Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 лютого 2017 р. Справа №805/8/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 10 година 22 хвилин
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
за участю секретаря судового засідання Проніна Д.С.
представника позивача - Голуб О.Ю.
представника відповідача - Помалюк І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань адміністративну справу за позовом Підприємства об'єднання громадян «Краматорське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих» до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені, -
встановив:
03 січня 2017 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов підприємства об'єднання громадян «Краматорське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих» (далі - позивач або ПОГ «Краматорське УВП УТОС») до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - відповідач або ДПІ у м. Краматорську), в якому позивач просив:
- скасувати рішення ДПІ у м. Краматорську про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 15 квітня 2016 року № 0002341302/2116.
Фактичні підстави для звернення до суду позивач вбачав в наступному.
15 квітня 2016 року ДПІ у м. Краматорську прийнято рішення № 0002341302/2116, яким на підставі ч. 10 та п. 2 ст. 11 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464) за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 21 жовтня 2014 року до 24 квітня 2015 року застосовані штрафні санкції у розмірі 10% від суми недоїмки - 2 018,77 грн, за період з 21 січня 2015 року до 01 лютого 2016 року застосовані штрафні скандії у розмірі 20% від суми недоїмки - 8 027,63 грн та нарахована пеня у розмір 0,1% від суми недоїмки - 9 569,34 грн, а разом - 19 615,74 грн.
Посилаючись на абз. 1 ст. 2, ст. 11 Закону України «Про тимчасової заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (далі - Закон № 1669), п. 9-4 розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення Закону № 2464, розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р, позивач стверджував, що належить до категорії платників єдиного внеску, до яких не можуть бути застосовані відповідальність, штрафні і фінансові санкції, передбачені ст.ст. 25, 26 Закону № 2464 за невиконання обов'язків платників єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, а тому просив задовольнити позов (а.с. 4-7).
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги з підстав, викладених в адміністративному позові, надав пояснення, аналогічні тим, що наведені у позовній заяві, просив задовольнити позов.
Представник позивача повідомив, що сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати України ПОГ «Краматорське УВП УТОС» не отримувало, з заявою про звільнення від виконання обов'язків платника єдиного внеску до ДПІ у м. Краматорську звернулося 25 січня 2017 року.
Відповідач - ДПІ у м. Краматорську позовні вимоги не визнав, надав письмові заперечення, сутність яких полягала у наступному.
ПОГ «Краматорське УВП УТОС» перебуває на обліку у ДПІ у м. Краматорську як платник податків за основним місцем обліку з 06 травня 1994 року.
ПАТ «Краматорське УВП УТОС» надає до ДПІ у м. Краматорську Звіти про суми нарахованого єдиної заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів засобами електронної пошти, згідно з якими проводиться нарахування в інтегрованій картці платника за кодом платежу 71010000.
На підставі поданих позивачем звітів за вересень 2014 року - травень 2015 року в інтегрованій картці платника були відображені зобов'язання зі сплати єдиного внеску.
Впродовж цього періоду ПОГ «Краматорське УВП УТОС» сплачувало єдиний внесок з порушенням граничного строку, визначеного Законом № 2464, що призводило до виникнення недоїмки.
На підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 21 жовтня 2014 року до 24 квітня 2015 року застосовані штрафні санкції у розмірі 10% від суми недоїмки - 2 018,77 грн, за період з 21 січня 2015 року до 01 лютого 2016 року застосовані штрафні скандії у розмірі 20% від суми недоїмки - 8 027,63 грн та нарахована пеня у розмір 0,1% від суми недоїмки - 9 569,34 грн, а разом - 19 615,74 грн та прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 15 квітня 2016 року № 0002341302/2116.
Це рішення надіслане на адресу ПОГ «Краматорське УВП УТОС» рекомендованою поштовою кореспонденцією і отримане останнім 20 квітня 2016 року.
Відповідач доводив, що у спірних правовідносинах діяв у відповідності до вимог п. 1 ч. 2 ст. 6, ч. ч. 8, 11 ст. 9, п. 6 ч. 1 ст. 1, ч. 10, п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 та Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 року № 449.
Відповідач зазначав, що на підставі пп. «б» пп. 8 п. 4 ст. 11 Закону № 1669 внесені зміни до Закону № 2464, а саме розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» доповнений пунктом 9-3 такого змісту:
«9-3. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції».
Посилаючись на ст. 10 Закону № 1669, відповідач стверджував, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та допустимим документом, на підтвердження настання обставин непереборної сили (форм-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстава для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Відповідач зазначав, що ПОГ «Краматорське УВП УТОС» не зверталося до ДПІ у м. Краматорську з заявою про звільнення від виконання обов'язків платника єдиного внеску та не надало сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати України
Посилаючись на лист Державної фіскальної служби України від 05 грудня 2014 року № 13656/7/99-99-17-03-01-17, відповідач стверджував, що платники єдиного внеску, які перебувають на обліку в фіскальних органах, розташованих на території, де проводилася АТО або було оголошено військовий чи надзвичайний стан, та продовжують здійснювати господарську діяльність, зобов'язані виконувати всі обов'язки, встановлені Законом № 2464.
Аналогічні роз'яснення щодо сплати єдиного внеску оприлюднені в журналі Міністерства доходів і зборів України «Вісник» за грудень 2014 року № 45 та на офіційному веб-сайті Державної фіскальної служби України.
Відповідач також наголошував, що п. 28 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року № 911-VIII пп. 8 п. 4 ст. 11 Закону № 1669 виключений (а.с. 28-32).
В судовому засіданні представник відповідача позов не визнала з підстав, наведених у запереченнях, надала пояснення, аналогічні тим, що викладені у запереченнях, просила відмовити у задоволенні позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України здійснювалося повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Позивач - підприємство об'єднання громадян «Краматорське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих» (ідентифікаційний код 03967582) зареєстроване як юридична особа 21 лютого 2000 року, про що 24 березня 2005 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис за номером 1 270 120 0000 000547; в стані припинення не перебуває.
З часу державної реєстрації у якості юридичної особи місцезнаходження позивача зареєстроване за адресою: 84303, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Адміністративна, буд. 2.
Як платник єдиного внеску ПОГ «Краматорське УВП УТОС» перебуває на обліку у ДПІ у м. Краматорську за реєстраційним номером 05-31-04-0445.
Вказані обставини встановлені на підставі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 607798 (а.с. 8), витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 9), та даних он-лайн сервісу отримання відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 20-22).
Як страхувальник ПОГ «Краматорське УВП УТОС» засобами електронної пошти надає Звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове держане соціальне страхування.
13 жовтня 2014 року позивачем поданий Звіт за вересень 2014 року, відповідно до якого загальна сума єдиного внеску, що підлягала сплаті, становила 7 379,61 грн (а.с. 55-58);
19 листопада 2014 року поданий Звіт за жовтень 2014 року, відповідно до якого загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становила 6 921,49 грн (а.с. 59-62);
16 грудня 2014 року поданий Звіт за листопад 2014 року, відповідно до якого загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становила 5 887,56 грн (а.с. 63-66);
13 січня 2015 року поданий Звіт за грудень 2014 року, відповідно до якого загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становила 7 428,39 грн (а.с. 67-70);
12 лютого 2015 року поданий Звіт за січень 2015 року, відповідно до якого загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становила 6 410,94 грн (а.с. 71-74);
18 березня 2015 року поданий Звіт за лютий 2015 року, відповідно до якого загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становила 6 262,03 грн (а.с. 75-78);
18 квітня 2015 року поданий Звіт за березень 2015 року, відповідно до якого загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становила 6 652,98 грн (а.с. 79-82);
16 травня 2015 року поданий Звіт за квітень 2015 року, відповідно до якого загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становила 4 614,20 грн (а.с. 83-86);
18 червня 2015 року поданий Звіт за травень 2015 року, відповідно до якого загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становила 8 769,64 грн (а.с. 87-90);
В період з вересня 2014 року по травень 2015 року позивач порушував строки сплати єдиного внеску, що призводило до виникнення недоїмки.
15 квітня 2016 року заступником начальника ДПІ у м. Краматорську Михайлюк О.В. на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 прийнято рішення за № 0002341302/2116 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Цим рішенням до ПОГ «Краматорське УВП УТОС» за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21 жовтня 2014 року до 24 квітня 2015 року застосовані штрафні санкції у розмірі 10% від суми недоїмки (за період до 01 січня 2015 року) - 2 018,77 грн, за період з 21 січня 2015 року до 01 лютого 2016 року застосовані штрафні санкції у розмірі 20% від суми недоїмки (за період після 01 січня 2015 року) - 8 027,63 грн та нарахована пеня у розмірі 0,1% від суми недоїмки - 9 569,34 грн, а разом - 19 615,74 грн, які мали бути сплачені протягом десяти робочих днів з дня отримання рішення (а.с. 10, 33).
