УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.01.2017 р.Справа № 646/10933/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Мельнікової Л.В.
суддів - Бенедик А.П. , Донець Л.О.
за участю секретаря судового засідання - Струкової Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харкові справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Червонозаводського районного суду м. Харкова від 20 жовтня 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у м.Харкові про скасування постанови про адміністративне стягнення, -
В с т а н о в и л а:
17.10.2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, яким просить скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії АР № 105557 від 08.10.2016 року та закрити порушену відносно нього справу про адміністративне правопорушення.
Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 20.10.2016 року позовна заява залишена без руху, позивачу наданий термін для усунення її недоліків, - сплати судового збору.
Судове рішення вмотивовано тим, що позовна заява ОСОБА_1 не відповідає вимогам ст. 106 КАС України, а саме: не сплачено судовий збір за позов немайнового характеру, а отже відповідно до положень ст. 108 КАС України підлягає залишенню без руху.
Не погоджуючи з судовим рішенням, в апеляційній скарзі позивач ОСОБА_1, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання, просить скасувати ухвалу Червонозаводського районного суду м. Харкова від 20.10.2016 року та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Обґрунтовуючи свою незгоду з прийнятим судовим рішенням скаржник посилається по положення постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23.01.2015 року № 2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 року № 3674-1У «Про судовий збір».
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом норм процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга відповідно до положень п. 4 ч. 1 ст. 204 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) підлягає задоволенню.
За приписами ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем оскаржується постанова інспектора Управління патрульної поліції у м. Харкові про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії АР № 105557 від 08.10.2016 року.
Статтею 87 КАС України визначено, що до судових витрат належать судовий збір та витрати, пов'язані з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 288 КУпАП особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита.
Законом України від 08.07.2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674-VI в редакції Закону, яка набрала чинності 01.09.2015 року), такі особи не віднесені до кола суб'єктів, які звільняються від сплати судового збору за подання адміністративного позову, а позови з таким предметом не належать до об'єктів, за подання яких судовий збір не справляється.
Разом із цим припис ч. 4 ст. 288 КУпАП не вступає в колізію з положеннями ст. 5 Закону № 3674-VI, якою визначено пільги щодо сплати судового збору, оскільки коло вимог і осіб, які мають такі пільги за цим Законом, не є вичерпним. Цей Закон не містить застережень про те, що закони України та інші нормативно-правові акти до приведення їх у відповідність із цим Законом діють у частині, що не суперечать йому, а лише доручає Кабінету Міністрів України протягом місяця з дня набрання чинності цим Законом підготувати та подати на розгляд Верховної Ради України законопроект щодо внесення змін до деяких законодавчих актів України з прийняттям цього Закону (п. 1 ч. 3 ст. 10 Закону № 3674-VI).
Крім того, у цьому випадку необхідно виходити з того, що норми частини четвертої ст. 288 КУпАП є спеціальними нормами порівняно з нормами Закону № 3674-VI.
Отже, за подання до суду адміністративного позову про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, якою особу притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу, судовий збір не сплачується у порядку та розмірах, установлених Законом № 3674-VI.
Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховний Суд України від 13.12.2016 року по справі № 21-1410а16.
Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
За наведених обставин, колегія суддів дійшла висновку про обґрунтованість апеляційної скарги, та враховуючи допущене судом першої інстанції порушення норм процесуального права, керуючись положеннями п. 4 ч. 1 ст. 204 КАС України, приходить до висновку про необхідність скасування судового рішення та направлення справи до суду першої інстанції для продовження її розгляду.
Інші доводи апеляційної скарги на висновки колегії суддів не впливають
Підстав, передбачених ст. 94 КАС України для розподілу судових витрат, колегія суддів не вбачає.
Належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду сторони, які беруть участь у справі, до засідання суду апеляційної інстанції не прибули, у зв'язку з чим, в порядку, передбаченому ст. 41, ч. 4 ст. 196 КАС України, розгляд справи відбувся за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Керуючись ст.ст. 7, 11, 94, 41 ч. 1, 184, 185, 195, 196, 199 ч. 1 п. 3, 204 ч. 1 п. 4, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Ухвалу Червонозаводського районного суду м. Харкова від 20 жовтня 2016 року - скасувати.
Справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у м.Харкові про скасування постанови про адміністративне стягнення - направити до Червонозаводського районного суду м. Харкова для продовження розгляду.
Ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та відповідно до ч. 2 ст. 211 Кодексу адміністративного судочинства України оскарженню не підлягає
Головуючий суддя (підпис)Мельнікова Л.В.Судді(підпис) (підпис) Бенедик А.П. Донець Л.О.
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 06 лютого 2017 року.