печерський районний суд міста києва
Справа № 757/6065/17-к
У Х В А Л А
Іменем України
02 лютого 2017 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Шапутько С. В.,
за участю секретаря Березовської К. А.
прокурора Бедрековського М. М.
захисників ОСОБА_1, ОСОБА_2
підозрюваного ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах другого слідчого відділу управління з розслідування кримінальних проваджень у сфері економіки Департаменту з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки Генеральної прокуратури України Алфімова О. В., погоджене прокурором відділу процесуального керівництва та підтримання державного обвинувачення управління процесуального керівництва, підтримання державного обвинувачення та представництва в суді Департаменту з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки Генеральної прокуратури України Бедрековським М. М., про відсторонення ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, підозрюваного у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, від посади виконуючого обов'язки директора ДП «Миколаївський морський торговельний порт», -
В С Т А Н О В И В :
02.02.2017 до слідчого судді надійшло вказане клопотання.
Клопотання обґрунтовано тим, що Управлінням з розслідування кримінальних проваджень у сфері економіки Департаменту з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки Генеральної прокуратури України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42014000000000904 від 05.09.2014 за підозрою ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
В ході розслідування вказаного кримінального провадження встановлено, що Закон України «Про оренду державного та комунального майна» (далі - Закон про оренду) регулює організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду, зокрема, майна державних підприємств, установ та організацій, їх структурних підрозділів, іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності.
Статтею 2 Закону про оренду визначено, що орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ст. 19 Закону про оренду орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності, орендна плата встановлюється, як правило, у грошовій формі.
Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначається для об'єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України. Орендна плата, встановлена за методикою, застосовується як стартова під час визначення орендаря на конкурсних засадах.
Крім того, відповідно до ч. 8 ст. 1 Закону про оренду відносини оренди об'єктів портової інфраструктури, що перебувають у державній власності, регулюються цим Законом з урахуванням особливостей, передбачених Законом України «Про морські порти України».
Закон України «Про морські порти України» регулює відносини у сфері портової діяльності, зокрема, встановлює основи державного регулювання діяльності в морських портах, порядок будівництва, відкриття, розширення та закриття морських портів в Україні, порядок провадження на їх території господарської діяльності, у тому числі надання послуг, визначає правовий режим об'єктів портової інфраструктури.
Статтею 13 Закону України «Про морські порти України» передбачено, що основними повноваженнями центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах морського і річкового транспорту, щодо портової діяльності є, зокрема, формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері портової діяльності та управління об'єктами портової інфраструктури державної власності.
Згідно ч. 2 ст. 23 Закону України «Про морські порти України», яка вступила в дію з 14.06.2013, існуючі на день набрання чинності цим Законом стратегічні об'єкти портової інфраструктури не підлягають передачі в оренду чи концесію (крім причалів, залізничних та автомобільних під'їзних шляхів (до першого розгалуження за межами території порту), ліній зв'язку, засобів тепло-, газо-, водо- та електропостачання, інженерних комунікацій), приватизації та/або відчуженню у будь-який інший спосіб.
Відповідно до п. 17 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи національної безпеки України.
Згідно зі ст. 4 Закону України «Про основи національної безпеки України» суб'єктами забезпечення національної безпеки є міністерства та інші центральні органи виконавчої влади.
У відповідності до п.п. 4.3.3 розділу 4 Стратегії національної безпеки України, затвердженої Указом Президента України від 12.02.2007 № 105 (в редакції Указу Президента України від 08.06.2012 № 389/2012) ключовим завданням політики національної безпеки у внутрішній сфері є забезпечення економічної безпеки України шляхом підвищення ефективності державного контролю за діяльністю підприємств, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави.
Згідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 № 999 "Про визначення критеріїв віднесення об'єктів державної власності до таких, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави" до об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави відносяться підприємства морського та річкового транспорту, якщо зазначені умови є основним видом діяльності і частка його продукції на ринку відповідних товарів в Україні становить не менше як 20 відсотків.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2004 № 1734 "Про затвердження переліку підприємств, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави" до переліку підприємств, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави віднесено ДП «Миколаївський морський торговельний порт» (код за ЄДРПОУ 01125608).
ДП «Миколаївський морський торговельний порт» згідно з додатком № 1 до розпорядження Кабінету міністрів України від 21.03.2011 № 265-р "Питання управління Міністерством інфраструктури об'єктами державної власності" входить до переліку підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства інфраструктури України.
