Ухвала суду № 64533539, 06.02.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.02.2017
Номер справи
812/949/16
Номер документу
64533539
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

"06" лютого 2017 р. справа №812/949/16

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Суддя-доповідач Донецького апеляційного адміністративного суду Шишов О.О., розглянувши заяву Слов'яносербської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фінансової служби у Луганській області про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги Слов'яносербської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фінансової служби у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2016 р. у справі № 812/949/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрокомерціал" до Слов'яносербської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фінансової служби у Луганській області, третя особа Управління Державної казначейської служби України у Новоайдарському районі Луганської області про скасування податкового повідомлення-рішення від 20.05.2016 № 0000011500 та стягнення збитків,-

ВСТАНОВИВ:

До Донецького апеляційного адміністративного суду надійшла адміністративна справа № 812/949/16 з апеляційною скаргою Слов'яносербської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фінансової служби у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2016 року.

Ухвалою судді Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 січня 2017 року залишено без руху апеляційну скаргу Слов'яносербської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фінансової служби у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2016 р. у справі № 812/949/16, з наданням строку для усунення недоліків шляхом надіслання на адресу Донецького апеляційного адміністративного суду документу про сплату судового збору у сумі 1515грн. 80 коп..

03 лютого 2017 року до Донецького апеляційного адміністративного суду від Слов'яносербської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фінансової служби у Луганській області надійшло клопотання про відстрочення сплати судового збору.

Клопотання обґрунтовано тим, що відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» (далі - Закону № 3674-VI), враховуючи майновий стан сторони, просив відстрочити його від сплати судового збору, мотивуючи тим, що Інспекція не має можливості сплатити судовий збір у зв'язку з відсутністю коштів, призначених на цю мету.

Заявлене апелянтом клопотання про відстрочення сплати судового збору з посиланням на те, що фінансування за кодом бюджетної класифікації по сплаті судового збору КЕКВ 2800 станом на 27.01.2017 року заблоковано, одже Слов'яносербська об'єднана Державна податкова інспекція Головного управління Державної фінансової служби у Луганській області не має можливості сплатити судовий збір, суд відхиляє у зв'язку з необґрунтованістю з наступних підстав.

Згідно ч.1 статті 88 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Проте, зазначене клопотання не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Право на суд не є абсолютним і може підлягати легітимним обмеженням. У випадку, коли доступ особи до суду обмежується або законом, або фактично таке обмеження не суперечить пунктові 1 статті 6 Конвенції, якщо воно не завдає шкоди самій суті права і переслідує легітимну мету за умови забезпечення розумної пропорційності між використовуваними засобами та метою, яка має бути досягнута (див. рішення у справі «Ашинґдейн проти Сполученого Королівства» (Ashingdane v. the United Kingdom) від 28 травня 1985 року, п. 57, cерія А, № 93).

Відповідно до частини першої статті 88 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Тобто, в даному випадку доступ до суду обмежений Законом.

Крім того, стаття 88 КАС України та стаття 8 Закону України «Про судовий збір»,визначає можливість, а не обов'язок відстрочення сплати судових витрат, тому підстав для задоволення заяви про відстрочення сплати судового збору не має.

Зазначаю ,що відповідач не надав належних доказів щодо відсутності фінансування.

Крім того,підвищення Україною ефективності адміністративного процесу, відповідно до вимог положення підпункту «b» пункту 35 Меморандуму про економічну та фінансову політику (між Україною і міжнародним валютним фондом) згідно з узятими зобов'язаннями, забезпечується подвоєння доходів від судового збору, що підтверджується змінами до Закону України «Про судовий збір», які набули чинності від 1 вересня 2015 року.

Зміни до Закону України «Про судовий збір», які призведуть до зменшення надходження державного бюджету від сплати судового збору, будуть наслідком невиконання Україною узятих на себе зобов'язань перед Міжнародним валютним фондом.

Разом з тим, відповідно до вимог частини 3 ст.9 Закону України «Про судовий збір» кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення судочинства та функціонування органів судової влади. Судовий збір є джерелом фінансового забезпечення судової системи із цільовим його спрямовуванням виключно на потреби судочинства.

Статтею 13 Конституції України передбачено, що держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів.

Аналіз положень Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» свідчить про те, що рівень задоволення загальної потреби судової системи в грошових коштах у 2017 році складає 45 відсотків. При цьому бюджетні призначення на 2017 рік із джерел загального фонду покривають 30 відсотків від потреби. Слід зазначити, що планова сума надходжень від сплати судового збору, яка розрахована на підставі динаміки фактичних надходжень попереднього року, складає 1735,3млн.грн. або 14,7 відсотка від потреби.

Пунктом 2 Прикінцевих положень закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22 травня 2015 року №484 -VІІІ зобов'язано КМУ забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.

Отже, інспекціям Державної фіскальної служби мали бути передбачені на 2017 рік бюджетні призначення на сплату судового збору. Згідно додатку 3 до Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» бюджетні призначення Державній фіскальній службі України за програмою 3507000 передбачені у сумі 6 639 млн. грн.

З метою передбачення для сплати судового збору, податковий орган може здійснити перерозподіл планових показників та встановити бюджетні призначення на зазначені цілі.

Наголошую на важливості судового збору, як елементу забезпечення незалежності судової влади, що складає основу справедливого і неупередженого правосуддя.

При таких обставинах необхідно відмовити у відстроченні сплати судового збору.

За таких обставин, суддя-доповідач вважає доцільним продовжити строк для усунення недоліків апеляційної скарги протягом семи днів з наступного дня після отримання копії цієї ухвали шляхом надіслання на адресу Донецького апеляційного адміністративного суду документу про сплату судового збору у розмірі 1515грн.80 коп.

Керуючись ст. 108, 187, 189 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання Слов'яносербської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фінансової служби у Луганській області про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги Слов'яносербської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фінансової служби у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2016 р. у справі № 812/949/16- відмовити.

Продовжити Слов'яносербській об'єднаній Державній податковій інспекції Головного управління Державної фінансової служби у Луганській області строк для усунення виявлених недоліків апеляційної скарги протягом семи днів з наступного дня після отримання копії цієї ухвали шляхом надіслання на адресу Донецького апеляційного адміністративного суду документу про сплату судового збору у розмірі передбаченим чинним законодавством.

В разі невиконання вимог цієї ухвали апеляційна скарга повертається апелянтові.

Ухвала може бути оскаржена протягом двадцяти днів до Вищого адміністративного суду України.

Суддя-доповідач: О.О.Шишов