Справа № 144/1702/16-а
провадження № 2-а/144/7/17
Категорія 81
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.02.2017 смт. Теплик
Теплицький районний суд Вінницької області
в складі : головуючої - судді Задорожної Л.І.,
за участю секретаря судового засідання - Бербець І.І.,
за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача Скалецької В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Теплицькому районі про порушення при проведенні перерахунку розміру пенсії в порядку адміністративного судочинства,
установив :
21 грудня 2016 року до суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1, який вказав, що він отримує пенсію як державний службовець. 15 вересня 2016 року він звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням заробітної плати, про що подав довідку №41/556 від 16 вересня 2016 року, яку видано Головним територіальним управлінням юстиції у Вінницькій області. Однак, Управління Пенсійного фонду України у Теплицькому районі своїм листом №06-45/02 від 26 вересня 2016 року відмовило йому у проведенні перерахунку. Просить визнати дії відповідача незаконними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, починаючи з 01 травня 2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям із застосуванням первинної ставки нарахування в розмірі 85%.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі, посилаючись на обставини, що викладені в позовній заяві. Пояснив, що має 78 років віку, 44 роки загального трудового стажу, з яких 15 років державної служби. У зв'язку з хворобами та різким підвищенням вартості життя пенсії, яку він отримує, катастрофічно не вистачає. Просить зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії.
Представник відповідача Скалецька В.С., яка діє на підставі доручення від 03 січня 2017 року, в судовому засіданні проти позову заперечила з підстав, що вказані в письмових запереченнях, які долучено до матеріалів адміністративної справи.
Суд, заслухавши осіб, які беруть участь у справі, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши письмові докази у справі, прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Теплицькому районі та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». На його письмове звернення із заявою від 20 вересня 2016 року про проведення перерахунку пенсії згідно наданої ним довідки №41/556 від 16 вересня 2016 року про заробітну плату відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», відповідач своїм листом № 06-45/02 від 26 вересня 2016 року відмовив у проведенні перерахунку пенсії з посиланням на те, що постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року затверджено зміни, що були внесені, зокрема до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", а саме пункт 4 (щодо проведення перерахунків пенсій непрацюючим державним службовцям) виключено. Згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 № 213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались відповідно до законів України "Про державну службу". У зв'язку з чим, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про державну службу" не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час призначення позивачеві пенсії) пенсія державним службовцям призначалась в розмірі 80 % від суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії, а за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшувалась на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків від посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України "Про державну службу", якою було доповнено цей Закон згідно із Законом N 432-IV від 16 січня 2003 року, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії
- 2 -
здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
З матеріалів справи вбачається, що пенсія позивачу призначена в 1999 році у розмірі 85 % від заробітної плати.
Отже, оскільки на час набуття позивачем права на пенсійне забезпечення за ст. 37 Закону України "Про державну службу" було встановлено його право на отримання пенсії у розмірі 85 % від заробітку та на перерахунок пенсії у разі підвищення заробітної плати державним службовцям, суд приходить до висновку, що зазначена норма зберігає юридичну силу, як для позивача так і для відповідача на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії від 20 вересня 2016 року, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові від 01 липня 2014 року по справі № 21-244а14, яка в силу положень ч. 1 ст. 244-2 КАС України має враховуватись судами загальної юрисдикції.
Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" N 76-VIII від 28 грудня 2014 року, що набув чинності 01 січня 2015 року, статтю 37-1 Закону України "Про державну службу" викладено в новій редакції та визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався постановою Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" № 865 від 31 травня 2000 року.
Пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (у редакції, яка була чинна до 15 грудня 2015 року), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась, виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка набула чинності 15 грудня 2015 року до Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" внесено зміни, а саме виключено пункт 4.
При цьому, Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до нормативно-правових актів" з 01 грудня 2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
На час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Європейський Суд з прав людини у рішенні в справі "Суханов та Ільченко проти України" від 26 вересня 2014 року зазначив, що за певних обставин "законне сподівання" на отримання "активу" також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має "законне сподівання", якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Станом на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії законодавцем не визначено іншого, ніж існувало на час призначення позивачу пенсії, порядку та підстав для її перерахунку, але скасовано механізм його реалізації.
Між тим, враховуючи практику Європейського Суду з прав людини у рішенні у справі "Суханов та Ільченко проти України", бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Таким чином, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії на час звернення з заявою передбачене ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань, а тому неприйняття Кабінетом Міністрів України постанови щодо умов перерахунку пенсії не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії та позбавлення позивача наданих йому соціальних гарантій.
Суд вважає безпідставними доводи відмови відповідача у перерахунку пенсії позивачу у листі від 26 вересня 2016 року та доводи відповідача в своєму письмовому запереченні проти позову про те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213 у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону
- 3 -
щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема відповідно до Закону України "Про державну службу", у зв`язку з чим з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вище зазначеними законами не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються, з огляду на таке.
Аналізуючи вказане положення закону, суд приходить до висновку, що воно поширюється на тих осіб, яким пенсії призначаються (в теперішньому часі) спеціальними законами, а не на тих, яким вони вже призначені (в минулому часі).
Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213 не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ним чинності.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що в 2006, 2007 та 2008 році позивачеві ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців, що відповідачем не заперечується, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак, суд вважає за необхідне дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу визнати протиправними.
Разом із тим, відповідно до частини четвертої статті 45 Закону України ''Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України у Теплицькому районі із заявою про перерахунок пенсії 20 вересня 2016 року, тому перерахунок пенсії слід проводити з 01 жовтня 2016 року.
У зв'язку з викладеним суд не може погодитись із позовною вимогою щодо наявності у позивача права на захист порушених прав, починаючи з 01 травня 2016 року, тобто з моменту збільшення заробітної плати державних службовців. Такий висновок узгоджується з правовою позицією Вищого адміністративного суду України в постанові від 21 січня 2015 року у справі №К/800/53362/14.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною в справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, тому позивачеві необхідно присудити судові витрати в розмірі 551 грн. 20 коп., які документально підтверджені(а.с.1).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3,7,8,9,12,71,136,160, 162,163 КАС України, суд -
постановив :
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Теплицькому районі щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії позивачеві ОСОБА_1.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Теплицькому районі здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу"( в редакції, чинній на час призначення пенсії) в розмірі 85 відсотків заробітної плати у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям з урахуванням виплат, зазначених у довідці про складові заробітної плати від 16 вересня 2016 року за №41/556, починаючи з 01 жовтня 2016 року.
Присудити позивачеві ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 551 грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною в справі - управління Пенсійного фонду України у Теплицькому районі.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Теплицький районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
В повному обсязі постанову суду виготовлено 06 лютого 2017 року.
СУДДЯ