Статут ДП «Миколаївський морський торговельний порт» затверджено наказом Міністерства інфраструктури України 07.06.2013 за № 365 в новій редакції (далі Статут). Згідно Статуту ДП «Миколаївський морський торговельний порт» є державним унітарним підприємством, яке утворено Міністерством транспорту України (на сьогодні Міністерство інфраструктури України).
Відповідно до п. 2.1 Статуту ДП «Миколаївський морський торговельний порт» створено з метою організації і здійснення перевалки вантажів з одного виду транспорту на інший, обслуговування суден, пасажирів і вантажів, перевезення вантажів і пасажирів на суднах, що належать Підприємству, а також для отримання прибутку.
Згідно з п. 2.2.1 Статуту (Напрямки діяльності Підприємства) ДП «Миколаївський морський торговельний порт» надає послуги з перевезення вантажів залізничним транспортом, а також здає в установленому порядку в оренду закріплене за Підприємством майно та здійснює контроль за його збереженням, безпечною експлуатацією, цільовим і ефективним використанням. Крім того, згідно п.2.2.2 Статуту - надає в оренду й експлуатацію власне чи орендоване нерухоме майно.
При цьому пунктом 4.4 Статуту визначено, що Підприємство має право відчужувати, надавати в заставу, здавати в оренду майно Підприємства лише за попередньою згодою Уповноваженого органу управління і, як правило, на конкурсних засадах та відповідно до вимог діючого законодавства України.
У відповідності до п.п. 6.1, 6.3 Статуту - управління Підприємством здійснює директор Підприємства. Директор самостійно в межах своєї компетенції вирішує питання діяльності Підприємства за винятком тих, що віднесені цим Статутом та законодавством до компетенції Уповноваженого органу управління та інших органів державної влади. Крім цього, відповідно до п. 6.3 Статуту ДП «Миколаївський морський торговельний порт» директор розпоряджається коштами та майном Підприємства відповідно до законодавства, укладає договори, вчиняє правочини.
Наказом Міністерства інфраструктури України від 12.06.2013 за № 115-О з 14.06.2013 на посаду виконуючого обов'язки директора державного підприємства «Миколаївський морський торговельний порт» призначено ОСОБА_3, який продовжує виконувати обов'язки директора підприємства станом на теперішній час.
Згідно примітки 1 ст. 364 Кримінального кодексу України, службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, ОСОБА_3, виконуючи обов'язки директора ДП «Миколаївський морський торговельний порт», відповідно до Статуту підприємства наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, тобто є службовою особою згідно з приміткою 1 ст. 364 Кримінального кодексу України.
Обіймаючи посаду виконуючого обов'язки директора ДП «Миколаївський морський торговельний порт» ОСОБА_3 вчинив службовий злочин - зловживання службовим становищем за наступних обставин.
Так, 11.07.2013 (точний час досудовим розслідуванням не встановлено), виконуючий обов'язки директора ДП «Миколаївський морський торговельний порт» ОСОБА_3, знаходячись за місцем своєї роботи на території ДП «Миколаївський морський торговельний порт», за адресою: Миколаївська область, місто Миколаїв, вулиця Заводська, 23/14, зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для ТОВ «СІСАЙД ТЕРМІНАЛ» та ТОВ «ЗАЛІЗНИЧНА КОМПАНІЯ «ГРІНТРАНС», використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, в порушення вимог ст.ст. 1, 2, 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», ст. 13, ч. 2 ст. 23 Закону України «Про морські порти України», пунктів 2.2.1, 2.2.2, 4.4 Статуту ДП «Миколаївський морський торговельний порт», достовірно знаючи, що ТОВ «СІСАЙД ТЕРМІНАЛ», засновником якого є ОСОБА_6, який перебуває у родинних зв'язках з колишнім директором цього ж порту ОСОБА_7, який, в свою чергу, був його (ОСОБА_3) безпосереднім керівником, відповідно до договору оренди №15-А від 21.12.2012 орендує тепловози та інше майно у ДП «Миколаївський морський торговельний порт», а також знаючи, що передача залізничних колій ДП «Миколаївський морський торговельний порт» здійснюється в особі Фонду державного майна України та виключно за погодженням з Міністерством інфраструктури України, уклав з ТОВ «СІСАЙД ТЕРМІНАЛ» договір №9-А про встановлення права сервітуту та з ТОВ «ЗАЛІЗНИЧНА КОМПАНІЯ «ГРІНТРАНС» договір №10-А про встановлення права сервітуту, тобто договори на користування залізничними коліями ДП «Миколаївський морський торговельний порт» (примикання до парку прийому Миколаїв-Вантажний) довжиною 8291,4 п.м., з метою уникнення процедури погодження договорів оренди з Уповноваженим органом управління та заниження в інтересах вказаних товариств плати за користування залізничними коліями, чим спричинив збитки ДП «Миколаївський морський торговельний порт» та державі на суму 4 112 627,05 грн.
