Кагарлицький районний суд Київської області
Справа № 368/1587/16-а
Провадження № 2-а/368/5/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.02.2017 року Кагарлицький районний суд Київської області
в складі: головуючого судді Шевченко І.І.
при секретарі Гребеневич А.І.
позивача ОСОБА_1
та представника відповідача Квачук В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кагарлик справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі, третя особа без самостійних вимог: Головне територіальне управління юстиції у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
позивач просить суд визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області щодо відмови їй у перерахунку пенсії, зобов'язати УПФУ у Кагарлицькому районі Київської області здійснити їй перерахунок пенсії, починаючи з 01 травня 2016 року, виходячи із 80 % розміру її заробітної плати з урахуванням довідки про розмір заробітної плати № 357 від 14 листопада 2016 року, виданої Головним територіальним управлінням юстиції у Київській області, посилаючись на те, що вона, ОСОБА_1, по 30.08.2006 року, працювала в
Кагарлицькому районному відділі державної виконавчої служби, на посаді начальника відділу.
На теперішній час, вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду у Кагарлицькому районі з 16.11.2004 року, та отримує пенсію за віком по Закону України "Про державну службу" з 01.09.2006 року.
З 05.08.2010 р., вона перейшла на пенсію по інвалідності III групи згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
На підставі рішень Кагарлицького районного суду за № 2-847/10 від 20.08.2010 р. та Апеляційного суду Київської області за №223-57/11 від 22.02.2011р., їй було проведено перерахунок державної пенсії, починаючи з 05.08.2010 р. відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали м внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, а також згідно рішення Кагарлицького районного суду за № 2- 743/10 від 08.09.2010 - додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50 % від мінімальної пенсії за віком, встановленої в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 22.05.2008 р. з подальшою виплатою місячного розміру.
28.11.2011 р., вона звернулася із заявою про перехід з виду на вид на пенсію по віку згідно Закону України "Про державну службу".
Розмір її пенсії призначеної за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", складає 80 % від отриманого нею заробітку, який станом на призначення пенсії 28.11.2011 року, становив - 2656,74 грн.
Слід зазначити, що загальний стаж її роботи становить 30 років 1 місяць 27 днів, в тому числі стажу державної служби 10 років 1 місяць 19 днів.
Згідно зі статтею 37 Закону № 3723-ХІІ (у редакції, на час призначення пенсії), пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Відповідно до статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ (у редакції, на час призначення пенсії), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного, службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
07 листопада 2016 року вона звернулася до Головного територіального управління юстиції у Київській області із письмовою заявою, у якій просила надати їй довідку про заробітну плату начальника ДВС у Кагарлицькому районі.
У відповідь на її заяву Головного територіального управління юстиції у Київській області надало довідку № 357 від 14.11.16 р. про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, з якої вбачається, що з 01.05.2016 р. заробітна плата начальника відділу ДВС у Кагарлицькому районі складає: посадовий оклад - 3 101,00 грн.; надбавка за ранг - 500,00 грн.; надбавка за вислугу років - 930,00 грн.
У зв'язку із цим, вона 16.11.2016 р. звернулася до відповідача із письмовою заявою, у якій просила здійснити перерахунок раніше призначеною пенсії, як державному службовцю.
Проте, на її заяву, відповідач 17.11.16 р. надав відповідь № 62/С-02 де зазначив про таке: "Управління Пенсійного фонду у Кагарлицькому районі на її звернення щодо проведення їй перерахунку пенсії з 01.05.2016 року відповідно до Закону України "Про державну службу" повідомляє:
Ви перебуваєте на обліку в управлінні з 16.11.2004 року, отримуєте пенсію за віком по Закону України "Про державну службу" з 01.09.2006 року.
Згідно статті 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889 - VIII, який набрав чинності з 01.05.2016 року передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Даним Законом не передбачено перерахунок пенсії державним службовцям, який визначався статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723 -XII, який втратив чинність з 01.05.2016 року на підставі підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889- VIII...".
Проте вона вважає відмову відповідача у здійснені їй перерахунку пенсії безпідставною, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч.2 ст.22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Відповідно до ч. 1 ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмеженні, крім випадків передбачених Конституцією України.
Порядок визначення заробітку, який враховувався для перерахунку пенсії, був зазначений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Відповідно до п. 4 Постанови № 865, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 N° 432-IV «Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Відповідно до п.5 Постанови № 865, перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Відповідно до п.6 Постанови № 865, що у всіх випадках призначення (перерахунку) пенсій заробіток для обчислення пенсії не може перевищувати сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, на момент призначення (перерахунку) пенсії.
