Справа № 396/2116/16-ц
Провадження № 2/396/114/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.02.2017 року Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області
у складі: головуючого - судді Кухарської Н.А.,
за участю секретаря - Стеценко А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Новоукраїнка цивільну справу за позовом Новоукраїнської місцевої прокуратури Кіровоградської області в інтересах Новоукраїнської міської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з орендної плати, -
ВСТАНОВИВ:
Керівник Новоукраїнської місцевої прокуратури Кіровоградської області, діючи в інтересах держави в особі Новоукраїнської міської ради Кіровоградської області, звернувся до суду до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з орендної плати обгрунтовуючи свої вимоги тим, що рішенням двадцять четвертої сесії Новоукраїнської міської ради п"ятого скликання від 08.07.2008 № 551 громадянину ОСОБА_1 надана в оренду земельна ділянка державної власності за рахунок земель житлової та громадської забудови загальною площею 0,1850 га строком на 5 років для обслуговування об"єкту торгівлі, яка розташована за адресою: пров. Шкільний, 16а, м. Новоукраїнка Кіровоградської області. 28.03.2011 року між Новоукраїнською міською радою та ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки та зареєстровано у Кіровоградській регіональній філії державному підприємстві" Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України" 28 березня 2011 року за № 352401014000931. Відповідно до п. 8 вказаного договору орендна плата вноситься орендарем в сумі 20802,88 грн. за один рік на рахунок Новоукраїнської міської ради, що складає 10% від нормативної грошової оцінки землі. П.12 вказаного договору передбачено, що у разі не внесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 0,066% за кожний день прострочки, що обчислюється від суми простроченого платежу, але не більше в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діє у період, за який сплачується пеня, доти, доки суму простроченої орендної плати не буде повністю сплачено.
В ході розгляду справи позивачем було зменшено позовні вимоги, оскільки, за ОСОБА_1 заборгованість зі сплати орендної плати станом на 01.10.2016 року не рахується. Разом з тим, за період із квітня 2011 року по 01.10.2016 року рахується заборгованість з пені за прострочення сплати орендної плати - у розмірі 22792,14 грн., яку прокурор просив стягнути з ОСОБА_1 на користь Новоукраїнської міської ради.
Представник позивача в судове засіданя не з'явився. Подав суду письмову заяву про розгляд справи без його участі. Просив позов задовольнити з викладених в ньому підстав та стягнути з відповідача заборгованість по пені за прострочення сплати орендної плати на суму 22792,14 грн. та судовий збір.
Представник Новоукраїнської міської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області в судове засідання не з'явилась. Подала суду письмову заяву про розгляд справи без її участі. Просила позов задовольнити з викладених в ньому підстав та стягнути з відповідача заборгованість по пені в сумі 22792,14 грн.
Відповідач у судове засідання повторно не з'явився. Судом про розгляд справи повідомлявся належним чином, про що свідчать судові повістки та поштові повідомлення, які містяться в матеріалах справи. Подав суду письмову заяву про долучення до матеріалів справи довідки та огляду в судовому засіданні. Про причини неявки в судове засідання суд не повідомив. З клопотанням про відкладення розгляду справи та будь-якими іншими клопотаннями до суду не звертався.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін на підставі доказів, які містяться в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог п. 2 ст. 121 Конституції України, на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.Згідно з положеннями ст. 3 ЦПК України у випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, або державні чи суспільні інтереси.
Статтею 45 ЦПК України передбачено, що у випадках, встановлених законом, прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з позовною заявою (заявою), бере участь у розгляді справ за його позовами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві (заяві) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту.
Згідно із ч.ч. 1, 3, 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 №1-1/99 прокурор, звертаючись до суду самостійно визначає і обґрунтовує у заяві в чому полягає порушення інтересів держави, чи в чому існує загроза інтересам держави, і ця заява є підставою для порушення справи у суді.
Відповідно до ст. 15 ЦПК України, розгляд даної справи належить до компетенції суду.
Згідно ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи в межах заявлених позовних вимог і на підставі наданих сторонами доказів.
Статтею 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Судом встановлено, що відповідно до рішення двадцять четвертої сесії Новоукраїнської міської ради п"ятого скликання від 08 липня 2008 № 551 громадянину ОСОБА_1 передано в оренду земельна ділянка державної власності за рахунок земель житлової та громадської забудови загальною площею 0,1850 га строком на 5 років для обслуговування ою"єкту торгівлі, яка розташована за адресою: пров. Шкільний, 16, м. Новоукраїнка, Кіровоградської області (а.с.8-9).
