ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 листопада 2016 року (14 год. 50 хв.)Справа № 808/1595/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко
JI.O., при секретарі судового засідання Фесик A.B.,
за участю представників:
представника позивача: Касьяненко А.А.,
представника відповідача 1: Малиш Ю.М.,
представника третьої особи : Кравцова О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи
за заявою Управління поліції охорони в Запорізькій області
до Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району
до Міністерства соціальної політики України
третя особа: Департамент соціального захисту населення Запорізької обласної Державної адміністрації
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому зазначив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 № 105 «Про затвердження порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період» він направив до відповідача 1 - УПСЗН ЗМР по Комунарському району звіт про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам ОСОБА_5 та ОСОБА_6, які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації наказами ОРВК, за грудень 2015 року на загальну суму 6590 гр. 04 коп. Але листом відповідач 1 від 10.03.2016 з посиланням на лист Міністерства соціальної політики України повідомив позивача про те, що такі звіти, надані після 10.12.2015, до заліку і відшкодуванню не приймаються, оскільки бюджетом на 2016 рік програма за такими відшкодуваннями не передбачена.
Позивач вважає таку відмову незаконною і просить суд з урахуванням уточнень до позову визнати протиправною бездіяльність відповідачів по нездійсненню перерахування суми компенсації середнього заробітку працівників поліції охорони, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, у розмірі 6590 гр. 04 коп. та стягнути з Міністерства соціальної політики України за рахунок коштів Державного бюджету України на користь позивача суму компенсації середнього заробітку працівникам поліції охорони, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, у розмірі 6590 гр. 04 коп.
У судовому засіданні представник позивача на своїх вимогах наполягає, просить суд їх задовольнити в повному обсязі.
Представники відповідача 1 та третьої особи в судовому засіданні проти позову заперечують, вважають його безпідставним та незаконним, а свої дії - правомірними та такими, що відповідають вимогам законодавства. Просять суд відмовити позивачу в його позові.
Представник відповідача 2 в судове засідання не з»явився, у письмовій заяві від 06.06.2016 просить розглядати справу без їх участі, у своєму письмовому запереченні проти позову заперечує за необґрунтованістю та просить суд відмовити в задоволенні позову позивачу.
Суд, заслухавши думку представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та пояснень сторін, позивачем було надано до відповідача 1 - УПСЗН Комунарського района, зведений звіт фактичних витрат на виплату компенсації середнього заробітку працівникам поліції охорони у кількості 2 осіб, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, у розмірі 6590 гр. 04 коп.
Згідно з листом відповідача 1 від 10.03.2016 № 05-1152 про надання роз»яснення щодо бюджетної компенсації , позивачу було повідомлено з посиланням на лист Міністерства соціальної політики України від 23.02.2016, про те, що бюджетної програми на виплату такої компенсації Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» не передбачено. Тому здійснити компенсацію за 2014-2015 роки за звітами, прийнятими до 10.12.2015, неможливо, звіти від підприємств не приймаються.
Суд вважає зазначену відмову відповідачів від виплати компенсації середнього заробітку працівникам поліції охорони у кількості 2 осіб, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, у розмірі 6590 гр. 04 коп., протиправною та необґрунтованою, з наступних підстав.
Згідно ч. 1 ст. 119 КЗпП України передбачено, що за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності. Виплата таких компенсацій із бюджету в межах середнього заробітку проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Дію зазначеної норми поширено на громадян України, які починаючи з 18.03.2014 були призвані на військову службу на підставі Указу Президента України від 17.03.2014 №303 «Про часткову мобілізацію», згідно із законом України від 20.05.2014 №1275-V11 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації» (далі - Закон №1275 - V11).
Згідно Закону №1275-V11 Кабінет Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом, зобов'язаний :
- привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цим Законом;
- забезпечити приведення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Міністерство соціальної політики України, відповідно до Положення про Міністерство соціальної політики України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України: розробляє та вносить у встановленому порядку пропозиції щодо визначення розміру мінімальної заробітної плати, робочого часу та часу відпочинку, умов оплати праці працівників підприємств, установ та організацій, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу органів відповідно до Закону.
Таким чином, Міністерство соціальної політики України є уповноваженим органом з питання нарахування середнього заробітку мобілізованим працівникам і його компенсації із Державного бюджету, відповідальним за розробку Порядку відшкодування компенсаційних виплат з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації (Лист №1529/13/84-14 від 21.11.2014).
Зазначений Порядок виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, підготовлений постановою Мінсоцполітики України і КМУ затверджений 04.03.2015 (Постанова КМУ №105 від 04.03.2015).
Відповідно до п. 2 Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Міністерство соціальної політики України.