В свою чергу вона вважає, що твердження відповідача, про відсутність правових підстав для проведення перерахунку її пенсії, з посиланням на статтю 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889 - VIII, який набрав чинності з 01.05.2016 р., є необгрунтованими тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ним чинності, але таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Представник відповідача просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до УПФУ у Кагарлицькому районі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії в повному обсязі з наступних підстав. Позивач дійсно перебуває на обліку в УПФУ у Кагарлицькому районі Київської області з 16.11.2004 року і отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ з 01.09.2006 (стаж державної служби на момент призначення пенсії - 10 років 1 місяць та 19 днів). 16.11.2016 року ОСОБА_1 звернулася до УПФУ у Кагарлицькому районі із заявою про перерахунок призначеної їй пенсії у зв'язку з підвищенням з 01.05.2016 року заробітної плати відповідно до статті 37-1 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" у розмірі 80 відсотків суми заробітної плати з урахуванням довідки про розмір заробітної плати № 357 від 14.11.2016 року, виданої Головним територіальним управлінням юстиції у Київській області. Листом від 17.11.2016 р. № 62/с-02 управлінням ПФУ у Кагарлицькому районі їй було відмовлено з тих підстав, що Закон України «Про державну службу» № 3723-ХІІ, який втратив чинність з 01.05.2016 р., а згідно статті 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. за № 889-УІІІ, який набрав чинності з 01.05.2016 року передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Даним Законом не передбачено перерахунок пенсії державним службовцям, який визначався статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р № 3723 - XII, який втратив чинність з 01.05.2016 року на підставі підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII. Заперечуючи проти позову управління Пенсійного фонду України Кагарлицькому районі Київської області виходить з наступного. Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається та діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повна відповідати їй. Відповідно до Конституції України органи державної влади та органи місцева самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина перша). Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму встановленого законом (частина третя). Статтею 22 Конституції України гарантується, що конституційні права і свободи не можуть бути скасовані (частина друга). При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Відповідно до положень статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення (пункти 1, 6). Пенсійне забезпечення і грошова допомога державним службовцям визначається статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року, який втратив чинність з 1 травня 2016 року на підставі п.п.1 п. 2 Розділу XII Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року, крім статті 37, яка застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу, до яких позивач не відноситься. Статтею 90 Закону України «Про державну службу» № 889-УІІІ, який набрав чинності з 1 травня 2016 року, передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії державних службовців було врегульовано постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІУ «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» Закон України «Про державну службу» (3723-12) було доповнено статтею 37-1, яка встановлювала право на перерахунок пенсії та визначала порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців. Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, який втратив чинність згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів», яка набрала чинності з дня її опублікування (15 грудня 2015 року) та застосовується з 1 грудня 2015 року, було, зокрема, передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІУ (432-15) «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» (3723-12), визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Пунктом 5 цієї постанови було передбачено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. Згідно п.п. 3 п. 11 розділу І Закону України від 28 грудня 2014 року 76-УІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 1 січня 2015 року, статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» ( 3723-12) було викладено у наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України». Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності з дня опублікування (15 грудня 2015 року) та застосовується з 1 грудня 2015 року. Згідно п. 1 цієї постанови установлено нові посадові оклади (тарифні ставки, ставки заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та їх розміри. Водночас цією постановою було затверджено зміни, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України. Згідно п.п. 1 і п.п. 2 п. 1 цих змін виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а абзац перший пункту 5 викладено в такій редакції: «5. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики». Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб, що додається, де передбачено порядок призначення та обчислення пенсій, на які мають право відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ особи, зазначені у пунктах 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону від 10 грудня 2015 року № 889-УІІІ «Про державну службу». Водночас цією постановою визнано такими, що втратили чинність постанови Кабінету Міністрів України згідно Переліку, що додається, в т.