Справа № 444/2443/16-а
Провадження № 2-а/444/7/2017
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2017 року м. Жовква
Жовківський районний суд Львіської області в складі :
головуючий суддя Оприск З. Л.,
секретар судового засідання Будзан Н.В.
за участі представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Жовкві справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Голови Рава-Руської міської ради Зінько Миколи Любомировича про визнання незаконним розпорядження, -
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернулась до суду з позовом до Голови Рава-Руської міської ради Зінько Миколи Любомировича про визнання дій незаконними та скасування розпорядження. В обгрунтування своїх вимог покликається на те, що 17 жовтня 2016 року голова Рава-Руської міської ради Зінько Микола Любомирович виніс розпорядження № 68 «Про зупинення рішень ХІІІ-ї сесії Рава-Руської міської ради VІІ-го демократичного скликання від 12.10.16.».Вважає це рішення незаконне з таких підстав, що 09 липня 2014 року Рава-Руська міська рада ухвалила рішення № 8 «Про затвердження детального плану території кварталу індивідуальної житлової забудови по АДРЕСА_1». 09 липня 2014 року Рава-Руська міська рада ухвалила рішення № 20 «Про надання дозволу гр. ОСОБА_2 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовно площею 0, 08 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в АДРЕСА_1». 24 грудня 2014 року ТзОВ «Рава-зем сервіс» виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, згідно з договором № 69-14 від 11.07.14.Отже, позивач, на його думку, виконав усі вимоги закону аби отримати безоплатно у власність земельну ділянку в межах норм безоплатної приватизації. 22 травня 2015 року Рава-Руська міська рада ухвалили рішення № 16 «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведенні земельної ділянки площею 0,08 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за адресою АДРЕСА_1 та передачі її у власність ОСОБА_2.».28 грудня 2015 року Жовківський районний суд Львівської області скасував рішення Рава-Руської міської ради № 16 від 22.05.15, як незаконне. Судом встановлено, що Рава-Руська міська рада не вмотивувала свого рішення, тобто не вказала правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою.12 жовтня 2016 року Рава-Руська міська рада ухвалила рішення № 62 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1, ОСОБА_2 17 жовтня 2016 року голова Рава-Руської міської ради Зінько Микола Любомирович виніс розпорядження № 68 «Про зупинення рішень ХІІІ-ї сесії Рава- Руської міської ради VІІ-го демократичного скликання від 12.10.16.». 31 жовтня 2016 року Рава-Руська міська рада повторно розглядала питання «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1, ОСОБА_2.», і повторно ухвалила рішення про затвердження проекту землеустрою. Цього разу за таке рішення проголосували 17 депутатів, при загальній чисельності Рава-Руської міської ради - 26 депутатів. Отже, Рава-Руська міська рада не змогла подолати «вето» міського голови, а тому рішення № 62 від 12.10.16. не набрало чинності. Тому позивач вважає, що саме розпорядження міського голови № 68 від 17.10.16. порушує права позивача на отримання у власність земельної ділянки, є необгрунтованим, тобто з нього не можна зробити висновок про причини зупинення рішень ХІІІ-ї сесії Рава-Руської міської ради VІІ-го демократичного скликання від 12.10.16. Тому позивач просив визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Рава-Руської міської ради № 68 від 17.10.2016 р. в частині зупинення набрання чинності рішення № 62 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1, ОСОБА_2 ".
Позивач в судове засідання не прибула, однак її представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі з підстав наведених в позовній заяві, просила позов задовольнити повністю.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, в судове засідання 24.01.2017 року не прибув, подав до суду клопотання про відкладення розгляду справи. З огляду на поважність причини неприбуття, а саме через перебування відповідача на лікарняному, клопотання відповідача було задоволено, розгляд справи було відкладено до 08.02.2017 року. Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, в судове засідання 08.02.2017 року не прибув, подав до суду клопотання про відкладення розгляду справи з причини проведення сесії Рава-Руської міської ради 08.02.2017 року о 15 годині 00 хвилин. З огляду на неприбуття відповідача без поважних причин, оскільки засідання сесії Рава-Руської міської радипризначено на 15 годину 00 хвилин, а судове засідання- на 12 годину 00 хвилин, у задоволенні клопотання відповідача було відмовлено, справа була вирішена на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши обставини справи, дослідивши надані сторонами докази, дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, а відтак, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено наступні обставини.
