Справа № 587/2379/16-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 лютого 2017 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Степаненка О.А., при секретарі Токаревій В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за позовом Сумської міської прокуратури в інтересах інспекції сільського господарства в Сумській області, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру до ОСОБА_1 сільської ради Сумського району Сумської області, ОСОБА_2 про скасування рішення сільської ради, свідоцтва про право власності на земельну ділянку, повернення земельної ділянки,
Встановив:
Прокурор звернувся до суду в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Сумській області та Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру з наступних підстав. ОСОБА_1 сільською радою Сумського району Сумської області 8 вересня 2014 року ОСОБА_2 надано у приватну власність земельну ділянку площею 0,25 га з кадастровим номером 5924789100:11:001:0122 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по вул. Садовій, 82, в с. Ополонське за рахунок земель сільськогосподарського призначення, тобто змінено категорію земель на землі житлової та громадської забудови. Під час вивчення містобудівної документації с. Ополонське ОСОБА_1 сільської ради прокуратурою встановлено, що вказану земельну ділянку надано сільською радою громадянину ОСОБА_2 незаконно. Відповідно до ст.ст. 38, 39 ЗК України, ст.ст.1,5,8,17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування. Використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови.
Відповідно до ч.ч. 2, 4 ст. 48 Закону України «Про охорону земель», розміщення і будівництво об'єктів житлово-комунального, промислового, транспортного, іншого призначення здійснюється відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів. Згідно ч.ч. 2-4 ст.24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства. У разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється. Зміна цільового призначення земельної ділянки, яка не відповідає плану зонування території або детальному плану території забороняється.
Генеральний план с. Ополонське відсутній. Відповідно до опорного плану
с.Ополонське та текстової частини проекту планування та забудови
с.Шпилівка, с. Визирівка, с. Ополонське, с. Харківщина, які є частиною містобудівної документації радянських часів, земельна ділянка, надана у приватну власність ОСОБА_2 частково замальована кружечками, що графічно відображає зелені насадження. Відповідно до довідки, наданої управлінням Держземагентства у Сумському районі, вказана земельна ділянка відноситься до земель запасу сільськогосподарського призначення, пасовища. Фактично, на вказаній території розташований фруктовий сад. Наявною містобудівною документацією с. Ополонське ОСОБА_1 сільської ради не передбачено розміщення індивідуальних житлових будинків, господарських будівель і споруд на земельній ділянці по вул. Садова, 80, в с. Ополонське Сумського району Сумської області. Надання земельної ділянки здійснене в порушення вимог ст.ст. 38,39 Земельного кодексу України, ст.ст.1,5,8 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ч. 2, 4 ст. 48 Закону України «Про охорону земель», ст.ст.17, 21 Закону України «Про основи містобудування». Просив винести рішення, яким визнати незаконним і скасувати рішення ОСОБА_1 сільської ради Сумського району «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у приватну власність ОСОБА_2М.» від 8 вересня 2014 року, скасувати свідоцтво про право власності на земельну ділянку, видане 01 жовтня 2014 року.
У судовому засіданні прокурор позовну заяву підтримав повністю.
Представник відповідача ОСОБА_1 сільської ради у судове засідання не з»явився, від них надійшла заява з проханням слухати справу у відсутність представника, подав до суду письмові заперечення, в яких зазначив наступне. Позивач обґрунтовує свої вимоги положеннями ч.3 та ч.4 ст.24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», якими заборонена зміна цільового призначення земельної ділянки, яка не відповідає плану зонування території та/або детальному плану території. Однак, пунктом 6-1 розділу V Прикінцевих положень закону встановлена, що дія цих норм до 1 січня 2015 року не поширюється на території, де відповідно до цього закону не затверджені плани зонування або детальні плани територій. Станом на час звернення ОСОБА_2 до ОСОБА_1 сільради не містилась заборона зміни цільового призначення у разі відсутності плану зонування території або детального плану території. Згідно ч. 2 ст. 30 ЗК України зміна цільового призначення земельних ділянок провадиться органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до ст. 122 ЗК України. Сільська рада діяла в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією України. Просив у задоволенні позову відмовити та судові витрати покласти на позивача.
Представник Державної інспекції сільського господарства в Сумській області для розгляду справи до суду не зявився, просив слухати її без його участі, позов прокурора підтримав повністю.
Представник Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру позов прокурора підтримала повністю.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги визнав, заперечував проти стягнення з нього судового збору, оскільки вважав, що вини його в ситуації, яка виникла, не має.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає повному задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до п. 4.1 Положення про Державну інспекцію сільського господарства в Сумській області, Держсільгоспінспекція здійснює державний нагляд у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, у тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю (а.с.16-27).
