Провадження № 2/522/2775/17
Справа № 522/7519/16-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 лютого 2017 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - Домусчі Л.В.,
при секретарі Шевчик В.І.,
розглянувши у судовому засіданні в залі Приморського районного суду м. Одеси цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, третя особа Одеська міська рада про надання соціального житла для тимчасового проживання,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка 28.01.2016 року звернулась до суду з позовом до Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, третя особа Одеська міська рада, за яким просила зобовязати відповідача надати їй безкоштовно упродовж місяця соціальне житло для тимчасового проживання у межах норми жилої площі, передбаченої законодавством, до часу надання соціального житла у власність.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що 15 серпня 1995 року померла її мати ОСОБА_2, про що Першим Приморським відділом реєстрації актів цивільного стану Одеського міського управління юстиції у книзі реєстрації смерті був зроблений актовий запис № 7808. Розпорядженням Жовтневої районної адміністрації № 276 від 23 березня 1998 року її опікуном був призначений ОСОБА_3. 24 вересня 2007 року ОСОБА_3 помер, про що Першим приморським відділом реєстрації актів цивільного стану Одеського міського управління юстиції у книзі реєстрації смерті був зроблений актовий запис № 8393. Рішенням Приморського районного суду м. Одеси № 2- 3617/08 від 30.05.2008 року було позбавлено відносно позивачки батьківських прав. Після випуску з Загальноосвітньої школи-інтернату у 2008 році, позивачка тільки 25.05.2012 року була взята на квартирний облік, проте станом на 06.04.2015 року вона стоїть у черзі під номером 71. Незважаючи на неодноразові звернення до органів державної влади, на даний час питання щодо надання житла не вирішено. Тобто, вона фактично опинилась на вулиці. На підставі викладеного позивачка звернулась до суду з дійсним позовом.
У судовому засіданні представник позивачки ОСОБА_4 (діє на підставі довіреності від 03.06.2015 року) позовні вимоги підтримав та просив задовольнити у повному обсязі. Підтримав пояснення, надані у минулих судових засіданнях, згідно яких позивачка є сиротою, вона виховувалась разом з молодшим братом у школі інтернаті, після чого стала на квартирний облік. Проте їй було повідомлено, що житло не буде надано, оскільки відсутній житловий фонд. Черга з 2007 року не здвинулась, на сьогоднішній день позивачка стоїть під номером 71 у черзі на позачергове житло та під номером 64 у черзі як сирота. Зазначив, що у даному позові просять надати тимчасове житло , що позивачка має право на тимчасове житло до того часу, як не знайдуть соціальне житло.
Представник Приморської районної адміністрації Одеської міської ради ОСОБА_5 (діє на підставі довіреності від 10.01.2017 року) позовні вимоги ОСОБА_1 не визнала та просила відмовити. Пояснила, що вони не є належними відповідачами у справі, а саме на виконавчі органи ОМР покладені обовязки з надання відповідного житла. Зазначила, що у них немає тимчасового житла. Позивачці була надана відповідь, що вона поставлена на квартирний облік та буде забезпечена житлом у порядку черговості. На відповідь суду пояснила, що ПРА ОМР згідно рішення виконкому ОМР видає відповідний ордер на житло.
Представник Одеської міської ради ОСОБА_6 (діє на підставі довіреності від 29.12.2016 року) заперечував проти позовних вимог ОСОБА_1, просив відмовити.
З матеріалів справи суд вбачає, що 16 серпня 1995 року померла мати позивачки - ОСОБА_2, про що Першим приморським відділом реєстрації актів цивільного стану Одеського міського управління юстиції у книзі реєстрації смерті був зроблений актовий запис № 7808 та видано свідоцтво про смерть серії 1-ЖД №225702 (а.с.8).
Розпорядженням Жовтневої районної адміністрації № 276 від 23 березня 1998 року опікуном позивачки був призначений ОСОБА_3, який 24.09.2007 року помер, про що Першим приморським відділом реєстрації актів цивільного стану Одеського міського управління юстиції у книзі реєстрації смерті був зроблений актовий запис № 8393 (а.с.7).
Рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 30.05.2008 року у справі № 2- 3617/08 (а.с.10) ОСОБА_7, який згідно свідоцтва про народження серії 1-ЖД №113246 є батьком позивачки, було позбавлено батьківських прав.
З пояснень сторін та матеріалів справи встановлено, що позивачка у 2008 році закінчила загальноосвітню школу інтернат №5 та з 25.05.2012 року перебуває на квартирному обліку при ПРА ОМР. Також, позивачка перебуває на квартирному обліку як особа, що має право на позачергове одержання житлових приміщень, як дитина сирота, позбавлена батьківського піклування.
До теперішнього часу позивачка не була забезпечена житлом.
Відповідно до Конституції України кожен має право на житло. Громадянам України, які відповідно до закону потребують соціального захисту, соціальне житло надається безоплатно.
Відповідно до статей 4 - 6 ЖК державний житловий фонд включає в себе жилі будинки (закінчені будівництвом і здані в експлуатацію) та жилі приміщення в інших будівлях, призначені для постійного проживання громадян.
За змістом ст. 54 ЖК право наймача на вивільнене жиле приміщення в квартирі, в якій проживало декілька наймачів, виникає й у тому разі, коли це приміщення було самовільно переобладнане в ізольовану квартиру.
Ізольоване жиле приміщення, що звільнилося в такій квартирі, надається тому з її наймачів, який потребує поліпшення житлових умов, незалежно від того, чи перебуває він на квартирному обліку або від часу взяття на нього. Тільки за відсутності такого наймача або його прохання про передачу приміщення воно може бути передано іншому з них.
Згідно до ст.. 40 ЖК України, громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання житлового приміщення, за винятком випадків, передбачених частиною другої цієї статті. Згідно до ст.. 36 ЖК України, облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.
Згідно до ст. 43 ЖК України, громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.
Порядок визначення черговості надання громадянам жилих приміщень встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.
З числа громадян, взятих на облік потребуючих поліпшення житлових умов, складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень). Законодавством Української РСР окремим категоріям громадян, які перебувають у загальній черзі, може бути надано перевагу в строках одержання жилих приміщень у межах календарного року взяття на облік.
Перелік категорій осіб, які мають переваги в одержанні жилих приміщень перед іншими категоріями позачерговиків, міститься в абз. 2 ч. 1 ст. 46 Житлового кодексу Української РСР.
Частиною першою цієї статті визначено перелік осіб, яким жилі приміщення надаються поза чергою, зокрема, дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, після завершення терміну перебування у сім'ї опікуна чи піклувальника, прийомній сім'ї, дитячому будинку сімейного типу, закладах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також особам з їх числа у разі відсутності житла або неможливості повернення займаного раніше жилого приміщення в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
Згідно зі статтею 46 ЖК поза чергою жиле приміщення може надаватися також в інших випадках, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР.
Згідно до ст..1 Закону України «Про житловий фонд соціального призначення», житловий фонд соціального призначення - сукупність соціального житла, що надається громадянам України, які відповідно до закону потребують соціального захисту; соціальне житло - житло всіх форм власності (крім соціальних гуртожитків) із житлового фонду соціального призначення, що безоплатно надається громадянам України, які потребують соціального захисту, на підставі договору найму на певний строк;
Соціальний квартирний облік - облік громадян України, які користуються правом на соціальне житло і перебувають у черзі на його отримання;
Статтею 10 вищевказаного Закону України передбачено, що соціальний квартирний облік здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування за місцем проживання громадян (для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які досягли 16 років, осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, - за місцем походження або проживання дітей такої категорії до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування), які мають право на отримання квартир, садибних (одноквартирних) жилих будинків із житлового фонду соціального призначення, після набуття ними повної цивільної дієздатності відповідно до закону.
У разі, якщо діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, та особи із їх числа не мають впорядкованого житла або їх вселення до приміщень, що зберігаються за ними, неможливе (знищення, пошкодження тощо), вони позачергово забезпечуються впорядкованим житлом за місцем їх народження або проживання до моменту влаштування у сім'ї громадян або до відповідних закладів у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини».
