ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
У Х В А Л А
про відмову щодо вжиття заходів забезпечення позову
02 лютого 2017 року м. Київ № 826/19299/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Добрянської Я.І., розглянувши в порядку письмового провадження позовну заяву
за позовом
Державної архівної служби України
до
Міністерства юстиції України
про
визнання протиправним та скасування рішення
ВСТАНОВИВ:
Державна архівна служба України звернулася з позовом до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування рішення.
Разом з позовною заявою позивачем було подано клопотання про забезпечення адміністративного позову, в якій викладено прохання вжиття заходів забезпечення позову шляхом зупинення дії наказу Міністерства юстиції України від 25.11.2016 № 1607/7 про проведення перевірки діяльності Державної архівної служби України до набрання постановою суду, винесеної за результатами розгляду позовної заяви Державної архівної служби України, законної сили та шляхом заборони Комісії з перевірки діяльності Державної архівної служби України, утвореної на підставі наказу Міністерства юстиції України від 25.11.2016 № 1607/7 про проведення перевірки діяльності Державної архівної служби України, вчиняти дії, пов'язані із проведенням перевірки у Державній архівній службі України до набрання постановою суду, винесеної за результатами розгляду позовної заяви Державної архівної служби України, законної сили.
Відповідно до ч. 1 ст. 118 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Ознайомившись з клопотанням про забезпечення позову та поданими матеріалами, суд вважає, що заявлене клопотання не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому постанови суду, якщо її буде прийнято на користь позивача.
Інститут забезпечення адміністративного позову регламентовано статтями 117, 118 Кодексу адміністративного судочинства України, які закріплюють підстави для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а також способи забезпечення позову в адміністративному процесі. Наявність такого інституту є однією з гарантій виконання постанови адміністративного суду і спрямовані на забезпечення принципу обов'язковості судових рішень.
Відповідно до ч. 1 ст. 117 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
В контексті наведених правових норм вбачається, що підставою для вжиття заходів забезпечення позову можуть стати такі обставини: існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі; неможливість захисту прав, свобод та інтересів позивача після набрання законної сили рішенням в адміністративній справі без вжиття таких заходів; необхідність докладання значних зусиль та витрат для відновлення прав позивача у майбутньому; очевидність ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Ці підстави є оціночними, тому необґрунтоване вжиття таких заходів може привести до правових ускладнень, значно більших, ніж ті, яким вдалося б запобігти, тому суд повинен у кожному випадку, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи є хоча б одна з названих обставин.
При розгляді та вирішенні даного клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову суд надає оцінку обґрунтованості доказів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників процесу; наявності зв'язку між конкретним видом, що застосовується для забезпечення позову, і предметом позовних вимог, зокрема, чи спроможний такий вид забезпечення позову забезпечити фактичне виконання рішення суду у разі його задоволення; імовірності виникнення утруднень для виконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; наявності зв'язку із вжиттям заходів запобігти порушенню прав та інтересів інших осіб, в тому числі, й осіб, які не приймають участь у розгляді справи.
Виходячи із наведеного, у випадку звернення сторони із вимогою про забезпечення позову, заявник повинен обґрунтувати причини звернення із такою вимогою та надати докази в підтвердження зазначеного. З цією метою обов’язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов’язується застосування певного заходу до забезпечення позову.
В обгрунтування заявлено клопотання позивачем зазначено, що рішення Міністерства юстиції України № 1607/7 від 25.11.2016 за своїм змістом є перевищенням компетенції Міністерства юстиції України щодо здійснення контролю за реалізацією Укрдержархівом державної політики у сфері державної справи, діловодства.
Разом з тим, позивачем не доведені та документально не підтверджені обставини, які б вказували на очевидну небезпеку заподіянню шкоди правам, свободам та інтересам позивача, які б унеможливили захист його прав, свобод та інтересів без вжиття відповідних заходів.
Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що в обґрунтування клопотання про забезпечення адміністративного позову не надано достатніх доказів на підтвердження існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, що захист цих прав та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
Слід зазначити, що саме лише посилання в заяві на потенційну загрозу порушення прав позивача, без наведення відповідного обґрунтування, не є достатньою підставою для задоволення відповідного клопотання.
Окрім того, в матеріалах справи відсутні докази та підтвердження того, що невжиття заходів до забезпечення позову якимось чином може ускладнити чи зробити неможливим виконання рішення суду.
Позивачем не доведено існування обставин, вказаних у частині 1 статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд зазначає, що факт протиправності оскаржуваних рішень підлягає встановленню при вирішенні справи по суті.
Наразі, суд вбачає, що забезпечення позову шляхом зупинення дії наказу Міністерства юстиції України від 25.11.2016 № 1607/7 про проведення перевірки діяльності Державної архівної служби України до набрання постановою суду, винесеної за результатами розгляду позовної заяви Державної архівної служби України, законної сили та шляхом заборони Комісії з перевірки діяльності Державної архівної служби України, утвореної на підставі наказу Міністерства юстиції України від 25.11.2016 № 1607/7 про проведення перевірки діяльності Державної архівної служби України, вчиняти дії, пов'язані із проведенням перевірки у Державній архівній службі України до набрання постановою суду, винесеної за результатами розгляду позовної заяви Державної архівної служби України, законної сили, буде фактично вирішенням справи по суті до постановлення рішення в даній справі.
За таких обставин, керуючись статтями 117, 118, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання Державної архівної служби України про забезпечення адміністративного позову відмовити.
Ухвала набирає законної сили, відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п’яти днів з дня її проголошення особою, яка оскаржує ухвалу, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Я.І. Добрянська