду на викладене, просить у задоволенні позову відмовити позивачу у повному обсязі.
Відповідно до ст. 41 КАС України, у судовому засіданні здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу «Камертон».
Розглянувши матеріали справи та документи, надані сторонами додатково, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Підставами для визнання незаконними (нечинними) актів в судовому порядку та їх скасування є невідповідність їх вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним (його скасування) є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів фізичної особи, підприємства чи організації - позивача у справі.
Як свідчать матеріали справи, Комунальна установа "Центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів" Бердянської міської ради Запорізької області створена згідно з чинним законодавством України, є реабілітаційною установою заснованою на комунальній власності територіальної громади міста Бердянська, від імені якої виступає Бердянська міська рада.
Відповідно до рішення Бердянської ОДПІ від 24.11.2014 № 63 про внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій КУ «ЦЕНТР СОЦІАЛЬНОЇ РЕАБІЛІТАЦІЇ ДІТЕЙ-ІНВАЛІДІВ» БМРЗО присвоєно ознаку неприбуткової установи (організації) -0004 (установи, організації, створені органами місцевого самоврядування, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів).
КУ «ЦЕНТР СОЦІАЛЬНОЇ РЕАБІЛІТАЦІЇ ДІТЕЙ-ІНВАЛІДІВ» БМРЗО є платником єдиного соціального внеску та повинна сплачувати його своєчасно та в повному обсязі на розрахункові рахунки, відкриті в органах Державного казначейства.
КУ «Центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів» БМРЗО до Бердянської ОДПІ ДФС у Запорізькій області подано звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за лютий 2015 року, в якому в розділі 5 занесена сума 11 274.68 грн., замість 1 016.29 грн. Сума помилки 10210.65 грн., що автоматично відобразилось у розділі, де визначено загальну суму єдиного внеску, що підлягає сплаті 22 548.56 грн. Правильною сумою є 36 3% - 10 247,55 грн., 3,6% - 1016.29 грн., всього 11263,84 грн. Сплачено платником - 11 347.75 грн.
У звіті за березень 2015р. у розділі 5 звіту занесена сума 13 375,08 грн., правильна сума 1 405,98 грн. Сума помилки 11 942,36 грн. У розділі 8 в результаті вказана сума 27672,52 грн., правильно: 36,3% - 13 242,01 грн., 3,6% - 1 405,98 грн., донарахування до мінімальної зарплати 36,3% - 776,01 грн. (лютий), 373,35 грн. (березень), всього 15 797,35 грн. Сплачено 36,3% - 14 911.40 грн., 3,6% -1 414,00 грн., всього 16 325,40 грн.
У звіті за квітень 2015р. у розділі 5 звіту занесена сума 12 177,41 грн., правильна сума 1187.69 грн. Сума помилки 9 787,81 грн. У розділі 8 в результаті вказана сума 23 912,28 грн., правильно: 36,3% - 10 568,05 грн., 3,6% - 1 187.69грн., листок непрацездатності 33.2% - 100,14 грн., донарахування до мінімальної зарплати 36,3% - 378.18 грн., всього сплачено 12123,06 грн.
Як пояснив представник позивача, позивачем вчасно сплачені суми єдиного внеску, та в наявності переплата з податку на загальну суму 31940 гр. 82 коп.
За несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску КУ «ЦЕНТР СОЦІАЛЬНОЇ РЕАБІЛІТАЦІЇ ДІТЕЙ-ІНВАЛІДІВ» БМРЗО» нараховано штраф у розмірі 20 відсотків від суми боргу, який склав 29524,62 грн.
Бердянською ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області було винесено рішення про застосування штрафних санкцій та пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0005441701 на загальну суму 34066,08 грн., (штраф - 29524,62грн., пеня - 4541,46 грн.).
Не погоджуючись з рішеннями податкового органу, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з приписів ч. 3 ст. 2 КАС України, відповідно до яких, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464) (тут і надалі - в редакції, що діяла станом на дату перерахування коштів) платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.1 Закону №2464 недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом
Зі змісту п.6.3. Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 №455 (далі Інструкція №455) (що була чинна на момент виникнення спірних правовідносин і втратила чинність 29.05.2015), вбачається, що у разі якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску та/або борги зі сплати фінансових санкцій, органи доходів і зборів протягом 5 робочих днів, наступних за календарним місяцем, у якому виникла або виросла недоїмка зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій) надсилають вимогу про її сплату.
Аналогічна норма міститься і в п.3 розд. VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015р. №449, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.05.2015р. за №508/26953 (далі - Інструкція №449).