ч. постанова КМУ від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Таким чином, з 15 грудня 2015 року, з часу виключення пункту 4 постанови КМУ від 31 травня 2000 року № 865, скасовано правовий механізм перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а з 01 травня 2016 року втратила чинність норма закону, яка передбачала право на перерахунок пенсії державного службовця у р підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. На час подання позивачкою заяви (16 листопада 2016 року) про перерахунок призначеної їй пенсії у зв'язку з підвищенням з 01.05.2016 року заробітної плати відповідно до статті 37-1 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», як субєктивне право на перерахунок пенсії, так і правовий механізм перерахунку були скасовані. На той час як пункт 4 постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 р., так і стаття 37-1 Закону № 3723-ХІІ, як і сам закон в цілому, крім статті 37, яка не застосовується до позивачки, втратили чинність. Посилання у позовній заяві на необхідність застосування норм зазначеного закону у редакції, яка діяла на час призначення пенсії, суперечить принципу дії закону в часі, закріпленого у статті 58 Конституції України, відповідно до якої закони інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи. Відмова не призвела до порушення (обмеження) права ОСОБА_1 на пенсійне забезпечення, оскільки наслідком відмови у перерахунку пенсії не було зменшення розміру отримуваної пенсії. Питання конституційності законодавчих змін, якими скасовано норми законодавства, які передбачали право на перерахунок пенсії державних службовців у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, відноситься компетенції Конституційного Суду України і виходить за межі предмету адміністративного позову, що розглядається. Таким чином, правових підстав для перерахунку пенсії позивачки у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців з 01.05.2016 р. в управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області немає. Вважають, що у довідці про заробітну плату від 14.11.2016 № 357, виданій Головним територіальним управлінням юстиції у Київській області безпідставно зазначено 6 ранг державного службовця, оскільки відповідно до запису у трудовій книжці, на момент звільнення позивача (30.09.2008 р.) було присвоєно 12 ранг державного службовця, який надалі не змінювався. Отже, вважають, що відмова УПФУ у Кагарлицькому районі Київської області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідала принципу законності і була правомірною (законною) та не суперечила принципу верховенства права. Виходячи з вище викладеного, УПФУ у Кагарлицькому районі Київської області вважає, що адміністративний позов необхідно залишити без задоволення.
Представник третьої особи в судове засідання не зявився, подавши до суду пояснення, в якому просять розгляд справи № 368/1587/16-а проводити за відсутності представника Головного територіального управління юстиції у Київській області. Позивач звернувся до Управління із заявою про надання довідки про заробітну плату начальника Відділу Кагарлицького району. За результатами розгляду зазначеної заяви, Управлінням встановлено, що ОСОБА_1 працювала у Кагарлицькому відділі державної служби Київського обласного управління юстиції на посаді начальник відділу. При цьому, позивачу, на час зайняття посади, призначено державного службовця, відповідно до Закону України «Про державу службу» від 16.12.1993 року, який втратив чинності 01.05.2016 року. Водночас, положенням статей 6, 39 Закону України «Про Державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII визначено, що посада начальника відділу відноситься до категорії «Б». Державним службовцям, які займають посади державної служби категорії «Б» - присвоюється 3, 4, 5, 6 ранг. Таким чином, з урахуванням зазначеного, Управлінням надано позивачу довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію від 14 листопада 2016 року № 357 (яка міститься в матеріалах справи), в якій зазначено, що станом на час видачі довідки, посадовий оклад начальника відділу, згідно положень постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 6 квітня 2016 року № 292, складає 3101,00 грн., надбавка за 6 ранг, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 6 квітня 2016 року № 292, становить 500,00 грн., надбавка за вислугу років, враховуючи стаж позивача та керуючись положенням частини першої статті 52 Закону України «Про державну службу», встановлено 930,30 грн.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши докази у справі, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
В судовому засіданні суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів держаної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень
Як вбачається з матеріалів справи позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області з 16 листопада 2004 року.
З 05.08.2010 р. позивач перейшли на пенсію по інвалідності III групи згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». На підставі рішень Кагарлицького районного суду за № 2-847/10 від 20.08.2010 р. та Апеляційного суду Київської області за №22а-57/11 від 22.02.2011р. позивачу було проведено перерахунок державної пенсії, починаючи з 05.08.2010 р. відповідно до ст. 54 Закону України» у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, а також згідно рішення Кагарлицького районного суду за № 2-743/10 від 08.09.2010 - додаткової;пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50 % від мінімальної пенсії за віком, встановленої в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 22.05.2008 р. з подальшою виплатою місячного розміру.
З 28.11.2011 р. позивач звернулася із заявою про перехід з виду на вид на пенсію по віку згідно Закону України «Про державну службу» та розмір пенсії з 28.11.2011 року становить 2242,99 грн.