Згідно до ст.. 1 Закону України від 13.01.2005, № 2342-IV "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", соціальне житло - жила площа, яка надається за нормами державних соціальних стандартів відповідно до законодавства за рахунок державного та/або комунального житлового фонду;
Статтями 4, 7, 33 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» передбачено, що діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, у разі відсутності в таких дітей житла мають право зараховуватися на квартирний облік та соціальний квартирний облік за місцем їх походження або проживання до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за заявою опікуна чи піклувальника, прийомних батьків, батьків-вихователів, адміністрації закладу, де проживає дитина, або органу опіки та піклування. Після досягнення 18 років такі діти протягом місяця забезпечуються соціальним житлом до надання їм благоустроєного житлового приміщення для постійного проживання.
Перебування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які досягли 16 років, на соціальному квартирному обліку не є підставою для відмови їм у взятті на квартирний облік або зняття з квартирного обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, чи обліку осіб, які мають право на отримання житла (пільгових кредитів на будівництво і придбання житла) за державними житловими програмами для окремих категорій громадян, визначених законодавством.
Після завершення перебування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у відповідних закладах для таких дітей, дитячому будинку сімейного типу, прийомній сім'ї або завершення терміну піклування над такими дітьми та в разі відсутності в таких дітей права на житло обласні, Київська та Севастопольська міські, районні державні адміністрації, органи місцевого самоврядування забезпечують дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа протягом місяця у позачерговому порядку впорядкованим соціальним житлом.
Порядок забезпечення соціальним житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа затверджується Кабінетом Міністрів України.
Соціальне житло, що надається дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, особам з їх числа для проживання, має відповідати санітарним і технічним вимогам.
Згідно п.1 Порядку взяття громадян на соціальний квартирний облік, їх перебування на такому обліку та зняття з нього, затвердженого постановою КМУ від 23.07.2008р. №682 затверджено, взяття громадян на соціальний квартирний облік (далі - облік) здійснюється за рішенням органу місцевого самоврядування за місцем проживання громадян, які мають право на отримання квартир, садибних (одноквартирних) житлових будинків з житлового фонду соціального призначення, після набуття ними повної цивільної дієздатності відповідно до закону.
Взяття на облік дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які досягли 16 років, здійснюється за заявою піклувальника, прийомних батьків, батьків-вихователів, адміністрації закладу, де проживає дитина, або органу опіки та піклування, а осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, - за їх заявою.
Згідно Порядку надання соціального житла, а також урахування площі житла, що перебуває у власності громадянина, якому надається квартира або садибний (одноквартирний) житловий будинок з житлового фонду соціального призначення , затвердженого постановою КМУ №682 від 23.07.2008 року, житлове приміщення з житлового фонду соціального призначення (далі - соціальне житло) безоплатно надається громадянинові та членам його сім'ї, що перебувають разом з ним на соціальному квартирному обліку (далі - облік), за рішенням органу місцевого самоврядування, який веде облік, у порядку черговості (позачергово, першочергово або в порядку загальної черги) за умови підтвердження громадянином підстав для отримання такого житла.
Надання громадянинові житлового приміщення з житлового фонду соціального призначення здійснюється за нормою, встановленою органом місцевого самоврядування, який надає таке житло, але не менше мінімальних норм, які встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 2008 р. N 219.
Орган місцевого самоврядування не пізніше ніж протягом трьох робочих днів з дати виявлення можливості надання соціального житла письмово повідомляє про це громадянинові, що перебуває на обліку і має право на його отримання, із зазначенням переліку документів, які необхідно подати для підтвердження такого права, та строку їх подання.
Орган місцевого самоврядування у разі прийняття рішення про надання громадянинові соціального житла вручає (надсилає) йому не пізніше ніж протягом семи робочих днів повідомлення із зазначенням дати прийняття і номера такого рішення разом із запрошенням укласти договір найму соціального житла (далі - договір найму).
Орган місцевого самоврядування інформує щороку територіальну громаду про надання соціального житла шляхом оприлюднення реєстрів укладених договорів на власній офіційній веб-сторінці та у місцевих друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж до 20 січня року, що настає після складення списків (п.п.8-10 Порядку).