Відповідно до ч.1 ст. 401 Цивільного кодексу України право користування чужим майном (сервітут) може бути встановлене щодо земельної ділянки, інших природних ресурсів (земельний сервітут) або іншого нерухомого майна для задоволення потреб інших осіб, які не можуть бути задоволені іншим способом.
Згідно з ч.1 ст. 235 Цивільного кодексу України удаваним є правочин, який вчинено сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили.
Вказані удавані договори про встановлення права сервітуту ОСОБА_3 11.07.2013 підписав як виконуючий обов'язки директора ДП «Миколаївський морський торговельний порт» та поставив відтиск печатки порту, хоча зі змісту самих договорів вбачається, що залізничні колії фактично передавалися в оренду, оскільки зазначені підприємства отримали залізничні колії з метою здійснення підприємницької діяльності, а не для задоволення потреб інших осіб, які не можуть бути задоволені в іншій спосіб.
Окрім того, згідно висновку судово-економічної експертизи № 19/12-3/1 від 25.01.2017, за вищевказаними договорами сервітуту передані у користування ТОВ «СІСАЙД ТЕРМІНАЛ» та ТОВ «ЗАЛІЗНИЧНА КОМПАНІЯ «ГРІНТРАНС» основні засоби ДП «Миколаївський морський торговельний порт», а саме: стрілочні переводи, колії, ділянки колій, під'їзні колії, вартістю станом на 31.03.2013 - 8712206,2 грн. Так, ДП «Миколаївський морський торговельний порт» згідно з договорами сервітуту та додатками до них ТОВ «СІСАЙД ТЕРМІНАЛ» і ТОВ «ЗАЛІЗНИЧНА КОМПАНІЯ «ГРІНТРАНС» у користування передані: залізнична колія ВРР-2 вартістю 1852465 грн., залізнична колія Врр-1 - 633848 грн., під'їзна колія №58 - 45157,2 грн., залізнична колія №5 - 149391 грн., залізнична колія №24 - 71840 грн., залізнична колія №27 - 244802 грн., залізнична колія №28 - 784472 грн., залізнична колія №31 - 64706 грн., залізнична колія №42 - 313063 грн., залізнична колія №40 - 312108 грн., залізнична колія №39 - 94938 грн., залізнична колія №52 - 99327 грн., залізнична колія №57 - 51862 грн., залізнична колія №56 - 135070 грн., залізнична колія №55 - 399183 грн., ділянка колії №95/97 - 19504 грн., путь №56А - 328797 грн., ділянка колії №141/155 - 85447 грн., ділянка колії 155/159 - 30929 грн., ділянка колії №177/173 - 78723 грн., ділянка колії №175/177 - 21887 грн., стрілочний перевід №83 - 31050 грн., стрілочний перевід №95 - 31050 грн., стрілочний перевід №97 - 31050 грн., стрілочний перевід №109 - 31050 грн., стрілочний перевід №119 - 31050 грн., стрілочний перевід №125 - 31050 грн., стрілочний перевід №135 - 31050 грн., стрілочний перевід №145 - 42763 грн., стрілочний перевід №151 - 31050 грн., стрілочний перевід №155 - 42763 грн., стрілочний перевід №159 - 42763 грн., стрілочний перевід №163 - 31050 грн., стрілочний перевід №173 - 31050 грн., стрілочний перевід №177 - 31050 грн., стрілочний перевід №175 - 31050 грн., стрілочний перевід №185 - 31050 грн., ділянка колії №97/151 - 63036 грн., залізнична колія №8а - 487791 грн., стрілочний перевід №201 - 85527 грн., ділянка колії №211/213 - 97257 грн., ділянка колії №213/219 - 262421 грн., ділянка колії №215 - путь №6 - 33962 грн., стрілочний перевід №211 - 85527 грн., стрілочний перевід №213 - 85527 грн., стрілочний перевід №215 - 85527 грн., путь №12 парка 3 - 422964 грн.,стрілочний перевід №167 - 85527 грн., стрілочний перевід №165 - 85527 грн., стрілочний перевід №105 - 0 грн., стрілочний перевід №141 - 85527 грн., стрілочний перевід №171 - 44930 грн., ділянка залізничної колії №54 - 23043 грн., ділянка залізничної колії №53 - 6579 грн., залізнична колія №14 «3» - 231549 грн., стрілочний перевід №139 - 85527 грн., всього на загальну суму - 8712206,2 грн.