Як свідчить розрахунок штрафної санкції та пені до рішення від 15 квітня 2016 року № 0002341302/2116:
- на підставі Звіту за вересень 2014 року (від 13 жовтня 2014 року № 1412481686) загальна сума єдиного внеску, що підлягала сплаті, становила - 7 379,61 грн; граничний термін сплати - 20 жовтня 2014 року; сума переплати - 0, недоїмка - 7 379,61 грн;
платіжним дорученням від 26 грудня 2014 року № 43 сплачено 2 158,49 грн; дата списання коштів - 26 грудня 2014 року; несвоєчасно сплачена сума - 288,51 грн; кількість календарних днів прострочення - 67; пеня - 19,33 грн; штраф - 28,85 грн;
платіжним доручення від 26 грудня 2014 року № 28 сплачено 884,46 грн; дата списання коштів - 26 грудня 2014 року; несвоєчасно сплачена сума - 884,46 грн; кількість календарних днів прострочення - 67; пеня - 59,26 грн; штраф - 88,45 грн;
платіжним доручення від 26 грудня 2014 року № 33 сплачено 894,62 грн; дата списання коштів - 26 грудня 2014 року; несвоєчасно сплачена сума - 894,62 грн; кількість календарних днів прострочення - 67; пеня - 59,94 грн; штраф - 89,45 грн;
платіжним дорученням від 08 січня 2015 року № 327 сплачено 667,50 грн; дата списання коштів - 08 січня 2015 року; несвоєчасно сплачена сума - 667,50 грн; кількість календарних днів прострочення - 80; пеня - 53,40 грн; штраф - 66,75 грн;
платіжним дорученням від 02 березня 2015 року № 451 сплачено 5 231,48 грн; дата списання коштів - 02 березня 2015 року; несвоєчасно сплачена сума - 4 644,52 грн; кількість календарних днів прострочення - 133; пеня - 617,72 грн; штраф - 464,45 грн;
- на підставі Звіту за жовтень 2014 року (від 19 листопада 2014 року № 1414156271) загальна сума єдиного внеску, що підлягала сплаті, становила - 6 920,49 грн; граничний термін сплати - 20 листопада 2014 року; сума переплати - 0, недоїмка - 6 920,49 грн;
платіжним дорученням від 02 березня 2015 року № 451 сплачено 5 231,48 грн; дата списання коштів - 02 березня 2015 року; несвоєчасно сплачена сума - 586,96 грн; кількість календарних днів прострочення - 102; пеня - 59,87 грн; штраф - 58,70 грн;
платіжним дорученням від 17 березня 2015 року № 473 сплачено 90,25 грн; дата списання коштів - 17 березня 2015 року; несвоєчасно сплачена сума - 90,25 грн; кількість календарних днів прострочення - 117; пеня - 10,56 грн; штраф - 9,03 грн;
платіжним дорученням від 25 березня 2015 року № 500 сплачено 1 995,17 грн; дата списання коштів - 25 березня 2015 року; несвоєчасно сплачена сума - 1 995,17 грн; кількість календарних днів прострочення - 125; пеня - 249,40 грн; штраф - 199,52 грн;
платіжним дорученням від 25 березня 2015 року № 499 сплачено 961,90 грн; дата списання коштів - 25 березня 2015 року; несвоєчасно сплачена сума - 961,90 грн; кількість календарних днів прострочення - 125; пеня - 120,24 грн; штраф - 96,19 грн;
платіжним дорученням від 27 березня 2015 року № 503 сплачено 1 081,19 грн; дата списання коштів - 27 березня 2015 року; несвоєчасно сплачена сума - 1 081,19 грн; кількість календарних днів прострочення - 127; пеня - 137,31 грн; штраф - 108,12 грн;
платіжним дорученням від 31 березня 2015 року № 523 сплачено 2 060,00 грн; дата списання коштів - 31 березня 2015 року; несвоєчасно сплачена сума - 2 060,00 грн; кількість календарних днів прострочення - 131; пеня - 269,86 грн; штраф - 206,00 грн;
платіжним дорученням від 06 квітня 2015 року № 535 сплачено 2 747,24 грн; дата списання коштів - 06 квітня 2015 року; несвоєчасно сплачена сума 145,02 грн; кількість календарних днів прострочення - 137; пеня - 19,87 грн; штраф - 14,50 грн;
- на підставі Звіту за листопад 2014 року (від 16 грудня 2014 року № 1415553893) загальна сума єдиного внеску, що підлягала сплаті, становила - 5 887,56 грн; граничний термін сплати - 22 грудня 2014 року; переплата - 0; недоїмка - 5 887,56 грн;
платіжним дорученням від 06 квітня 2015 року № 535 сплачено 2 747,24 грн; дата списання коштів - 06 квітня 2015 року; несвоєчасно сплачена сума - 2 602,22 грн; кількість календарних днів прострочення - 105; пеня - 273,23 грн; штраф - 260,22 грн;