04 листопада 2011 року ОСОБА_3 звернувся до ОСОБА_1 сільської ради з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в с. Ополонське по вул. Садовій(а.с.11). Рішенням тридцять третьої сесії (позачергової) шостого скликання ОСОБА_1 сільської ради Сумського району Сумської області від 8 вересня 2014 року ОСОБА_3 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у приватну власність по вул. Садовій, 82, в с. Ополонське Сумського району Сумської області площею 0,25 га (а.с.12).
Згідно повідомлення відділу містобудування та архітектури Сумської РДА від 12 жовтня 2016 року, земельна ділянка, відведена ОСОБА_3 в с. Ополонське, за даними управління Держземагенства у Сумському районі відноситься до земель запасу, пасовища. У відділі генеральний план забудови відсутній, в наявності опорний план с. Ополонське, що є частиною містобудівної документації, яка розробляється на місцевому рівні. Перспектива забудови житловими та громадськими будівлями с. Ополонське не показана, а відведені громадянам, в тому числі і ОСОБА_3, земельні ділянки частково замальовані кружечками, що графічно відображає зелені насадження (а.с.13-15).
Відповідно до довідки Управління Держземагенства у Сумському районі Сумської області від 12 липня 2013 року №3263/01.23-2555 форми №6-зем, земельна ділянка, що відводиться ОСОБА_3 відноситься до земель комунальної власності, шифр рядка 97 (землі загального користування), графа 12 (пасовища) (а.с.28).
01 жовтня 2014 року ОСОБА_3 зареєстрував право власності на земельну ділянку 0,25 га з кадастровим номером 5924789100:11:001:0122 по вул. Садовій, 82, в с. Ополонське Сумського району Сумської області для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)(а.с.30-31).
Відповідно до ст. ст. 38, 39 Земельного кодексу України, ст.ст.1,5,8,17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування. Використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови.
Рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про охорону земель», розміщення і будівництво об'єктів житлово-комунального, промислового, транспортного, іншого призначення здійснюються відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів.
Визначення територій і вибір земель для містобудівних потреб та спорудження конкретних об'єктів здійснюються на підставі затвердженої містобудівної документації, документації із землеустрою, схем планування територій переважно на землях несільськогосподарського призначення.
При наданні земельної ділянку ОСОБА_3 у власність земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення для забудови ОСОБА_1 сільською радою без зміни цільового призначення здійснено з порушенням вимог законодавства в сфері земельних правовідносин. За встановлених судом обставин вказана земельна ділянка не підлягала виділенню для цих цілей. Державна реєстрація права власності відповідачем не є реалізованим правом, оскільки таке право він не міг отримати, виходячи з того, що ОСОБА_1 сільрада незаконно прийняла оспорюване рішення.
Стаття 23 ЗК України визначає, що землі сільськогосподарського призначення є пріоритетними і повинні надаватись насамперед для сільськогосподарського використання. Тому такі землі підлягають відповідному захисту.
Позовні вимоги є обґрунтованими.
Судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до положень статті 88 ЦПК України.
Враховуючи, що вини ОСОБА_2 у наданні земельної ділянки з порушенням встановленого порядку нема, ОСОБА_2 самостійно не міг усунути допущенні порушення, не мав можливості самостійно скасувати рішення ОСОБА_1 сільської ради, а тому суд вважає за необхідне стягнути сплачений позивачем судовий збір лише з ОСОБА_1 сільської ради Сумського району Сумської області.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.213,215, 218 ЦПК України, ст.ст.23,38,39 ЗК України, ст.48 Закону України «Про охорону земель», Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», суд
В И Р І Ш И В :
Визнати незаконним і скасувати рішення тридцять третьої сесії(позачергової) шостого скликання ОСОБА_1 сільської ради Сумського району Сумської області від 08 вересня 2014 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у приватну власність ОСОБА_2М.».
Скасувати свідоцтво про право власності серії 27531471 на земельну ділянку загальною площею 0,25 га з кадастровим номером 5924789100:11:001:0122 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд(присадибна ділянка), розташовану по вул. Садовій, 82 в с. Ополонське Сумського району Сумської області, реєстраційний номер обєкта нерухомого майна 466483559247, видане 1 жовтня 2014 року на імя ОСОБА_2.
Повернути у власність територіальної громади ОСОБА_1 сільської ради Сумського району Сумської області земельну ділянку площею 0,25 га (кадастровий номер 5924789100:11:001:0122 ) по вул. Садовій, 82 с. Ополонське Сумського району Сумської області.
Стягнути з місцевого бюджету ОСОБА_1 сільської ради Сумського району, Сумської області на користь Сумської місцевої прокуратури 5293 гривні 25 копійок судового збору, зарахувавши кошти на рахунок прокуратури Сумської області(код 03527891, р/р 35214005002983 в ДКСУ у м. Київ, МФО 820172).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя