КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у поверненні судового збору
03 лютого 2017 року 810/4379/16
Суддя Київського окружного адміністративного суду Дудін С.О., розглянувши заяву Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про повернення судового збору в адміністративній справі за позовом Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області до Приватного малого підприємства «Моноліт» про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Києво-Святошинська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Київській області звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Приватного малого підприємства «Моноліт» про стягнення податкового боргу у сумі 14684,92 грн.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.01.2017 позовну заяву Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області до Приватного малого підприємства «Моноліт» про стягнення податкового боргу, – повернуто позивачу разом із усіма доданими до неї матеріалами.
02.02.2017 на адресу суду від представника Києво-Святошинської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області надійшла заява б/н від 01.02.2017 (вх.№1532/17 від 02.02.2017) про повернення судового збору.
В результаті автоматизованого розподілу заяву передано на розгляд судді Дудіну С.О.
Розглянувши вищевказану заяву про повернення судового збору, суд зазначає наступне.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем на підставі платіжного доручення №566 від 29.11.2016 було сплачено судовий у збір у сумі 1378,00 грн. за наступними реквізитами: отримувач коштів: УДКСУ у Печерському районі м.Києва; код отримувача: 38004897; банк отримувача: ГУ ДКСУ у м. Києві; код банку отримувача: 820019; рахунок отримувача: 31218206784007; призначення платежу: 101;394471029;судовий збір за позов Києво-Святошинської ОДПІ до ПМП “Моноліт”, Київський окружний адміністративний суд; 3507010;2800.
Отже, вказана сума судового збору була перерахована позивачем на рахунок, відкритий в органах Державної казначейської служби України для зарахування судового збору при зверненні до Окружного адміністративного суду м.Києва.
При цьому, суд звертає увагу на те, що позивачем не було надано доказів сплати судового збору на рахунок, відкритий в органах Державної казначейської служби України для зарахування судового збору при зверненні до Київського окружного адміністративного суду.
Отже, з огляду на зазначене, суд дійшов висновку про те, що у вказаній заяві позивач фактично просить суд винести ухвалу про повернення помилкового сплаченого судового збору, з приводу чого суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 87 Кодексу адміністративного судочинства України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Частиною 1 ст.7 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI встановлено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі:
1) зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом;
2) повернення заяви або скарги;
3) відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі;
4) залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв’язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням);
5) закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв’язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Отже, наведеною статтею визначений вичерпний перелік підстав для повернення судового збору.
При цьому, Законом не врегульований механізм повернення судового збору за обставин, які виникли у даній ситуації - у разі його сплати без подальшого звернення до суду. Наведений приклад вказує на те, що процесуальний порядок вирішення питання про повернення судового збору ще не настав, оскільки такий порядок починається з моменту подання до суду документа, який є об'єктом справляння судового збору.
Таке повернення судового збору врегульовано Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 3 вересня 2013 року №787 (надалі – Порядок).
Згідно з пунктом 3 Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень, відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Відповідно до пункту 5 Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Згідно з Наказом Міністерства Фінансів України від 14.01.2011 №11 «Про бюджетну класифікацію» доход бюджету «Судовий збір та надходження від звернення застави у дохід держави» мають код класифікації « 22030000».
Справляння надходжень бюджету за цим кодом бюджетної класифікації, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2011 №106 «Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету» контролюють суди загальної юрисдикції та Державна судова адміністрація.
Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи (у разі наявності), з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Подання в довільній формі подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа, який підтверджує перерахування коштів до бюджету.
У разі повернення судового збору (крім помилково зарахованого) до органу Казначейства подається оригінал або належним чином засвідчена копія ухвали суду.
Заява про повернення коштів з бюджету, яка подається до відповідного органу Казначейства, складається платником у довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації: причини повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи готівкою.
Таким чином, повернення судового збору ухвалою суду можливе тільки з підстав, які визначені у статті 7 Закону України «Про судовий збір» для його повернення.
У разі наявності підстав для повернення судового збору, відмінних від тих, які передбачені статтею 7 цього Закону, наприклад, у разі помилкової сплати судового збору, як у розглядуваній ситуації, це питання вирішується у позасудовому порядку, визначеному наказом Міністерства фінансів України від 3 вересня 2013 року №787 "Про затвердження Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів".
Тобто суди загальною юрисдикції можуть лише підготовити відповідне подання платнику судового збору для звернення до органу Казначейства про повернення судового збору, із зазначенням в цьому поданні інформації, передбаченої пунктом 5 Порядку, у тому числі, про те, що документ, за який сплачено судовий збір, до суду не надходив.
Саме така правова позиція висловлена, зокрема, в Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23 січня 2015 року №2 “Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року N3674-VI “Про судовий збір”.
Отже, помилкова сплата (помилкове зарахування) платником податків судового збору не є підставою для його повернення та постановлення відповідної ухвали, у зв’язку з чим в задоволенні клопотання позивача має бути відмовлено.
При цьому, суд роз’яснює, що позивач не позбавлений можливості звернутися до суду із заявою про видачу йому відповідного подання для звернення до органу Казначейства про повернення судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.87, 160, 165 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
1.Відмовити у задоволенні клопотання Києво-Святошинської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про повернення судового збору.
2. Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Дудін С.О.