платіжним дорученням від 24 квітня 2015 року № 545 сплачено 5 269,90 грн; дата списання коштів - 24 квітня 2015 року; несвоєчасно сплачена сума - 3 285,34 грн; кількість календарних днів прострочення - 123; пеня - 404,10 грн; штраф - 328,53 грн;
- на підставі Звіту за грудень 2014 року (від 15 січня 2015 року № 1501348076) загальна сума єдиного внеску, що підлягала сплаті, становила 7 428,39 грн; граничний строк сплати - 20 січня 2015 року; переплата - 0; недоїмка - 7 428,39 грн;
платіжним дорученням від 24 квітня 2015 року № 545 сплачено 5 269,90 грн; дата списання коштів - 24 квітня 2015 року; несвоєчасно сплачена сума - 1 984,56 грн; кількість календарних днів прострочення - 94; пеня - 186,55 грн; штраф - 396,91 грн;
платіжним дорученням від 26 травня 2015 року № 601 сплачено 3 811,82 грн; дата списання коштів - 27 травня 2015 року; несвоєчасно сплачена сума - 3 811,82 грн; кількість календарних днів прострочення - 127; пеня - 484,10 грн; штраф - 762,36 грн;
платіжним дорученням від 02 червня 2015 року № 2 сплачено 1 184,93 грн; дата списання коштів - 03 червня 2015 року; несвоєчасно сплачена сума - 1 184,93 грн; кількість календарних днів прострочення - 134; пеня - 158,78 грн; штраф - 236,99 грн;
платіжним дорученням від 03 червня 2015 року № 10 сплачено 1 062,71 грн; дата списання коштів - 04 червня 2015 року; несвоєчасно сплачена сума - 447,08 грн; кількість календарних днів прострочення - 135; пеня - 60,36 грн; штраф - 89,42 грн;
- на підставі Звіту за січень 2015 року (від 19 лютого 2015 року № 1508670951) загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становила 6 410,94 грн; граничний строк сплати - 20 лютого 2015 року; переплата - 0; недоїмка - 6 410,94 грн;
платіжним дорученням від 03 червня 2015 року № 10 сплачено 1 062,71 грн; дата списання коштів - 04 червня 2015 року; несвоєчасно сплачена сума - 615,63 грн; кількість календарних днів прострочення - 104; пеня - 64,03 грн; штраф - 123,13 грн;
платіжним дорученням від 03 червня 2015 року № 6 сплачено 1 276,37 грн; дата списання коштів 04 червня 2015 року; несвоєчасно сплачена сума - 1 276,37 грн; кількість календарних днів прострочення - 104; пеня - 132,74 грн; штраф - 255,27 грн;
платіжним дорученням від 03 червня 2015 року № 18 сплачено 2 830,17 грн; дата списання коштів 04 червня 2015 року; несвоєчасно сплачена сума - 2 830,17 грн; кількість календарних днів прострочення - 104; пеня - 294,34 грн; штраф - 566,03 грн;
платіжним дорученням від 03 червня 2015 року № 18 сплачено 780,24 грн; дата списання коштів 04 червня 2015 року; несвоєчасно сплачена сума - 780,24 грн; кількість календарних днів прострочення - 104; пеня - 81,14 грн; штраф - 156,05 грн;
платіжним дорученням від 10 липня 2015 року № 675 сплачено 2 994,53 грн; дата списання коштів 10 липня 2015 року; несвоєчасно сплачена сума - 908,53 грн; кількість календарних днів прострочення 140; пеня - 127,19 грн; штраф - 181,71 грн;
- на підставі Звіту за лютий 2015 року (від 18 березня 2015 року № 1510740470) загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становила 6 262,03 грн; граничний строк сплати - 20 березня 2015 року; переплата - 0; недоїмка - 6 262,03 грн;
платіжним дорученням від 15 липня 2015 року № 23 сплачено 1 139,59 грн; дата списання коштів - 16 липня 2015 року; несвоєчасно сплачена сума - 1 092,25 грн; кількість календарних днів прострочення - 118; пеня - 128,89 грн; штраф - 218,45 грн;
платіжним дорученням від 05 серпня 2015 року № 28 сплачено 906,49 грн; дата списання коштів - 06 серпня 2015 року; несвоєчасно сплачена сума - 906,49 грн; кількість календарних днів прострочення - 139; пеня - 126,00 грн; штраф - 181,30 грн;
платіжним дорученням від 16 вересня 2015 року № 33 сплачено 901,51 грн; дата списання коштів - 17 вересня 2015 року; несвоєчасно сплачена сума - 901,51 грн; кількість календарних днів прострочення - 181; пеня - 163,17 грн; штраф - 180,30 грн;