Зінько Миколу Любомировича визнано міським головою, що підтверджується рішенням Рава-Руської міської ради № 4 від 18.11.2015 року «Про підсумки виборів міського голови м. Рава-Руська та визнання його повноважень».
12 жовтня 2016 року Рава-Руська міська рада ухвалила рішення № 62 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1, ОСОБА_2, що підтверджується протоколом ХІІІ-ї сесії Рава- Руської міської ради VІІ-го демократичного скликання від 12 жовтня 2016 року.
17 жовтня 2016 року голова Рава-Руської міської ради виніс розпорядження № 68 ««Про зупинення рішень ХІІІ-ї сесії Рава- Руської міської ради VІІ-го демократичного скликання від 12 жовтня 2016 року», яким, зокрема, розпорядився зупинити рішення № 62 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1, ОСОБА_2 ".
До цих правовідносин належить застосувати правові норми Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Земельного кодексу України.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст. 2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України, «до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього кодексу».
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч.8 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті, районної, обласної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.
Як вбачається з п.1 розпорядження № 68 ««Про зупинення рішень ХІІІ-ї сесії Рава- Руської міської ради VІІ-го демократичного скликання від 12 жовтня 2016 року» міський голова Зінько М.Л. розпорядився зупинити рішення ХІІІ-ї сесії Рава- Руської міської ради VІІ-го демократичного скликання від 12 жовтня 2016 року.
Як вбачається з п.2 розпорядження № 68 ««Про зупинення рішень ХІІІ-ї сесії Рава- Руської міської ради VІІ-го демократичного скликання від 12 жовтня 2016 року» міський голова Зінько М.Л. розпорядився винести на повторний розгляд Рава-Руської міської ради вище перелічені рішення із обґрунтуванням зауважень.
Відповідно до ч.4 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення сільської, селищної, міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.
Тобто, зупинення сільським, селищним, міським головою рішення сільської, селищної, міської ради має бути обґрунтованим відповідним зауваженням.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій, чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не подано доказів щодо правомірності винесення розпорядження голови Рава-Руської міської ради № 68 від 17.10.2016 р. в частині зупинення рішення № 62 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1, ОСОБА_2 ".
Як вбачається з розпорядження № 68 ««Про зупинення рішень ХІІІ-ї сесії Рава- Руської міської ради VІІ-го демократичного скликання від 12 жовтня 2016 року», зупиняючи рішення ХІІІ-ї сесії Рава- Руської міської ради VІІ-го демократичного скликання від 12 жовтня 2016 року, міський голова в розпорядженні № 68 не зазначив через які зауваження міський голова зупинив рішення сесії, а вказав у пункті 2 розпорядження на майбутнє винести на повторний розгляд Рава-Руської міської ради вище перелічені рішення із обґрунтуванням зауважень. Таким чином, зупинення рішення ХІІІ-ї сесії Рава- Руської міської ради VІІ-го демократичного скликання від 12 жовтня 2016 року розпорядженням № 68 ««Про зупинення рішень ХІІІ-ї сесії Рава- Руської міської ради VІІ-го демократичного скликання від 12 жовтня 2016 року» є необґрунтованим, тобто таким, що не відповідає вимогам ч.4 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до ч.10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Зібрані по справі докази, оцінені судом належним чином кожен окремо на їх достовірність та допустимість, а також їх достатність та взаємний зв'язок у сукупності, встановлені судом обставини свідчать про те, що у суду є всі підстави для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 94 КАСУ, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Тому необхідно стягнути з бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, а саме Рава-Руської міської ради Жовківського району Львівської області в користь позивача.
судові витрати в розмірі 551, 20 грн. судового збору відповідно до квитанції № 62057 від 13.11.2016 року, та 1857,00 грн. витрат на правову допомогу відповідно до квитанції № ПН1151 від 09.11.2016 року.
Керуючись ст. 19 Конституції України, статтями 12, 116, 118 Земельного кодексу України ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статтями 7-14, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ :
Позов задовольнити повністю.
Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Рава-Руської міської ради № 68 від 17.10.2016 року в частині зупинення набрання чинності рішення № 62 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1, ОСОБА_2".
Стягнути з бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, а саме Рава-Руської міської ради Жовківського району Львівської області (Львівська область Жовківський район м. Рава-Руська, вул. Я.Мудрого, 3, ідентифікаційний номер 04056256) в користь ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) - 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна гривня 20 копійок) судового збору та 1857,00 грн. (одна тисяча вісімсот п'ятдесят сім гривень 00 копійок) витрат на правову допомогу.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий З. Л. Оприск