Отже, чинним законодавство передбачено та врегульовано порядок надання житла особам, які потребують поліпшення житлових умов, а також особам, які мають переваги в одержанні жилих приміщень перед іншими категоріями.
З листів Приморської районної адміністрації Одеської ради (а.с.13-17, 19, 21, 25), позивачка ОСОБА_8 з 25.05.2012 року перебуває на квартирному обліку, складом сімї 1 чоловік.
Згідно листа ПРА ОМР №01-12/945 від 03.06.2015 року (а.с.16), станом на 01.01.2015 року номер черги позивачки по загальній групі - №5080. З зазначеної дати позивачка також включена до списку осіб, які мають право на позачергове отримання житла, як особа із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Станом на 01.01.2015 року у списку осіб, які мають право на позачергове отримання житла черга позивачки - №348, у списку дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування черга позивачки під №70.
З пояснень сторін, наданих у судовому засіданні, що у відповідності до ст.. 61 ЦПК України не підлягає доказуванню, судом встановлено, що на день розгляду спору номер черги у списку осіб, які мають право на позачергове отримання житла черга позивачки - №348, у списку дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування черга позивачки під №69.
Рішенням Одеської міської ради від 21.09.2016 р. N 1086-VII було затверджено Міську цільову програму забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб із їх числа на 2016 - 2017 роки.
Згідно зазначеної програми, на 01.06.2016 року на обліку районних адміністрацій Одеської міської ради перебуває 258 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб із їх числа на позачерговій черзі на отримання житла, із них: Суворовська 29, Київська 43, Малиновська 77, Приморська 109.
Також, судом враховано, що 26.01.2017 року виконавчим комітетом ОМР було прийнято рішення № 06 «Про формування фонду житла для тимчасового проживання», за яким вирішено сформувати фонд житла для тимчасового проживання із включенням до нього вільних житлових приміщень комунальної власності територіальної громади м. Одеси згідно з переліком, що додається. Доручити департаменту міського господарства Одеської міської ради:вести облік жилих приміщень для тимчасового проживання та реєстр заяв громадян, які потребують надання житлових приміщень з фонду житла для тимчасового проживання; розглядати заяви громадян, які потребують надання житлового приміщення з фонду житла для тимчасового проживання; видавати ордери на вселення до жилих приміщень, визначених пунктом 1 цього рішення, на підставі рішення виконавчого комітету Одеської міської ради; укладати договори найму житлових приміщень з громадянами під час видачі ордерів на житлові приміщення з фонду житла для тимчасового проживання.
Згідно із ч. 1ст. 3 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ для захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ст. 1 ЦПК).
Відповідно до ст.ст. 11, 59, 60 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб й лише в межах заявлених ним позовних вимог та на підставі доказів сторін й інших осіб які беруть учать у справі.
У ст. 47 Конституції України зазначено, що кожен має право на житло. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.
При цьому, судом не встановлено переваг позивачки перед іншими особами-сиротами, які перебувають на квартирному обліку за цією категорією у черзі перед нею, тобто таких самих дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування.
Таким чином, у разі задоволення зазначених позовних вимог ОСОБА_1 суд вбачає, що будуть порушені права інших осіб на позачергове отримання житла, які перебувають у черзі на отримання житла перед позивачкою.
Згідно п. 2 частини третьоїстатті 129 Конституції України основними засадами судочинства в Україні є рівність всіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Наведене дає підстави для висновку про те, що позивач має бути забезпечений житлом у порядку черги після того, як будуть забезпечені житлом особи, які перебувають у списку осіб, що мають право на позачергове одержання житла раніше неї, що відповідатиме положенням статті 43 ЖК.
Відповідно до ст. 212 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Після всебічного, повного дослідження й оцінки наявних матеріалів та обставин справи, керуючись вищевикладеним, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 3, 10, 15, 60, 61, 208, 209, 212-215, 218 ЦПК України, ст.ст. 4-6, 43, 45-46 ЖК України, Законом України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування»,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, третя особа Одеська міська рада про надання соціального житла для тимчасового проживання відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення., згідно ч.1 ст. 294 ЦПК України .
Суддя: Домусчі Л.В.
02.02.2017