платіжним дорученням від 20 жовтня 2015 року № 38 сплачено 871,61 грн; дата списання коштів - 21 жовтня 2015 року; несвоєчасно сплачена сума - 871,61 грн; кількість календарних днів прострочення - 251; пеня - 187,40 грн; штраф - 174,32 грн;
платіжним дорученням від 23 жовтня 2015 року № 43 сплачено 656,49 грн; дата списання коштів - 26 жовтня 2015 року; несвоєчасно сплачена сума - 656,49 грн; кількість календарних днів прострочення - 220; пеня - 144,43 грн; штраф - 131,30 грн;
платіжним дорученням від 18 листопада 2015 року № 946 сплачено 5 861,55 грн; дата списання коштів - 18 листопада 2015 року; несвоєчасно сплачена сума - 1 833,68 грн; кількість календарних днів прострочення - 243; пеня - 445,58 грн; штраф - 366,74 грн;
- на підставі Звіту за березень 2015 року (від 18 квітня 2015 року № 1512392568) загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становила 6 652,98 грн; граничний строк сплати - 20 квітня 2015 року; переплата - 0; недоїмка - 6 652,98 грн;
платіжним дорученням від 18 листопада 2015 року № 946 сплачено 5 861,55 грн; дата списання коштів 18 листопада 2015 року; несвоєчасно сплачена сума - 4 027,87 грн; кількість календарних днів прострочення - 212; пеня - 853,91 грн; штраф - 805,57 грн;
платіжним дорученням від 01 грудня 2015 року № 982 сплачено 3 952,09 грн; дата списання коштів - 01 грудня 2015 року; несвоєчасно сплачена сума - 2 625,11 грн; кількість календарних днів прострочення - 225; пеня - 590,65 грн; штраф - 525,02 грн;
- на підставі Звіту за квітень 2015 року (від 16 травня 2015 року № 1514250970) загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становила 4 614,20 грн; граничний строк сплати - 20 травня 2015 року; переплата - 0; недоїмка - 4 614,20 грн;
платіжним дорученням від 01 грудня 2015 року № 982 сплачено 3 952,09 грн; дата списання коштів 01 грудня 2015 року; несвоєчасно сплачена сума - 1 326,98 грн; кількість календарних днів прострочення - 195; пеня - 258,76 грн; штраф - 265,40 грн;
платіжним дорученням від 04 грудня 2015 року № 50 сплачено 722,28 грн; дата списання коштів 07 грудня 2015 року; несвоєчасно сплачена сума - 722,28 грн; кількість календарних днів прострочення - 201; пеня - 145,18 грн; штраф - 144,46 грн;
платіжним дорученням від 25 грудня 2015 року № 55 сплачено 1 186,87 грн; дата списання коштів 28 грудня 2015 року; несвоєчасно сплачена сума - 1 186,87 грн; кількість календарних днів прострочення - 222; пеня - 263,49 грн; штраф - 237,37 грн;
платіжним дорученням від 01 лютого 2016 року № 1115 сплачено 7 887,49 грн; дата списання коштів 01 лютого 2016 року; несвоєчасно сплачена сума - 1 378,07 грн; кількість календарних днів прострочення - 257; пеня - 354,16 грн; штраф - 275,61 грн;
- на підставі Звіту за травень 2015 року (від 18 червня 2015 року № 1515939078) загальна сума єдиного внеску, що підлягала сплаті, становила 8 769,64 грн; граничний строк сплати - 22 червня 2015 року; переплата - 0; недоїмка - 8 769,64 грн;
платіжним дорученням від 01 лютого 2016 року № 1115 сплачено 7 887,49 грн; дата списання коштів 01 лютого 2016 року; несвоєчасно сплачена сума - 6 509,42 грн; кількість календарних днів прострочення - 224; пеня - 1 458,11 грн; штраф - 1 301,88 грн;
платіжним дорученням від 01 лютого 2016 року № 1116 сплачено 8 761,73 грн; дата списання коштів 01 лютого 2016 року; несвоєчасно сплачена сума - 2 260,22 грн; кількість календарних днів прострочення - 224; пеня - 506,29 грн; штраф - 452,04 грн.
Таким чином, за період з 21 жовтня 2014 року до 24 квітня 2015 року до позивача застосовані штрафні санкції у розмірі 10% від суми недоїмки (за період до 01 січня 2015 року) - 2 018,77 грн, за період з 21 січня 2015 року до 01 лютого 2016 року застосовані штрафні санкції у розмірі 20% від суми недоїмки (за період після 01 січня 2015 року) - 8 027,63 грн та нарахована пеня у розмірі 0,1% від суми недоїмки - 9 569,34 грн, а разом - 19 615,74 грн (а.с. 11-12, 35-36, 48-54).