01.04.2014 на підставі підписаної додаткової угоди №3 виконуючим обов'язки директора ДП «Миколаївський морський торговельний порт» ОСОБА_3 припинено дію договору №10-А від 11.07.2013 укладеного з ТОВ «ЗАЛІЗНИЧНА КОМПАНІЯ «ГРІНТРАНС».
Відповідно до п. 8 Методики розрахунку орендної плати, річна орендна плата за майно, передане ДП «Миколаївський морський торговельний порт» в користування ТОВ «СІСАЙД ТЕРМІНАЛ» та ТОВ «ЗАЛІЗНИЧНА КОМПАНІЯ «ГРІНТРАНС» за договорами від 11.07.2013 №9-А, №10-А мала становити 1306830,93 грн. (8712206,2 грн. х 15%/100).
Розмір орендної плати за перший місяць оренди майна, переданого ДП «Миколаївський морський торговельний порт» в користування ТОВ «СІСАЙД ТЕРМІНАЛ» і ТОВ «ЗАЛІЗНИЧНА КОМПАНІЯ «ГРІНТРАНС» за договорами від 11.07.2013 №9-А, №10-А відповідно до п.12 Методики, мав би становити 108793,67 грн.(1306830,93 грн./12 х 100 х 99,9).
Отже, згідно висновку експерта № 19/12-3/1 від 25.01.2017 розмір орендної плати за вищевказаними договорами, укладеними ДП «Миколаївський морський торговельний порт» з ТОВ «СІСАЙД ТЕРМІНАЛ» і ТОВ «ЗАЛІЗНИЧНА КОМПАНІЯ «ГРІНТРАНС» , за період часу з 11.07.2013 по 30.11.2016 мав скласти 6 293 733,98 грн., натомість останніми фактично сплачено лише 2 181 106,93 грн., в наслідок чого ДП «Миколаївський морський торговельний порт" недоотримало грошові кошти у розмірі 4 112 627,05 грн., що спричинило тяжкі наслідки інтересам держави.
01.02.2017 ОСОБА_3 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Обставини, що дають підстави підозрювати ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованованого йому злочину підтверджуються зібраними матеріалами досудового розслідування.
Обґрунтовуючи необхідність відсторонення ОСОБА_3 від посади слідчий зазначає, що перебування останнього на посаді виконуючого обов'язки директора ДП «Миколаївський морський торговельний порт» сприяло йому у вчиненні кримінального правопорушення, спричинило тяжкі наслідки державним інтересам, було нерозривно пов'язано з його службовою діяльністю.
Перебуваючи на посаді виконуючого обов'язки директора ДП «Миколаївський морський торговельний порт» ОСОБА_3 має можливість знищити чи підробити речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування і перебувають у його віданні.
Крім того, займаючи вказану посаду, останній, з метою зашкодити проведенню швидкого, повного та неупередженого розслідування, може незаконно впливати на осіб, яким відомі або можуть бути відомі обставини, що підлягають доказуванню під час кримінального провадження, і які будуть викликані органом досудового розслідування для надання показів; обіймання посади керівника великого державного підприємства дає можливість ОСОБА_3 суттєво вплинути на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, серед яких є його підлеглі працівники.
Також, багаторічний стаж роботи ОСОБА_3 на керівних посадах, його обізнаність про форми та методи роботи з людьми, враховуючи тяжкість злочину, може бути використано підозрюваним для перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав, вважаючи наявними всі законні підстави для його задоволення на підставі викладених в клопотанні доводів.