Відповідно до п.2 ч.2 Закону №2464 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до п.2 розд. VI зазначеної Інструкції №449 у разі виявлення фіскальним органом своєчасно не нарахованих та/або несплачених платником сум єдиного внеску такий фіскальний орган обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. "
Згідно п.7.12 Інструкції №455, суми штрафів та нарахованої пені включаються до вимоги про сплату недоїмки, якщо їх застосування пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки.
Відповідно до п.3 розд. VI Інструкції №449 вимога про сплату боргу (недоїмки), окрім загальних реквізитів, повинна містити відомості про розмір боргу, у тому числі суми недоїмки, штрафів та пені, обов'язок погасити борг та можливі наслідки його непогашений в установлений строк.
Пунктом 7 розд. VII Інструкції №449 встановлено, що Рішення про нарахування пені га застосування штрафів, передбачених пунктами 2, 3, 5 та 6 цього розділу, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає начальник відповідного фіскального органу або його заступник. Рішення приймається за встановленою формою у двох примірниках. Перший примірник рішення протягом трьох робочих днів із дня його винесення надсилається платнику у порядку, встановленому для надсилання вимог, або вручається під підпис керівнику або головному бухгалтеру платника, банку чи фізичній особі - платнику єдиного внеску. Другий примірник залишається в фіскальному органі. Надіслані (вручені) рішення про застосування фінансових санкцій реєструються в журналі обліку рішень за формою згідно з додатком 19 до цієї Інструкції.
Згідно із п.15 ст.25 Закону України №2464 суми штрафів та нарахованої пені включаються до вимоги про сплату недоїмки, якщо їх застосування пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки.
Як передбачено п.14. ст.25 Закон) №2464 рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів) порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, приймається за погодженням з Пенсійним фондом, та надсилається платнику єдиного внеску протягом трьох робочих днів.
Отже, виходячи з системного аналізу зазначених норм права, вбачається, то необхідними умовами для застосування штрафних санкцій є: наявність недоїмки на кінець календарного місяця, прийняття фіскальним органом вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску та направлення її платнику податків впродовж 5 робочих днів, наступних за календарним місяцем, у якому виникла або виросла недоїмка, застосування штрафних санкцій, однак лише за умови наявності недоїмки (своєчасної несплати/неперерахування платником сум єдиного внеску) та дотримання процедури прийняття рішення про застосування штрафних санкцій: вказане рішення погоджується з Пенсійним фондом та надсилається платнику податків протягом трьох робочих днів із дня його винесення
Однак, з матеріалів справи судом встановлено, що позивачем було сплачено єдиний внесок на підставі платіжних доручень, копії яких наявні в матеріалах справи.
З тексту рішення №0005441701 слідує, що період, за який застосовані штрафні санкції, починається з 21.03.2015. Проте, в порушення вищезазначених норм законодавства впродовж 5 робочих днів, наступних за календарним місяцем, у якому виникла або виросла недоїмка зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій), податковий орган на адресу КУ вимогу про сплату недоїмки не направив. Крім того, на момент прийняття податковим органом спірного рішення №0005441701 вимога про сплату недоїмки також не приймалася та на адресу КУ не направлялася.
Зазначене свідчить про своєчасну сплату позивачем єдиного внеску та відсутність недоїмки та незаконне нарахування позивачу штрафних санкцій рішенням №0005441701.
З огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги КУ "Центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів" БМРЗО є доведеними та обґрунтованими в частині скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 29524,62 грн., у зв`язку з чим є такими, що підлягають задоволенню в цій частині.
Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Зважаючи на припис наведеної норми процесуального права при розгляді судом спору щодо правомірності рішення органу державної податкової служби, яким платнику податків донараховані податкові зобов'язання чи зменшені податкові вигоди, контролюючий орган має доводити недобросовісність платника податків.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що відповідач не довів правомірності своїх дій та нарахування штрафних санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску згідно рішення №0005441701.
Відповідно до ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.
В даному ж випадку суд вважає за можливе відмовити позивачу в позові в частині визнання протиправним оскаржуваного ним рішення про накладення штрафу та пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску, оскільки, як встановлено матеріалами справи, відповідач нараховував сплату єдиного внеску позивачем за допомогою автоматизованої системи, і подання позивачем уточнюючих розрахунків з єдиного внеску періодично не відображувалось автоматичною системою, тобто автоматичне нарахування автоматизованою системою відповідача розміру єдиного внеску позивачу здійснювалось в законних межах.
Як зазначено у частині першій статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов позивача - задовольнити частково.
Скасувати рішення № 0005441701, винесене Бердянською об'єднаною державною податковою інспекцію Головного управління ДФС у Запорізькій області відносно Комунальної установи "Центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів" Бердянської міської ради про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 29524,62 грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 689 (шістсот вісімдесят дев'ять) грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.О. Нестеренко