Рішення ДПІ у м. Краматорську від 15 квітня 2016 року № 0002341302/2116 надіслане на адресу ПОГ «Краматорське УВП УТОС» рекомендованою поштовою кореспонденцією за адресою: м. Краматорськ, вул. Адміністративна, буд. 2.
20 квітня 2016 року поштове відправлення вручено уповноваженій особі адресата - Дубиненко (а.с. 34).
Представник позивача стверджував, що рішення ДПІ у м. Краматорську від 15 квітня 2016 року № 0002341302/2116 в квітні 2016 року ПОГ «Краматорське УВП УТОС» не отримувало, а особа, яка отримала згадане вище поштове відправлення, до жодного стосунку до позивача не має.
09 грудня 2016 року ПОГ «Краматорське УВП УТОС» звернулося до ДПІ у м. Краматорську з листом № 09/12-2016, в якому просило надати копію рішення про застосування штрафних санкцій на нарахування пені від 15 квітня 2016 року на суму 19 615,74 грн (а.с. 13).
Разом з листом від 14 грудня 2016 року № 19719/05-15-13-02 ДПІ у м. Краматорську надала ПОГ «Краматорське УВП УТОС» копію спірного рішення (а.с. 14).
Сторонами не оспорюється той факт, що сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати України ПОГ «Краматорське УВП УТОС» не отримувало та до ДПІ у м. Краматорську його не надавало.
25 січня 2017 року ПОГ «Краматорське УВП УТОС» звернулося до ДПІ у м. Краматорську з заявою від 24 січня 2017 року № 24/2-2017 про звільнення від виконання обов'язків платника єдиного внеску на період проведення антитерористичної операції (а.с. 41-42).
Докази, які б спростовували наведені вище обставини, суду не надані.
Наданий позивачем Звіт за червень 2015 року (а.с. 91-94) суд не бере до розгляду на підставі ч. 1 ст. 70 КАС України як такий, що не стосуються предмету доказування.
З приводу дотримання позивачем строку для звернення до суду із вказаним позовом суд зазначає наступне.
Із вказаним позовом до суду ПОГ «Краматорське УВП УТОС» звернулося 20 грудня 2016 року, про що свідчить штамп підприємства поштового зв'язку на конверті, в якому здійснено поштове відправлення (а.с. 17).
Ухвалою від 06 лютого 2017 року причини пропуску позивачем строку для звернення до суду визнані поважними.
Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує наведені нижче правові норми.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства, крім іншого, є захист прав, свобод та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, їхніх посадових і службових осіб при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку, що передбачено ч. 3 ст. 2 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464).
Закон № 2464 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, передбачав наступне.
П. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464 визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, що визначено п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464.
Ч. 1 ст. 2 Закону № 2464 встановлено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Збір та ведення обліку єдиного внеску здійснюються за принципами: законодавчого визначення умов і порядку його сплати; обов'язковості сплати; законодавчого визначення розміру єдиного внеску; прозорості та публічності діяльності органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску; захисту прав та законних інтересів застрахованих осіб; державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску; відповідальності платників єдиного внеску та органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків, що визначено ч. 1 ст. 3 Закону № 2464.
Платники єдиного внеску визначені ст. 4 Закону № 2464.
Так, відповідно до абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464 крім іншого платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону № 2464 платники єдиного внеску, зазначені в пункті 1 частини першої цієї статті, є страхувальниками для платників єдиного внеску, зазначених у пунктах 2, 3, 6-14 частини першої цієї статті.
Права та обов'язки платників єдиного внеску визначені ст. 6 Закону № 2464.
Відповідно до п.п. 4-5 ч. 1 ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску має право оскаржувати в установленому законом порядку рішення органу доходів і зборів та Пенсійного фонду та дії, бездіяльність його посадових осіб; захищати свої права та законні інтереси, а також права та інтереси застрахованих осіб, на користь яких він сплачує єдиний внесок, у тому числі в суді.
П.п. 1, 4 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Ст. 25 Закону № 2464 регламентовані заходи впливу та стягнення за порушення вимог цього Закону.
Так, відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 25 Закону № 2464 рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Згідно з ч. 10 ст. 25 Закону № 2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум (в редакції від 01 січня 2015 року - у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум).