Підозрюваний, захисники підозрюваного проти задоволення клопотання заперечували, вважаючи його безпідставним з огляду на необґрунтованість повідомленої ОСОБА_3 підозри та відсутність в провадженні будь-яких ризиків, пов'язаних із перебуванням підозрюваного на посаді. Так, зазначили, що в рамках кримінального провадження в ДП «Миколаївський морський торговельний порт» проведено обшук, під час якого вилучено всі документи, що, на дамку слідства, мали значення для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в кримінальному провадженні, а тому ризик знищення чи спотворення відповідних речей відсутній. Також вказали, що при застосуванні до ОСОБА_3 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту ухвалою слідчого судді додатково покладено на підозрюваного обов'язок не відвідувати місце роботи, а тому вважали недоречним відсторонення його від посади.
Заслухавши позиції сторін, вивчивши клопотання та дослідивши матеріали справи, надходжу до наступних висновків.
Наказом Міністерства інфраструктури України від 12.06.2013 № 115-О з 14.06.2013 ОСОБА_3 призначено на посаду виконуючого обов'язки директора державного підприємства «Миколаївський морський торговельний порт».
ОСОБА_3 є підозрюваним у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України згідно повідомлення про підозру від 01.02.2017 /а. м. 88-94/.
Санкція ч.2 ст. 364 КК України передбачає покарання до 6 років позбавлення волі, тобто є тяжким злочином. Крім того, злочин, передбачений ст. 364 КК України, є злочином у сфері службової діяльності.
При вирішенні клопотання слідчий суддя у відповідності до вимог ст. ст.155, 157 КПК України враховує наявність правових підстав для відсторонення від займаної посади ОСОБА_3, який підозрюється у вчиненні злочину у сфері службової діяльності, обґрунтованість підозри, що стверджується наявними в долучених на обґрунтування клопотання документах даними, які на даній стадії процесу є достатніми для висновку про обґрунтованість підозри. Також слідчим суддею враховано обставини вчинення інкримінованого діяння, які вказують на те, що перебування на займаній посаді сприяло вчиненню кримінального правопорушення, дані про займану посаду, необхідність відсторонення від посади для запобігання незаконному впливу на інших осіб у кримінальному провадженні, знищенню, спотворенню документів, що мають значення для кримінального провадження.
Слідчим суддею оцінено негативні наслідки для підозрюваного та інших осіб, які в даному конкретному випадку не перевищують необхідності забезпечення досягнення завдань у даному кримінальному провадженні.
Також слідчим суддею протягом розгляду клопотання не встановлено невідповідностей клопотання вимогам ч. 2 ст. 155 КПК України, які могли б бути підставою для його повернення прокурору відповідно до ч. 2 ст. 156 КПК України.
На підставі викладеного слідчий суддя вважає наявними підстави для відсторонення ОСОБА_3 від посади, та доводи захисту вказаних висновків слідчого судді не спростовують.
Зокрема слідчий суддя вважає необґрунтованим посилання сторони захисту на відсутність підстав для задоволення клопотання у зв'язку із застосуванням до ОСОБА_3 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту із покладенням обов'язку не відвідувати місце роботи, оскільки такий запобіжний захід може бути змінений внаслідок апеляційного оскарження відповідного рішення слідчого судді, а також в порядку ст. 201 КПК України чи після закінчення строку дії ухвали про застосування запобіжного заходу.
Керуючись ст.ст. 155-157, 309, 392, 394-395 КПК України, слідчий суддя,-
У Х В А Л И В :
Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах другого слідчого відділу управління з розслідування кримінальних проваджень у сфері економіки Департаменту з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки Генеральної прокуратури України Алфімова О. В., погоджене прокурором відділу процесуального керівництва та підтримання державного обвинувачення управління процесуального керівництва, підтримання державного обвинувачення та представництва в суді Департаменту з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки Генеральної прокуратури України Бедрековським М. М. - задовольнити.
Відсторонити ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, від посади виконуючого обов'язки директора ДП «Миколаївський морський торговельний порт» на строк до 01 квітня 2017 року включно.
На час відсторонення від посади у разі наявності вилучити у ОСОБА_3 службове посвідчення.
Копію даної ухвали направити до відома прокурору у кримінальному провадженні - прокурору відділу процесуального керівництва та підтримання державного обвинувачення управління процесуального керівництва, підтримання державного обвинувачення та представництва в суді Департаменту з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки Генеральної прокуратури України Бедрековському М. М.
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого у кримінальному провадженні № 42014000000000904.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Слідчий суддя С. В. Шапутько