Пунктом 4 цього Порядку передбачено, що для виплати компенсації , підприємство, установа, організація подає щомісяця до 15 числа органу соціального захисту населення звіт про фактичні втирати на виплату середнього заробітку працівникам згідно з додатком 1, погоджений районним (міським) військовим комісаріатом, який здійснював призов працівника на військову службу, в частині підтвердження призову та проходження військової служби, для подання до 19 числа їх копій, а також зведених звітів про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам згідно з додатком 2 структурним підрозділам соціального захисту населення.
Структурні підрозділи соціального захисту населення щомісяця до 23 числа подають відомості про загальний обсяг фактичних витрат на виплату середнього заробітку працівникам згідно з додатком 3 Мінсоцполітики для спрямування їм бюджетних коштів, що спрямовуються органам соціального захисту населення для перерахування підприємствам, установам, організаціям.
Після набуття чинності вказаним порядком, з метою реалізації права на отримання компенсації, Управління поліції охорони в Запорізькій області в січні 2016 року надало звіти про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам в кількості 2 осіб, які були призвані на військову службу у 2015 році, за період грудень 2015 року у сумі 6590 гр. 04 коп. Управлінню праці та соціального захисту населення ЗМР по Комунарському районум. Запоріжжя.
Управлінням праці та соціального захисту населення ЗМР по Комунарському району в прийнятті звіту за грудень 2015 року відмовлено, мотивуючи це роз»ясненнями листа Мінсоцполітики від 23.02.2016 року про відсутність бюджетної програми по виплаті такої компенсації у Законі України «Про державний бюджет України на 2016 рік».
Відповідно до ч. 3 ст. 119 КЗпП України передбачено, що виплата компенсацій із бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (на підставі Указу Президента України від 17.03.2014 №303 «Про часткову мобілізацію»), проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Закону №1275-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації» дію ч. 3 ст. 119 КЗпП України поширено на громадян України, які починаючи з 18.03.2014 були призвані на військову службу на підставі Указу Президента України від 17.03.2014 № 303 «Про часткову мобілізацію».
З огляду на поширення дії ч. 3 ст. 119 КЗпП України на громадян України, які починаючи з 18.03.2014 були призвані на військову службу на підставі зазначеного Указу, за ними зберігається середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, і компенсується із бюджету.
Відповідно до Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, затвердженого КМУ №105 від 04.03.2015, підприємства несуть витрати (здійснюють виплату) на виплату середнього заробітку працівникам, передбаченого ч. 3 ст. 119 КЗпП України, а бюджетні кошти спрямовуються підприємствам на компенсацію їх витрат на зазначені виплати (п. п. 3,4 Порядку). Порядок є підзаконним актом, який пов'язаний з ч. 3 ст. 119 КЗпП України.
З урахуванням викладеного суд вважає, що зобов'язання у Міністерства Соціальної Політики України з компенсації підприємствам витрат на виплату середнього заробітку виникли в 2015 році і повинні діяти включно до грудня 2015 року.
Виходячи з вище викладеного, Міністерством соціальної політики України не виконано покладених на нього зобов'язань, щодо відшкодування з бюджету виплати компенсації, здійснені позивачем у грудні 2015 року в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Що стосується позову про визнання протиправною бездіяльності відповідача 1 - Управління праці та соціального захисту населення ЗМР по Комунарському району щодо невиплати компенсації середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за грудень 2015 року, суд вважає за можливе відмовити позивачу в цій частині позову, оскільки матеріалами справи та поясненнями сторін в судовому засіданні встановлено неодноразові звернення відповідача 1 до відповідача 2, який є головним розпорядником коштів за цією державною програмою, за роз»ясненнями щодо цього питання та способу компенсації таких виплат, що виключає бездіяльність даного державного органу по зазначеному питанню.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління поліції охорони в Запорізькій області до Управління праці та соціального захисту населення ЗМР по Комунарському району, Міністерства соціальної політики України, третя особа на стороні відповідача Департамент соціального захисту населення Запорізької ОДА про визнання протиправною бездіяльності та стягнення коштів підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст.94, 158- 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Міністерства соціальної політики України, що полягає в не здійсненні перерахування суми компенсації середнього заробітку працівників поліції охорони, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, виплаченого Управлінням поліції охорони в Запорізькій області за грудень 2015 в розмірі 6590,04 грн., - протиправною.
Стягнути з Міністерства соціальної політики України (ЄДРПОУ - 37567866, 01601, м. Київ, вул. Еспланадна), 8/10) за рахунок коштів Державного бюджету України на користь Управління поліції охорони в Запорізькій області (ЄДРПОУ- 40108947, 69118, м. Запоріжжя, вул. Водограйна, 3) суму компенсації середнього заробітку працівників поліції охорони, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, виплаченого Управлінням поліції охорони в Запорізькій області за грудень 2015 в розмірі 6590,04 грн.
В решті позовних вимог позивачу відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства соціальної політики України на користь Управління поліції охорони в Запорізькій області судовий збір у розмірі 1378,00 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.О. Нестеренко