Справа № 344/14196/16-а
Провадження № 2-а/344/191/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 лютого 2017 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Пастернак І.А.
секретаря Кріцак Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугу років у зв"язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури протиправними, зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугою років в розмірі 70 відсотків від суми місячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Івано-Франківської області №18-398 вих-16 від 28.07.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії, без обмеження будь-яким терміном чи періодом, стягнення витрат по оплаті судового збору, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у зв"язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури протиправними, зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугою років в розмірі 70 відсотків від суми місячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Івано-Франківської області №18-398 вих-16 від 28.07.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії, без обмеження будь-яким терміном чи періодом, стягнення витрат по оплаті судового збору.
Позовні вимоги мотивував тим, що з 30.09.2014 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог ст. 50-1 ЗУ "Про прокуратуру" від 05.11.1991 р. №1789-ХІІ в розмірі 70 % від суми місячного заробітку. Після призначення пенсії позивач продовжував працювати на прокурорсько-слідчих посадах органів прокуратури. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 пройшло збільшення посадових окладів працівників прокуратури. Прокуратурою Івано-Франківської області 28.07.2016 року позивачу видано довідку про заробітну плату №18-398 вих-16 для пред"явлення в управління Пенійного фонду. Листом від 12.09.2016 року №2872/03 УПФ у місті Івано-Франківську позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що згідно ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів" та ін. Позивач вважає відмову УПФ України в м. Івано-Франківську в перерахунку пенсії протиправною, оскільки, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній на час призначення пенсії за вислугу років працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Пенсія призначається в розмірі 70% від суми їхньої місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожнний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2%, але не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку.
Представник позивача в судовому засіданні 06.02.2017 року позовні вимоги підтримав з мотивів наведених в позовній заяві, просив їх задоволити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення зазначеного адміністративного позову заперечив з підстав, викладених в поданому 17.11.2016 року письмовому запереченні (а.с.23-25).
Дослідивши письмові матеріали справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 з 30.09.2014 року отримує пенсію в управлінні Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську за вислугу років відповідно до вимог ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в розмірі 70 % від суми місячного(чинного заробітку), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, при стажі роботи понад 17 років на посадах прокурорів та слідчих прокуратури.
05.09.2016 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до відповідача про перерахунок вже призначеної пенсії у зв"язку із збільшенням посадових окладів, а відповідно збільшення заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України України від 09.12.2016 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та 12.09.2016 отримав відмову в такому перерахунку (а.с.8,9).
У відповідності до ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», яка була чинна на час отримання позивачем пенсії у розмірі 70 відсотків чинної заробітної плати, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 21 року, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років 6 місяців, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно ст. 50-1 ЗУ "Про прокуратуру" (в редакції, яка діяла станом на вересень 2010 року) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв"язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існувала на день його звільнення з роботи.
Таким чином необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії. При цьому, такий перерахунок має здійснюватися виходячи із норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії, тобто в розмірі 70 % від заробітної плати.
01.10.2011 року ч.1 ст. 50-1 ЗУ "Про прокуратуру" було замінено двома частинами та встановлено новий порядок призначення та визначення розміру пенсії за вислугу років прокурорам та слідчим, яка призначається після 08.07.2011 року.
Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (розділ ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 08.07.2011 року №3668-VI).
Таким чином, з 01.10.2011 року положення частини 1 ст. 50-1 ЗУ "Про прокуратуру" щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність, однак, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам, які передбачені ч.ч.13, 18 ст. 50-1 ЗУ "Про прокуратуру" не зазнали змін, тільки змінилась нумерація цих частин.
Не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії те, що КМ України не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено ч.18 ст. 50-1 ЗУ "Про прокуратуру".
15.07.2015 року набрав чинності ЗУ "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VІІ, згідно п.3 Прикінцевих положень якого, попередній ЗУ "Про прокуратуру" зі змінами частково втратив чинність, крім, зокрема і ч.ч.3, 4, 6, 11 ст. 50-1.
Статтею 86 ЗУ "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VІІ передбачено пенсійне забезпечення працівників прокуратури. Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
У п.5 Прикінцевих положень ЗУ "Про внесення змін додеяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" вказано, що скасування норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України, зокрема ЗУ "Про прокуратуру", у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.
Враховуючи наведене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Внесені Законами зміни до статті, що регулює пенсійне забезпечення працівників прокуратури щодо розміру пенсії у відсотках стосується порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення.
Така позиція суду узгоджується з правовим висновком колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, який міститься в постанові від 10.12.2013р. по справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Феодосії Автономної Республіки Крим про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, а саме: внесені Законом № 3668-VІ зміни до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.
За таких обставин суд вважає, що відповідач при вирішенні спірного питання не врахував ряд обставин, які в сукупності підтверджують право позивача на отримання пенсії у розмірі 70 відсотків чинної заробітної плати працівників прокуратури з 01.12.2015 року, а тому позов підлягає до задоволення з визнанням дій відповідача протиправними.
З самого визначення поняття пенсії випливає, що щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу. Цей вид виплат не є строковим, а тому не може бути призначений на певний строк. У цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії. Тому виплату пенсії не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це б обмежувало право особи на отримання пенсії, яка повинна виплачуватись постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або строку виплати пенсії.
З врахуванням позиції ВСУ, викладеної у постанові від 11.12.2012р. (справа №21- 393а 12), виплати перерахованої позивачу пенсії слід здійснювати і надалі.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі наведеного, ст.ст. 8, 22, 24, 55, 124 Конституції України, Закону України «Про прокуратуру», керуючись ст.ст. 6-12, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугу років у зв"язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури протиправними, зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугою років в розмірі 70 відсотків від суми місячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Івано-Франківської області №18-398 вих-16 від 28.07.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії, без обмеження будь-яким терміном чи періодом, стягнення витрат по оплаті судового збору - задоволити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у зв"язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську (м.Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 44, ідентифікаційний код 20550895) провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованому в АДРЕСА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугою років у зв»язку з підвищенням заробітної плати відповідно до Постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 року та ст.50-1 ЗУ "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-ХІІ, виходячи із розміру 70 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Івано-Франківської області від 28.07.2016 року №18-398 вих-16 з врахуванням виплачених сум починаючи з 05.09.2016 року(не зазначаючи кінцевого терміну), без обмеження будь-яким терміном, періодом.
Допустити до негайного виконання постанову в межах суми стягнення за один місяць відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованого в АДРЕСА_1 - 551,20 грн. витрат по оплаті судового збору.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, але якщо апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя Пастернак І.А.