Головним територіальним управлінням юстиції у Київській області позивачу була надана довідка, з якої вбачається, що позивач ОСОБА_1 працювала у Кагарлицькому відділі державної служби Київського обласного управління юстиції на посаді начальник відділу. При цьому, позивачу, на час зайняття посади, призначено державного службовця, відповідно до Закону України «Про державу службу» від 16.12.1993 року, який втратив чинності 01.05.2016 року. Водночас, положенням статей 6, 39 Закону України «Про Державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII визначено, що посада начальника відділу відноситься до категорії «Б». Державним службовцям, які займають посади державної служби категорії «Б» - присвоюється 3, 4, 5, 6 ранг, а тому ГТУЮ у Київській області надано позивачу довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію від 14 листопада 2016 року № 357 (яка міститься в матеріалах справи), в якій зазначено, що станом на час видачі довідки, посадовий оклад начальника відділу, згідно положень постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 6 квітня 2016 року № 292, складає 3101,00 грн., надбавка за 6 ранг, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 6 квітня 2016 року № 292, становить 500,00 грн., надбавка за вислугу років, враховуючи стаж позивача та керуючись положенням частини першої статті 52 Закону України «Про державну службу», встановлено 930,30 грн.
У зв'язку із підвищенням заробітної плати державного службовця на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» 12 січня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям. До заяви в підтвердження факту підвищення посадового окладу на посаді, з якої вона зверталася за призначенням пенсії, додала довідку Головного територіального управління юстиції у Київській області від 14 листопада 2016 року № 357.
Листом від 17.11.2016 року № 62-с-02 відповідач відмовив в задоволенні вимог позивача з тих підстав, що підстав для перерахунку пенсії з 01.05.2016 року немає.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ редакції, яка була чинною станом на час призначення пенсії позивачу, передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ передбачалось, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій.
Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (в редакції від 25.03.2014) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується управлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим і другим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.
Отже, з викладених правових норм вбачається, що законодавством, чинним станом на час призначення пенсії позивачу було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року № 1013 до постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015 року, а саме: виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується управлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
На час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (17.11.2016 р.) постановою № 865 не було визначено порядку перерахунку пенсій державним службовцям. Цей порядок не визначений і на теперішній час.
Та обставина, що Кабінет Міністрів України не визначив порядку перерахунку пенсії, звужує права позивача на перерахунок пенсії і не може бути підставою для відмови у її перерахунку.
Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною 1 ст. 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, а при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав свобод.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати на посаді за останнім місцем роботи на державній службі у розмірі 80 % заробітної плати. Вона звернулася за перерахунком пенсії до відповідача, при зверненні надала відповідачу довідку про заробітну плату від 14.11.2016 року № 357, тому рішення про відмову у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, і є протиправним.
Згідно ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною другої вказаної статті передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Крім того, суд також не може прийняти до уваги посилання відповідача на те, що з 01 грудня 2015 року постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 9 грудня 2015 року № 1013 вилучений пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким був передбачений порядок перерахунку пенсій державних службовців, оскільки питання щодо перерахунку пенсії державного службовця врегульовано іншою Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 року № 426, якою затверджено Порядок та умови визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця.
Посилання у запереченнях на ті обставини, що на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії внесено зміни, які набрали чинності 01 січня 2015 року, в статтю 37-1 Закону України «Про державну службу», що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців та фактично скасовано норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку, суд вважає безпідставними з огляду на ті обставини, що не визначення порядку перерахунку пенсії не може бути підставою для відмови у її перерахунку.
Відповідачем правомірність своєї позиції не доведено.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Згідно вказаних положень та враховуючи ту обставину, що позивач звернувся до суду 02.12.2016 року, та відсутні підстави для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, позовні вимоги підлягають задоволенню в межах строку звернення до адміністративного суду, тобто за період з 02 червня 2016 року. Решта вимог не підлягає розгляду.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 11, 17, 86, 159, 160, 163 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі, третя особа без самостійних вимог: Головне територіальне управління юстиції у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії, починаючи з 02 червня 2016 року, виходячи із 80 % розміру її заробітної плати з урахуванням довідки про розмір заробітної плати № 357 від 14 листопада 2016 року, виданої головним територіальним управлінням юстиції у Київській області.
Вимоги про зобов'язання управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області здійснити перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за період з 01 травня 2016 року по 01 червня 2016 року залишити без розгляду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя І.І. Шевченко