Ч. 14 ст. 25 Закону № 2464 передбачено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Аналіз наведених вище положень Закону № 2464 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, зумовлює висновок, що за загальним правилом платники єдиного внеску, в тому числі юридичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Невиконання цього обов'язку має наслідком застосування до платника єдиного внеску штрафу у розмірі 10 відсотків своєчасно несплачених сум, а починаючи з 01 січня 2015 року - у розмірі 20 відсотків, а також нарахування пені з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу, про що посадовою особою органу доходів і зборів приймається відповідне рішення.
02 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнятий Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі - Закон № 1669).
Закон № 1669 визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Ст. 1 Закону № 1669 визначено, що період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Ч. ч. 1-3 ст. 11 Закону № 1669 передбачають, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.
Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення.
Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
На підставі пп. «б» пп. 8 п. 4 ст. 11 Закону № 1669 внесені зміни до Закону № 2464, а саме розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» доповнений пунктом 9-3 такого змісту:
«9-3. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу».
Суд відзначає, що пп. 8 п. 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» від 12 серпня 2014 року № 1636-VII (далі - Закон № 1636) внесені зміни до Закону № 2464, а саме розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 доповнено пунктом 9-3.
Внаслідок цього зміни до Закону № 2464, внесені на підставі пп. «б» пп. 8 п. 4 ст. 11 Закону № 1669, включені до розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 як пункт 9-4.
Аналіз абз. 1 п. 9-4 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 зумовлює висновок, що правові норми, закріплені у цьому пункті, поширюються на платників єдиного внеску, визначених ст. 4 Закону № 2464, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у ст. 2 Закону № 1669, де проводилася антитерористична операція.
Абз. 1 п. 9-4 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 передбачає звільнення таких платників єдиного внеску від виконання своїх обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону № 2464, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою звільнення платників єдиного внеску, згаданих у абз. 1 п. 9-4 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464, є заява, подана ними до органу доходів і зборів, про що свідчить абз. 2 п. 9-4 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464.
Крім того, в силу положень абз. 3 п. 9-4 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 до платників єдиного внеску, зазначених у абз. 1 п. 9-4 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464, не застосовується відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом № 2464 за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.
При цьому, на відміну від звільнення від виконання обов'язків, передбачених ч. 2 ст. 6 Закону № 2464, незастосування до платників єдиного внеску, зазначених в абз. 1 п. 9-4 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464, відповідальності, штрафних та фінансових санкцій за невиконання обов'язків платника єдиного внеску законодавець не обумовлював додатковими умовами, зокрема необхідністю подання відповідної заяви чи отриманням сертифікату (висновку) Торгово-промислової палати України.
З цієї причини суд відхиляє заперечення відповідача стосовно ненадання ПОГ «Краматорське УВП УТОС» сертифікату (висновку) Торгово-промислової палати України.
На виконання абз. 3 п. 5 ст. 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669 п. 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком.
Місто Краматорськ включене до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Предметом спору у справі є рішення ДПІ у м. Краматорську від 15 квітня 2016 року № 0002341302/2116 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Цим рішенням до ПОГ «Краматорське УВП УТОС» за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21 жовтня 2014 року до 24 квітня 2015 року застосовані штрафні санкції у розмірі 10% від суми недоїмки (за період до 01 січня 2015 року) - 2 018,77 грн, за період з 21 січня 2015 року до 01 лютого 2016 року застосовані штрафні санкції у розмірі 20% від суми недоїмки (за період після 01 січня 2015 року) - 8 027,63 грн та нарахована пеня у розмірі 0,1% від суми недоїмки - 9 569,34 грн, а разом - 19 615,74 грн.
Судом встановлено, що з моменту державної реєстрації у якості юридичної особи місцезнаходження позивача було зареєстроване у м. Краматорськ.
Місцезнаходження позивача не змінилося ні на час прийняття спірного рішення, ні на час судового розгляду.
На час виникнення спірних правовідносин як платник єдиного внеску ПОГ «Краматорське УВП УТОС» перебувало на обліку у ДПІ у м. Краматорську.
Отже, в силу положень абз. 3 п. 9-4 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 з 14 квітня 2014 року відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом № 2464 за невиконання обов'язків платника єдиного внеску, до ПОГ «Краматорське УВП УТОС» не застосовуються.
Як наслідок, спірне рішення ДПІ у м. Краматорську від 15 квітня 2016 року № 0002341302/2116 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску підлягає скасуванню як протиправне, а позовні вимоги - задоволенню.
З приводу доводів відповідача про те, що з 01 січня 2016 року п. 9-4 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 втратив чинність, а також щодо можливості застосування до спірних правовідносин п. 28 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року № 911-VIII (далі - Закон № 911) суд зазначає наступне.