28.03.2011 року між Новоукраїнською міською радою та ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки та зареєстровано у Кіровоградській регіональній філії державному підприємстві " Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України" 28 березня 2011 року за № 352401014000931 (далі-Договір) (а.с.10-11). Згідно плану-схеми земельної ділянки (а.с.12) та акту встановлення та погодження меж земельної ділянки в натурі (а.с.13) ОСОБА_1 було фактично відведено в натурі земельну ділянку, розташовану за адресою: пров. Шкільний, 16, м. Новоукраїнка Кіровоградської області, загальною площею 0,1850 га. Згідно акту приймання-передачі об'єкта оренди вищезазначена земельна ділянка була передана «орендарю» - ОСОБА_1 на умовах і в строки визначені договором оренди.
Згідно із ч. 1 ст. 206 ЗК України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно ст. 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди землі. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексу інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Згідно ч. 1 ст. 288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до п. 8 договору оренди земельної ділянки від 28.03.2011 року орендна плата вноситься орендарем в сумі 20802,88 грн. за один рік на рахунок Новоукраїнської міської ради, що складає 10% від нормативної грошової оцінки землі.
Згідно із п. 9 Договору, обчислення розміру орендної плати здійснюється з обовязковим урахуванням цільового призначення земельної ділянки, коефіцієнтів індексації, визначених законодавством та рішеннями Новоукраїнської міської ради № 440 від 15 січня 2008 року. Орендодавець має право в односторонньому порядку змінювати розмір орендної плати у разі прийняття відповідних змін чинного законодавства та нормативно правових актів.
Згідно з умовами п. 10 Договору, орендна плата вноситься орендарем щомісячно рівними частками до 10 числа після закінчення кожного місяця.
Пунктом 12 вказаного договору передбачено, що у разі не внесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 0,066% за кожний день прострочки, що обчислюється від суми простроченого платежу, але не більше в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діє у період, за який сплачується пеня, доти, доки суму простроченої орендної плати не буде повністю сплачено.
Відповідно до ст. 526 Цивільного Кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України.
Згідно з ст. 611 Цивільного Кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки встановлені договором або законом.
Відповідно до ст. 629 Цивільного Кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ст. 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю є громадяни та юридичні особи на землі приватної власності, держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності, територіальної громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.
Відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Виконавчі органи Новоукраїнської міської ради, на підставі ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», стягують плату за землю, яка в повному обсязі надходить до місцевого бюджету. Несвоєчасне надходження таких платежів призводить до невиконання доходної частини бюджету, чим завдається істотна шкода державним інтересам.
Відповідно до наданої інформації виконавчим комітетом Новоукраїнської міської ради про те, що заборгованості по сплаті за оренду землі станом на 01 жовтня 2016 року за орендарем ОСОБА_1 немає.
Разом з тим, за період із квітня 2011 року по 01 жовтня 2016 року рахується заборгованість з пені за прострочення сплати орендної плати у розмірі 22792 грн. 14 коп., що підтверджується розрахунком (а.с. 37- 40).
Будь-які клопотання зі сторони відповідача, зокрема, в частині застосування строків позовної давності до пред'явлених позовних вимог про стягнення пені до суду не надходило.
Виходячи з наведеного, дослідивши усі надані сторонами докази у їх сукупності, перевіривши відповідність позовних вимог діючому законодавству України, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, в зв'язку з чим, останні підлягають задоволенню в повному обсязі.
Крім того, що відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягнення понесені судові витрати, а саме: судовий збір в розмірі 1378 грн. 00 коп.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 10, 11, 45, 59, 60, 81, 88, 209, 212-215, 224-228 ЦПК України, ст.ст. 541, 543, 611, 629 Цивільного кодексу України, ст. 21 Закону України «Про оренду землі», ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 80,96, 206 Земельного кодексу України, ст. 274, ст. 288 Податкового кодексу України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов Новоукраїнської місцевої прокуратури Кіровоградської області в інтересах Новоукраїнської міської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з орендної плати - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1, проживаючого за адресою ІНФОРМАЦІЯ_3, - на користь Новоукраїнської міської ради (р/р № 33210815700323, МФО 823016, отримувач - Новоукраїнська міська рада, код отримувача - 23680948 в ГУДКСУ у Кіровоградській області, вид платежу - 13050500), - заборгованість з орендної плати за земельну ділянку у розмірі 22792 (двадцять дві тисячі сімсот дев"яносто дві) грн. 14 коп., з яких: заборгованість з пені за прострочення сплати орендної плати становить 22792 грн. 14 коп.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1, проживаючого за адресою ІНФОРМАЦІЯ_3, понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень на користь прокуратури Кіровоградської області (вул. Верхня Пермська, 4, м. Кіровоград, код ЄРДПОУ 02910025), зарахувавши їх на розрахунковий рахунок 35215073004600, банк - Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, код класифікації видатків бюджету - 2800.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Кіровоградської області через Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області протягом десяти днів з моменту проголошення рішення.
Головуючий: Н. А. Кухарська