СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 січня 2017 р. Справа №818/1198/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп'яненка О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Ніколаєнко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Державної служби України з безпеки на транспорті до ОСОБА_1 про стягнення коштів,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що 07.04.2016 його посадовими особами було виявлено факт перевезення вантажу автомобільним транспортом, що належить відповідачу, із перевищенням вагових обмежень. Складено акт та проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними загального користування. Нараховано плату за проїзд - 48,00 євро, що станом на 07.04.2016 еквівалентно 1412,44 грн. відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунків.
Сторони в судове засідання не з'явились. Були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи. Представник позивача подав заяву про розгляд справи без його участі. Відповідач повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи за адресою реєстрації, однак до суду повернувся конверт у зв'язку з закінченням терміну зберігання поштового відправлення.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що 07.04.2016 посадовими особами управління Укртрансінспекції у Полтавській області було на а/д Київ-Харків-Довжанський проведено габаритно-ваговий контроль автомобіля (тягача) Renault Magnum 480 , д.н. ВМ 1795ВЕ та причепа OVIBOS, д.н. НОМЕР_1, власником якого зареєстровано ОСОБА_1
За результатами проведеного зважування складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 07.04.2016 року та акт №03/Л про перевищення транспортним засобом встановлених обмежень загальної маси (а.с. 61).
На підставі зазначених документів, управлінням Укртрансбезпеки в Полтавській області проведено розрахунок №03Л плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, яким нараховано плату за проїзд у розмірі 48,00 євро.
У зв'язку з несплатою відповідачем в добровільному порядку зазначеної плати за проїзд09.08.2016 відповідачу було направлено повідомлення про заборгованість (а.с. 62). Однак кошти не були сплачені.
Відповідно до підпунктів 15, 27 пункту 5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №10 Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Пунктом 8 Положення передбачено, що Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
Відповідно до пункту 2 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті №1567, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами №30, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил Дорожнього руху (далі - Правила №30).
Згідно пункту 18 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року №879 за результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.
Відповідно до пункту 21 Порядку № 879 у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
Пунктом 26 Порядку № 879 передбачено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.
Згідно пункту 27 Порядку № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у статті 5 Закону України "Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України", справляється у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які в установленому порядку не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд.
Згідно пункту 31-1 Порядку №879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру - до 10 відсотків - у подвійному розмірі
Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
З аналізу вказаних норм вбачається, що законодавством встановлені вимоги щодо здійснення перевезень вантажу великоваговими та великогабаритними транспортними засобами на автомобільних дорогах загального користування, а плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу є обов'язковим платежем, який дає право на рух великовагового транспортного засобу.
Як вбачається із матеріалів справи, управлінням Укртрансбезпеки в Полтавській області при проведенні габаритно-вагового контролю автомобіля, власником якого є відповідач, встановлено перевезення вантажу з перевищенням нормативних вагових параметрів. За таких обставин управлінням нараховано ОСОБА_1 плату за проїзд в сумі 48,00 євро, що в гривневому еквіваленті відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку, складає 1412,44 грн. Визначена плата за проїзд відповідачем не оскаржена та станом на день розгляду даної справи в суді не сплачена.
Доказів, які б свідчили про сплату вказаної плати за проїзд на день розгляду справи або ж спростовували доводи позивача відповідачем суду не подано.
Враховуючи викладене, суд вважає необхідним стягнути з ОСОБА_1 на користь держави плату за проїзд в розмірі 1412,44 грн., що еквівалентно 48,00 євро відповідно до офіційного курсу, встановленого НБУ на день проведення розрахунку.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної служби України з безпеки на транспорті до ОСОБА_1 про стягнення коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 плату за проїзд в розмірі 1412,44 грн. (одна тисяча чотириста дванадцять грн. 44 коп.), що еквівалентно 48 євро відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунків в дохід Державного бюджету України (р/р 31117193700002 у ГУДКСУ у Полтавській області/м. Полтава/22160100, код ЄДРПОУ 38019510, МФО 831019).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.В. Соп'яненко