На підставі п. 28 розділу І Закону № 911 виключений підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».
Закон № 911 набрав чинності з 01 січня 2016 року, що передбачено п. 1 розділу ІІ цього Закону.
Суд відзначає, що пп. 8 п. 4 ст. 11 Закону № 1669 є «технічною» нормою, якою вносяться зміни до Закону № 2464 шляхом доповнення розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 пунктом 9-3.
З набранням чинності Законом № 1669 норма пп. 8 п. 4 ст. 11 Закону № 1669 виконала свою функцію - внесення змін до Закону № 2464, а п. 9-3 (п. 9-4) став складовою Закону № 2464.
Виключення пунктом 28 розділу І Закону № 911 підпункту 8 пункту 4 статті 11 Закону № 1669 не має наслідком автоматичне виключення пункту 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 чи втрату ним чинності.
Такий висновок суду узгоджується з п. 4 «Правил оформлення проектів законів та основних вимог законодавчої техніки» (Методичні рекомендації Апарату Верховної Ради України, видання четверте, виправлене і доповнене, 2014 рік), відповідно до якого зміни вносяться до оригінального закону, а не до закону про внесення змін до цього закону чи про визнання закону таким, що втратив чинність.
Як на час виникнення спірних правовідносин, так і на час судового розгляду норма пункту 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 є чинною.
Крім того, згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
В п. 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року у справі № 1-7/99 про зворотну дію в часі законів та інших нормативно правових актів зазначено, що в регулюванні суспільних відносин застосовуються різні способи дії в часі нормативно-правових актів. Перехід від однієї форми регулювання суспільних відносин до іншої може здійснюватися, зокрема, негайно (безпосередня дія), шляхом перехідного періоду (ультраактивна форма) і шляхом зворотної дії (ретроактивна форма).
За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
З огляду на викладене до спірних правовідносин суд не застосовує п. 28 розділу І Закону № 911.
З приводу посилання відповідача на роз'яснення Державної фіскальної служби України, викладені в її листах та оприлюднені у засобах масової інформації і на її офіційному веб-сайті, суд зазначає таке.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 7 КАС України законність є одним із принципів здійснення адміністративного судочинства.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Керуючись принципом законності, при вирішенні публічно-правового спору між сторонами, суд не застосовує роз'яснення Державної фіскальної служби України від 05 грудня 2014 року № 13656/7/99-99-17-03-01-17 та інші, оскільки вони не є законом чи нормативно-правовим актом.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, беручи до уваги, що ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303А, п. 29, від 09 грудня 1994 року; рішення у справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 01 липня 2003 року; рішення у справі «Гірвісаарі проти Фінляндії» (Hirvisaari v. Finland), № 49684/99, п. 30, від 27 вересня 2001 року; рішення у справі «Серявіна та інші проти України», № 4909/04, п. 58, від 10 лютого 2010 року; рішення у справі «Проніна проти України», № 63566/00, п. 25, від 18 липня 2006 року; рішення у справі «Петриченко проти України», № 2586/07, п. 13, від 12 липня 2016 року; рішення у справі «Богатова проти України», № 5231/04, від 07 жовтня 2010 року).
На виконання вимог п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, судом надана оцінка основним доводам та запереченням сторін. Решта доводів та заперечень висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд входить з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем, на користь якого ухвалено судове рішення, документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору у сумі 1 378,00 грн, про що свідчить платіжне доручення від 16 грудня 2016 року № 1838 (а.с. 3).
Таким чином, судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 378,00 грн підлягають присудженню на користь ПОГ «Краматорське УВП УТОС» за рахунок бюджетних асигнувань ДПІ у м. Краматорську.
Керуючись Конституцією України, ст.ст. 2-15, 17-20, 23, 26, 69-72, 94, 98, 159-163, 167, 185-186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -
постановив:
1. Адміністративний позов Підприємства об'єднання громадян «Краматорське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих» до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені - задовольнити повністю.
2. Скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області від 15 квітня 2016 року № 0002341302/2116 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
3. Стягнути з Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області (ідентифікаційний код 39900454, місцезнаходження: 84313, Донецька обл., м. Краматорськ, бул. Машинобудівників, буд. 22) на користь Підприємства об'єднання громадян «Краматорське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих» (ідентифікаційний код 03967582, місцезнаходження: 84303, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Адміністративна, буд. 2) судові витрати по сплаті судового збору у сумі 1 378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень 00 копійок.
4. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частина проголошені у судовому засіданні.
5. Повний текст постанови виготовлений 08 лютого 2017 року.
6. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
7. Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кравченко Т.О.